הבלוג של אביבה פרידמן- מטפלת משפחתית

aviva_friedman

דוקטורנטית ל- Coaching Psychology באנ' מידלסקס בלונדון. זהו תחום אקדמי ומחקרי המשלב את הידע מתחומי הפסיכולוגיה המסורתית יחד עם הכלים האפקטיביים והגישה החיובית של עולם האימון. בבלוג תמצאו סיפורי מקרה ותובנות מעולם ה Coaching Psychology.... +עוד

דוקטורנטית ל- Coaching Psychology באנ' מידלסקס בלונדון. זהו תחום אקדמי ומחקרי המשלב את הידע מתחומי הפסיכולוגיה המסורתית יחד עם הכלים האפקטיביים והגישה החיובית של עולם האימון. בבלוג תמצאו סיפורי מקרה ותובנות מעולם ה Coaching Psychology. טיפול או ייעוץ בשיטה זו אינו מיועד לאוכלוסיית בריאות הנפש.

עדכונים:

פוסטים: 34

החל מינואר 2015

תופעת “רוח הרפאים” כשמה כן היא…גבר יוצא עם בחורה באינטנסיביות והכול נראה נפלא ולפתע ללא כל הסבר הוא נעלם. לא סתם נעלם הוא הופך ממש לרוח רפאים. לאחרונה התופעה  תפסה תאוצה ואני פוגשת מטופלים שעושים “Ghosting“  לבנות זוגם ומטופלות מיוסרות שחוו גבר שנעלם מחייהן באחת. מה פשרה של התופעה המתרחבת הזו? מהן סימניה? וכמובן מה ניתן לעשות.

גברים המועדים להעלם כרוחות רפאים, הם דווקא מהסוג שאינו מעורר חששות ותהיות. לרוב אילו גברים צעירים בגילאי 23-38 (דור ה- Y ׂ), ללא כל רקע של קשיים או בעיות נפשיות- רגשיות מורכבות. הם לרוב מסודרים בעבודתם בעלי השכלה על תיכונית, רהוטים בדיבורם, פתוחים, יוצרים קשר בקלות עם בת הזוג, עם חבריה ואף מזמינים אותה בקלילות להכיר את חבריהם ולפעמים את משפחתם. הקשר נראה “זורם”, פתוח , חופשי ומתקדם ללא קושי. הגבר לא מתקשה לטוות תכניות לנופש משותף ולדבר על משפחה וילדים. כך זה נמשך חודש – חודשיים, פרק הזמן הארוך יותר ששמעתי עליו , היה חצי שנה עם מגורים חלקיים ולפתע הגבר נעלם לחלוטין. לא עונה לטלפונים וחוסם את כל שאר נתיבי התקשורת אליו. אין הסברים אין התנצלויות. כלום. נאדה. לפעמים הבחור  פונה לחברים שהכירה ואז מתברר לה כי בן זוגה הוא סדרתי בעניין והיא לא הראשונה.

6724397865_8f76fe2274

Photo  by Thomas Riecken,  is licensed under CC BY-SA

אביא את שתי נקודות המבט, שלו ושלה.

א’ מהנדס מחשבים בן 33 הגיע אלי לאחר שסיפר כי בעשר השנים האחרונות הוא היה ב15 קשרים שהתחילו כמשמעותיים ובשלב מסוים לאחר כחודשיים טובים ביותר, הוא נעלם לבחורה. לדבריו הסיבה בעיקר קשורה לחששותיו האם להתקדם בקשר והאם הבחורה הזו, כמו קודמותיה , שגם היו נשים מוצלחות, היא אשת החלומות שלו ועמה הוא יחווה אושר לעד.

ד’ מנהלת קשרי לקוחות, בת 30 הגיעה מרוסקת, לאחר שלושה חודשי קשר מהנים ורצופים עם בן זוג שנעלם לפתע. היא מענה את עצמה במה טעתה, היא מתלבטת האם היו סימני אזהרה או מצוקה שהיא לא שמה לב אליהם? האם היא דחקה בו? חנקה אותו? והגרוע מכול אין מי לדבר. הבחור לא משיב להודעותיה ולבקשותיה לקבל הסבר מה קרה. היא פגשה חבר שלו באקראי והבינה כי בו זוגה לשעבר הוא סדרתי בעניין ההיעלמויות.

מה הסיבות לתופעת ,רוח הרפאים, בעיקר אצל גברים אם כי לא רק;

  1. גישה מיטבית – א’ ביטא את הגישה  המיטבית; אדם רוצה להיות בטוח מראש כי בת הזוג היא זו שתבטיח את אושרו. המושגים של התפשרות, ויתור, עבודה על הקשר, מבחינת הגישה המיטבית -  לא קיימים. כמובן שאין שום אפשרות לדעת או להבטיח כי אכן אושר כזה ייתכן וע”כ כאשר בן הזוג מרגיש כי הקשר הולך ומתהדק – הוא פשוט חותך הכול. הבחור עובר לחפש את הבאה בתור שאתה יחווה אושר אמתי לעד.
  2. פתיחות מזויפת וקושי להתמודד עם קשיים אמתיים – אפיון בולט של גברים הנעלמים לפתע, הוא הפתיחות המרובה לעיתים מזויפת, לדבר כביכול על כל נושא, ל“זרום” כמדיניות בחיים, ולתת לדברים להוביל את עצמם, לא “לחפור” מדי, לא לעייף ופשוט לפעול בכל רגע נתון כאילו אין לו משמעות כוללת. אפשר לטוס לסופ”ש לווינה אבל זה לא מייצג דבר חוץ מטיסה לווינה.  כאשר צצים קשיים או חסמים המצריכים התמודדות מעמיקה, הוא כבר לא שם. הוא זורם עם מישהי אחרת. תופעה זו משתלבת היטב עם מגמה של אי רצון להתחתן או להוליד ילדים.
  3. מחויבות ואושר כמושגים “זורמים” – הגישה שקשר צריך להוביל למקום כלשהו הופכת להיות “מיושנת”. תשובות של גברים הנוטשים ללא הסבר, הן: “אין לי הסבר…היה לי טוב נגמר וזהו. אין מה להגיד יותר.” “מדוע קשר או תפקיד צריכים תמיד להוביל לדבר הבא?” “אין לי מטרה מוצהרת, אני חי, מדוע צריכה בכלל להיות מטרה נוספת או אחרת?” “למה אי אפשר לחיות בהווה עם מה שיש?” שאלות שחלק מהחברה רואה בהן התקדמות והתפתחות חברתית ואישית וחלק אחר רואה בהן מנוס ממחויבות.
  4. “עפים על עצמם” – עוד תופעה אופיינית לאנשים ונשים צעירים היא רמה גבוהה של עניין, הנאה וסיפוק מחייהם כבר בגיל צעיר יחסית. אנשים מוצאים סיפוק ועניין בעבודה שלהם, אוהבים את התחביבים שפיתחו, רוצים לטייל בעולם בחופשיות להכיר ולהיפרד מאנשים שונים. קשר כיום נתפס רק כתוספת להנאות החיים הקיימות ולא מהות. בחור נפרד מבחורה כי היא לא אוהבת את הכלבה שלו, בחורה נפרדת מבחור כי הוא לא “דלוק” על טיולי שטח אקזוטיים כמוה… כפי שכבר ציינתי, גמישות וויתורים נתפסים כפשרה לא מתאימים לאנשים שלא מתפשרים על דבר בחייהם, מאוהבים בעצמם ובחיים של עצמם. הנתק הוא טבעי מבחינתם וחלק מהתפיסה האגוצנטרית: מה יש לי כבר לומר לה/לו?
  5. אי רצון להתחייב לזוגיות ולהקמת משפחה – לא רק נשים מעזות לדבר בקול רם על חששן מנישואין, רתיעה משעבוד של חייהן לטובת מערכת לא תמיד מתגמלת. גברים מודרניים מבטאים גם הם חשש ניכר מחיי זוגיות נצחיים ובעיקר מהולדת ילדים. רבים מ”הגברים הנעלמים” לא ראו את עצמם בטווח הארוך עם בת זוג אחת לכל החיים. הראיה היא של שלביות בחיים ו “..לזרום עם מי שמתאימה לי באותו שלב..”. הטאבו על נושא הילדים הותר גם אצל גברים וחלק מהם מבטא בפשטות את העדר הכמיהה לילדים משל עצמם. רצון זה מתכתב עם הגישה המיטבית הרואה באדם הבודד ובחייו הפרטיים את שיא הגשמת חייו ולא דרך זוגיות או ילדים כמשאת נפש בחיים.
  6. החששות הפסיכולוגיים הידועים; חשש מהתחייבות, חשש לקחת תפקיד גברי עצמאי ובוגר כראש משפחה, ראיה מעוותת של נשים כחרדות וחונקות. כל אלה קשורים לבית גידולו של הגבר ולדרך בה תפקדה משפחת המוצא שלו ובעיקר זוגיות ההורים בה צפה ואותה הפנים גילאים רכים.

12675827694_4fdd8eccd3_z

Photo  by Rushen,  is licensed under CC BY-SA

מה ניתן לעשות?

הצד הננטש:

  1. הצד הננטש, טוב יעשה אם ישכיל להבין כי בו לא נעוצה אשמה כלשהי וכי אין סימנים מקדימים לתופעת ה Ghosting ואם כן הם ממש קלושים, יום או שעות מספר לפני שהגבר חותך. העצה הטובה ביותר היא לעבור הלאה ולהבין כי ניצלת בעצם מ”גזלן” זמן ואנרגיה אמתי. אין דבר שאת יכולה לעשות כדי לשנות את המצב עמו. את יכולה רק לעזור לעצמך- התאבלי והמשיכי הלאה.
  2. לשים לב לקשר שהולך טוב מדי, כאשר הקשר טוב מכדי להיות אמתי , הוא לא אמתי. קשר שאין בו קשיים, חששות, חסמים בחודשים הראשונים, מועד לפורענות. שני אנשים זרים לחלוטין לא יכולים להפוך לזוג לחיים תוך שבוע ותוך חודש כבר להיות מעורים זה בחייה של זו. זהירות עם מה שטוב מדי. האמרה :” It’s to good to be true.. ” כפי הנראה נכונה.

הצד הנוטש:

  1. ראשית, לא תמיד התנהגותכם היא בעיה; הצגה אמתית של הצרכים הפסיכולוגיים מול בת זוג פוטנציאלית והגעה להסכמה אם היא מוכנה להתאים לחזון החיים המשותפים, אזי זו הצלחה: יש לברר אם בת הזוג  מוכנה לחוות פרק חיים ללא בטחונות עם בן זוג, אם היא מוכנה להיפרד מהמוסכמה של הבאת ילדים לעולם כחלק מהגשמה עצמית והגשמת הזוגיות.  למרבה הפלא, נשים רבות חשות בדיוק כמו גברים; רצון למצות את חייהן ללא התחייבויות לבן זוג קבוע, רצון להתמסר לקריירה תובענית, רצון ליהנות ממנעמי החיים ואי רצון לגדל משפחה. מחקרים רבים המראים על מגמה עזה של צמצמום בילודה וחשש מילדים כמפריעם לחיי ההורים. ייתכן ובת הזוג המתאימה תמצא.
  2. לגבי מי שהבעיה מציקה לו,  אם זה קרה לכם לפחות שלוש פעמים בתוך פרקי זמן קצרים, אז אתם אכן “רוחות רפאים”. הסיבות כפי שראיתם רבות ושונות. מניסיוני קשה לטפל בהן לבד.  לרוב כל “רוח רפאים”, מפתח אידיאולוגיה משלו עם הסברים וטיעונים משכנעים על פניהם, שלא קל להתמודד עמהם. בצד הקולות המבטלים כל רצון להתמסד או חשש מפני נשים, המהווים חסם. יש גם קולות של רצון לחוות זוגיות ארוכת טווח עם מחויבות וילדים. לפעמים התחושה כי השיח הטיפולי הוא עם שתי ישויות הנאבקות זו בזו.

 

ובאשר לשני הצדדים, דעו שאת מה שאתם חווים חוווים עוד אנשים. אתם לא לבד.אני מקווה שהידע הזה, כשלעצמו יהווה עבורכם נחמה.

עוד מהבלוג של אביבה פרידמן- מטפלת משפחתית

תצוגה מקדימה

שנות בית הספר האבודות והמזיקות- כיצד הכישלון בבית הספר ממשיך להעיב גם על הצלחה בחיים הבוגרים

מבוסס על מקרה אמיתי. הפרטים שונו למניעת זיהוי. מי מאתנו זוכר מה הוא למד בכיתה ה'? מה קרה בכלל מראשית רכישת הקריאה והכתיבה ועד ללימודי הבגרות? אילו הן שנות בית הספר האבודות. שנים של ישיבה משמימה, חומר לימוד אנכרוניסטי,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

משעמם לי, לא רוצה ללכת לביה"ס...קשיי למידה או מערכת חינוך כושלת?

שנת הלימודים תשע"ו החלה ועמה אין סוף תלמידים מתוסכלים, הורים כעוסים, מורים רגוזים. מה קורה במעבר החד מגן הילדים הנינוח שגם הוא במסגרת חוק חינוך חובה, לבית הספר? מהפך אמתי חל בהתנהגות הילדים הצייתנים, ההורים הקשובים. פתאום...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

יתומים עם הורים (פניה המזניחות של המשפחה המודרנית, חלק ב')

"יתומים עם הורים" הוא שם מצמרר שנתן ירחון בריטי בכתבתו על הזנחת ילדים ובני נוער בחברה המערבית. בכתבה מוצגים בני האצולה הבריטיים הנשלחים כבר מגיל צעיר לפנימיות יוקרה כדי להבטיח את עתידם הכלכלי- פוליטי, ובעצם הם נזנחים ע"י...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה