הבלוג של אנה בבקין לוי

עלילות אנה בעיר הקודש

נונקונפרמיסטית, לוחמת צדק, חובבת תיאוריות קונספירציה, תולעת ספרים. כתבו לי: [email protected] פייסבוק: https://www.facebook.com/anna.b.levy

עדכונים:

פוסטים: 43

החל מפברואר 2018

סיפור התבגרות מטורף על רקע תל אביב של שנות השמונים

24/02/2019

הרואין מאת אליענה אלמוג

כנרת זמורה-דביר | ינואר 2019 | פרוזה מקור | 336 עמ’ מודפסים | לינק לרכישה

אזהרת טריגר: אלימות, סמים ופגיעה מינית

תקציר: תל-אביב של סוף שנות השמונים. החיים הרגילים של ליאורה, שכולם קוראים לה ליל, משתנים בבת אחת כשנערה חדשה מגיעה לבית הספר שישה ימים בלבד לפני סוף השנה. נינה קוראים לה, וביופיה האפל היא מהלכת קסם על כל מי שרואה אותה. וזה כולל את ליל. השתיים מתחברות במהירות, במין תחושה של שליחות. הן מרבות לשוטט בדיזינגוף סנטר, שומעות מוזיקה, צופות בסרטים יחד ומשוחחות שעות ארוכות.

אחרי זמן קצר נינה חושפת את ליל לצד האפל והאלים בחייה, במין סוג של קריאה נואשת לעזרה. ואכן ליל מחליטה להשמע לקריאה ולהציל אותה ממשפחתה הנוראית. בסיום החופש הגדול השתיים נוסעות לגרמניה, להתחיל שם חיים חדשים.
מה שהיה אמור להיות מסע שיקום – הופך במהירות מסחררת לשקיעה בתהומות של יחסי תלות קשים, של מיניות אלימה ושל סמים.


“הרואין” הוא סיפור התבגרות במרחב מוטרף. דמותה של ליל מבוססת, מכמה בחינות על דמותה של אליענה אלמוג; ילידת 1972, תל-אביב. אלמוג היא מנחת סדנאות כתיבה, מלמדת ילדים מחוננים, עובדת סוציאלית ומנחת קבוצות. מתרגמת ספרים, מבקרת ספרות ומנהלת פרויקטים בעמותה ישראלית–פלסטינית בשם “כפר סדאקה–רעות”. פועלת ככל יכולתה למען נשים ולמען שלום. בשאר הזמן היא כותבת. הסיפור שליל מספרת יונק מניסיונה של הסופרת כמטפלת בנערות ובנשים הסובלות מפוסט־טראומה מורכבת בעקבות פגיעות והתעללויות מיניות.

ידעתי שאתחבר אל הספר עוד לפני שפתחתי אותו; התעסקות בצד המלוכלך של החיים היא סוג של פטיש שלי, שבטוח יסופק דרך ספר עם שם קצר וקולע כמו ‘הרואין’. בייחוד נהניתי מהעובדה שרוב הספר מבוסס מציאות, כך שמצאתי בקלות נקודות דמיון בינו לסיפור חיי שלי ושל חבריי.

הכתיבה של אלמוג נקיה וזורמת. היא מדויקת ונכנסת לפרטים, ועם זאת משאירה מקום לדמיון. מצאתי את עצמי מזדהה עם ליל בכל עמוד ועמוד. אחרי הכל, מי מאיתנו לא חווה קשר הרסני? כל אחת ואחד מצא\ה עצמו\ה בנקודה מסוימת בחייו\ה בסיטואציה לא נעימה של חֲבֵרוּת עם אדם שיותר הרס מאשר בנה אותך, אבל משהו בקשר לא נותן לך לצאת. אולי כי הכרתם שנים ארוכות. אולי בגלל האמונה הנאיבית בכוחה של האהבה. פנטזיית הצלה. הספר מיטיב לתאר רגשות עמוקים של תסכול ועצב מצד אחד, וכמיהה לעתיד טוב יותר, תקווה, מצד שני.

שורה תחתונה: ספר מעולה ומומלץ בחום לכולם. החל מבני נוער שכדאי שיקראו וילמדו על עולם הסמים מגיבורה שחוותה זאת בגוף ראשון, וכלה במבוגרים שיכולים להזכר בנוסטלגיה בשנים הפרועות ולהודות על כך שהם עדיין בחיים. משכתי את העמודים עד תום, לא רציתי בכלל שהספר ייגמר – וכולי תקווה! שייצא ספר המשך שיתאר איך ליל התמודדה עם כל מה שקרה בשנים שעברו מאז.


לעוד המלצה בסגנון: ‘אהובה קטנה‘. אל תשכחו לעקוב אחריי בפייסבוק לעוד תכנים, סקירות ועניינים (:

עוד מהבלוג של אנה בבקין לוי

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...