הבלוג של aunt petunia

aunt petunia

Aunt Petunia מצמיחה 5 ילדים ואת אבא שלהם ואת הכלב ו2 עיזים פוטנציאליות (כשנעבור למושב). בינתיים גרה בת"א בבית עם גינה קטנה ופרועה (כראוי לדייריה). שותפה בנקודת השקפה ומשקיעה בתבונה (מפוקפקת) המון כסף במשתלות.

עדכונים:

פוסטים: 103

החל ממרץ 2011

סבתא שלי נולדה אל עולם של גברים. גברים מחרחרי מלחמה, משחרים לטרף, כל טרף, בתנאי שהוא מוחלש; נכים, יהודים, כושים, הומואים, ילדים ונשים. סבתא שלי הייתה אישה דעתנית, אסרטיבית, עצמאית ובנוסף יפהפייה, שידעה להשתמש ביופי כמקור כוח שאין להסתירו. בגיל 18 היא פירנסה את עצמה במשרת ניהול מכובדת. בגיל 24 היא החביאה יהודים – כבר כתבתי על זה פעם.

אחרי המלחמה היא לקחה את אמי והביאה אותה לכאן, אל הלבנט המהביל. שאלתי אותה פעם, “למה?”. היא אמרה שלא רצתה לגדל את בתה היחידה בין פחדנים המוכנים לרמוס את הזולת רק בשביל להגדיל את קטנותם העלובה. אף אחד לא חיכה לה כאן. היא התפרנסה לבד ולמדה את השפה והמנטליות לבד עד שפגשה את בעלה השני – איש חשוב, מסודר כלכלית, כזה שיכול לקנות לה את העולם. הם חיו יחד כמה שנים עד שקנאתו העיוורת בעצמאותה, ביופיה, בזמזום הזכרים סביבה, העבירה אותו על דעתו. בלי להתבלבל היא זרקה אותו לכל הרוחות. ויתרה על סיר הבשר והסתדרה לבד.

היה שם מצעד של מחזרים נלהבים במשך שנים ארוכות. אני כבר הייתי נערה והם המשיכו לחזר במרץ. שאלתי אותה מדוע לא נישאה לאחד מהם, והיא אמרה ש”כל הגברים צריך להוציא להם את המעיים ולעשות מהם חוט טלפון!”. טוב, היא הייתה קצת רדיקלית, אבל בשום פנים ואופן לא הגדירה את עצמה כפמיניסטית שורפת חזיות. היא פשוט הכירה בערך עצמה ובזכותה הטבעית לשוויון ולחירות. כשעלתה לאוטובוס היא ציפתה מכל גבר בלי הבדלי גיל / מעמד / אמונה דתית – לקום ולפנות לה מקום ישיבה. בקדמת האוטובוס. היא ציפתה מגברים לסייע לה בסחיבת הסלים, לפתוח לה דלתות ולהתיישב רק אחרי שהיא כבר הייתה ישובה. “זה עניין של חינוך טוב”.

בשנות ה-80 (של המאה הקודמת) החליטו כמה חברי כנסת להרחיב את חוק החזיר (זה האוסר גידול חזירים) ולאסור גם שיווק ומכירה של בשר השיקוץ הזה. מעולם לא ראיתי את סבתי כל כך כועסת. זוכרת אותה נעמדת מול הטלוויזיה ובקול מקפיא פונה אל קריין החדשות (חיים יבין, כמובן) ואומרת “גרמנים לא אמרו לי מה לעשות, יהודים לא יגידו לי מה לאכול!”.

סבתא שלי לא הכירה מילים כמו פמיניזם וזכויות נשים, היא פשוט חיה אותן. היא האמינה בזכותה, בזכותו של כל אדם לשיוויון ולחירות מחשבתית, כלכלית ומעשית. יתרה מזאת – היא הייתה משוכנעת שעצם היותה אשה מקנה לה זכויות יתר. כזו הייתה גם אמא שלי היפה, האינטליגנטית והעצמאית, שכף רגלה מעולם לא דרכה על מדרגות הרבנות ובחרה “לחיות בחטא” עם אבא שלי ולעבוד ולנהל את ענייניה ואת העולם ביד רמה. כזו גם אחותי היחידה היפה, האינטליגנטית, העצמאית שחיה עם בן זוג המגיש לה את ארוחת הערב שבישל למענה כל ערב עם שובה מהעבודה ומגדל איתה בשוויון מלא את בתם, זו שמגלה עצמאות מחשבתית ברורה כבר בגיל שנתיים.

כזו גם בתי היחידה. היא חיה בתוך שבט של גברים (אבא + 4 אחים) והיא זוהרת בכישוריה וכישרונותיה, באינטליגנציה שלה, בעצמאותה המחשבתית. זכותה הטבעית לשיוויון אינה מוטלת בספק – היא יודעת שתוכל להיות כל מה שתחפוץ. היא תוכל להמשיך ולשיר בקול הבדולח שלה וללמוד כל מה שתרצה ולהתפרנס בלי לחבוט את ראשה בשום תקרה. היא תוכל לשאת את יופיה הזוהר גלוי לכל עין בכל מקום.

היא תוכל לעשות את כל זה משום שאני/אנחנו איננו מבקשות רשות מאף אחד! לא את הרשות לשבת (באוטובוס) או לעמוד (על במה), לא את הרשות לשיר, לא את הרשות לתת לילדינו בקבוק, לא את הרשות לעשות קריירה ולא את הרשות להשאר בבית ולגדל את ילדינו, לא את הרשות להרוויח ולא את הרשות לבזבז. אני/אנחנו לא מבקשות שיעניקו לנו את הזכות לשיוויון – זה כבר שלנו! אנחנו שוות. לעתים אפילו שוות יותר.

עוד מהבלוג של aunt petunia

תצוגה מקדימה

אני הילדה הלא רצויה

נולדתי בראשיתו של קיץ זוהר במיוחד. לכאורה היו שם כל התנאים לילדות מאושרת. הריון קליל, לידה קצרצרה,בת יחידה, נכדה יחידה, תינוקת עגולה עם פלומת בלונד ענוגה ועיני ים כחול....

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

ילדים גנובים

הפוסט הזה בוער בי ימים ארוכים. מהססת אם לכתוב כי אני בצד של החסויים, אבל די. לא שותקת יותר, אז בואו נדבר על ילדים חטופים. פעם אחת יותר מידי קראתי היום פוסט נוגה וקורע לב על...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

לראות את סבלו של האחר

ביום חמישי, רגע לפני הסופה, שלחתי שליח עם סיר לגינת לוינסקי. אני שמחתי שנחסכה ממני הנסיעה לדרום הרחוק, השליח שמח לגלות לראשונה את הפינה הזו שבה מתרכזים בני אדם ועושים טוב....

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה