הבלוג של   אביגייל פולק כהן

פיסות מהחיים

אשה של, אמא של. קוראת,כותבת,אופה ומבשלת. ועכשיו גם משתפת אתכן/ם בפיסות מהחיים שלי

עדכונים:

פוסטים: 310

החל מפברואר 2012

אין ילדים רעים, יש ילדים שרע להם.- יאנוש קורצ’אק

01/12/2015

את יאנוש קורצ’אק כולנו מכירים. את פועלו, את השכלתו ותובנותיו. רובנו קראנו עליו ואף ראינו סרטים רבים. יצחק בלפר, מי שכתב את הספר הכל כך יפה ומיוחד הזה היה תלמידו של יאנוש קורצ’אק  והקדיש את חייו כדי לספר ולתעד את פועלו  ולכן לספר הזה יש ערך מוסף וחשוב הן לילדים ולמתבגרים והן לנו המבוגרים.

יצחק בלפר הגיע לבית היתומים של קורצ’אק לאחר שאביו נפטר ואמו קרסה תחת נטל גידול חמישה ילדים.  אמו לקחה אותו לשם כדי לתת לו תנאים טובים יותר וחינוך טוב יותר ולא ידעה עד כמה יצחק הקטן יהיה מאושר מאושר שם, כל כך מאושר עד שראה במקום הזה בית וחיכה לחזור אליו גם כהלך לבקר את משפחתו.

חינוכו של קורצ’אק היה מיוחד וייחודי רק לו. הוא האמין בילדים, האמין ביכולתם ובכוחם להצליח. האמין שילד כמוהו כמבוגר ולכן מגיעות לו כלהזכויות ולהיות שווה בין שווים.

8 שנים חי יצחק בבית היתומים של קורצ’אק. 8 שנים שהם חלק גדול ומשמעותי בחייו ובחיי כל הילדים שחיו שם. יצחק עזב את בית היתומים כשהחלו לנשוב רוחות מלחמה. הפרידה מהמורה קורצ’אק היתה קשה ועצובה. המחנך הדגול עזר ליצחק ולחברו, נתן להם מעט כסף ואת ברכתו. הוא ידע מה עלול לקרות לו יישארו שם.

הפרידה מבית היתומים היתה גם הפרידה מיאנוש קורצ’אק. הם לא נפגשו עוד. בתום המלחמה חזר יצחק למקום בו גדל מתוך תקוה למצוא את המחנך שכה אהב ואת משפחתו שלו.

כולם נספו.

יצחק בלפר הגשים את חלומו ועלה לארץ ישראל.

לזכרו של ד”ר  הנריק גולדשמיט רופא ילדים,  מחנך וסופר ששמו הספרותי היה יאנוש קורצ’אק. לזכר תלמידיו, פועלו ואמונתו. לזכר כל אלה ועוד חובה עלינו, ילדים ומבוגרים לקרוא את הספר הנפלא הזה עם האיורים המיוחדים  של יצחק בלפר.

 

עבוד ועריכה: עטרה אופק

ספר

עוד מהבלוג של   אביגייל פולק כהן

תצוגה מקדימה

עוגת קרמבו – געגוע לסתיו

כבר בתחילת ספטמבר אני מחכה לשני הדברים המבשרים את בוא הסתיו. נחליאלי וקרמבו. כשאני רואה את הציפור הקטנה והמקסימה הזו מקפצת אנה ואנה אני מתמלאת אושר וחיוך אינסופי. הקייץ נגמר סופסוף אפשר להתחיל לנשום ומייד מחפשת  את...

תצוגה מקדימה

לחמניות מתוקות

"סבתא מה תביאי לי כשתבואי ?" הייתי שואלת את סבתי כשהייתי קטנה "א זיסע בולקע פאר א זיסע מיידלע"  (לחמניה מתוקה לילדה מתוקה) היא היתה עונה ביידיש ואני הייתי צוחקת באושר מהשפה הנהדרת הזו. לימים,כשבגרתי והתחלתי לשחק עם בצק...

תצוגה מקדימה

עוגת וופלים נוסטלגית

ראיתי אותן לא מזמן בסופר ושקעתי בנוסטלגיה שנים רבות אחורה... בילדותי, אחת העוגות של ימי שישי היתה עוגת וופלים.  היו אלה דפי וופל גדולים ומרובעים. אימי היתה מכינה קרם שוקולד מקקאו וחלבה ומורחת בנדיבות בין הוופלים ושמה...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה