הבלוג של   אביגייל פולק כהן

פיסות מהחיים

אשה של, אמא של. קוראת,כותבת,אופה ומבשלת. ועכשיו גם משתפת אתכן/ם בפיסות מהחיים שלי

עדכונים:

פוסטים: 310

החל מפברואר 2012

כתיבה משובחת, עלילה מרתקת. ספר שהוא מלאכת מחשבת

03/03/2016

ליבי, רקדנית ישראלית צעירה ילידת גרמניה, מצטרפת למסע חיפושים אחר צעיר ישראלי שנעלם בגרמניה בנסיבות מסתוריות. החיפושים הופכים למסעה האישי, בו היא נחשפת לסיפור אפל שהוסתר מפניה במשך שנים, אודות אביה שחבר בעל כורחו לאנשי אס־אס.
הגילויים המסעירים מובילים אותה להתחקות אחר מי שהיו מעורבים בפרשיות מן העבר הנאצי. בו בזמן היא ממשיכה לחפש אחר הבחור הנעדר יחד עם גור, חברו הטוב, צעיר ישראלי, יוצא יחידה קרבית. ביניהם מתפתח רומן סוער, מטריד ובלתי פתור.
ליבי נאחזת בריקוד אך גופה בוגד בה שוב ושוב, ועולמה נבנה כתצרף מרתק, מבעד לזיכרונות מן העבר, מכתבים שהשאיר אביה ודמויות שצפות ועולות. במסעה היא פוגשת דמויות ססגוניות, מתרועעת עם קומונת אמנים משולחי רסן ועם חברתה אנקה, רקדנית ברים לוהטת הגולשת על עמודים. כל אלה משתקפים כצללים מתוך העולם הזר שנחשף והולך ומהווה חלק בלתי נפרד מחייה.

תקציר העלילה של הספר אינו מעיד הפעם על תוכנו העשיר עד מאוד והלא קל לעיתים.

אתחיל דווקא מאמצע הספר ועד סופו שאז למעשה מתחילה העלילה לקרום עור וגידים, לקבל משמעות, הדמויות מתחילות להתפתח והעלילה כולה למעשה מאיטה קצב ואנו יכולים להיכנס לעומקה ואף להבין את משמעות שם הספר.

המון סודות ורמזים יש בספר. כל רמז מוביל לפתירה של סוד כזה או אחר, כל רמז לוקח את הקורא עמוק יותר אל תוך העלילה המרתקת, אל אביה של ליבי, אל עברה של אינגה האומנת של ליבי וכל סוד ורמז מראים לנו פן נוסף מהתקופה ההיא, מהמלחמה ההיא ועד כמה כלפעם מחדש כשנדמה לנו שכבר שמענו וידענו הכל הנה, מתברר שהיו דברים נוספים.

ליבי, רקדנית ישראלית בלי עבודה, בלי מקום לרקוד בו מגיעה לגרמניה לאודישן ללהקת ריקוד. גור, בחור ישראלי טיפוסי לכאורה נמצא אף הוא בגרמניה מחפש שם את חברו זוהר שנעלם.

היכרותם של ליבי וגור לוקחת את שניהם למסע הכירות עם עצמם ועם עברם. דיסלדורף, מקום הולדת של ליבי, המקום שאליו נשבעה שלא לחזור הוא אחד המקומות המרכזיים בסיפור. כדוברת השפה וכבת זוג גם אם זמנית של גור היא עוזרת לו בחיפושיו ומגלה דווקא על עצמה ועל אביה שנפטר סודות מהעבר, סודות שלא ידעה עד כמה עמוקים ומסובכים הם.

יש בספר דמויות רבות. לא לכולן יש עומק, לא כולן נשארות, לא כולן נצרבות בזכרון הקורא אבל אין ספק שכל אחת משמעותית ונראה כאילו אי אפשר היה לכתוב את הספר ללא דמויות אלו.

אין ספק שזהו אינו ספר קל אבל ספר מצוין עם כתיבה משובחת, עלילה מרתקת. ספר שהוא מלאכת מחשבת ובהחלט מסוג הספרים שניתן לקרוא אותם שוב ולו רק כדי לגלות שהקריאה השניה משובחת ומובנת בדיוק ויותר מהראשונה.

 

הוצאת פרדס

עריכה: ציפי שחרור

 

 

ספר

 

עוד מהבלוג של   אביגייל פולק כהן

תצוגה מקדימה

עוגת קרמבו – געגוע לסתיו

כבר בתחילת ספטמבר אני מחכה לשני הדברים המבשרים את בוא הסתיו. נחליאלי וקרמבו. כשאני רואה את הציפור הקטנה והמקסימה הזו מקפצת אנה ואנה אני מתמלאת אושר וחיוך אינסופי. הקייץ נגמר סופסוף אפשר להתחיל לנשום ומייד מחפשת  את...

תצוגה מקדימה

לחמניות מתוקות

"סבתא מה תביאי לי כשתבואי ?" הייתי שואלת את סבתי כשהייתי קטנה "א זיסע בולקע פאר א זיסע מיידלע"  (לחמניה מתוקה לילדה מתוקה) היא היתה עונה ביידיש ואני הייתי צוחקת באושר מהשפה הנהדרת הזו. לימים,כשבגרתי והתחלתי לשחק עם בצק...

תצוגה מקדימה

עוגת וופלים נוסטלגית

ראיתי אותן לא מזמן בסופר ושקעתי בנוסטלגיה שנים רבות אחורה... בילדותי, אחת העוגות של ימי שישי היתה עוגת וופלים.  היו אלה דפי וופל גדולים ומרובעים. אימי היתה מכינה קרם שוקולד מקקאו וחלבה ומורחת בנדיבות בין הוופלים ושמה...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה