הבלוג של aronamaskil

aronamaskil

אהרונה משכיל M.A. יועצת ומדריכה בינתרבותית. מייסדת בישראל את מודל האינטליגנציה הבינתרבותית (CQ), ומומחית לתרבות עסקית ישראלית, אמריקאית וגלובלית.

עדכונים:

פוסטים: 13

החל מפברואר 2015

ואת יועצת משפחתית! המשפט שהטיח בי המתבגר תוך מריבה קולנית סביב נושא שיעורים, הורדת הכלב לטיול ומשימות נוספות שעל פי אמת הסבירות שלי, עליו לבצען כחלק מחלוקת תפקידים בבית. בהקשר זה, האמירה עתיקת היומין והמסתבר הלא כל כך קלישאת “הסנדלר הולך יחף” נכונה גם לגביי בתנהלותי מול המתבגר שבבית.

יתרה מזו, הוא ליהק אותי לתפקיד ה”הרעה” מסיפור הילדים הקלאסי “סינדרלה” והוא כמובן בגרסה הגברית של הגיבורה הטובה, התמה, הפגועה שחוזר וחווה את התנהלות האמא הרעה אשר מלוות בשני האחים הקטנים שלעולם הינם צודקים וחפים מכל פשע…

הוא באמת לא מבין למה אני לא מאפשרת לו לשחק משחקי מחשב 10 שעות ביממה.

בחרתי לשתף אתכם בדינמיקה המשפחתית שלי כי מתוקף עבודתי עם יחידים ומשפחות, אני יודעת שאני לא לבד בסיפור הזה – גידול ילדים בכלל, ומתבגרים בפרט.

הקשיים של ההורים ביחסיהם עם ילדיהם בולטים בעיקר בגיל התבגרות ונוגעים לרוב לנושאים הקשורים לתלות מול עצמאות ומול קבלת החוקים בבית. מילת המפתח ביחסים בין מתבגרים והוריהם עוברת דרך הגדרת המילה “אוטונומיה”, כאשר ההורים מתרגמים את המושג ללקיחת אחריות, ואילו המתבגרים מפרשים אותה כחופש מהסמכות ההורית כנגד הערכים ואורחות החיים של ההורים. המתבגרים מנסים להתנער מכל סמכות המגבילה את החופש שלהם. להרגשתם, האוטונומיה אליה הם חותרים משמעותה חופש רב יותר לקבוע את סגנון חייהם (כללי התנהגות, בחירת חברים, בחירת סגנון לבוש ומידת ההשקעה בלימודים).

לפי כך, בעבודה שלי לשיפור תקשורת ויחסים במשפחה, חשוב לי שהורים יפנימו את המסר שהיחסים עם המתבגרים השתנו מדפוס יחסים בו בולטת הפעלת סמכות, לדפוס יחסים, שיש בו יותר שיתוף פעולה והדדיות. ככל שהמתבגרים ירגישו שיש בבית איזון בין להיות מנוהל כילד לבין לתת לו לנהל את סביבתו, היחסים בבית ישתפרו.

הדימוי הבא אולי ימחיש את דבריי: הבית צריך להתנהל כמו ארגון Start-up: ההורים הם ההנהלה והילדים הם ועד העובדים, ומתוך כך התפקיד שלנו כהורים, הוא לתת למתבגרים תחושה של “שלנו”, כולנו שותפים במיזם הנקרא “הבית שלנו”.

לסיכום, תשמרו על מידתיות  כדי לשמר את היחסים, הם יותר חשובים מהמטרות, אחרת, גם אתם עלולים למצוא את עצמכם מלוהקים בתוך סיפור ילדים – ולא בתפקיד הגיבור ה”טוב”.

עוד מהבלוג של aronamaskil

תצוגה מקדימה

ביום בו אפסיק לפחד...

כולנו מטפחים "אזור נוחות" בו אנו מרגישים בטוחים. כולנו פוחדים לצאת לעבר הלא נודע. דמיינו לרגע, מה היה קורה ביום שבו הייתם מחליטים להפסיק לפחד. זכרו, אם יוצאים, מגיעים למקומות מופלאים. כולנו רוצים להיפתח בפני אפשרויות...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

איך לשנות את בן/בת הזוג ב-5 פסקאות?

כמה מאתנו היו בטוחים שחלק מעסקת "הנישואין" כוללת בתוכה את המטרה ה"קדושה" לשנות את בן הזוג? התשובה היא: כולנו. אם רק נצליח לחולל שינוי כלשהו באישיותו של בן זוגנו, הכול ייראה טוב יותר... ...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

איך לנצח את הסטטיסטיקה?

מ, אישה בשנות ה-40 מספרת: "אני נשואה כ-20 שנה, חיה בבית יפה, שני ילדים, בעלי ואני מתפרנסים בכבוד. אממה, אנחנו כל הזמן רבים. אני מרגישה שהאהבה שהייתה נוכחת לאורך הרבה שנים נעלמה. קשה לי עם הביקורת שלו על כל דבר: 'איך את לבושה, כמה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה