הבלוג של aunt petunia

aunt petunia

Aunt Petunia מצמיחה 5 ילדים ואת אבא שלהם ואת הכלב ו2 עיזים פוטנציאליות (כשנעבור למושב). בינתיים גרה בת"א בבית עם גינה קטנה ופרועה (כראוי לדייריה). שותפה בנקודת השקפה ומשקיעה בתבונה (מפוקפקת) המון כסף במשתלות.

עדכונים:

פוסטים: 103

החל ממרץ 2011

כ-700 סוגי מרווה קיימים בעולם. מדובר בצמח שימושי להפליא שמתאים לבישול ותיבול, לרפואה וכמובן ליופי של פריחה מתפרצת רב שנתית

29/05/2011

מכירות את הסצינה הזו שהילדים רבים נורא ואתן מאיימות בעונש קולקטיבי אכזרי במיוחד (כשלכל הצדדים ברור שמדובר באיום סרק והאמא שוב יצאה פאטתית?!)

אז זהו שזה שוב קרה לי היום עם השניים המכונים בביתנו מקס ומוריץ (אשאיר לדמיונכן את הסיבות לכינוי הנ”ל…). העניין הוא שהשניים שעד לפני רגע עפו אחד לשני על הגרון מייד עברו לשיתוף פעולה. לא, לא איתי, אלא אחד עם השני נגד האוייב האכזר – אמא שלהם. הענק (זה המכונה מקס) מייד נעמד בחזית והכריז שיגן בגופו על הגמד (מוריץ). הגמד, לעומת זאת, התחבא מאחורי גבו החסון של אחיו והמשיך לעצבן את האמא ולשעשע את הענק.

שיתוף פעולה הוא עניין חיוני לחיים – בעיקר כשמוצאים אויב (או קורבן) משותף! ומכיוון שבבלוג גינון עסקינן כמובן שידובר פה על שיתוף פעולה בוטאני.

צמחיה שיתופית היא כזו שנועדה להגן על צמחים הגדלים אחד לצד השני ממזיקים שונים הנרתעים מצמח מסויים אך עלולים להזיק לשכנו. צמחיה שיתופית נועדה לספק הגנה אקלימית – צל או רוחות. או למשוך מאביקים (דבורים וחרקים) מגוונים. גם לכימיה יש כאן תפקיד חשוב (כמו בחיים).

דוגמאות מהטבע לא חסרות.. אלון ואלה, עגבניה ובזיליקום רוזמרין ומרווה. על מרוות רציתי לדבר היום.

הוט ליפס וצ’יפאס

בעולם קיימים כ – 700 סוגי מרוות בתפוצה נרחבת. הדרך לזהות מרווה היא בקיטום הגבעול – אם נפלתן על גבעול מרובע – ובכן, זו מרווה. פרוש השם הלטיני –Salvera , הוא להבריא.

המרווה המוכרת מכולן היא המרווה הרפואית. צמח רב שנתי ים תיכוני שתורבת עוד בימי הביניים.

בארומתרפיה – מוכרת כחומר אנטי בקטריאלי, משמשת לפתרון בעיות עיכול, דלקות גרון וחניכיים.

במטבח – מצויינת לתיבול סלטים, רטבי פסטה ודגים.

מכשפות טובות – גורסות שצרור מרווה שיובשה היטב בצל והודלקה כקטורת תטהר את החדר ואת הנשמה.

ובגינה - מלבד זו הרפואית ישנן עוד מרוות המיועדות למאכל ומשקה, אבל בעיניי עיקר חינן של המרוות טמון דווקא בפריחות (פרח שפתני – כלומר דמוי שפתיים) מרהיבות, ובעמידות (יחסית) לקיץ המהביל של מישור החוף. במשתלות ניתן להשיג סוגים רבים, אמנם רב שנתיים, אך לא כולם מאריכי שנים.

הזנים החביבים עלי במיוחד:

רפואית – כבר הבנתם למה. אדמה מנוקזת, השקיה בינונית, שמש מלאה.

אינדיגו ספיירס – בגלל השם והפריחה המרהיבה בין האביב לסתיו. שתיינית רצינית, שמש מלאה.

הוט ליפס – נו השם.. וצופיות מתות עליה. פריחה סתיו עד אביב, השקיה בינונית, שמש מלאה/הצללה חלקית.

גוארנית – בגלל הפריחה המושלמת והנפח המרשים. קיץ – סתיו, השקיה בינונית, שמש מלאה/ חצי צל.

צ’יפאס – בגלל הפריחה באדום מג’נטה כמעט כל השנה, השקיה בינונית, שמש מלאה, נפלאה במיכלים.

צחורה – בגלל שהיא קשוחה והכי מרהיבה בורוד פוקסיה (אבל גם בלבן וסגול). השקיה מועטה, שמש מלאה.

מתוך הבלוג Aunt Petunia

עוד מהבלוג של aunt petunia

תצוגה מקדימה

אני הילדה הלא רצויה

נולדתי בראשיתו של קיץ זוהר במיוחד. לכאורה היו שם כל התנאים לילדות מאושרת. הריון קליל, לידה קצרצרה,בת יחידה, נכדה יחידה, תינוקת עגולה עם פלומת בלונד ענוגה ועיני ים כחול....

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

ילדים גנובים

הפוסט הזה בוער בי ימים ארוכים. מהססת אם לכתוב כי אני בצד של החסויים, אבל די. לא שותקת יותר, אז בואו נדבר על ילדים חטופים. פעם אחת יותר מידי קראתי היום פוסט נוגה וקורע לב על...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

לראות את סבלו של האחר

ביום חמישי, רגע לפני הסופה, שלחתי שליח עם סיר לגינת לוינסקי. אני שמחתי שנחסכה ממני הנסיעה לדרום הרחוק, השליח שמח לגלות לראשונה את הפינה הזו שבה מתרכזים בני אדם ועושים טוב....

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה