הבלוג של אנה בבקין לוי

עלילות אנה בעיר הקודש

נונקונפרמיסטית, לוחמת צדק, חובבת תיאוריות קונספירציה, תולעת ספרים. כתבו לי: [email protected] פייסבוק: https://www.facebook.com/anna.b.levy

עדכונים:

פוסטים: 43

החל מפברואר 2018

הומס ניחנת ברגישות יתרה לפרטים, ונוגעת בנושאים רבים שאין מרבים לדבר עליהם

31/03/2018

סלח לנו\א מ הומס

הוצאת כתר, 554 עמודים

תקציר: ברגע‭ ‬אחד‭ ‬הופכים‭ ‬חייו‭ ‬של‭ ‬הארי‭ ‬סילבר‭ ‬לרצף‭ ‬של‭ ‬אסונות.

אחיו‭ ‬הצעיר ‬ג’ורג’ נעצר‭ ‬לאחר‭ ‬שהיה‭ ‬מעורב‭ ‬בתאונה‭ ‬קטלנית. לאחר‭ ‬שחרורו‭ ‬הוא‭ ‬מגלה‭ ‬שמקומו‭ ‬במיטה‭ ‬הזוגית‭ ‬נתפס‭ ‬על‭ ‬ידי‭ ‬הארי. בהתקף‭ ‬זעם‭ ‬פראי‭ ‬ג’ורג’ רוצח‭ ‬את‭ ‬אשתו‭ ‬ג’‭‬יין‭ ‬ומתאשפז‭ ‬בבית‭ ‬חולים‭ ‬פסיכיאטרי. הארי, שאיבד‭ ‬באחת‭ ‬את‭ ‬אחיו‭ ‬ואת‭ ‬גיסתו‭ ‬האהובה, מוצא‭ ‬את‭ ‬עצמו‭ ‬אחראי‭ ‬לשני‭ ‬ילדיהם‭ ‬המתבגרים, וכאילו‭ ‬לא‭ ‬די‭ ‬לו‭ ‬בזאת, הוא‭ ‬נאלץ‭ ‬להתמודד‭ ‬גם‭ ‬עם‭ ‬נטישת‭ ‬אשתו, עם‭ ‬אימו‭ ‬המזדקנת‭ ‬ועם‭ ‬מקום‭ ‬עבודה‭ ‬עוין‭.‬

החיים‭ ‬לא‭ ‬הכינו‭ ‬את‭ ‬הארי‭ ‬להתמודד‭ ‬עם‭ ‬משבר‭ ‬בסדר‭ ‬גודל‭ ‬כזה, והוא‭ ‬מתנהל‭ ‬כמו‭ ‬מי,‭ ‬שנמצא‭ ‬בנפילה‭ ‬חופשית‭ ‬לתהום‭ ‬שאין‭ ‬חזרה‭ ‬ממנה. אבל‭ ‬לפעמים‭ ‬דווקא‭ ‬כשכל‭ ‬הקלפים‭ ‬נטרפים וכשנראה‭ ‬שהכול‭ ‬אבוד, נוצרת‭ ‬הזדמנות‭ ‬לחיים‭ ‬אחרים.

**********************************************************************

כמה הולם שביום האישה (8.3) הנחתי ידיי על ספר שנכתב על ידי אישה שזכתה בפרס בייליז לסיפורת מאת נשים ב2013.

הספר כבד וגדול בידיי, עב כרס כמו שאומרים. אנה בת ה16 הייתה מאושרת לצלול לתוכו. לאנה העכשווית, שלומדת ועובדת במשרה מלאה, קצת קשה להתחבר לקונספט של השקעת זמן בקריאה, אבל היי! אנחנו שלושה חודשים אחרי תחילת השנה החדשה, ההחלטות שקבענו עם עצמינו עוד תלויות באוויר – ואני רציתי לחזור לקרוא במקום לבזבז את חיי במדיה החברתית. ואם לא עכשיו אימתי? בקיצור, נכנסתי לזה עמוק!

הנני פה, שלושה שבועות אחרי, קבלו את הסקירה שלי:

צוהריים, למוחרת, אימא, לעיתים. מודה ומתוודה שזו לי פעם ראשונה שאני קוראת ספר מאז התקבלו חוקי האקדמיה החדשים, אפילו הוורד עוד לא קיבל אותם לחיקו ומסמן את המילים בקווקוו אדום. אנשים רבים לא מסכימים עם התקן החדש, ואני נמנית ביניהם, לכן ההתחלה הייתה קרירה, קצת קשה אפילו. אבל אחרי שהתגברתי על המשוכה הזו, כלומר – התעלמתי לחלוטין מהדעות שלי, וקיבלתי את זה כעובדה מוגמרת – הרגשתי איך הסיפור והתיאורים בו שואבים אותי עמוק למציאות אחרת.

הומס ניחנת ברגישות יתרה לפרטים. כבר בעמוד 17 צחקתי בקול (“בתור אישה ממוצא סיני היא מפתיעה בחוסר הבררנות שלה באוכל סיני”), ובעמוד 28 מצאתי את עצמי צוחקת שוב (“אני מכניס לכיס את הפלאפון שלה ובאופן בלתי מוסבר גם שפתון”) – למעשה, ספרתי – ובממוצע כל עשרה דפים יש בדיחה מוצלחת עד כדי גיחוך. האבסורדיות של החיים מצטיירת בצורה מדויקת ויפיפייה בידי האמן המנוסות של הומס, ונראה כי אין פרט שחומק מעיניה בדרכה לבדר ולשעשע אותנו הקוראים, גם אם בדרך מעט מזעזעת לפרקים.

מחשבות רבות חולפות בראשי במהלך הקריאה וגם לאחריה, בהפוגות הבישול והמקלחת. פה טמון הקסם של הספר- הומס נוגעת בנושאים רבים שאין מרבים לדבר עליהם. נראה שאין משהו שמפחיד אותה להגיד. למשל, חוסר רצון להביא ילדים. רצון לרצוח את קרובי משפחתך. בגידות. פרידות. פורנו. יהדות בעולם המודרני. אתרי הכרויות. איך משתמשים בטמפון בפעם הראשונה.

מקריות ושבריריות החיים נמצאים בכל דף ודף, במערכות היחסים ההזויות שהארי יוצר לעצמו. האנשים בספר יוצאים ונכנסים מחייו ללא שום אזהרה. הדיאלוגים תלושים מהמציאות. האומללות וחוסר האונים שהארי מרגיש בבית החולים בדפים הראשונים. אני לא הייתי מרגישה ככה, חשבתי לעצמי, לי יש ניסיון גדול יותר עם מקרי חירום ובתי חולים, לי יש רשימה מסודרת של דברים לעשות ואנשים לעדכן כשמשהו כזה קורה. האמנם? מפקפקת בעצמי פתאום.

מתוך ראיון עם הסופרת ב-YNET:

אז מה שאת עושה בספרים שלך זו בעצם פעולת־נגד? להטריד, לזעזע?

“אני לא יושבת וחושבת לעצמי, ‘אוקיי, מה הדבר הכי מזעזע ושערורייתי שאני יכולה לכתוב?’ אני נשבעת. אני פשוט כותבת את המציאות כמו שאני רואה אותה”.

שהיא איכשהו תמיד מציאות קשה, אפלה, מתריסה.

“אתה יודע מה, אני לא חושבת שזה כזה מתריס. זה פשוט חיים. אנשים מרגישים לא בנוח כשהם קוראים את הספרים שלי כי הם בטוחים שאני מעבירה עליהם ביקורת או מנסה ללמד אותם איזה לקח אפל. אבל אני פשוט כותבת את מה שכולם חושבים, ולא מוכנים להגיד בקול. וכן, לפעמים אלה נושאים לא כל כך נעימים”.

נהניתי מהספר ובענק, הומס לחלוטין כבשה אותי. אני ממש רוצה לקרוא עוד דברים שלה. ממליצה בחום!

5\5

1002788880b

עוד מהבלוג של אנה בבקין לוי

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...