הבלוג של אנה בבקין לוי

עלילות אנה בעיר הקודש

נונקונפרמיסטית, לוחמת צדק, חובבת תיאוריות קונספירציה, תולעת ספרים. כתבו לי: [email protected] פייסבוק: https://www.facebook.com/anna.b.levy

עדכונים:

פוסטים: 43

החל מפברואר 2018

ביקורת ספרים מלבבת, כבר הבנתם לפי הפרצוף

22/05/2019

ביקורת ספרים מלבבת, כבר הבנתם לפי הפרצוף.

סיפור מהצד מאת אסתר פרל | תרגום: אמנון כץ

כנרת זמורה-דביר | מרץ 2019 | הורות וזוגיות | 338 עמ’ מודפסים

טוב חבר’ה, המונה מתקתק אז אשתדל לעשות את זה קצר ולעניין: בקושי שרדתי עד עמוד 25. ז”א, שרדתי בקושי, כי המשכתי לקרוא גם אחרי, וחבל. מה יש עד עמוד 25 אתם שואלים? תודות ומבוא.

“אז למה קראת אותם אנה? יכולת להתחיל ישר מהאמצע!” א. לא, סליחה, לא ככה אני עובדת. ו-ב. אני שמחה שצלחתי את המבוא הזה, כי כך הבנתי מי זו גב’ פרל ומול מה אני מתמודדת: עמודים שלמים של נרקיסיסטיות, אהבה-עצמית מוגזמת והרעפת תשבוחות ממנה אל עצמה על שנותיה בעבודה, שאפילו גולשות מעבר למבוא ונמשכות עד לתחילת הפרק הראשון.

אני חובבת ספרי עיון ידועה, ובספרייתי תמצאו הכל, מתיאוריות פסיכולוגיות וכלכליות ועד היסטוריה וקונספירציה. בבואי לקרוא את ‘סיפור מהצד’ חשבתי שהוא ילמד אותי עוד קצת על פוליאמוריה, נושא שמרתק אותי זה זמן רב. תיארתי לעצמי שהספר יסקור סוגי חיים שונים, הסברים + דוגמאות.

מה קיבלתי במקום?

גיברת ממורמרת עם גישה שאולי מתאימה לשנות השישים, ואולי הייתה פאסה כבר אז: המון שליליות וביקורת כלפי ‘נואפים’ כפי שהיא קוראת להם, עצות שאף אחד לא ביקש והיא מפזרת כל כמה עמודים, וסיפורי מטופלים ששזורים בלי הקשר ונשמעים כמו רכילות חמה במכבסה השכונתית במקרה הטוב או הפרה אתית במקרה הרע. הרשו לי לצטט כמה משפטים שחרו לי במיוחד:

“כולנו מכירים מילדות את החדווה שבשמירת סודות. הם גורמים לנו להרגיש חזקים… אבל ההנאה האפלה הזאת אינה יאה לחיים הבוגרים” אה באמת גברת פרל? מה את אומרת. מזל שאת פה, אחרת איך הייתי יודעת איך להתנהג?“אצל רובינו סקס ורגשות כרוכים יחדיו” טוענת הנכבדת, ובזאת נגמרים הדיבורים על מין כמעשה פיזי. כן, הבנתם נכון – אין בספר הסברים פיזיולוגיים על מערכת הרבייה האנושית הנהדרת, אין מחקרים וחסרות סטטיסטיקות. כלומר הספר אמנם נראה מדעי, אבל מדובר בהתחזות. אם זה לא מספיק, בציטוט הבא היא משמרת סטריאוטיפים מגדריים: “גברים שמרגישים מוחלשים בדרך כזו או אחרת.. כמו אדם שחור, למשל”.

לציטוט אחרון הוספתי עיוות היסטורי בזיוני להפליא: “בעולם המסורתי” – טוענת פרל ולא מוסיפה מקור – “גברים התחברו באמצעות עבודה ובירה ואילו נשים באמצעות אימהות והלוואת קמח”. משום מה, משהו פה מרגיש לי חסר.

לא למדתי כלום מהספר ואולי אפילו ההפך, ירדו לי כמה נקודות אייקיו. בנוסף היו כמה עמודים חסרים, אבל אשתדל לא אשמור טינה להוצאת כנרת שבד”כ נהדרת ודייקנית.

שורה תחתונה: בזבוז זמן, לא ממליצה. 0 מתוך 5.

 

עוד מהבלוג של אנה בבקין לוי

Thumbnail

סקירת ספר: אהובה קטנה - קים ון קוטן

אהובה קטנה מאת קים ון קוטן | תרגום: גיא קמפינסקי כנרת זמורה-דביר | נובמבר 2018 | פרוזה תרגום | 240 עמ' מודפסים זהירות: טריגר אלימות מינית תקציר מתוך ע-ברית: בגיל חמש...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...