הבלוג של atara

atarab

פלנר אסטרטגי. מתמחה בזהות תאגידית ומיתוג. והטמעתו בארגון וסביבתו. או במלים אחרות - למה המקום הזה שקוראים לו 'העולם', צריך אותך ודווקא אותך.

עדכונים:

פוסטים: 58

החל ממרץ 2013

המלכה אליזבת’, שקצת מאסה בהתנהלותה הרודנית של הדוכסית מסאסקס, לא מרשה למייגן לבחור מהאוסף המלכותי שלה כל תכשיט ועליה לבקש אישור. ההחלטה נובעת מתוך רצון לשמר את ההייררכיה

06/04/2019

אני, וזה לא מחייב אף אחד להסכים עם דעתי, מאמינה שהקשר בין הנסיך הארי לבין מייגן מרקל, הדוכסית מסאסקס, מבוסס על רכיב אדיפלי. בעקבות מות אימו, הנסיכה דיאנה, ידוע שהארי עבר שרשרת משברים נפשיים ולא באמת הצליח להתאושש מהם. הבחור לא הצליח לבסס זוגיות נאותה, עבר תהפוכות נפש קיצוניות שכללו בילויים חסרי גבולות במסיבות עם אלכוהול, תחפושת נאצית, בחורות ועירום, ולבסוף בחר אשה בשלה ומבוגרת ממנו בשלוש שנים, שכבר עברה מערכת נישואין ויודעת מה היא רוצה. או לפחות הוא אומר ש”מה שמייגן רוצה מייגן מקבלת”.

אז זהו שלא.

אני רואה בבחירה זו משאלה לא מודעת לאם. הארי גם הצהיר בעבר כי אילו פגשה דיאנה את מייגן הייתה “קופצת מעל הירח מרוב שמחה”, אמירה קצת קיצונית לאור העובדה שאימהות לא קופצות מעל לירח גם כשבנן פוגש בחורה כלבבן. מעבר לכך די שקוף כי אחיו של הארי, ויליאם, הצליח להשתקם ממשבר האובדן ולהקים לעצמו חיים מלאים ואף חיוניים יחד עם קייט מידלטון, הדוכסית מקיימברידג’, בעוד שהארי הלך מדחי אל דחי במשך זמן רב עד שמייגן חצתה את דרכו והשאר היסטוריה. ואולי את השאר עוד לא ראינו או כפי שאומרים באנגלית – עוד לא ראינו כלום, עדיין.

בכל אופן, מייגן היא קצת שק החבטות הלאומי שלא לומר העולמי. כותבת שורות אלו לא טמנה ידה בצלחת. אחת הסיבות היא שאנחנו לא מאמינים לה. חלקנו רואה בה אופורטוניסטית שסותרת את עצמה. התחושה שפיה וליבה אינם שווים מלווה אותה לאורך כל ההתנהלות שלה, מה גם שדי שקוף לדעת רבים שהיא ‘מטפסת חברתית’ או ‘זוממת מעמדית’ שמנצלת את מעמדה החדש כדי להעצים את הסלב סוג ז’ שתמיד היתה ומשתמשת במטרות של רצון טוב רק כתירוץ כדי להגיע לצמרת התודעה העולמית.

ויליאם, הארי, מייגן וקייט צילום:  Chris Jackson/Getty Images

ויליאם, הארי, מייגן וקייט צילום:  Chris Jackson/Getty Images

אם רק לצטט אחת מיני אלפי התגובות שהיו לכתבה שעסקה בכך שהמלכה אסרה על מייגן גישה חופשית לתכשיטיה של דיאנה מתוך רצון לשמר את ההיירכיה, שהרי אין זה משנה מה הנושא כל עוד מדובר במייגן, אז הנה היא להלן. המגיב קורא לעצמו בשם בדוי וכותב ככה:

“מדוע היא חשובה? היא הרטיטה את ההורמונים של איש שלא עומד לשבת על כס המלוכה אז למה אתם מענים אותנו אתה? היא בסך הכל סלב סוג ד’ שעשה שדרוג, עם ערכים צפויים, שאוהבת את החשיבות העצמית שלה כמומחית חסרת מומחיות על כל דבר. למה היא צריכה להיכפות על העולם? רק כי יש לה מלתחה זוהרת? אני בטוח שאשתו של ג’ף בזוס היתה עשויה לייצר עבורכם כתבת שער לא פחות טובה. היא סתם זוממת שתפסה את הארי בגולות שלו. עכשיו הסתלקו יחד אתה ועם הדעות המטופשות שלה”

אז למרות שהכל הוא more of the same ולמרות שהארמון מחריש את רוב האינטריגות שחלקן בכלל פייק ניוז ומיחזור מייגע של מה שאנחנו כבר יודעים, יש פה קצה קצהו של אייטם דרמטי. המלכה אליזבת’ קצה בהתהדרות של מייגן בתכשיטיה של דיאנה, הלא היא אם בעלה הטרי. כידוע, גם קייט וגם מייגן עונדות לא מעט את תכשיטיה של דיאנה שרובם צורפו לאוסף המלכותי ולמעשה שייכים לארמון ולאוסף המלכה. התכשיטים כוללים טיארות עתירות אבני חן ותכשיטים, חלקם ירושות ממלכות היסטוריות, חלקם מתנות משועי עולם, תכשיטנים ועוד.

מייגן והארי (Photo by Danny Lawson - WPA Pool/Getty Images)

מייגן והארי. צילום:  Danny Lawson – WPA Pool/Getty Images

שתי הדוכסיות קיבלו מבניה של דיאנה, בעליהן, תכשיטים במתנה, כמו למשל טבעת האירוסין שצ’אלס נתן לדיאנה ואותה העניק ויליאם לקייט, או טבעת האירוסין שיצר הארי למייגן מאבני חן שנבררו מהאוסף הפרטי של דיאנה. ויש תכשיטים שנותרו ברשותה של המלכה והם מושאלים ברשותה לנשות הארמון בעיקר באירועים טקסיים בעלי חשיבות ממלכתית. הדוכסיות נוטות לענוד אותם כדי להצדיע לדיאנה ולסמל את נוכחותה באירועים פורמאליים יותר או פחות. כלומר, יש בענידת התכשיטים לא רק התהדרות אלא גם הבעת כבוד לחותנת המיתולוגית אותה לא פגשו מעולם. ואני טוענת, שלפעמים ההצדעה היא רק תירוץ, כי מאז שאנחנו בנות ארבע מתחשק לנו להיות נסיכות ונסיכות פירושו כתרים, ויהלומים על הצוואר.

ובכל זאת, בעקבות מרדנותה המאד מתוקשרת של מייגן בפרוטוקול המלכותי, ולמרות שהמלכה ידועה בחיבתה למייגן ברמה האישית, היא הכריזה על איסור לענוד את תכשיטיה של דיאנה בלי לקבל ממנה רשות, והרשות תגיע ממנה, הוסיפה, רק באירועים פורמליים במיוחד אם וכאשר היא תראה לראוי לאשר זאת. למעשה, יש פה נזיפה על הגזמה של מייגן בדרור שהיא לוקחת לעצמה לענוד תכשיטי כתר לא בהיתר המלכה ואולי באירועים שאינם מצדיקים זאת. המלכה רוצה לייצר בידול בין קייט למייגן ולהעניק לקייט עדיפות כי בכל זאת, היא תהיה אשתו של המלך העתידי בבוא היום.

אז אני שואלת את עצמי מה היה לנו כאן?

יש הרבה דברים בארמון שדי לא שמענו עליהם לאורך השנים. פה ושם מתחוללות חריקות וחריגות מקוד ההתנהגות הוינדזורי, וזה באמת בסדר. אנחנו לא שומעים על זה וזה לא יותר מדי מעניין אותנו אם מי מהם גירד באוזן ברגע לא ראוי או שלא הקפיד להשתחוות למלכה. זה לא מעניין כי לרוב הכל עובד כמו מנגנון משומן, וכללי הטקס נשמרים כי הם נחשבים לחלק מהעבודה. מה שנקרא working royal פירושו חבר משפחת המלוכה (בן משפחה או מחותן) שהתמסר והתחייב לעבודה ציבורית בשירות המלכה. ומי שבחר במסלול הזה יודע שהעבודה מחייבת לימוד דקדקני של עשה ואל תעשה בכל תחום אפשרי, ומי שנולד לכך כמו הארי וויליאם (ואביהם צ’ארלס וסבתם המלכה), מצליח לממש את כללי ההתנהגות ביתר קלות מאשר המצטרפים החדשים כמו קייט ומייגן.

דיאנה וצ'ארלס צילום: Express Newspapers/Getty Images

דיאנה וצ’ארלס צילום: Express Newspapers/Getty Images

מאז יחסיה עם הארי מרימה מייגן את הראש ולא מוכנה ללכת עם הזרם. הביקורות על כך לא מפסיקות לזרום והעולם, שגם מחפש אקשן וקצת שמח לאיד, בעיקר לא מבין על מה המהומה. אם התחתנת עם נסיך וחלקים עצומים מיומך את מאחורי הקלעים, ומותר לך להתנהג ולהתלבש ולדבר בדיוק כפי שבא  לך – מה הבעיה לעמוד בדרישות המסורתיות כשאת לוחצת ידיים ומחבקת תינוקות?

לי, ואיש לא חייב להסכים איתי, יש תשובה אחת: קנאה. המפלצת ירוקת העין כפי שקוראים לה. הרגש שמכלה הכל ואינו יודע שובע. אחד המכוערים. אני חווה את מייגן כאישה קנאית, שמשווה את עצמה לאחרים ומתיישרת מול סטנדרטים חיצוניים או שלא. אבל היא משדרת חוסר בטחון עצמי שמתחפש לשאננות וזחיחות שאילו היו אמיתיות, לא הייתה לופתת בנואשות את ידיו של הארי ומתבוננת בו במבט כלבי שמחכה לאישור, דרך קבע. מייגן משווה את מה שיש לה לחיים שהיו לה לפני הארי, לנשים אחרות בעולם ששיחקו אותה, לדיאנה, האייקון שמרחף מעל ראשה.

מייגן מגיעה מרקע אכזרי של תחרות ספרטנית שבה או שאתה הכל או שאתה כלום. תסתכלו על החברות הקרובות שלה, סטייליסטיות, שחקניות, מדליסטיות. אנשים שקשורים לתקופת הנסיקה שלה, להעפלה החברתית שלה בהוליווד. חברים של מייגן הכוכבת ולא מייגן של פעם שאנחנו לא מכירים. אין לי צל של ספק שהיא עסוקה מבוקר ועל ליל בהתמקמות שלה אל מול המלכה, אל מול צ’ארלס וקמילה וכמובן הכל בהשוואה לקייט. קייט, שלנצח תהיה בכירה ממנה בסולם המעמדות המאד מעמדי של משפחת המלוכה. קייט שהיא צעירה ממנה אבל כבר אם לשלושה, וקייט שבקרוב צפויה להיות הנסיכה מויילס, אחרי שוויליאמס יוכתר כנסיך ווילס כפי שאביו הוכתר לפני 50 שנה. כי כשאתה חושד שאולי אין לך משקל סגולי משל עצמך, אתה בונה את עצמך רק דרך אחרים. ובהשוואה אליהם.

הארי ומייגן צילום: Chris Jackson/Getty Images

הארי ומייגן צילום: Chris Jackson/Getty Images

אני חוזרת לתכשיטים. אישה כמו מייגן או שתתעורר כל בוקר ותודה לאלוהים על כי שפר מזלה וכי הגבר אותו היא אוהבת, כה במופגן, הוא במקרה גם נסיך, או שהיא תחווה רק את המרירות של איפה היא לא ומה אין לה. לעניות דעתי אנחנו רואים את האופציה השנייה. למה אין לה אינסטגרם (פתחה יחד עם הארי) למה היא מתחת לקייט (עקרו לוינדזור) למה היא לא יכולה כמו קייט לענוד את תכשיטי הכתר (קייט בתפקיד יותר בכיר והתכשיטים הם סמל ממלכתי שמבטאים זאת) ולמה בכלל, היא לא יכולה להמשיך עם הפרובוקציות הפילנתרופיות שהקיפה עצמה בהן כשהייתה בקליפורניה?

אז ככה. אילו היית שלמה עם עצמך, היית מנסה לעשות הגדרה מחדש של מקומך ותפקידך ביקום. נכון שבני משפחת המלוכה שנחשבים Working Royals צריכים לקחת על עצמם תפקידים ציבוריים – רובם ככולם קשורים לעמותות של רצון טוב, אבל יש הבדל בין לקחת תפקיד של יושב ראש ונשיא שמעודד אחרים להנהיג, לבין להיות זה שגם רוצה את התהילה וגם רוצה את הבמה. או שאת מגיעה לשמוע ולעודד, להקשיב ולכבד, או שאת זו שעושה את העבודה. המקום שמייגן תופסת בנאומים הארוכים שלה חושפים אישיות שאינה יודעת לקחת צעד אחורה ולתת מקום לאחרים. היא בעיקר מונעת על ידי קנאה וקושי לחלוק את אלומת האור עם האחר שלא לומר להיות לעיתים מחוצה לה.

וכשאתה אדם מקנא קשה לך להיות אמין. את השיפוצים של פורגמור קוטג’ ניהלה מייגן בעצמה והפכה 20 חדרים לחמישה גדולים עם חדרי איפור והלבשה ושאר פינוקים שאינם פונקציונליים אלא מתחברים לעולמות הפינוק והספא. זה לא תמיד מסתדר עם הצהרות הצניעות וההסתפקות במועט שנורא בא לה שיאמינו להם. השיפוץ עלה למשלם המסים הבריטי 3 מיליון פאונד. תכפילו ותראו כמה זה עלה להם בשקלים. כמו כן היא התקינה מערכת חסימת קול בגלל 14 טיסות שעוברות לא ממש מעל לבית אלא במרחק, בשווי 50 אלף פאונד וכדי להיזכר שהיא אוהבת את כדור הארץ (וכדי שכמובן נאהב אותה בחזרה בתמורה) התקינה הדוכסית מערכת אנרגיה ידידותית לסביבה בשווי, גם הוא, של 50 אלף פאונד. את מעמעם הרעש ואת מערכת האנרגיה, כך דווח, ישלמו הזוג המלכותי מכיסם. ואני מנסה לדמיין את הכיס המסכן של הארי ומייגן. גם אני הייתי מוכנה לשלם 100 אלף פאונד על מערכות מסוג זה אילו כל השאר ואף צפונה מהשאר היה נוחת על ראשי מכל כיוון ובשפע.

הנסיכה דיאנה צילום:  Princess Diana Archive/Getty Images

הנסיכה דיאנה צילום:  Princess Diana Archive/Getty Images

אז אם נחזור לתכשיטים, המלכה אסרה על הארי לעצב לאשתו טבעת מתנה בעזרתו האדיבה של צורף הכתר. צורף הכתר יעצב תכשיטים רק על פי הפרוטוקול המלכותי, לאירועים ממלכתיים כמו חתונה או אירוסין או הכתרה או כל טקס פורמלי אבל לא על פי חשקים. ואני שואלת, מה רע בקרטייה? אבל כנראה שכשאת מרגישה מקופחת לא משנה כמה יש לך, את ממש חייבת שהצורף המלכותי יהיה זה שייצר לך טבעת. אנחנו יודעים שבביקור הראשון בסידני ענדה מייגן את עגילי הפרפר של דיאנה ואת הצמיד האייקוני שלה שנחתך במרכזו, כשאבנים יקרות מעטרות את הקצוות. כמובן שהתקשורת הגדירה את האקט כמחווה לדיאנה שביקרה בסידני כשהיא עונדת בדיוק את התכשיטים הללו, אבל, חברים, באנו להקשיב לרחש שמתחת לפני השטח שמתחיל לייצר בקעים וסדקים ולגבור על כל השאר.

בשורה התחתונה, ולמרות שאפשר לייפות כל מהלך של מייגן כמהלך ראוי ומסורתי ונובע ממעמדה החדש, אי אפשר שלא לזהות את החריקות ההולכות ומצטברות בנוכחותה המטרידה, אישיותה חסרת הנחת ובעיקר ההתעסקות שלה עם מה ומי שבסביבתה כדי להתרומם ולהתבלט. אנשים ששמחים בחלקם ואינם חלולים עסוקים פחות בסביבה ומגיבים פחות לאחרים ולהישגיהם החברתיים והכלכליים. מייגן, במקום להקים לעצמה אג’נדה חדשה שתזרום עם מעמדה החדש ותתעל את המשאבים האינסופיים העומדים לרשותה, עסוקה בלקחת מאחרים, לעקם נהלים ולהתמרמר על אלפית הכוס הריקה שלאחרים יש ולה אין. היא מתחרה בדמויות שהיא אמורה לתמוך בהן והכל במסווה של נחמדות וטוב לב. לא קונה.

לא נותר לי אלא לאחל לה פשוט להירגע ולהתמלא במשהו אחר. אולי האימהות? אולי הטריטוריה החדשה הרחק מהארמון הסואן? ואולי צוות היועצים והתקשורת החדש? בא לי לשמוע ממנה פחות, לא אכפת לי שהיא מתלבשת יקר וכל זה, פשוט תתחילי לחיות את חייך ואם אין לך כאלה – תעשי שיהיו.

עוד מהבלוג של atara

הסיפור כאריזה של מידע

אחרי הרבה מלים, אסטרטגיות ובריפים הנחתי את העט. העט הוירטואלית כי מזמן זו כבר לא עט אלא מקלדת מתקתקת. וחשבתי עד כמה הסיפור הזה שאנחנו קוראים לו "נרטיב" כדי שהוא יישמע יותר מקצועי ופחות אינטואיטיבי, הוא למעשה התרמיל הטוב...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

התמכרות לאלימות יש דבר כזה

יש דבר כזה... במאמר מטלטל שפורסם ב ynet בדצמבר האחרון, מדבר פרופ’ זאב מעוז על כך שמדינת ישראל מכורה לאלימות. במאמר שסוקר את הטריגר לכל מערכות ישראל, מראה מעוז כי יותר מכל אומה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

כשהתלמיד מוכן, המורה יופיע

ברור מדי לקבוע עובדה כי ההורים הם אלה שמשפיעים עלינו. השאלה המעניינת היא מיהם האנשים הנוספים שעשו כן, ובזכות מה נקנתה השפעתם עלינו. כשאני מסתכלת על חיי, מתבהרות לי תביעות אצבעותיהם של אנשים שיצרו צריבה משמעותית בליבי....

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה