הבלוג של אריאנה לויצקי

רציתי לדבר איתך

נשואה ואימא לשניים. עסוקה בעשייה בתחומי חברה ,מדינה ודת. י"ור ועד בית כנסת קונסרבטיבי, חברת ועד של התנועה המסורתית. לומדת, עובדת ובעיקר חיה כאן. ישראל חשובה לי.

עדכונים:

פוסטים: 5

החל ממאי 2017

בת מצווה בבית הכנסת. אתגר ומשמעות לאמהות ולבנותיהן.

13/07/2018

תמונה לשירה 3

 זה מכתב לאמהות. חשוב שגם אבא יקרא.

 בין כל האתגרים שגיל 12 מאתגר אותנו  כהורים ואת בנותינו , בת מצווה בבית הכנסת, הוא אולי האתגר עם המשמעות הרחבה ביותר. להעלות את בתך לתורה, בטקס בת המצווה שלה, לחבר את טקס  ההתבגרות העתיק  עם החידוש במקומן  הלגיטימי של בנותינו, זה תהליך מורכב.

שירה עלתה לתורה בפרשת פנחס. בקול צעיר ובוטח ברכה את ברכות התורה וקראה את הפסוקים מהספר.  הנערה היפה,לבושה בשמלה לבנה ועטופה בטלית של תכלת  ריגשה את כל באי בית הכנסת בחנתון בשבת הקיצית . הנוכחות שלה הזכירה לכולנו כי יש לנו דור צעיר , ערכי ובטוח המפלס את מקומו בחברה הישראלית.

אומרים, שנער המסרב לערוך טקס בר מצווה, זו אמירה. אומרים גם כי נערה העולה לתורה בישראל בטקס בת המצווה שלה , גם זו אמירה. מאחורי כל ילדה עומדת  אימא, ועומד אבא. אימא שתתעקש שמקומה של ביתה הוא במרכז הבמה, ליד ספר התורה, ולא בשוליים או בעזרת הנשים. אימא שתאתגר את ביתה להתמודד עם טקסט עתיק  וקדוש, בראי של ימינו,שתראה את הבת הקטנה שלה באור של  בגרות, שליחות  והנהגה .  יחד איתן עומד אבא. אבא  שתומך ומעגן את התהליך המורכב הזה.

טקס בת המצווה  של שירה חיבר בין עבר להווה, בין משפחה לקהילה. כאשר הוציאו את ספרי התורה  קראה המלמדת  של שירה , שירה לוין, מתוך הברכה של הרבה רינת צפניה: ” מרים קיבלה תורה מסיני ומסרה לבנות צלופחד ובנות צלופחד לדבורה, ודבורה לרות ורות מסרה לברוריה. הן אמרו שלושה דברים: השמיעו קולכן,והעמידו תלמידות הרבה ועשו דרש לתורה.”  בזכותה של שירה עלו לתורה הסבתות והסבים שלה. בני כיתתה השתתפו לראשונה בטקס שוויוני ומכבד בבית הכנסת .

פרשת פנחס עוסקת בחלוקת הנחלות בארץ לשבטים. שירה ייחדה את הדרשה שלה לבקשתן של בנות צלופחד לקחת חלק בנחלת אביהן שנפטר.                                         וכך דרשה שירה ” מדרש חז”ל (במדרש ספרי במדבר, סימן קל”ג)  מתאר שיחה פנימית בין בנות צלופחד לבין עצמן- הן אומרות ש, בזמן שאנשים מבחינים בין זכר ונקבה, בשפה וגם בהתייחסות, ה’ חושב שכל בני האדם שווים: “טוב ה’ לכל ורחמיו על כל מעשיו“. אנו אומרים פסוק זה מדי יום בתפילת אשרי יושבי ביתך. הפסוק הזה משקף שוויון, ה’ טוב לכל ומרחם על כל מה שברא, ולא רק על קבוצה מסוימת. אני מאמינה בסיפור הזה בפרשה שלי, שמדבר על ערך הפמיניזם והשוויון, נשים ובנות עומדות על זכותן לשוויון ולהשתתף בנחלות בארץ.”

  שירה רוצה להיות מנהיגה, היא חושבת שזה לא נכון ולא הגיוני לייחד רק קבוצה מסוימת, לכל אחת ואחד יש זכות להשתתף. איזו אמת צרופה,  כמה בהירות יש במחשבה זו.

 אימהות , ואבות,  אל תוותרו על מקומן של בנותיכם במרכז העשייה. העלו את בנותיכם לתורה, אתגרו אותן עם הטקסט העתיק , עם כתיבת דרשה, עם העמידה בפני קהל ועם צרוף הבנות כשוות בין שווים למניין. תנו הזדמנות לבתכם להיות מלכה אמיתית ליום אחד!

 

 

עוד מהבלוג של אריאנה לויצקי

תצוגה מקדימה

בית לדוגמה

רציתי לשאול, למה הבית שלי ,ככה כמו שהוא, לא מספיק נחשב ? אני שואלת בעקבות ידיעה שהתפרסמה כי בכוונת המדינה להשתתף בהוצאות תחזוקת בית של משפחות דתיות אורתודוקסיות אשר יארחו...

תצוגה מקדימה

דת ומדינה- יש לך זמן לזה בכלל?

את, הי את, בואי רגע . את: ... מי אני? כן בואי שנייה.. עברת כאן רגע, התחלת לקרוא... אני רוצה לדבר אתך על דת ומדינה. את: תקשיבי, אין לי זמן ואני בדרך כלל גם לא מדברת על ענייניים כאלה, יש לי עיסוקים אחרים בראש! מה אכפת לך, בואי, , קפה...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

הפחד מהאיש בעל הכובע השחור

האיש בעל הכובע השחור נכנס לכיתה או לגן הילדים . הוא רוצה רק טוב. הוא מחפש דרך לקרב את ילדינו אל התרבות והמסורת. מסורת שנזנחה על ידינו כי לא מצאנו שום קשר אליה.  תפיסת העולם...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה