הבלוג של ענת שפירא-לביא

די לחינוך

כותבת תוכן, סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה ו-מדרש עשרת הדיברות. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (מילים שענת: anatshapiralavi.com) ובלוג... +עוד

כותבת תוכן, סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה ו-מדרש עשרת הדיברות. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (מילים שענת: anatshapiralavi.com) ובלוג על ריצה (אמא רצה: momisrunning.com) מוזמנים לעקוב אחרי גם בפינטרסט, ביוטיוב ובפייסבוק: Anat Shapira Lavi ובאינסטגרם anatshapira42

עדכונים:

פוסטים: 318

החל מספטמבר 2011

אז כמה ספרי שואה יש בספרייה הביתית שלכם?

14/04/2015

מאז שהייתי נערה קראתי ספרי שואה. ולא רק ביום השואה. השנאה ריתקה אותי. האפשרות לשנוא מישהו אחר עד כדי כך שתהיה מוכן להתייחס אליו כאילו הוא חרק שאפשר למחוץ בהינף יד. לבטל את האנושיות שלו בלי למצמץ. את רוב הספרים לקחתי בהשאלה מספריות, אבל חלק מהם מצאו את דרכם אל הספרייה הפרטית שלי. בעיקר אלו שרציתי שהילדים שלי יקראו גם הם יום אחד. הנה המומלצים שבהם, שלדעתי מתאימים לקריאה גם לבני נוער שמתעניינים בנושא:

postcards2

 הנרי פונר, גלויות לילדי הקטן, הוצאת יד ושם, מגרמנית לעברית: דנית דותן, מאנגלית לעברית: ברוריה בן-ברוך.

אוסף גלויות מצוירות ששלח אב לבנו בתקופת השואה. כתבתי על הספר כאן. מתאים גם לשיחה עם ילדים צעירים.

shoaorlev

אורי אורלב, רוץ ילד רוץ, הוצאת כתר, עורכת: רחל אפק.

אורלב כותב נפלא על כל דבר, וזה אחד הספרים הטובים ביותר שלו. הספר מבוסס על סיפור אמיתי של יורם פרידמן, שהיה בן 5 כשהגרמנים כבשו את פולין, ומגיל 8 נדד לבדו ביערות כדי לשרוד. מתאים מגיל 10 בערך וגם למבוגרים. מומלץ גם לקרוא את הספר שלו האי ברחוב הציפורים.

shoagrossman

דויד גרוסמן, מומיק, הוצאת הקיבוץ המאוחד, עורך: מנחם פרי.

כמובן שעדיף לקרוא את כל עיין ערך: אהבה, אבל החלק הראשון שיצא כספרון נפרד בשם מומיק, מתאים יותר לקריאת נוער. בן לניצולי שואה שמנסה לשחרר את הוריו מסיוטיהם. מרגש ומטלטל כמו רבים מספריו של גרוסמן.

apelfeld

אהרן אפלפלד, ימים של בהירות מדהימה, הוצאת כנרת זמורה-ביתן, עורך: יגאל שוורץ.

כל מה שאפלפלד כותב קשור בדרך כזו או אחרת לשואה, לחיים לפניה, לניצולים בישראל ועוד. הספר הזה שלו קצת יוצא דופן, וכתבתי עליו בהרחבה כאן. לדעתי מתאים גם לגיל תיכון, ומציג את כל הנושא באופן מיוחד ושונה מהרגיל בספרי שואה. יותר על החיים שלפני ועל המסע הביתה שאחרי, ופחות על המחנות עצמם.

parismodiano

פטריק מודיאנו, מה קרה לדורה ברודר, הוצאת זמורה-ביתן, מצרפתית: חגית בת-עדה.

זוכה פרס נובל מתאר את ניסיונו להתחקות אחר עקבותיה של נערה יהודייה בשם דורה ברודר, שנעלמה בתקופת שלטון הנאצים בפריז במלחמת העולם השנייה. כתיבה כמעט עיתונאית, שמעוררת יותר שאלות מתשובות ובכל זאת מרתקת.

shoalevi

פרימו לוי, הזהו אדם?, הוצאת עם עובד, מאיטלקית: יצחק גרטי.

שואה הארד-קור. פרימו לוי מתאר את חוויותיו מאושוויץ של שנת 1944, בטענה שכל בני האנוש חייבים לראות בהיסטוריה של מחנות הריכוז אות אזהרה לסכנה האורבת באופק. זה קרה לאנשים ששנאו את האחר, וזה יכול לקרות שוב אם נמשיך לשנוא “אחרים” למיניהם.

shoafrank

אנה פרנק, יומן, הוצאת כנרת דביר, מהולנדית: קרלה פרלשטיין, עריכת תרגום: רימונה די-נור.

אחרי שג’ון גרין לקח את בני הנוער שלנו לבית אנה פרנק בספר שלו אשמת הכוכבים, ועוד יותר לאחר העיבוד הקולנועי שלו, יתכן מאוד שגם הילדים שלכם ירצו לקרוא את היומן של הנערה היהודייה המפורסמת בעולם.

עוד מומלצים שהשאלתי לבני משפחה ולחברים:
לבד בברלין (הנס פאלאדה), גנבת הספרים (מרקוס זוסאק), והספר המרגש של תמי שם-טוב על ליניקה, Lieneke, ילדה יהודייה שהסתתרה אצל משפחה הולנדית (ואיך קוראים לך עכשיו, מבוסס על סיפור אמיתי).

מוזמנים לעקוב אחריי גם בבלוג מילים שענת או בפייסבוק

עוד מהבלוג של ענת שפירא-לביא

תצוגה מקדימה

מימון המונים למתחילים

אם יש לכם חלום, אבל אין לכם אמצעים כספיים כדי להוציא אותו לפועל - אולי עבר לכם בראש הרעיון לנסות ולממן את הפרויקט בעזרת אתרים של מימון המונים כגון...

תצוגה מקדימה

אופטימיות היא שם המשחק: ביקור בכנס ערי חינוך

קן רובינסון, סוגטה מיטרה ויעקב הכט נפגשו אתמול בתל-אביב. וזאת לא התחלה של בדיחה. בשביל מי שמתעניין בחדשנות חינוכית המשפט הזה שווה למשהו כמו: אתמול הייתי באיחוד של הביטלס. זה גם מסביר את העובדה שהפוסט הזה יהיה ארוך מהרגיל....

תצוגה מקדימה

אושר - לא מה שחשבתן

יש משהו קצת מעצבן בקשר לספרים מז'אנר העזרה העצמית. מצד אחד, ברור שכל מי שכותב ספר כזה כבר הצליח במידה כזו או אחרת לעזור לעצמו - אחרת לא היה כותב על זה ספר. מצד שני, כל מי שקורא ספר כזה עושה את זה מפני שהוא ממש ממש מחפש עזרה....

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה