הבלוג של אנה בבקין לוי

עלילות אנה בעיר הקודש

נונקונפרמיסטית, לוחמת צדק, חובבת תיאוריות קונספירציה, תולעת ספרים. כתבו לי: [email protected] פייסבוק: https://www.facebook.com/anna.b.levy

עדכונים:

פוסטים: 43

החל מפברואר 2018

רומן נפלא ושובר מוסכמות

17/06/2018

ניסויים

ניסויים פתוחים – אורלי סיגל

כנרת זמורה דביר, מאי 2018, 221 עמ’

דמיינתם פעם מה היה קורה אם הייתם יכולים ללכת בעקבות הלב? להשתחרר מהעיר?

הרי כולנו חולמים על לחיות בקיבוץ או במושב, אז למה לא לעבור לקומונה בעצם?

ומה בנוגע לפוליאמוריה? פוליגמיה? אל תגידו שמעולם לא השתעשעתם במחשבה על איך יכלו החיים להראות אם בני הזוג שלנו היו מעוניינים בריבוי אהבות.

למזלנו אפשר להפסיק לשאול – ולקבל את התשובות המפורטות ב”ניסויים פתוחים”, ספרה החדש של אורלי סגל.

אחינועם ובועז, נועה ומרקו, ויונתן הרווק מחליטים בצעד אמיץ (אחרי שנה של התלבטויות – אין חורים בעלילה הזאת!) להעתיק את חייהם ולעבור יחד עם חמשת ילדיהם לחווה, ולחיות בה יחד בשיתוף מלא. אנחנו רואים איך מתגבשת ההחלטה, איך קורה המעבר, וגם איך משתנה האידיליה ומתגמשת אל מול המציאות.

כתיבתה של אורלי מדויקת, נכונה, רגישה, נפלאה ומרתקת. היא מצליחה לתפוס את הניואנסים העדינים במערכות היחסים של הדמויות השונות בספר, על שלל מורכבותן, ולחלוטין מספקת את יצר המציצנות שלנו. על הדרך, היא נוגעת בשלל נושאים בוערים שלכאורה הולכים נגד הזרם כמו טבעונות, הורות משותפת, בריאות מנטלית מול שגעון, אהבה מול קנאה, גילוי המיניות והחד-מיניות, התמודדות עם מוות, סמים, ואפילו יחסים סאדו-מזוכיסטיים. ומה שהכי קסום, זה שאני בתור קוראת הזדהיתי עם כל דבר ודבר. לא מרגישים את הכותרות המפוצצות האלה בכלל תוך כדי קריאה, כי אורלי מפרקת וקוצצת כל דבר בטוב טעם, ומצליחה לגרום להכל להישמע נורמלי ונגיש.

כשאנחנו בחווה הרוח החמה מלטפת אותנו, הילדים מתרוצצים על דק העץ בגינה, ניחוחות של הר הקומפוסט וצמד הסוסות שמאחוריו מתערבבים עם ריחות בישולים תימניים וקפה חזק שמענג את אפינו – וכשאנחנו קופצים לירושלים בפרצי הנוסטלגיה, אורלי לא מפספסת את התחנות שכל ירושלמי מקורי מכיר כמו באר הסטארדאסט ומועדון הצוללת הצהובה.

קראתי כל מילה בהנאה, לאט-לאט, ממש חסכתי כדי שהספר לא ייגמר! חזרתי וקראתי פסקאות שמצאו חן בעיניי – דבר שלא קורה לי הרבה. אי אפשר לקרוא לספר הזה רומן רומנטי, או רומן סתם, כי הוא נכנס תחת קטגוריות רבות אחרות; פילוסופיה, טיפול, מתח, דרמה. קטעי הסקס משרתים את העלילה ולא להפך.

נהניתי כל-כך מהספר, שקפצתי ליריד הספרים במתחם התחנה בירושלים ברגע ששמעתי שאורלי חותמת שם! התרגשתי מאוד לפגוש אותה ולשאול אותה על גורלן של הדמויות שאהבתי. גיליתי שגם פנים אל פנים היא אדם נעים, היא חדת עין ומרגשת, ונראית אפילו נפלא יותר במציאות!

בקיצור, תקשיבו לי – עזבו הכל ופשוט לכו לקרוא.

5\5

עוד מהבלוג של אנה בבקין לוי

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...