הבלוג של   אביגייל פולק כהן

פיסות מהחיים

אשה של, אמא של. קוראת,כותבת,אופה ומבשלת. ועכשיו גם משתפת אתכן/ם בפיסות מהחיים שלי

עדכונים:

פוסטים: 310

החל מפברואר 2012

העבר יכול להיתפס אך ורק כאי של שלווה, כזמן שכמעט אין להאמין בקיומו – כגן עדן אבוד.

10/11/2015

1928. תום ואליס נפגשים במקרה במסיבה. הם הכירו כילדים והיו חברי נפש, והנה הם שוב ביחד, אנשים צעירים שעתידם לפניהם: הוא חולם בסתר להיות אמן. היא היתה רוצה ללמוד באוניברסיטה אף שאין זה יאה לאישה.

1968. קייט דרלינג נוסעת לקורסיקה כדי לפגוש את הצייר הנודע תומאס סטאפורד ולשמוע את סיפורה של סבתהּ אליס, שעל דבר קיומה לא ידעה דבר עד כה. 

עד כה ידעה קייט שאמה, רקדנית נודעת, גדלה בבית יתומים. אבל סבתה המאמצת התוודתה לפניה יומיים לפני מותה על חטא נורא: מכתב וציור שקיבלה לפני שנים היו יכולים לשנות את חייהן, אבל היא שמרה את סודם לעצמה. הווידוי מוביל את קייט למסע אל הים התיכון ואל ראשית המאה, מסע שבו תגלה את משפחתה האמיתית ובו אולי תמצא גם את הנפש התאומה שלה.

ספר האבידות והמציאות הוא רומן מרגש על נקודות המפגש של האמנות והחיים, של האהבה והאכזריות, ובמרכזו דמויות בלתי נשכחות שמקימות לחיים ימים שאינם עוד.

 

ספר קליל ומשובח. לכאורה צפוי לכל אורכו ויחד עם זאת יוצר בנו את תחושת הדחיפות לדעת מה קורה בהמשך.

שני סיפורים מרכזיים מרכיבים את העלילה. היכרותם כילדים של תום ואליס ב-1928 ובמעבר חד לשנת 1968 השנה בה קייט דרלינג מאבדת את אמה האהובה ואת סבתה שמשאירה לקייט סוד גדול וציור.

מכאן ממשיך הסיפור לעבור בין השנים ובין מדינות, בין אהבה למלחמה, בין דעות קדומות, צער, כאב והתחלה חדשה.

הספר בנוי מזכרונות וזמנים. צורת הכתיבה הרהוטה והקולחת נותנת בקלות תחושה שאנו נמצאים בשנים אחרות, בתקופה אחרת כאילו כותבים את הספר בעצמנו.

הספר הוא סיפור אהבה אחד גדול. לא רק אהבתם הגדולה וחוצת היבשות והשנים של תום ואליס אלא גם אהבה עמוקה לאמנות, אהבה של אמא לבת ואמא מאמצת לבתה.

לצד סיפור האהבה המופלא הזה אי אפשר להתעלם מיופי תיאורי המקומות בספר. קורסיקה על נופיה מתוארת בצורה חדה ומדוייקת כמעט כמו להביט בציור. צרפת היפה של לפני המלחמה ואחריה מתוארת אף היא על בתי הקפה הקטנים שבה, המוזיאונים, האווירה והתרבות. וניו יורק הגדולה גם היא לא חפה מתיאורים מרתקים. כל תיאורי החוץ האלה חוברים יחד לכריכת הספר הנהדרת שלחלוטין מייצגת את הספר.

לא לכל אחד ואחת מאיתנו ניתנת ההזדמנות לאבד ולמצוא אדם יקר או רכוש עתיק.  ספר האבידות והמציאות המקסים הזה הגם שאינו סיפור אמיתי נותן לקורא תחושה שאולי בכל זאת, אולי זה אפשרי לאבד דבר מה ולמוצאו כעבור שנים. וקייט דרלינג הגם שאיבדה רבות בזמן קצר הצליחה למצוא את השינוי בחייה ואת האושר שחשבה שאבד לה.

תרגום: קטיה בנוביץ’

הוצאת כתר

ספר

 

עוד מהבלוג של   אביגייל פולק כהן

תצוגה מקדימה

עוגת קרמבו – געגוע לסתיו

כבר בתחילת ספטמבר אני מחכה לשני הדברים המבשרים את בוא הסתיו. נחליאלי וקרמבו. כשאני רואה את הציפור הקטנה והמקסימה הזו מקפצת אנה ואנה אני מתמלאת אושר וחיוך אינסופי. הקייץ נגמר סופסוף אפשר להתחיל לנשום ומייד מחפשת  את...

תצוגה מקדימה

לחמניות מתוקות

"סבתא מה תביאי לי כשתבואי ?" הייתי שואלת את סבתי כשהייתי קטנה "א זיסע בולקע פאר א זיסע מיידלע"  (לחמניה מתוקה לילדה מתוקה) היא היתה עונה ביידיש ואני הייתי צוחקת באושר מהשפה הנהדרת הזו. לימים,כשבגרתי והתחלתי לשחק עם בצק...

תצוגה מקדימה

עוגת וופלים נוסטלגית

ראיתי אותן לא מזמן בסופר ושקעתי בנוסטלגיה שנים רבות אחורה... בילדותי, אחת העוגות של ימי שישי היתה עוגת וופלים.  היו אלה דפי וופל גדולים ומרובעים. אימי היתה מכינה קרם שוקולד מקקאו וחלבה ומורחת בנדיבות בין הוופלים ושמה...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה