הבלוג של   אביגייל פולק כהן

פיסות מהחיים

אשה של, אמא של. קוראת,כותבת,אופה ומבשלת. ועכשיו גם משתפת אתכן/ם בפיסות מהחיים שלי

עדכונים:

פוסטים: 310

החל מפברואר 2012

במותו השאיר אחריו חמש בנות יתומות מאם ומאב, שמעתה והלאה ייאלצו לעמוד לבדן אל מול גורל המפותל

12/06/2016

חוה עציוני הלוי היא מן הסופרות שאני מחכה בכיליון עיניים לכל ספר חדש שלה. כמו כל ספריה הקודמים גם ספרה החדש כחוט השני מילא אותי בסקרנות וציפייה לקראת הסיפור המקראי החדש.

כחוט השני מגולל את סיפורן של חמש בנות צלפחד שנותרו יתומות מאב ואם. בעולם שבו היו הגברים שולטים, מחוקקים חוקים ובעלי הממון, בעולם בו לא היתה לאישה כל זכות לקבל נחלה משל עצמה הפכו בנות צלפחד את הקערה על פיה ולא רק ששינו את החוק אלא למדו ולימדו כיצד יכולות נשים לדרוש את חלקן, לפרנס עצמן, ללמוד מקצוע בכוחות עצמן ולהמנע מתלות מוחלטת בגברים.

כדי לדרוש את נחלת אביהן ממשה, זכות שהיתה שמורה לגברים בלבד נדרש מהן אומץ רב. התלבטויות רבות עברו בין האחיות בטרם פנו למשה ולא קלה היתה דרכן מול כל מי שהתנגד לדרישה זו ואף ניסה להכשילה. במצוות ה’  אישר משה לבנות צלפחד  לקבל את נחלתן ובהחלטה זו נפרצה הדרך לשינוי מהותי בזכויות הנשים. היום נדמה כמובן מאליו לכל אישה לדרוש את חלקה בירושה כזו או אחרת אולם לא כך הדבר. אין זה מובן מאליו כלל ויש להביט אחורה כדי ללמוד ולהוקיר את פורצות הדרך שהביאו אותנו  עד הלום.

לצד דרישתן את נחלתן ידעו בנות צלפחד  אהבה, תשוקה, ריגוש ואכזבה. לכל אחת מהן היתה אישיות מורכבת ומיוחדת בפני עצמה והיחסים בין האחיות ידעו תמיכה ואהבה מצד אחד ואכזבה ובגידה מצד שני.

אנו נחשפים גם לגברים שסבבו אותן. יש שהיו חזקים ובעלי מעמד וממון, יש שלא היתה פרוטה בכיסם אף לא לתשלום המוהר וסוד גדול ואפל אפף את חייהם, יש שהיו נתונים למרותם של הוריהם עד שנאלצו לוותר על אהובת ליבם.

הרבה אהבה אופפת את הסיפור המקראי הזה. כל אחת מחמש הבנות מוצאת את אהוב ליבה ובשפה עשירה ויפה  מתארת הסופרת את תשוקת הגוף והכמיהה למגע, את התלבטויות הנפש הגעגוע והדאגה ואת העונג המופלא הזה שבאהבה עת מתאחדים ומתייחדים יחד אשה וגבר.

סוף נדודי בני ישראל במדבר ואנו נודדים בסיפור המקראי הקסום הזה בין אהבתן לבחירי ליבן, תככים ומזימות, מלחמות, נצחונות מפוארים ותחילתה של ההתנחלות בארץ.

אין ספק שסיפורי המקרא הם מהסיפורים היפים שיש. הספר והסיפור שאותם כותבת הסופרת בצורה מיוחדת רק לה תוך שמירה על שפה מקראית עשירה, נאמנות לסיפור המקורי ולדמויות יילווה אתכם כחוט השני הרבה אחרי שתסיימו את קריאתו.

הוצאת אריה ניר

עריכה:  שרה מני-לנגפוס

Kechut_Hashani_cover-4site

עוד מהבלוג של   אביגייל פולק כהן

תצוגה מקדימה

עוגת קרמבו – געגוע לסתיו

כבר בתחילת ספטמבר אני מחכה לשני הדברים המבשרים את בוא הסתיו. נחליאלי וקרמבו. כשאני רואה את הציפור הקטנה והמקסימה הזו מקפצת אנה ואנה אני מתמלאת אושר וחיוך אינסופי. הקייץ נגמר סופסוף אפשר להתחיל לנשום ומייד מחפשת  את...

תצוגה מקדימה

לחמניות מתוקות

"סבתא מה תביאי לי כשתבואי ?" הייתי שואלת את סבתי כשהייתי קטנה "א זיסע בולקע פאר א זיסע מיידלע"  (לחמניה מתוקה לילדה מתוקה) היא היתה עונה ביידיש ואני הייתי צוחקת באושר מהשפה הנהדרת הזו. לימים,כשבגרתי והתחלתי לשחק עם בצק...

תצוגה מקדימה

עוגת וופלים נוסטלגית

ראיתי אותן לא מזמן בסופר ושקעתי בנוסטלגיה שנים רבות אחורה... בילדותי, אחת העוגות של ימי שישי היתה עוגת וופלים.  היו אלה דפי וופל גדולים ומרובעים. אימי היתה מכינה קרם שוקולד מקקאו וחלבה ומורחת בנדיבות בין הוופלים ושמה...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה