הבלוג של   אביגייל פולק כהן

פיסות מהחיים

אשה של, אמא של. קוראת,כותבת,אופה ומבשלת. ועכשיו גם משתפת אתכן/ם בפיסות מהחיים שלי

עדכונים:

פוסטים: 310

החל מפברואר 2012

“האהבה,גבריאלה,משקה את הבן-אדם ומי שהאהבה לא זורמת לו בגוף מתייבש,תזכרי מה שסבתא שלך אומרת לך”.

16/09/2013

“מהרגע בו פגש מבטו של רפאל ארמוזה בברק העיניים הכחולות של הנערה המסתורית, דבר לא חזר להיות כמו שהיה. אותו ברק שהכה ברפאל יפגע לאחר שנים בבנו גבריאל כשיפגוש את רוח‘ל, ולאחר מכן יפגע גם בלונה, בתו של גבריאל, כשתפגוש בדוד.
את סיפורן של האהבות הבוערות, הרגשות והיצרים העזים, והמציאות הכואבת שעוברים כחוט השני בין ארבעה דורות במשפחת ארמוזה, מספרת גבריאלה, בתה של לונה. היא מקשיבה קשב רב לסבתה רוזה, לדודה הזקנה אלגרה ולדודתה רחליקה, ואט־אט נחשפים בפניה הסודות והשקרים, ובעיקר כוחות הנפש שנאלצים בני המשפחה לגייס כדי להתמודד עם הפסגות והתהומות שהחיים מציבים בפניהם.
מלכת היופי של ירושלים היא סאגה על משפחת ארמוזה, בני הקהילה הספניולית בירושלים, מתחילת המאה העשרים והשלטון התורכי, דרך שנות המנדט הבריטי, הקמת מדינת ישראל ועד תחילת שנות השבעים. הספר רווי באווירה הירושלמית הישנה והטובה, בניחוחות שעולים מן המטבחים ומצמחי התבלין ובאור הלבנה המאיר את הפינות האפלות ביותר של המשפחה.
זהו רומן רחב־יריעה, מרגש, שכתוב בשפה עשירה וקולחת של עברית מתובלת בספניולית, בקור ירושלמי צורב של החמצה וחום של קיץ ואהבה.
מלכת היופי של ירושלים הוא רומן הביכורים של שרית ישי-לוי, עיתונאית, חברת מערכת ‘עולם האשה‘, מחברת ספרי טיולים וביוגרפיות ומגישת תוכניות ופינות בטלוויזיה.” ( מתוך הכריכה האחורית)
.
ספרים שהם סאגה משפחתית רבת שנים הם מסוג הספרים היותר אהובים ומועדפים עליי ויש בהם שני דברים חשובים לטעמי, או שהם מצליחים לקחת אותי כקוראת בנבכי הזמן,המשפחה והדמויות או שהם מפספסים איזשהו מומנטום ואז הספר והסאגה שבו הופכים לשעמום.
מלכת היופי של ירושלים כתוב נפלא כבר מההתחלה. ברגע בו גבריאלה מתחילה לספר את סיפורה,מתחילה הנאה צרופה מקריאת הספר שלי אישית,היה קשה להניח עד סיום הקריאה.
.
את הסיפור מתחילה לספר גבריאלה הצעירה ואט אט,צעד צעד תוך שימוש נפלא במילים בשפה הספניולית, אנו נכנסים לקורותיה של משפחתה בתקופה של טרום הכרזת המדינה וירושלים של אז. תקופת הטורקים והאנגלים,תקופה בה עדה לא התערבבה עם עדה אחרת.
.
אנו עוברים מגבריאלה ללונה אימה ומשם לסבתא רוזה,דרך הדודות ודרך הגברים שהיו בחייהן והמעבר בין דמות לדמות נדמה כאילו מישהו לוקח אותנו ביד ויוצא איתנו לסיור מופלא ומרתק.
.
מה קרה שם לגברים שלא יכלו לאהוב את נשותיהן,מה קרה לאותן נשים שחיו חיים שלמים לצד אותם גברים בלי להרגיש אהבה וכיצד השפיע כל זה על הילדים שנולדו.
עוד ועוד סודות נחשפים ככל שעוברות השנים והתקופות.
.
לכל דור במשפחת ארמוזה היו את התקופות שלו.
תקופות של עושר ופרנסה,לצד שנים של עוני קשה.תקופות של קשרים משפחתיים הדוקים לצד שנים של ניתוק כמעט מוחלט וחוסר יכולת לשכוח.
.
ובתוך הסאגה המשפחתית המיוחדת הזו המאפיין הגדול הוא – האהבה.
יש בספר שפע של יחסי אהבה.
בין גבר לאישה,בין ההורים לילדים,בין האחים והאחיות.
האהבה שם לא באה בקלות,לא תמיד נשארה ולעיתים אף הופסקה באכזריות.
האהבה בין ההורים לילדים אף היא אינה מובן מאליו וכואב לקרוא עד מחסור בחיבוק או במילה טובה ישפיעו על העתיד.
.
ויש בסיפור גם מלחמות והמלחמות הן לא רק בין אוייבים ליהודים,בין עיר לכיבוש אלא המלחמות הן גם מלחמות של הלב.
ואלה הן אולי המלחמות הקשות ביותר אצל בני משפחת ארמוזה.
..
הספר מלא ברגעים של צחוק ואושר,רגע של עצב ודמעה שזולגת,רגע של הפתעה מגילוי סוד כזה או אחר.
יש בו שפה נהדרת הן ספניולית והן עברית כפי שדוברה אז,יש בו תיאור כ”כ מדוייק של ריחות וטעמים,יש בו תיאורים של הפגזות,פצועים ומלחמות ובעיקר יש בו מסע אחד של משפחה אחת,משפחת ארמוזה.
.
קחו את הספר,דמיינו בוסתן ענקי ומלא עלים ופירות וכשתתחילו לקרוא תרגישו כאילו אתם מתהלכים בבוסתן,לרגע מציצה קרן שמש,לרגע הכל חשוך,לרגע תטעמו פרי מתוק וברגע אחר הוא יהיה מר.
כך תתהלכו בבוסתן הדימיוני תוך קריאת הספר וכשתגיעו לסוף אתם תצאו מהבוסתן אך הספר יישאר איתכם לעוד זמן רב.
לבלוג בסלונה של שרית ישי-לוי

עוד מהבלוג של   אביגייל פולק כהן

תצוגה מקדימה

עוגת קרמבו – געגוע לסתיו

כבר בתחילת ספטמבר אני מחכה לשני הדברים המבשרים את בוא הסתיו. נחליאלי וקרמבו. כשאני רואה את הציפור הקטנה והמקסימה הזו מקפצת אנה ואנה אני מתמלאת אושר וחיוך אינסופי. הקייץ נגמר סופסוף אפשר להתחיל לנשום ומייד מחפשת  את...

תצוגה מקדימה

לחמניות מתוקות

"סבתא מה תביאי לי כשתבואי ?" הייתי שואלת את סבתי כשהייתי קטנה "א זיסע בולקע פאר א זיסע מיידלע"  (לחמניה מתוקה לילדה מתוקה) היא היתה עונה ביידיש ואני הייתי צוחקת באושר מהשפה הנהדרת הזו. לימים,כשבגרתי והתחלתי לשחק עם בצק...

תצוגה מקדימה

עוגת וופלים נוסטלגית

ראיתי אותן לא מזמן בסופר ושקעתי בנוסטלגיה שנים רבות אחורה... בילדותי, אחת העוגות של ימי שישי היתה עוגת וופלים.  היו אלה דפי וופל גדולים ומרובעים. אימי היתה מכינה קרם שוקולד מקקאו וחלבה ומורחת בנדיבות בין הוופלים ושמה...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה