הבלוג של aronamaskil

aronamaskil

אהרונה משכיל M.A. יועצת ומדריכה בינתרבותית. מייסדת בישראל את מודל האינטליגנציה הבינתרבותית (CQ), ומומחית לתרבות עסקית ישראלית, אמריקאית וגלובלית.

עדכונים:

פוסטים: 13

החל מפברואר 2015

כולנו נולדים בלי שישאלו אותנו, להורים שלא בחרנו, לתרבות ולסביבה שחינכה אותנו ולמעמד חברתי מסוים שהופך להיות חלק מאיתנו. כל אלה הם כמו קלפים שחילקו לנו באופן רנדומלי לפני תחילת המשחק. לכאורה, אין כאן חופש בחירה.

חופש הבחירה ניתן לנו באופן שבו אנו משחקים בקלפים שחולקו לנו.

המאמינים בגישה הדטרמיניסטית, ופרויד בראשם, טוענים כי כשאלוהים ברא את העולם הוא לא ברא את האושר, וכי מי שמצפה להשיג בחיים אושר, מזמן לעצמו אכזבות. לפי גישה זו, הכל נקבע מראש, ולאדם אין אפשרות לשנות. אין לנו ברירה אלא להתמודד עם הקלפים שחולקו לנו בלידתנו. עלינו להשתדל ולמצות את המירב ממה שנפל בחלקנו.

לעומת הדטרמיניזם, הפסיכולוג אלפרד אדלר וכל זרם הפסיכולוגיה החיובית שבא בעקבותיו, ראה את החיים אחרת. “הכל יכול להיות אחרת” הוא אחד מהמשפטים המפורסמים שלו. בניגוד לפרויד, אדלר טען כי בכל רגע מחייו, האדם יכול לבחור מה ברצונו לשנות. כל רגע וכל יום מזמנים לאדם אפשרויות בחירה חדשות, בין פירושים שונים למציאות, למחשבות, לרגשות או לתגובות אחרות.

אנשים רבים חוששים ליזום שינוי בחייהם. מעצם העובדה שהם אינם פועלים הם למעשה בוחרים שלא לבחור, ולהמשיך לחיות את חייהם ב”אזור הנוחות” (שלרוב הוא בכלל לא נוח), כשהם מלווים בתחושת “פספוס” וחוסר הגשמה.

לא אשלה אתכם. תהליך השינוי אינו קל ומהיר. הוא איטי וכולל בחובו הרבה אבני דרך קטנות וגדולות. תהליך השינוי דומה לריקוד, צעד קדימה ושניים אחורה. התהליך עשוי להיות מפחיד, בייחוד עבור אנשים שנשארו באזור הנוחות שלהם לאורך זמן רב.

למרות כל זאת, אני בהחלט מאמינה, מניסיון אישי, שבחירה בשינוי היא אפשרית וברת השגה. חשבו כמה נפלאה התודעה שגם אם בתחילת דרכנו בחיים קיבלנו מהחפיסה קלפים פחות טובים, בכל רגע נתון נוכל להחליפם בקלפים אחרים, לבחור אילו קלפים ברצוננו להשליך, ולקחת במקומם קלפים חדשים, טובים יותר? רעים יותר? לא יודעת מה יותר…

התפיסה הזאת נראית אופטימית ביותר. שום דבר אינו קבוע מראש והכל ניתן לשינוי. יש לנו חופש בחירה, ובמסגרתו אנו יכולים לקבוע לעצמנו את המטרות והדרך, בין אם באופן מודע ובין אם לא. כאשר אנו “בוחרים מחדש” אנו לוקחים אחריות על חיינו, על מעשינו,  על רגשותינו, ולאופן שבו מתנהל מסלול חיינו.

דמיינו את הבחירה במונחים של אומן ויצירתו. אתם האומן היוצר ציור חדש, והחיים שלכם הם היצירה. אל תחששו! תיהנו מהצבעים, מהמחיקות, מההיסוס, הכל הם חלק מהתהליך – ובסוף, מבטיחה לכם שתהיו גאים ביצירה האומנותית החדשה שלכם!

עוד מהבלוג של aronamaskil

תצוגה מקדימה

ביום בו אפסיק לפחד...

כולנו מטפחים "אזור נוחות" בו אנו מרגישים בטוחים. כולנו פוחדים לצאת לעבר הלא נודע. דמיינו לרגע, מה היה קורה ביום שבו הייתם מחליטים להפסיק לפחד. זכרו, אם יוצאים, מגיעים למקומות מופלאים. כולנו רוצים להיפתח בפני אפשרויות...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

איך לשנות את בן/בת הזוג ב-5 פסקאות?

כמה מאתנו היו בטוחים שחלק מעסקת "הנישואין" כוללת בתוכה את המטרה ה"קדושה" לשנות את בן הזוג? התשובה היא: כולנו. אם רק נצליח לחולל שינוי כלשהו באישיותו של בן זוגנו, הכול ייראה טוב יותר... ...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

איך לנצח את הסטטיסטיקה?

מ, אישה בשנות ה-40 מספרת: "אני נשואה כ-20 שנה, חיה בבית יפה, שני ילדים, בעלי ואני מתפרנסים בכבוד. אממה, אנחנו כל הזמן רבים. אני מרגישה שהאהבה שהייתה נוכחת לאורך הרבה שנים נעלמה. קשה לי עם הביקורת שלו על כל דבר: 'איך את לבושה, כמה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה