הבלוג של אנה בבקין לוי

עלילות אנה בעיר הקודש

נונקונפרמיסטית, לוחמת צדק, חובבת תיאוריות קונספירציה, תולעת ספרים. כתבו לי: [email protected] פייסבוק: https://www.facebook.com/anna.b.levy

עדכונים:

פוסטים: 43

החל מפברואר 2018

רגע לשלושים, שישה עורבים והתרחבות

14/02/2019

רגע לשלושים מאת שירי צוק
ידיעות ספרים | נובמבר 2018 | פרוזה מקור | 184 עמ’ מודפסים| לינק לרכישה

‘רגע לשלושים’ מספר את סיפורה של נועה, שרגע לפני יום הולדתה ה-30 היא מבינה שזהו, היא כבר לא ילדה.  חמישה שבועות לפני גיל שלושים, בלי עבודה, בלי חבר ובלי שום כיוון בחיים. אחרי כמות מפחידה של אלכוהול נועה מוצאת את עצמה בשידור חי, מבטיחה לכל העולם שעד גיל שלושים היא תצנח ממטוס, תדבר עם אמה על סקס, תסגור עניינים עם האקסים שלה, ומה לא. עשר משימות, חמישה שבועות והשעון הביולוגי מתקתק…

שירי צוק, ילידת 1973, היא סופרת, תסריטאית ומבקרת ספרות ישראלית. היא פרסמה שני רומנים למבוגרים ותשעה ספרי ילדים.

אפשר לסכם את הספר בשלוש מילים: בריג’דט ג’ונס הישראלית. הספר מספר על משבר גיל שלושים, אבל הוא בעצם על הפער שבין מה שאתה חושב שאתה אמור להיות, לבין מה שאתה באמת.

הוצאת ידיעות ספרים החליטה להוציא מחדש את הספר הגאוני הזה, ואני שמחה על ההחלטה. הכתיבה זורמת, הקריאה קלילה. התחושה הכללית היא של צלילה לטלנובלה, אבל אחת שבאמת יכולה לקרות בחיים הישראלים. צוק העלתה בספר את המחשבות ממש כמו שהן עוברות לנו בראש, ומגניב לראות שעוד אנשים חושבים ככה. מבחינתי, הבונוס של הספר הזה היא הדמות של ניצן, הילד החמוד של השכנה, שלא מפסיק לזרוק משפטים גאונים.

גילוי נאות: אני עוקבת אחרי שירי צוק באדיקות מאז שראיתי אותה ממליצה על ספרים בתוכנית הבוקר!

שורה תחתונה: ספר להעביר איתו את הסופ”ש בכיף.


שישה עורבים מאת לי ברדוגו

מודן, אריה ניר | אוקטובר 2018 | מד”ב ופנטזיה | 487 עמ’ מודפסים| לינק לרכישה

קטרדם היא עיר מסחר בינלאומית שמקדשת שני דברים בלבד – כסף ותענוגות. קאז, פושע צעיר ומסתורי שנחוש לסלול את דרכו לצמרת, לוקח על עצמו משימה חשובה שתקרב אותו אל הנקמה וגם תציל את העולם מהרס. כישלון אינו בא בחשבון. קאז מקבץ סביבו צוות יוצא דופן; אסיר מורשע צמא דם. נערה המכונה רוח שחבריה הטובים ביותר הם סכינים. צלף מכור לפעילות ולהימורים. מומחה לחבלה בעל ייחוס מרשים. קורעת לבבות שמצליחה לשרוד רק בזכות קסמה – אבל משימתו הראשונה של קאז היא למנוע מבני החבורה להרוג זה את זה עוד לפני שיצאו לדרך.

לי ברדוגו נולדה בירושלים ב-1975, גדלה בלוס אנג’לס ולמדה באוניברסיטת ייל. ספריה “צל ועצם”, “מצור וסופה” ו”הרס ותקומה” ראו אור בהוצאת אריה ניר.

ההתחלה של הספר לא הייתה לי ברורה; בהשוואה להארי פוטר, שם מבינים מיד שהוגוורטס זה בית הספר ושוולדמורט הוא הרשע – פה העברתי 50 עמודים בלי להבין מושגים בסיסיים שנחוצים לעלילה. אחרי שמתגברים על מכשול העמודים הראשונים – מתגלה ספר מעניין שמעלה שאלות מוסר רבות. הרעיונות טובים, בהחלט. הכתיבה מעט מקרטעת.

שורה תחתונה: ספר נוער קלאסי וחביב לחובבי הפנטזיה.


 התרחבות מאת דנית גולד

פרדס הוצאה לאור | דצמבר 2018 | פרוזה מקור | 314 עמ’ מודפסים| לינק לרכישה

אחרי חצי שנה של הסתגרות בבית, מחליטה המספרת לחזור לחיים. בצעד נועז היא יוצאת אל העולם שבחוץ כדי לקנות מסמר. המסמר ישמש אותה לתליית דיוקנו של עמנואל, האפוטרופוס שלה, שנמצא מת בביתם. אלא שעם היציאה מהבית – המציאות משתנה. הסובב אותה הולך ומתרחב וסוחף אותה איתו למסע פנימי אל מעמקי הזיכרון ואל השאלות הגדולות של המציאות וייצוגיה.

דנית גולד, ילידת 1988, מתגוררת בתל אביב־יפו. סטודנטית לתואר שני בספרות באוניברסיטת תל אביב, בוגרת החוג לבימוי והוראת תיאטרון בסמינר הקיבוצים.

אני אוהבת סוריאליזם. נשמתי וקראתי אתגר קרת מגיל צעיר. גם הספר ‘התרחבות’ הוא מאותו הז’אנר, וזו התחלה מבטיחה – אבל משהו בקריאה היה מעט מקוטע, דרש ממני הפסקות. אולי גולד פשוט היטיבה לתאר. נכנסה עמוק מדי לעולם הרגשות. עברתי יחד איתה את מסעה הקשה שהיא הנציחה בכתב. ממש אפשר להרגיש את המלחמה בנפשה של הגיבורה. אולי ראוי לפרסם אזהרת טריגר, אלא שאין לי הסבר למה. אובדנות? דכאון? לא יודעת, אבל משהו בספר לחץ לי על הכפתורים.

בונוס: הספר יצא בהוצאת פרדס, הוצאה חדשה יחסית (משנת 2000) מחיפה שהתמקדה בספרי שירה ופילוסופיה. בשנת 2014 ייסדה ההוצאה את סדרת “מלח-מים” לספרות עברית מקורית – ספרי ביכורים ישראלים נהדרים – לכן הספר אסתטי, נעים למגע ונוח.

שורה תחתונה: סוריאליסטי, אולי סוריאליסטי מדי.


אל תשכחו לעקוב אחריי בפייסבוק לעוד תכנים, סקירות ועניינים (:

 

עוד מהבלוג של אנה בבקין לוי

Thumbnail

סקירת ספר: אהובה קטנה - קים ון קוטן

אהובה קטנה מאת קים ון קוטן | תרגום: גיא קמפינסקי כנרת זמורה-דביר | נובמבר 2018 | פרוזה תרגום | 240 עמ' מודפסים זהירות: טריגר אלימות מינית תקציר מתוך ע-ברית: בגיל חמש...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...