הבלוג של שיר

תשאלו את אמא של…

טיפים, המלצות, אטרקציות, מתכונים, פעילויות עם ילדים ועוד מניסיוני כאמא ל-2 בנות. עוד תוכלו למצוא בדף של תשאלו את אמא של בפייסבוק http://www.facebook.com/askmother

עדכונים:

פוסטים: 314

החל מאפריל 2012

סדרת הספרים לילדים ממציאים ומגלים על גלילאו גלילי, תומס אדיסון, צ’רלס דרוין והאחים ריט

16/10/2012

סקרנות היא עניין שבשגרה אצל ילדים. כל אחד ותחומי העניין שלו. חלק מהם משתנים עם הגיל וחלק – נוספים עם הגיל. יש ילדים שאוהבים לחקור וללמוד לבד, אחרים שואלים הרבה שאלות ויש כאלה המשלבים בין השניים. הסקרנות מאפשרת לילדים להכיר וללמוד נושאים ותחומים חדשים, אבל בהרבה מהמקרים הם לא עוצרים לחשוב ולשאול מאיפה הכל התחיל.

הדור שלי גדל לתוך כל השינויים הטכנולוגיים וזכה להכיר את “עולם העבר” וגם את “עולם העתיד”. כילדה אני זוכרת, שלא היה טלפון בכל בית, לפעמים 2 דירות חלקו קו טלפון אחד ואלה שהזמינו קו טלפון, נאלצו להמתין כמה שנים לקבלו. היום הילדים לא מצליחים להבין איך יתכן שלא היה לנו טלפון בבית. אותו דבר עם מחשב, טלוויזיה צבעונית ובוודאי החידושים של הטלפונים הסלולריים, מכשירי ה-DVD ודומיהם.

ומה לגבי החשמל ? ואיך נעים הכוכבים שבשמים ובעצם איך נוצרו החיים ?

אלו לא שאלות שאנו נשאלים לעיתים קרובות ואני מניחה, שזה נובע בין היתר, מההבנה שלהם, שישנם דברים שהיו קיימים מאז ומעולם, כי הרי איך יתכנו חיים בלי חשמל, למשל.

סדרת ממציאים ומגלים

לאחרונה, גילינו במקרה את סדרת ממציאים ומגלים, שכתבה תמר כוכב בהוצאת כנרת / זמורה-ביתן. הבת הקטנה שלי (6) קיבלה את הספרים הללו כמתנת יום הולדת. בהתחלה הסתייגתי ולא חשבתי, שתמצא בהם עניין, אבל כאחת שמאוד אוהבת ללמוד, לחקור ולדעת, היא ביקשה שנקרא את הספרים.

כריכת הספר גלילאו גלילי, אייר : ישי מישורי

הוקסמתי מהכתיבה. הסיפורים כתובים בשפה בהירה, במיוחד עבור הילדים ומזמינה אותם להכיר את העולם של “פעם”, שבו לא היה חשמל, לא הבינו איך נעים הכוכבים בשמים, או איך נוצרו חיים על-פני האדמה. גם אני לא זכרתי את הסיפור של כל אחד מהמדענים ונהנינו לשבת יחד, לקרוא קטע, לדבר עליו ואז להמשיך בקריאה. עשינו לנו נוהג, בכל לילה לפני השינה, במקום שאקריא לה סיפור רגיל, הקראתי לה כמה עמודים מאחד הספרים, שבסדרה וביום שלמחרת, שאלתי אותה כמה שאלות, כדי לוודא שהיא זוכרת את מה שכבר קראנו ואז המשכנו הלאה.

למדנו על :

  • גלילאו גלילי, שגילה איך נע כדור הארץ בחלל הגדול
  • תומס אדיסון, הממציא שהאיר את העולם
  • צ’רלס דרוין, שגילה את סוד החיים על פני האדמה

ואנחנו מחכות בכיליון עיניים לקרוא את הספר האחרון בסדרה, שטרם קראנו, על האחים ריט.

כל ספר מספר על מדען אחר, מאז היה ילד, מה הניע אותו לחקור, איך התחיל לחקור, מה היו השלבים השונים במחקר ובגילויים ובאילו קשיים נתקל. הכותבת הצליחה להפיח חיים בכל דמות ולתת לנו את התחושה, שאנחנו מלווים אותו בדרך לגילוי ההמצאות. בדרכה המיוחדת, היא מספרת לילדים את הסיפור בגובה העיניים. כך למשל היא מספרת על גלילאו, שהחל את דרכו בניסויים בתחום המוזיקה שעשה עם אביו, שהיה מוזיקאי מוכשר ואיך כילד התלהב מהרעיונות של אביו, אבל יותר מכל אהב להתווכח על כל השאלות המעניינות ששאל. או על הניסויים שעשה תוך כדי הקשבה לקצב פעימות הלב (לא היו אז שעונים למדידת זמנים), זריקת כדורים קל וכבד מראש מגדל פיזה כדי להוכיח ששניהם נופלים באותה מהירות ומגיעים יחד לאדמה או על הרכבת עדשות בצורות ובגדלים שונים על צינור עד בניית הטלסקופ.

על אדיסון סיפרה למשל, שבגיל שנתיים התיישב על קן של אוזה, כדי לדגור על הביצים ולבדוק איך בוקעים מהן אפרוחים. כשהגיע לגיל 12 התחיל לעבוד ובכסף שהרוויח קנה חומרים וציוד למעבדה, שהקים בקרון המטען של הרכבת, בה עבד. ואפילו סיפרה שקרא לילדיו דוט (נקודה) ו-דש (קו) על שם הנקודה והקו של שפת המורס, שבאמצעותה העבירו ידיעות בטלגרף (הוא פיתח את הטלגרף האוטומטי).

כריכת הספר תומס אדיסון, אייר : ישי מישורי

דרוין שכתב את תורת האבולוציה וכילד אסף כל מה שמצא : צמחים, ביצים של ציפורים, עכברים וחיפושיות, התחיל את דרכו בניסויים עם אמו. אחרי שקטף לאמו זר כרכומים צהובים, רצה לבדוק האם ניתן לשנות את צבע הפרחים. אמו סידרה את הפרחים בכדים שונים מלאים במים ולכל כד הוסיפה צבע אחר. הפרחים ששתו את המים, נצבעו בשלל צבעים. מלכת אנגליה בכבודה ובעצמה שינתה את חייו של דרוין. היא ציוותה על אחד הקצינים בצי המלכותי לצאת למסע להכנת מפות מדויקות של יבשת אמריקה, יבשת אוסטרליה ושל כל האיים סביבן והוא ביקש לצרף למסע חוקר טבע, שיחקור את הצמחים ואת בעלי החיים בארצות שאליהן יפליגו. במסע שיצא על גבי אוניית ה”ביגל” ולאורך החופים שאליהם הגיעו, אסף דרוין את ממצאיו, חקר ובמהלך הזמן הבין את סוד החיים.

במהלך הסיפור, המדענים ביקרו בארצות שונות ובדרך זו הילדים נחשפים לערים ולמקומות אליהם הגיעו.

הסיפורים מלווים באיורים רבים ונפלאים, שממחישים את הקורה בסיפור. בכל ספר מלווה חיית מחמד אחרת את המדען. החיה קשורה לעולם התגליות שלו וכאילו מתבוננת עליו ועל המצאותיו מהצד. בסיפור של תומס אדיסון, יש לילדים הזדמנות לפענח 2 הודעות הכתובות בשפת המורס.

איור של מיש מהספר צ'רלס דרוין

בסיום כל ספר, יש המלצות על אתרים בארץ ובעולם, הקשורים בחייו של כל מדען ובהמצאותיו וגם הפניה לאתר האינטרט של אותו אתר, כך שתוכלו להמשיך לחקור עם הילדים ולצפות במה שקראתם יחד בספר.

כריכת הספר האחים ריט, אייר : ישי מישורי

הספרים האלה הם דוגמא נפלאה, להרחבת הידע, בצורה לא שגרתית ומאוד מעניינת. אפשר לקרוא יחד עם הילדים ולנהל איתם שיחה על הנושא או לתת להם לקרוא את הספר, כספר קריאה. הספר מתאים לילדים החל מגיל 5-6.

אם אתם מחפשים מתנה יפה ושונה, זו בהחלט אפשרות ראויה.

תשאלו את אמא של גם בפייסבוק, שם תוכלו לקבל טיפים יומיים

עוד מהבלוג של שיר

תצוגה מקדימה

שְבוּמוּלֶדֶת עם עוגת גלידה מטריפה בקלי קלות

איזה כיף להיות ילדים אצלנו במשפחה. כל יום הולדת חוגגים בכמה אירועים : כשהיו קטנות, בגן והיום - בביה"ס, לחברים ולמשפחה. אצלנו יום ההולדת הפך לשְבוּמוּלֶדֶת. השנה יום ההולדת של הקטנה יצא ביום חמישי, אז החלטתי על הפנינג סוף...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

אלומיניום 2.0

. יצאנו לבילוי משפחתי במוזיאון תל אביב, לבכורה של המופע החדש - אלומיניום 2.0. מופע מהפנט, מרשים ומיוחד, שלא רואים כל יום ומשלב מחול, תיאטרון, מוסיקה והומור. המופע כולו בנוי...

תצוגה מקדימה

רמלה שלא הכרנו - 10 המקומות הכי שווים בסיור ברמלה לכל המשפחה

במרחק של 25 דקות נסיעה מתל אביב ו-45 דקות נסיעה מירושלים נמצאת העיר רמלה, שנבנתה במאה ה-8 בידי מוסלמים. אנחנו תמיד מחפשים מקומות מעניינים, מיוחדים ומרתקים לבקר בהם עם הילדים. מעולם לא חשבתי על רמלה כמקום שעונה על ההגדרה, עד...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה