הבלוג של atara

atarab

פלנר אסטרטגי. מתמחה בזהות תאגידית ומיתוג. והטמעתו בארגון וסביבתו. או במלים אחרות - למה המקום הזה שקוראים לו 'העולם', צריך אותך ודווקא אותך.

עדכונים:

פוסטים: 59

החל ממרץ 2013

מייגן מרקל והנסיך הארי התחתנו ועם כל השמחה וההתרגשות, חייבים להודות ששמלת הכלה לא הייתה מרשימה, שהכומר חטף את הטקס בלי בושה ושכוכבת האירוע הקדוש הייתה דוריה, האותנטית והרגישה

19/05/2018

אחרי המתנה מורטת עצבים, הימורים לגבי השמלה, האיפור, התסרוקת והתנהלות הטקס לפרטיה, זה קרה. הם התחתנו. בתור ישראלית, האסוציאציה הראשונית לחתונת מייגן והארי (“הייגן” או “מארי”, ברוח בראנג’לינה”) הייתה כמובן טקס המשואות ומירי רגב. אבל אם נניח את זה לרגע בצד, ואת המחשבות שלי על מי זכו באינספור מכרזי ההפקה, נחזור לרגעים המוקדמים של האירוע הקדוש והחגיגי ששיתק ממלכה שלמה ושודר לכל העולם כולו.

האורחים

מהרגע שהאורחים הראשונים התחילו לזרום לכנסיית סנט ג’ורג’, בלטו אמל קלוני בצהוב החלטי בעוד שוויקטוריה בקהאם עשתה הפוך על הפוך על הפוך ועטתה לוק מושלם של המורטישה אדאמס שהיא. אמנם נגד כללי הטקס הבריטי, שמצווה צבעים אביביים ואופטימיים, אבל במובן מסוים בכלל לא הפתיעה בגלל מי שהיא בדרך כלל. נראתה נהדר ולא כמו פרי ססגוני.

הציפייה הדרוכה לכובעים, של הנסיכות ביאטריס ויוג’יני הולידה אכזבה מרה. מתברר שאפילו מלכות הדרמה מתבגרות.

מייגן והארי נשואים Photo by Ben STANSALL - WPA Pool/Getty Images

המלכה

הגיעה לבושה בירקרק –ליים, שתמיד גם נראה מזוויע וגם מעורר יראת כבוד בעת ובעונה אחת. יתכן שהכריזמה שלה, כמי שצלחה 62 שנים של שיעור קומה בלי פאשלה אחת  – היא מה שעושה לי את זה.

קייט

הגיעה לבושה בשמלה וכובע בצהוב בהיר ורענן, יחד עם השושבינות והשושבינים הקטנטנים. קייט קנתה את ליבנו ולפעמים כדי להתחרות בתשומת הלב העצומה שהכלה מושכת, כל מה שצריך זה להסתתר מאחורי כובע רחב שוליים ולרזות בחזרה למידה 36, 3 שבועות אחרי לידת הילד השלישי. זה השתלם לה והיא נראתה קורנת, מפרגנת ומקסימה להפליא.

דוריה רגלנד

אימה של הכלה לבשה, בדומה למלכה ולגיסה, קייט, משהו לימוני אלגנטי אבל קצת נחבא אל הכלים בבחינת “אל תשימו לב אלי, אני לא רגילה לכל זה”. דוריה דמעה רוב הטקס וביטאה רגש אמיתי של אם שמשיאה את ביתה. כידוע, רגש אמיתי הוא משאב נדיר באירועים מלכותיים בריטיים. בניגוד לכל הצנונים הקפואים, היא הייתה האטרקציה האמיתית של החתונה. אשה אצילית, אותנטית ועם רגליים על הקרקע. בתור נציגת המשפחה היחידה של הכלה, לא היה לה פשוט.

מייגן והארי (Photo by Danny Lawson - WPA Pool/Getty Images)

הארי

מהרגע שהוא יצא מהרולס רויס יחד עם אחיו וויליאם, פתאום הבנתי הכל. ההבדל בין שני האחים שלבשו מדים כמעט זהים (מלבד העיטורים וסרט ההדרכה המרשים שהוצמד לכותפת של וויליאם), היה ניכר בשפת הגוף מהרגע הראשון. מאותו רגע ועד להחלפת הנדרים, אפשר היה ללמוד הרבה מאד על החתן. הארי התעסק בצורה מוזרה בכפפות הלבנות, הידק אותן לאצבעותיו, כאילו מה? לא מדדת אותן לפני החתונה? נגע כל רגע במצחו ואפו, אולי ניגב זיעה אולי התגרד. הליכתו הייתה קופצנית בעוד שלצידו צעד ויליאם בהליכה גאה, בטוחה, מלכותית, כמו נסיך. רגע. ויליאם אכן נסיך. בדגימה קטנה של רגע האמת, הארי נראה כמו אח קטן סורר ולא סגור על עצמו. בהמשך הטקס גילינו שקשה לו לעמוד בשקט, שהוא הסמיק ודמע, הגניב מבטים חרדים אל עבר אשתו לעתיד כמבקש אישור, ובמלים אחרות, נוירוטי וחסר בטחון. הרבה מהדינמיקה המסתורית שאפפה את השניים נחשפה ברגעי השיא שמגייסים הרבה אנרגיה ותובעים ריכוז ומשמעת עצמית. אז זהו שאולי הארי לא כל כך שם. מה שכן, כולנו ראינו שהארי אמר למייגן “את נראית נפלא”, כשפגש אותה לראשונה על בימת הקודש ונמסנו. היו לי כמה וכמה רגעים נעדרי ציניות, מודה באשמה.

מייגן

כנגד כל הציפיות, ובכל זאת באופן לא מפתיע, הפגינה מייגן סוג של הצהרה בכל מה שלבשה ובכל מה שהביאה עמה לחתונה. כדי לא לחזור על אלפי הציוצים והדיווחים, השמלה עוצבה בידי קלייר וואיט קלר, מעצבת בריטית שהייתה לארט דירקטור האישה הראשונה בבית האופנה ג’יבנשי. עוד ועוד הפגנות פמיניסטיות לצד הרבה מאד סמלים שלא אחזור עליהם פה  מרוב שחיקה. שורה תחתונה. מייגן נראית טוב והסבתות היו אומרות “הכל מתאים לה”. ובכל זאת, היה משהו כל כך אנדרסטייטמנט מוגזם בשמלה שלה ובהיעדר התכשיטים על צווארה, ששידר התאמצות נואשת להיראות נונשלנטית. המעמד המאוד ספציפי של להינשא לנסיך הממלכה הבריטית יחד עם אינספור מסרים על שליחות ציבורית, אהבת המגוון האנושי, חיבור בין תרבויות אתניות חוצה אוקיינוסים – פשוט לא עובד. סיפור סינדרלה לא כל כך עובד יחד עם סיפור רובין הוד ששדד מהעשירים וחילק לעניים, ומייגן מרקל מנסה לאחות בין השניים ולקוות שנישבה בקסמם. כלומר בקסמה. מייגן ניסתה להיראות כאילו ‘זרקתי על עצמי משהו ואספתי שיער, ובקושי התאפרתי’ ועם כל הרצון להקשיב לזה, אני מתקשה להאמין לה. היא כל כך התאמצה להיות פשוטה וחבל.

מייגן בכרכרה צילום  Photo by Matt Cardy/Getty Images)

הרשתות

החברתיות כבר נופלות ברגעים אלה ממש ברשתה של מייגן ומחמיאות לה על פשטות הבחירה שלה, על היכולת שלה לאפשר לנו להתרכז בה ולא במחלצותיה ועדייה ובמכלול הצבעוני והתרבותי שייבאה לחתונה הווינדזורית. אך לצד קולות הפרגון, נשמעות טענות על כך שהיא התלבשה פשוט מדי ושהשמלה הייתה משעממת. ואני אומרת לכל המפרגנים, חברים, קחו אוויר. נפלתם חזק בתכסיס מניפולטיבי של אישה שאוהבת תהילה וכוח. חכו ותיווכחו.

דווקא את ההינומה

אהבתי. אהבתי את ההינומה ואת ההצדעה הכנה לארצות הממלכה הבריטית המכונות ה”קומונוולט’”. 53 פרחים שייצגו את הארצות השונות, נרקמו במלאכת מחשבת אל תוך ההינומה המאוד ארוכה שהצדיעה בכך להינומה של הנסיכה המנוחה, דיאנה, בחתונתה. בנוסף הוסיפה הכלה פרח בריטי Wintersweet שצומח מחוץ לביתה ואת ה-California Poppy, הלא היא מולדתה. את ראש ההינומה שהייתה עשויה טול- משי עטרו שיבולים שמסמלות אהבה ונדיבות.

מייגן מרקל והנסיך הארי נשואים Photo by Gareth Fuller - WPA/Getty Images

הטיארה

בניגוד להימורים, ענדה מייגן את הטיארה של המלכה מרי הקרויה “Filigree”. הטיארה עצמה יפהפיה ושונה מהטיארות המשוננות הקלאסיות שמזכירות “כתר”. יתכן שיש פה עוד מחשבה כיצד להיות גם מלכותית וגם לא מלכותית בעת ובעונה אחת.

הבישופ

הבישופ היה  האמריקאי השחור האווינגליסטי מייקל קארי. אפשר לכתוב רק עליו ועל הנאום שלו אבל לא אעשה לפוסט הזה מה שהכומר עשה לחתונה: חטף אותה. הגינונים המשיחיים המוגזמים, הציטוטים של מרטין לוטר קינג, הניסיון לדחוס לשלש דקות שהוקצו לו – את כל הסבל האנושי, העבדות והדיכוי שבאו לקיצם עם חתונתם של מייגן והארי לא צלחו ולא הרגישו שייכים לאירוע, עם כל הרצון הטוב להדגים קיבוץ גלויות. קארי השתלט לגמרי על האירוע והיה ברור שהיו רגעים קשים שחששנו כולנו, לרבות המלכה אליזבת, שנצטרך להוריד אותו מהבמה בכוח. כדי להעביר את המסר שהעולם, שלא חי בשלום ולא באהבה, יכול לחיות בשלום ובאהבה – לא צריך משהו שהרגיש כמו חצי שעה.

לסיכום

התרגשתי, התאכזבתי, לא הופתעתי, ואולי התאכזבתי מזה שלא הופתעתי. למדתי דבר או שניים על השניים. הבחור שבוי בנרטיב של הגברת שהחליטה לכבוש את העולם במסווה של יד המקרה ש’מצא אותה’. הולך להיות מעניין. כלומר משעמם. ממשיכה לעקוב.

עוד מהבלוג של atara

הסיפור כאריזה של מידע

אחרי הרבה מלים, אסטרטגיות ובריפים הנחתי את העט. העט הוירטואלית כי מזמן זו כבר לא עט אלא מקלדת מתקתקת. וחשבתי עד כמה הסיפור הזה שאנחנו קוראים לו "נרטיב" כדי שהוא יישמע יותר מקצועי ופחות אינטואיטיבי, הוא למעשה התרמיל הטוב...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

התמכרות לאלימות יש דבר כזה

יש דבר כזה... במאמר מטלטל שפורסם ב ynet בדצמבר האחרון, מדבר פרופ’ זאב מעוז על כך שמדינת ישראל מכורה לאלימות. במאמר שסוקר את הטריגר לכל מערכות ישראל, מראה מעוז כי יותר מכל אומה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

כשהתלמיד מוכן, המורה יופיע

ברור מדי לקבוע עובדה כי ההורים הם אלה שמשפיעים עלינו. השאלה המעניינת היא מיהם האנשים הנוספים שעשו כן, ובזכות מה נקנתה השפעתם עלינו. כשאני מסתכלת על חיי, מתבהרות לי תביעות אצבעותיהם של אנשים שיצרו צריבה משמעותית בליבי....

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה