הבלוג של atara

atarab

פלנר אסטרטגי. מתמחה בזהות תאגידית ומיתוג. והטמעתו בארגון וסביבתו. או במלים אחרות - למה המקום הזה שקוראים לו 'העולם', צריך אותך ודווקא אותך.

עדכונים:

פוסטים: 48

החל ממרץ 2013

החתונה המדהימה של הנסיכה יוג’יני לא רק קבעה סטנדרט מלכותי חדש אלא הוביל נשים רבות לחשוף את צלקותיהן כפי שהציגה הכלה לעיני מצלמות כל העולם

13/10/2018

פעם, כשהייתה חתונה מלכותית, השיח היה אך ורק סביב שמלת הכלה, הטיארה, אבזור האירוע, וכל השאר. וכמובן – התקציב. גם עכשיו זה מה שמעניין אותנו אבל חייבים להגיש לנו הכל על מגש של אג’נדה עדכנית האג’נדה העדכנית סובבת סביב פלורליזם, הגוונה ודאגה לקבוצות מוחלשות, בתוך כל זה – תנועת שחרור האישה וסביב קיימות. אז יאללה. בואו נצא לדרך.

נתחיל בלאפס של ה-BBC. הקריין אמר איזו שמלה יפה ובאנגלית ”what a beautiful dress” אבל מקליד הכתוביות (שאולי היא בכלל אישה) רשם, שניה לפני שהספיק לתקן, את המילה ”breasts” במקום ”dress”. יעני ציצים.

GettyImages-1051960108Photo-by-Victoria-Jones-WPA-Pool-Getty-Images634 (1)

Photo-by-Victoria-Jones-WPA-Pool-Getty

העיתונות בעולם גועשת ורועשת לא כי מדובר בשגיאת קולמוס מביכה אלא כי יצא, אולי, מרצע מהשק שהסגיר סקסיזם או בשמו החדש והאופנתי מיזוגני. שנאת נשים. אם נמשיך הלאה, כמובן שהדיון במעצבי השמלה נסוב סביב כל אלה שלא נבחרו לעצב ולתפור לנסיכה את השמלה, כאשר הגבה המורמת עסוקה בהיותם של המעצבים לא בהכרח רתומים לשום מהלך של קיימות, לא בריטים במקור (למרות שיש להם בית אופנה ממוקם בממלכה) ובעיקר – ידועים בדוגמאות המודפסות והצבעוניות של הבדים מהם הם תופרים בגדים. אפשר להוסיף עוד קיסם למדורה – השמלה אולי עוצבה בלונדון אך הבד נארג בקומו, איטליה.

יוג'יני צילם טוויטר

בדומה מייגן, טרחה הנסיכה יו’גיני לכלול סמלים לאומיים במרקם השמלה בצורת צמחים שמייצגים את סקוטלנד (האהובה על הזוג בעיקר בזכות טירת בלמוראל), אירלנד (מוצאה של אימם שרה פרגוסון), יורק ( הוריה של יוג’יני – אנדרו ושרה הם הדוכסים של יורק) והסרפד – לכבוד ביתם הקרוי ”Ivy”.

אך שום דבר לא מצליח להתחרות בעיקר, והעיקר הוא מחשוף הגב הנמוך של השמלה שחושף צלקת ארוכה שיש לנסיכה לאורך כל הגב שלה מהעורף ועד לגב התחתון, שנגרמה עקב ניתוח אורתופדי שעברה בהיותה בת 12. הנסיכה נולדה עם עקמת, שתוקנה בעזרת הניתוח. כיום, מלבד פעילויות פילנתרופיות נוספות שעוסקות בקיימות ומיגור הפלסטיק מהעולם, משמשת יוג’יני כפטרונית של בית החולים האורתופדי הלאומי ומקדמת את פיתוחו. נשים בכל העולם קיבלו השראה מיוג’יני והעלו בגאווה לרשתות החברתיות תמונות שלהן עם צלקותיהן מהעבר.

הנסיכה יוג'יני טוויטר

רוב התקשורת סביב מחשוף הגב מעלה את האפשרות שמדובר בהצהרה סביב הנושא האורתופדי, תוך העלאה של מושג היופי על סדר היום הציבורי. דווקא זה מוצא חן בעיני, יופי הוא לא סטנדרט אחד, יש לו פרשנויות רבות, ופגמים מעידים על דברים שעברנו בחיינו או שנולדנו להתמודד אתם, והניסיון להסתיר אותם כדי להראות דומים יותר לסרגל היופי – נקלה. יוג’יני מוקיעה את הסרגל הזה ומפגינה בטחון סביב הצלקת המאד בולטת שמספרת את סיפור חייה או חלק ממנו בגבורה.

יוג'יני צילום מסך

הטיארה שלבשה הנסיכה הושאלה לה מאוסף תכשיטי המלכה ושמה בישראל, סליחה, בבריטניה: Greville Emerald Kokoshnik (קוקושניק – נשמע כמו רפתן מדגניה ב’) שעוצבה בתחילת המאה העשרים בידי בושרון בהשראה של הצארינות הרוסיות, ובמרכזה אזמרגד ענק (“אמרלד”). באופן לא מקרי ענדה זוג עגילי אזמרגד שקיבלה במתנה מבן זוגה, ג’ק ברוקסבנק.

יוג'יני צילומי מסך

חשוב לציין שהתקשורת סביב חתונת הנסיכה מהולה בהכרח להסביר ולבסס מהלכים מובילי אג’נדה. אני לא זוכרת אם אי פעם בהיסטוריה נחשפנו לכל כך הרבה אוויר חם סביב אירועים שפשוט נורא בא לנו להציץ ולהשביע את הסקרנות שלנו. אז זהו שכיום זה לא לגיטימי סתם לרכל, או להתרשם ממי היה ומה הוא לבש (וכמה הוא שווה בכסף) – אלא לשלוח זרועות למהלכים משני עולם שהדמויות המעורבות – מעורבות בהם.

אז כפי שאמרתי את סוגית הצלקת אני אוהבת, את הדיון סביב לגיטימיות המעצבים – פחות. לדעתי אישה צריכה לפעמים פשוט ללבוש מה שבא לה – אבל זה רחוק שנות אור ממה שנסיכות ודוכסיות יכולות להרשות לעצמן במציאות התובענית בה אנחנו חיים.

עוד מהבלוג של atara

הסיפור כאריזה של מידע

אחרי הרבה מלים, אסטרטגיות ובריפים הנחתי את העט. העט הוירטואלית כי מזמן זו כבר לא עט אלא מקלדת מתקתקת. וחשבתי עד כמה הסיפור הזה שאנחנו קוראים לו "נרטיב" כדי שהוא יישמע יותר מקצועי ופחות אינטואיטיבי, הוא למעשה התרמיל הטוב...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

התמכרות לאלימות יש דבר כזה

יש דבר כזה... במאמר מטלטל שפורסם ב ynet בדצמבר האחרון, מדבר פרופ’ זאב מעוז על כך שמדינת ישראל מכורה לאלימות. במאמר שסוקר את הטריגר לכל מערכות ישראל, מראה מעוז כי יותר מכל אומה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

כשהתלמיד מוכן, המורה יופיע

ברור מדי לקבוע עובדה כי ההורים הם אלה שמשפיעים עלינו. השאלה המעניינת היא מיהם האנשים הנוספים שעשו כן, ובזכות מה נקנתה השפעתם עלינו. כשאני מסתכלת על חיי, מתבהרות לי תביעות אצבעותיהם של אנשים שיצרו צריבה משמעותית בליבי....

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה