הבלוג של   אביגייל פולק כהן

פיסות מהחיים

אשה של, אמא של. קוראת,כותבת,אופה ומבשלת. ועכשיו גם משתפת אתכן/ם בפיסות מהחיים שלי

עדכונים:

פוסטים: 310

החל מפברואר 2012

כמה חשוב להבין שטעות אחת היא פתח לעולם שלם של הצלחות

10/06/2015

כולנו שוגים. איש מאיתנו אינו מושלם. אפילו לא גדולי הגאונים בהיסטוריה. צ’רלס דרווין, לורד קלווין, ליינוס פולינג, פרד הויל ואלברט איינשטיין היו מדענים מזהירים, כולם כאחד. כל אחד מהם תרם תרומות כבירות לתחומו – אבל כל אחד מהם גם נכשל קשות בשגיאות.

מריו ליביו הוא אסטרופיסיקאי בכיר במכון למדעי טלסקופּ החלל (STScI). הוא קיבל תואר דוקטור באסטרופיסיקה תיאורטית מאוניברסיטת תל אביב, וכיהן כפרופסור לפיסיקה בטכניון מ־1981 עד 1991. פרופ’ ליביו זכה בפרסים רבים על מחקריו ועל הצטיינותו בהוראה. שיעוריו המצולמים של פרופ’ ליביו משמשים עד היום סטודנטים בכל מוסדות הלימוד בתחומי הפיסיקה והמתימטיקה והרצאותיו בישראל מושכות אליהן אלפי אנשים מדי שנה.

בשונה מהספרות הרגילה והקלאסית אותה אני נוהגת לקרוא מצאתי עצמי קוראת ספר מדע. יש משהו מרתק במדע,מרתק בלדעת,לגלות ולהבין.

את הספר הזה ביקשו לקרוא גם נערים ונערות בני 15 הלומדים פיזיקה והרצון לדעת ולהבין ריתק אף אותם.

אין זה ספר מדע רגיל. הוא לא מביא את המדע כפי שהוא אלא דרך עיניו של הסופר שהוא בעצמו אסטרופיסיקאי בכיר המתאר לנו את כוחה של טעות.

הסופר בחר חמישה מדענים ידועים ופורצי דרך ומביא את תאוריית המדען וממול, השגיאה שהביאה לשינוי עצום,שגיאה גאונית כדבריו.

בסגנון כתיבה נפלא ומרתק כותב מריו ליביו את האמת שאולי לא כולנו יודעים. המדע נבנה גם מטעויות. כל טעות יכולה להיות הרסנית מצד אחד וגאונית מצידה השני.

יש בספר הבנה מופלאה על כמה חשובה היצירתיות,המחשבה האחרת והלא מקובעת,היציאה מגבולות המותר והאסור וההבנה עד כמה חשובה הדרך ועד כמה חשוב להבין שטעות אחת היא פתח לעולם שלם של הצלחות.

זה לא ספר שקל לקרוא,זה לא ספר שקוראים מהר וזה לא ספר שמתאים לכל אחד. זהו ספר מדע מרתק שקראתי אותו וממליצה לקרוא אותו לאט. כלפעם חלק אחר,כל פעם מדען אחר. לתת למידע לשקוע בתוכנו,לעכל,להבין ואולי לחזור על הפרק שוב כדי להבין יותר.

ספר שכזה לא קל לתרגם וחייבת לציין לטובה את התרגום המוצלח של עמנואל לותם שאפשר גם לבני נוער לקרוא,להבין מבלי להרגיש שהיה קושי בתרגום.

הוצאת אריה ניר

תרגום: עמנואל לותם

00

 

עוד מהבלוג של   אביגייל פולק כהן

תצוגה מקדימה

עוגת קרמבו – געגוע לסתיו

כבר בתחילת ספטמבר אני מחכה לשני הדברים המבשרים את בוא הסתיו. נחליאלי וקרמבו. כשאני רואה את הציפור הקטנה והמקסימה הזו מקפצת אנה ואנה אני מתמלאת אושר וחיוך אינסופי. הקייץ נגמר סופסוף אפשר להתחיל לנשום ומייד מחפשת  את...

תצוגה מקדימה

לחמניות מתוקות

"סבתא מה תביאי לי כשתבואי ?" הייתי שואלת את סבתי כשהייתי קטנה "א זיסע בולקע פאר א זיסע מיידלע"  (לחמניה מתוקה לילדה מתוקה) היא היתה עונה ביידיש ואני הייתי צוחקת באושר מהשפה הנהדרת הזו. לימים,כשבגרתי והתחלתי לשחק עם בצק...

תצוגה מקדימה

עוגת וופלים נוסטלגית

ראיתי אותן לא מזמן בסופר ושקעתי בנוסטלגיה שנים רבות אחורה... בילדותי, אחת העוגות של ימי שישי היתה עוגת וופלים.  היו אלה דפי וופל גדולים ומרובעים. אימי היתה מכינה קרם שוקולד מקקאו וחלבה ומורחת בנדיבות בין הוופלים ושמה...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה