הבלוג של ענת שפירא-לביא

די לחינוך

סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה ו-מדרש עשרת הדיברות. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (מילים שענת: anatshapiralavi.com) ובלוג על ריצה (אמא... +עוד

סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה ו-מדרש עשרת הדיברות. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (מילים שענת: anatshapiralavi.com) ובלוג על ריצה (אמא רצה: momisrunning.com) מוזמנים לעקוב אחרי גם בפינטרסט, ביוטיוב ובפייסבוק: Anat Shapira Lavi ובאינסטגרם anatshapira42

עדכונים:

פוסטים: 309

עוקבים: 136

החל מספטמבר 2011

בעקבות פרסום התמונה-החינוכית רגע לפני פתיחת שנת הלימודים

30/08/2016

מדי שנה אנחנו נאלצים לספוג את הקרקס התורן של נתוני הזכאות לבגרות ושל נתוני הגיוס לצה”ל. כל בית ספר וכל רשות מקומית עמדו ביום הדין וקיוו להגיע לתוצאות טובות בריצה חסרת התוחלת הזו. אז מה אם משווים פה בין פילים ללטאות ובין צבי ים לעטלפים. את מי זה מעניין? העיקר שזה יצא יפה במצגת.

הכיתות נשארו צפופות, התלמידים נשארו משועממים, המורים נשארו חסרי אונים, המנהלים – ממלאים עוד ועוד טפסים. המפקחים מפקחים, הפקידים מפקדים.

ומעתה לא נשווה רק למי יש יותר גדול בבגרויות ובטירונות. לא – מעכשיו יש לנו את “התמונה החינוכית”! כי ציונים זה לא הכול! אז מעכשיו ניתן לכם ציונים גם ב: איפה יש יותר מצטיינים, יותר תלמידי 4 ו-5 יחידות בתחומים הנחשבים (מתמטיקה ואנגלית – כמה מפתיע!), באיזה בית ספר יש יותר נושרים, איפה מקבלים יותר הקלות ואבחונים וגם ציון ב”ערכים ואקלים חינוכי”.

והתוצאות? הן כל כך מפתיעות! כאילו לא ידענו שאחוזי התלמידים הזכאים להקלות בגין קשיי למידה גבוהים פי כמה בישובים המבוססים ונושקים לאפס בקרב ילדים מאזורי מצוקה, שלהורים שלהם אין כסף לשלם לאבחון. כאילו לא ידענו שחרדים וערבים כמעט לא עושים בגרויות ובקושי לומדים אנגלית וחשבון. כאילו לא ידענו שהפערים בין ילדים להורים עשירים לילדים להורים עניים רק הולכים ומעמיקים.

ואני שואלת: בשביל מה? למה זה טוב? כי אם זה נעשה לצרכים פנימיים, הרי אין שום טעם לצאת בקמפיין תקשורתי. סרטון הטיזר רץ בפייסבוק כבר שבועות ובונה ציפיות למהפכה גדולה. וכמובן שהדברים מתפרסמים ממש רגע לפני סוף החופש הגדול, כשהתקשורת שוב מסכימה לזרוק איזו עצם לעיסוק בחינוך.

embedded by Embedded Video

 

אז מה חשבתם שיקרה? שראשי הערים עם הציונים הגבוהים לא יעלו מיד לפייסבוק את תמונת הגאווה של העיר שלהם? שהורים מישובים חזקים לא יטפחו לעצמם על השכם? הנה למשל התגובה הזריזה בדף הפייסבוק של עיריית מודיעין:

educationalpicture

ומה עם אלו שנשארים מאחור: אלו שהעיר או הכפר או בית הספר שלהם מקבלים ציונים מביכים בכל אחת מהקטגוריות? אלו שמתביישים עכשיו לראות את שם הישוב שלהם מרוח על דפי העיתונים בקצה הנמוך של הסקאלה? מי שצריך להתבייש זה דורות של פוליטיקאים, שרים ומנכ”לים שבעודם בתפקידי מפתח לא עשו מספיק כדי לשנות את המצב.

בעיתון הארץ, ירדן סקופ ואור קשתי טרחו ועברו על כל הנתונים הסטטיסטיים הידועים-מראש האלה בשבילכם (אם אתם ממש מתעקשים לדעת איפה בית הספר של הילדים שלכם בתוך כל הקרקס הזה), אבל אני רוצה לשאול אתכם ברצינות: רגע לפני פתיחת שנת הלימודים החדשה – זה מה שישנה את המציאות שלתוכה הילדים שלכם חוזרים מחרתיים? “התמונה החינוכית?”

***

עקבו אחרי וקבלו את כל הפוסטים לפני כולם למייל שלכם

מוזמנים גם לבלוג הכתיבה שלי מילים שענת ולבלוג אמא רצה

חברה שלכם לפני או אחרי לידה? קנו לה מתנה להנקה מוצלחת

hanakachosenback&front

 

מומחית בתחומך? רוצה להצטרף למועדון ״המומחיות״ של סלונה? הגישי מועמדותך כאן

עוד מהבלוג של ענת שפירא-לביא

תצוגה מקדימה

מימון המונים למתחילים

אם יש לכם חלום, אבל אין לכם אמצעים כספיים כדי להוציא אותו לפועל - אולי עבר לכם בראש הרעיון לנסות ולממן את הפרויקט בעזרת אתרים של מימון המונים כגון...

תצוגה מקדימה

אופטימיות היא שם המשחק: ביקור בכנס ערי חינוך

קן רובינסון, סוגטה מיטרה ויעקב הכט נפגשו אתמול בתל-אביב. וזאת לא התחלה של בדיחה. בשביל מי שמתעניין בחדשנות חינוכית המשפט הזה שווה למשהו כמו: אתמול הייתי באיחוד של הביטלס. זה גם מסביר את העובדה שהפוסט הזה יהיה ארוך מהרגיל....

תצוגה מקדימה

אושר - לא מה שחשבתן

יש משהו קצת מעצבן בקשר לספרים מז'אנר העזרה העצמית. מצד אחד, ברור שכל מי שכותב ספר כזה כבר הצליח במידה כזו או אחרת לעזור לעצמו - אחרת לא היה כותב על זה ספר. מצד שני, כל מי שקורא ספר כזה עושה את זה מפני שהוא ממש ממש מחפש עזרה....

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה