הבלוג של aunt petunia

aunt petunia

Aunt Petunia מצמיחה 5 ילדים ואת אבא שלהם ואת הכלב ו2 עיזים פוטנציאליות (כשנעבור למושב). בינתיים גרה בת"א בבית עם גינה קטנה ופרועה (כראוי לדייריה). שותפה בנקודת השקפה ומשקיעה בתבונה (מפוקפקת) המון כסף במשתלות.

עדכונים:

פוסטים: 103

החל ממרץ 2011

קוראים לי פטוניה ואני עושה גינות. כלומר אצלי ט”ו בשבט רוב השנה. החלק הקשה של התהליך הוא להבין את הצרכים והרצונות והפנטזיות של הלקוחות ולחבר את כל אלו למציאות תקציבית, ליכולת התחזוקה ולמה שמתאים לאדמה ולאקלים. כל מה שמעבר לזה הוא רק תענוג: לחפור באדמה, לטייל במשתלה ובשעות עבודה ספורות להפוך אין ליש פורח.

הגרגרנית, לעומת זאת, עושה אוכל. היא כותבת עליו ומבשלת אותו. היא שכנה וחברה ונדיבה לא רק במתכונים, אלא גם בתוצרים. הגרגרנית יודעת לבשל, אני יודעת לאכול – כל הצדדים מרוצים.

ע’ אהובתי מנהלת משפחתון. לא כזה של תינוקות עגולים לאמהות עובדות. משפחתון לילדים חדים לאמהות אובדות. היא חיה עם משפחתה בכפר ירוק ופסטורלי ואיתם חיים 12 ילדים אבודים – כאלו שהוצאו מחיק משפחותיהם הבלתי מתפקדות ובאומץ גדול מנסים לנרמל את חייהם. חוץ מארבעת הפרחים הפרטיים שלה יש לה עוד 12 מכל טוב: א’ – ילד/איש שלוקח אחריות על אחיו הקטן ואמו המוקטנת וכולו טוב לב. ס’ הגדולה – שלא אוהבת את עצמה אפילו קצת אבל מצליחה לאהוב אחרים. ס’ הקטנה – מיניאטורה יפהפיה שהלב שלה כואב אבל העיניים שלה צוחקות ונ’ ומ’ וו’ ועוד כמה אותיות שמחביאות שמות שמחביאים סיפורים שקורעים את הנשמה. פרחי בר.

פעם בשבוע אני באה אליהם ואנחנו מגננים יחד. יש לנו חצר שהופכת אט אט לגינה, שטח גדול של זונח ועזובה שיפרח לנו ויצמיח דברים שאוכלים ודברים שקוטפים ודברים שרק מסתכלים עליהם ומתפעלים מהם.

אני עושה גינות. זאת גינת הנשמה שלי. היא צומחת לאט והיא מבולגנת נורא. צמיגים ישנים הופכים לשדה תפודים. צינורות ביוב לעציצי תות. בלוקים מתפוררים מסמנים שבילים. צמחים נבולים הופכים לקומפוסט שיצמיח פרחים מרהיבים. אנחנו לומדים להפוך זבל לזהב.

כשהתאומות עצבניות אני שולחת אותן לנכש עשבים. עם טוריה גדולה, עם כף קטנה – לא משנה איך, אפשר אפילו בידיים. זה מצויין לשחרור כעסים. כשש’ הזערורית נצמדת אלי שאשמור עליה, אנחנו צדות שלשולים ומניחות אותם בזהירות בדלי, שלא יפגעו מהטוריה וש’ יודעת שיש לה כוחות להגן על אחרים. כשלנ’ כואב הגב כי בעצם כואבת לו הנשמה אנחנו עושים תרגילי בטן שמחזקים את הגב ובעצם את האגו.

בימים שיורד גשם אנחנו לא יכולים לעבוד. אני קופצת לביקור כי התגעגעתי והם מראים לי בגאווה את המבחן בהיסטוריה והעבודה בתנ”ך ואת השמלה החדשה בוורוד פוקסיה. אני מלמדת אותם להתחבר לטבע (גם כשהוא מפחיד כמו שלשולים חלקלקים) ולדחות סיפוקים (כי לזרע שהנבטנו יקח המון זמן עד שיתבשל כקלח תירס בסיר) וליהנות מהכאן והעכשיו (כי נענע מהגינה טעימה יותר מזו שגדלה בשקית בסופר). הם מלמדים אותי כח ואומץ וחמלה ושיתוף ואחריות וכל שאר הנסים שמתחבאים בתוך ילדים שלא שפר עליהם כלום ובכל זאת יכולים לצמוח ולהצמיח. ביחד אנחנו לומדים את כוחם המרפא של הצמחים.

מחר ט”ו בשבט – חג לאילנות ולשתילים. מחר נשתול חלקת תבלינים. צמחי התבלין שימושיים במטבח, ברפואה ובקוסמטיקה. הם טובים לשתילה כמעט כל השנה ובמיוחד עכשיו. לרובם תספיק אדנית בחלון המטבח, אם יש לכם גינה – עוד יותר טוב. כמעט כל צמחי התבלינים טובים לשתילה באדמה. נענע – עדיף לשתול במיכל בשל חיבתה העזה למים ומהירות ההתפשטות שלה. בזיליקום יעדיף מיכל שתילה שירחיק אותו ממזיקים. כל השאר – בערבוביה שמחה היישר לערוגה.

מחר, בפרוס החג נשתול: רוזמרין ומרווה, אורגנו ואזוב, לימונית ונענע, פיגם ושיבא, פטרוזילה, שמיר וכוסברה ושלל אחרים שכוחם מרפא וטעמם נהדר. וכשתהיה לנו ערוגה לתפארת נערוך לצידה סדר ט”ו בשבט עם ברכות שנמציא בעצמנו ושירים שבכלל לא קשורים. נשתה תה צמחים ונזלול את שבלולי הזעתר שהכינה לנו הגרגרנית. כבר אמרתי לכם – היא שכנה וחברה ונדיבה!

זעתר – אזוב מצוי

זעתר הוא בעצם תבלין שהמרכיב העיקרי בו הוא האזוב המצוי. האזוב הגדל בבר הוא צמח מוגן ואילו המתורבת מגודל כגידול חקלאי. ברפואה משמש כחומר אנטיספטי יעיל במיוחד. עוד בתקופת הרמב”ם שימש לחיטוי, חיסון, הקלה בכאבי גרון וראש, מחזק זיכרון ומגביר את כוח הגברא – יאללה, רוצו לאכול.

מתאים לשתילה בעציץ או באדמה. שמש מלאה. חסכוני בהשקיה. קיטום תפרחות לעידוד הצמיחה.

צילום: Aunt Petunia

עוד מהבלוג של aunt petunia

תצוגה מקדימה

אני הילדה הלא רצויה

נולדתי בראשיתו של קיץ זוהר במיוחד. לכאורה היו שם כל התנאים לילדות מאושרת. הריון קליל, לידה קצרצרה,בת יחידה, נכדה יחידה, תינוקת עגולה עם פלומת בלונד ענוגה ועיני ים כחול....

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

ילדים גנובים

הפוסט הזה בוער בי ימים ארוכים. מהססת אם לכתוב כי אני בצד של החסויים, אבל די. לא שותקת יותר, אז בואו נדבר על ילדים חטופים. פעם אחת יותר מידי קראתי היום פוסט נוגה וקורע לב על...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

לראות את סבלו של האחר

ביום חמישי, רגע לפני הסופה, שלחתי שליח עם סיר לגינת לוינסקי. אני שמחתי שנחסכה ממני הנסיעה לדרום הרחוק, השליח שמח לגלות לראשונה את הפינה הזו שבה מתרכזים בני אדם ועושים טוב....

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה