הבלוג של atara

atarab

פלנר אסטרטגי. מתמחה בזהות תאגידית ומיתוג. והטמעתו בארגון וסביבתו. או במלים אחרות - למה המקום הזה שקוראים לו 'העולם', צריך אותך ודווקא אותך.

עדכונים:

פוסטים: 48

החל ממרץ 2013

לאחרונה דווח כי בראד פיט מסרב לשלם מזונות עבור ששת ילדיו עם אנג’לינה ג’ולי, שמתעקשת שהוא ימלא את תפקידו כאב גרוש אבל כסף אינו האישיו, משהו אחר עומד במרכז הסיפור

09/08/2018

לצערי הנושא ברור ואינו שונה בין אם אתה מולטי מיליונר או עני מרוד. גירושין זה גירושין זה גירושין. כסף זה אף פעם לא רק כסף. משמורת זה סוג של מטבע. השאר – אלתורים. החדשות המסעירות, אבל לא אותי (וגם לא מפתיעות אותי), זה שבראד לא שילם גרוש דמי מזונות לאנג’י עבור ששת ילדיהם במהלך השנה וחצי מאז שנפרדו. עם זאת, הוא מנהל מולה מאבק קשוח על המשמורת. היא – כסף, הוא – משמורת.

אז ככה. מאחורי המיליונים והאחוזות, שני הכוכבים הם רק שני בני אדם פגועים וכועסים. היא אישה והוא גבר והמאבק שלהם נחרט מאות מיליוני פעמים בהיסטוריה האנושית. הצד שלה ברור – היא רוצה לראות את המוכנות שלו לקת אחריות הורית בכל תנאי, גם תנאי של הורים גרושים. הוכחת האחריות תגיע בדמות כסף. עבור נשים – כסף פירושו מחויבות.

בראד ואנג'י צילום Eamonn M. McCormack/Getty Images

Eamonn M. McCormack/Getty Images

בראד, הגבר, רואה בדרישה לכסף ניצול. גבר שמשלם לאישה אף פעם לא יאמין שהיא צריכה את זה בשביל הילדים אלא כדי להחליש אותו, לסרס אותו, לדלל אותו, לשלוט בו. למה? ככה זה בטבע. לעומת זאת, הוא רוצה משמורת ושהילדים יהיו אצלו פיזית יותר מכפי שהם. כי גברים רוצים את השבט שלהם סביבם, אצלם, בקשר עין. עבורם רק ככה יממשו את השליטה שלהם, את הגבריות שלהם, את האבהות שלהם.

היא, מבחינתה, חושבת שהוא אבא לא כשיר כי בגלל זה הכל התחיל. היא זעמה על התפרצויות הזעם שלו וטענה שהוא מכור לחומרים מסוכנים. זה היה הטריגר לתביעת הגט מלכתחילה. הוא מבחינתו נגמל והבריא ועכשיו רוצה לנקום. כסף? סבבה – כל עוד הם אצלו. אתו. אולי יש אנשים שמרימים גבה לאור העובדה שאנג’לינה ג’ולי נחשבת אחת הנשים העשירות בתבל, אבל הגבות שלי לא זזו מילימטר. ברור לי שאין שום קשר בין המציאות הכלכלית למאבק המדמם שהוא בעיקרו רגשי.

גבר שלא משלם מזונות לגרושתו מהווה עלבון כי הוא מעביר מסר שאינו מאמין באימהות שלה בדיוק כפי שאינו מאמין בביזנס, ולכן לא יתמוך בו כספית. הפגיעה היא אישית ולא כלכלית. האישה תראה בכך קמצנות וחשדנות. קמצנות – ברור. חשדנות – שהיא תקנה בכסף הזה נעליים, תיקים וסופשבוע עם מאהב. ברור לה, לאישה, שהגבר מאמין שהדרישה למזונות היא אך מניפולציה והניסיון הנואש לשכנע אותו ואת בית המשפט כי הכסף נדרש לשם הוצאות על הילדים – נואש!

בראד ואנג'י צילום: Kevin Winter/Getty Images

בראד ואנג’י צילום: Kevin Winter/Getty Images

כסף ומינוני משמרות אינם אלא מטבעות או יותר נכון כלי נשק שמשמשים אותנו לנהל מלחמות מדממות. כסף תמיד סימל ומסמל דברים שהם הרבה יותר גדולים מהכסף עצמו. הקשר בינינו האנשים לבין הכסף שלנו הוא קשר לא פתור, די נוירוטי ובעיקר לא מדיד. כל מה שנראה לכאורה מתמטי – אינו כזה. הכסף מסמל כוח וקשר ואהבה וזוגיות והורות. הוא מסמל בגידה ורכוש, שליטה וכוח, סירוס ונישול. צובעים אותו לכאורה בצרכים של הילדים ולפעמים מאמינים בזה כי יש בזה היגיון, אבל פגיעה העמוקה היא פגיעה אנושית.

תראו לי זוג גרוש ותפרשו בפניי את סוגיית הכסף והמשמורת שלהם ואומר לכם מה מאזן הכוחות והאגו ביניהם. מה שעצוב זה שהילדים הם כלי משחק במלחמות האלו. ההורים מזמן שכחו שהדם הרע שזורם ביניהם מרעיל את הילדים ומחליש אותם הן בהווה והן את המבוגרים שהם יצמחו להיות. זה נכון שאין גירושין פשוטים ולפעמים גרושים שמבשרים כי “אנחנו חברים הכי טובים” לא מספר את כל הסיפור ולא פוער את כל האמת. לפעמים הצורך להישאר buddies (סחבקים) נובע מפחד לפתוח תיבת פנדורה. ואז הבארות מורעלות למרות שלכאורה הכל נראה תקין ושפיר.

שורה תחתונה, לא מקנאה בששת הילדים של אנג’י ובראד – ותחסכו ממני למנות את שמותיהם הבלתי אפשריים. למרות שהם לא בדיוק ירעבו ללחם כך או אחרת – יש פה שני כוכבי קולנוע שמנהלים מלחמת חורמה אדירת ממדים ורבת תהודה הרחק מעל לראשיהם. והיא אינה רואה אותם, את רגשותיהם, את הצרכים האמתיים שלהם. פה חורצים את הצורך שלהם לראות את האב, שם חורצים את הצורך שלהם באם בסך הכל הם לא חיים את חייהם-הם, וזה חבל. או כמו שפתחתי, גירושין זה גירושין זה גירושין.

עוד מהבלוג של atara

הסיפור כאריזה של מידע

אחרי הרבה מלים, אסטרטגיות ובריפים הנחתי את העט. העט הוירטואלית כי מזמן זו כבר לא עט אלא מקלדת מתקתקת. וחשבתי עד כמה הסיפור הזה שאנחנו קוראים לו "נרטיב" כדי שהוא יישמע יותר מקצועי ופחות אינטואיטיבי, הוא למעשה התרמיל הטוב...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

התמכרות לאלימות יש דבר כזה

יש דבר כזה... במאמר מטלטל שפורסם ב ynet בדצמבר האחרון, מדבר פרופ’ זאב מעוז על כך שמדינת ישראל מכורה לאלימות. במאמר שסוקר את הטריגר לכל מערכות ישראל, מראה מעוז כי יותר מכל אומה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

כשהתלמיד מוכן, המורה יופיע

ברור מדי לקבוע עובדה כי ההורים הם אלה שמשפיעים עלינו. השאלה המעניינת היא מיהם האנשים הנוספים שעשו כן, ובזכות מה נקנתה השפעתם עלינו. כשאני מסתכלת על חיי, מתבהרות לי תביעות אצבעותיהם של אנשים שיצרו צריבה משמעותית בליבי....

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה