הבלוג של atara

atarab

פלנר אסטרטגי. מתמחה בזהות תאגידית ומיתוג. והטמעתו בארגון וסביבתו. או במלים אחרות - למה המקום הזה שקוראים לו 'העולם', צריך אותך ודווקא אותך.

עדכונים:

פוסטים: 48

החל ממרץ 2013

בטח שמתם לב שהנסיך הארי ומייגן מרקל לא מפסיקים להחזיק ידיים בכל אירוע אליו הם מגיעים. אהבה אותנטית או חוסר ביטחון היסטרי? מומחים לשפת גוף מנתחים את התופעה

19/10/2018

זה התחיל בתור תקלת פרוטוקול. היה ברור שהזוג המאורס, הארי ומייגן, מחזיק ידיים ומתגפף בפומבי רק כי עוד לא נכנס בסוד הנישואין המלכותיים. היה ברור שמהרגע שיתחתנו קבל עם ועדה בוינדזור, בכנסיית סנט ג’ורג’, יתחילו לציית לכללי הטקס שהבולטים בהם – שמירת מרחק אינטימי באירועים ציבוריים. הזוג שמגויס לשרת במה שקרוי “Royal Duties” – כלומר עובד במשרה מלאה במשימות מלכותיות – כפוף לחוקי הפרוטוקול המאוד סבוכים ודי מרתקים לאמיתו של דבר. אפשר לשקוע באינספור חוקים שמורים לבני המלוכה כיצד לעמוד, כיצד לשבת (ברגליים מסוקלות), מדוע לאחוז בארנק הקלאץ’ בשתי ידיים (כדי להימנע מלחיצות ידיים אינסופיות) ועוד ועוד. אבל מה שמכונן סובב סביב הבעה של רגשות, חוקים של מותר ואסור שנועדו בעיקר להגן על הציבור הרחב מפני מבוכה.

כאשר זוג מלכותי כלשהו מגיע למפגש ראווה כלשהו, אומר הפרוטוקול, יש להתחשב ברגשותיהם של אינספור אנשים שעמלו והכינו את האירוע הזה במשך חודשים. כל ביקור מלכותי פעוט ככל שייראה בעין התקשורת, תוזמן ותורגל שוב ושוב בידי אנשים שהפיקו וביימו אותו. אפילו ביקור שנראה לכאורה סתמי כמו ביקור על חוף הים בחוף בונדי עם אוסטרלים מקומיים, או ביקור עם מצילי החוף במלבורן, לרבות ביקורים עם נבחרת ספורט נשית ועם תלמידי בית ספר – כל אלה הוכנו מבעוד מועד וההתרגשות לקראתם גאתה. כדי להפגין מצד אחד שיעור קומה מלכותי ומהצד האחר – ענווה ואיפוק, קיימת נורמה שמורה על בני זוג להניח לזוגיותם במובן האינטימי, ולהתמסר בכך לקהל שלא לומר להמון הנרגש.

הארי ומייגן צילום: Chris Jackson/Getty Images for the Invictus Games Foundation

הארי ומייגן לא מפסיקים להחזיק ידיים. צילום: Chris Jackson/Getty Images 

בניגוד להוראה, ובניגוד לשאר בני המלוכה, לרבות קייט וויליאם, מפגינים הארי ומייגן את הקרבה ביניהם במגע דביק שבא לידי ביטוי בעיקר בהחזקת ידיים ובהנחת יד על גב או מותן.

אז אם בהתחלה חשבנו שזה ייכחד עם כניסתם של השניים לתפקיד הציבורי – טעינו. לא זו בלבד, אלא שמומחים לשפת גוף התחילו לנתח את שפת החזקת הידיים כאילו שמדובר בשפה חדשה. כמו שאומר הפתגם “if you can’t win them – join them” – אם לא תצליח לנצח אותם – הצטרף אליהם. אז הדביקות הבלתי נלאית של הדוכס והדוכסית מסאסקסס הפכה לנורמה חדשה שמוצאת את מקומה על הריסות הנורמה הישנה.

אז ככה. יש אחיזה מגוננת על פיה הארי אוחז את ידו מעל ידה של אשתו מייגן ההריונית. מצטרף לכך מחווה של הנחת יד על גבה כמנסה, שוב, להגן עליה. עד שהייתה בהריון הייתה זו היא שהניחה יד על גבו של הארי והעיתונות לעגה לה על כך כי מגוחך שדווקא האאוטסיידרית תהיה זו שתגונן על הנסיך המאוד מנוסה. ניחא. ויש את אחיזת היד שהארי בפירוש מושך בעדינות את מייגן קדימה – סימן של “יאללה תתקדמי”.

הארי ומייגן צילום  Chris Jackson-Pool/Getty Images

חוסר ביטחון משווע או סממן לאהבה? צילום:  Chris Jackson-Pool/Getty Images

הפרשנות גורסת שהארי מודע לנטייה של אשתו להיעצר ולקשקש ולאבד את תחושת גבולות הזמן ובאיתות זה, של יד שמושכת אותה, הוא מנווט אותה להמשיך הלאה. ויש את המחווה של “אנחנו יחד בכל מחיר”. ידוע שבני מלוכה, במיוחד גברים, נוטים לשלב ידיים מאחורי גבם. זהו סימן מצד אחד לאלגנטיות ונימוס ומהצד האחר – סימן למסויגות. אז מצד אחד אדם שידיו מוטלות לצדדיו עשוי להיתפש יותר מאיים מאדם שידיו משולבות מאחורי גבו. מצד שני, יש כאן איתות שלא ללחוץ את ידו – דוגמת אחיזת ארנק הקלץ’ של נשות המלוכה. אז בדיוק במקום הזה שולחת הדוכסית מייגן את ידה אל מאחורי גבו של הארי ואוחזת בידיו המשולבות זו בזו.

על פי ניתוח שפת הגוף של מומחים ברשת מדובר באחיזה יותר דיסקרטית ופחות פומבית אבל אוסיף את הפרשנות שלי – יש פה התרסה. במקום שלכולנו, הציבור הרחב, אסור לגשת אליו – לי, למייגן, מותר הכל.

וכמובן שיש אחיזה שעומדת אוטוטו להיפרם. כאשר הזוג אוחז ידיים ברפיון והאצבעות שלוחות קידמה פירוש הדבר שאוטוטו עוזבים ידיים וניגשים לברך את האישים שמובילים את הטקס באשר הוא. עוד מחווה מפורסם הוא מייגן שמושכת אל גופה את ידו של הארי ואוחזת במרפקו בידה החופשית ואף משפשפת אותה קלות. פרשני שפת הגוף גורסים שמדובר הן בצורך של מייגן לחוש בטחון וקרבה והן, בו זמנית, ברצון שלה לאותת כלפי הארי אישור וקרבה. כלומר, תעזור לי אני חלשה והיי אני אעזור לך ואתמוך בך.

מייגן והארי בחוף הים צילום  Ian Vogler - Pool/Getty Images

אתם לא בחופשה רומנטית חמודים. צילום  Ian Vogler – Pool/Getty Images

ועכשיו תנו לי רגע לנשום כי הקיטש’ ההוליוודי הזה עוד רגע חונק אותי.

אם תשאלו אותי, אני רואה שני דברים. האחד – מייגן שולחת, פחות או יותר כל חצי שניה, את ידה אל קצוות השיער שלה כדי לסדר אותן מאחורי האוזן. זה קורה 800 פעם בכל ביקור ולא רק אותי זה מטריד. גולשים רבים מעירים על כך בתגובות. זה נראה מוזנח וחסר בטחון ולי זה משדר חוסר מקצוענות. לא צריך להיות דוכסית כדי לתכנן מראש תסרוקת שלא תתבדר ברוח ולא תעסיק את הידיים יותר מדי. הדבר השני שאני רואה זה זוג שעסוק בעצמו ומתקשה לתת מקום לאחרים. בדיוק בשביל זה נועד הפרוטוקול שמזמין זוגות, מאוהבים והדוקים ככל שיהיו, להכניס בינם לבין עצמם קצת את מה שנקרא “העולם”. כלומר, הבנו שאתם מאוהבים, תתקדמו.

לטעמי הארי ומייגן אינם מודעים לאימפקט של המגע האינטנסיבי ביניהם, ולעובדה ששום חיוך, מחווה דבילי (למשל הארי מצלם את מייגן עם ילדה או מייגן חותמת על גלשן) או ליצנות (הארי עושה פרצוף מצחיק ומייגן מרימה גבות כל רגע כאילו “וואו”) – לא יחפה על כך שהזוג אינו בנוי באמת למשימות ציבוריות. אז עכשיו הם בהיי כי הם מאוהבים, כי הם בהריון, כי העולם מת עליהם, כי הם צעירים ויפים ונראים טוב. אבל זה לא הכל. תסתכלו על ויליאם וקייט. לטעמי שניהם נראים לא פחות טוב מהארי ומייגן, אבל המלכה והמלך העתידיים של בריטניה מתנהגים בהתאם, נעימים, אדיבים, טוהבים אבל שומרים על מסתורין וריחוק מלכותי. במובן המטאפורי ולא רק במובן של תואריהם המלכותיים. הזיקה ביניהם ברורה, הם אוהבים והיו מאוהבים זמן רב לפני החתונה. הם מתאימים והמתח המיני קיים אבל הוא מאופק ובעיני הרבה יותר מעניין דווקא בגלל זה.

הארי ומייגן ידיים Chris Jackson/Getty Images

אז תרשו לי להתעלם מאחת ההערות של פרשני שפת הגוף שמציינת כי מייגן והארי משתמשים בשפת הידיים כדי להתוודע זה לזה ולמשימות המלכותיות, רק בגלל שלא חיו יחד מספיק זמן לפני החתונה בדומה לקייט ווויליאם. זה לא נכון. מייגן והארי אוחזים ידיים כי הם מרוכזים בעצמם ובלאב-סטורי שלהם, כל צד משליך על האחר את חוסר הבטחון שלו, אם זה הארי שמחפש אישור מדמות אם ומייגן שחדשה לעולם האריסטוקרטי. לצערי, אני לא מאמינה לחיוכים ולפרגונים הריקים שלהם. הרבה יותר קל לי לראות את קייט האלגנטית מקשיבה לילדים ולאישי ציבור, ואת ויליאם מגלגל שיחת חולין עם נטע ברזילי בשדרות רוטשילד בחביבות שיש בה תמהיל של פורמליות ואנושיות.

עוד מהבלוג של atara

הסיפור כאריזה של מידע

אחרי הרבה מלים, אסטרטגיות ובריפים הנחתי את העט. העט הוירטואלית כי מזמן זו כבר לא עט אלא מקלדת מתקתקת. וחשבתי עד כמה הסיפור הזה שאנחנו קוראים לו "נרטיב" כדי שהוא יישמע יותר מקצועי ופחות אינטואיטיבי, הוא למעשה התרמיל הטוב...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

התמכרות לאלימות יש דבר כזה

יש דבר כזה... במאמר מטלטל שפורסם ב ynet בדצמבר האחרון, מדבר פרופ’ זאב מעוז על כך שמדינת ישראל מכורה לאלימות. במאמר שסוקר את הטריגר לכל מערכות ישראל, מראה מעוז כי יותר מכל אומה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

כשהתלמיד מוכן, המורה יופיע

ברור מדי לקבוע עובדה כי ההורים הם אלה שמשפיעים עלינו. השאלה המעניינת היא מיהם האנשים הנוספים שעשו כן, ובזכות מה נקנתה השפעתם עלינו. כשאני מסתכלת על חיי, מתבהרות לי תביעות אצבעותיהם של אנשים שיצרו צריבה משמעותית בליבי....

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה