הבלוג של ענת שפירא-לביא

די לחינוך

כותבת תוכן, סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה ו-מדרש עשרת הדיברות. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (מילים שענת: anatshapiralavi.com) ובלוג... +עוד

כותבת תוכן, סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה ו-מדרש עשרת הדיברות. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (מילים שענת: anatshapiralavi.com) ובלוג על ריצה (אמא רצה: momisrunning.com) מוזמנים לעקוב אחרי גם בפינטרסט, ביוטיוב ובפייסבוק: Anat Shapira Lavi ובאינסטגרם anatshapira42

עדכונים:

פוסטים: 318

החל מספטמבר 2011

במקום להתפלש בסרטונים הרדודים של ביבי ושרה, למה לא תבדקו מה כל מפלגה מבטיחה לכם בתחומים החשובים? החינוך למשל.

17/02/2015

בעוד חלק מהעיתונאים בוחרים לאכול את הזבל שמאכילים אותם יח”צני הנתניהו’ס, החלטתי לבדוק מה מציעות לי המפלגות השונות בתחום שמעניין אותי: החינוך. ברוב אתרי המפלגות מצאתי מילים גבוהות ומפוצצות, שאין מאחוריהן הרבה בשר. סיסמאות נבובות ותו לא. אבל בכל זאת אפשר לראות מהי רוח הדברים של כל מפלגה, מה הדגשים שלה, מה מעניין אותה (או מה הם חושבים שמעניין את קהל הבוחרים שלהם) בתחום החשוב ביותר – חינוך דור העתיד.

אז הנה כמה דברים שהצלחתי ללמוד, ואתם מוזמנים כמובן להיכנס לאתרי המפלגות ולשפוט בעצמכם:

מפלגת הליכוד כלל לא טרחה לפרסם מצע. לא בתחום החינוך ולא בשום תחום אחר. מוזר, לא? אבל למעשה אנחנו יודעים מה המדיניות שלהם, כי הם בשלטון כבר הרבה שנים, ולכן החזון שלהם לאיך צריכה להיראות מערכת החינוך הוא מה שקיים מול עינינו. באתר שלהם יש בעיקר הרבה תמונות יח”צ של נתניהו ולא הרבה מעבר לזה.

המחנה הציוני פרסם מצע בהיר המסודר לפי תחומים. בתחום החינוך הם מזהים את הבעיה העיקרית: הפערים בתקצוב שגורמים לכך שעשירים מקבלים פה חינוך טוב יותר מעניים. גם הפתרונות שלהם מראים על כך שמישהו שם עשה שיעורי בית ומכיר את השטח. הם מדברים על: הפחתת תשלומי הורים, הוספת סייעת בגנים, תיקצוב דיפרנציאלי לטובת אוכלוסיות מוחלשות, ביטול העסקת מורי-קבלן, צמצום כמות הילדים בכיתות ודגש על חינוך טכנולוגי.

הרשימה הערבית המשותפת עומדת להיות השלישית בגודלה בכנסת, על פי מרבית הסקרים. לא הצלחתי למצוא מצע מסודר של הרשימה בעברית, אז מכיוון שבראשה עומד נציג מפלגת חד”ש, נעזרתי במצע שלהם למערכת חינוך שיוויונית. הם מבטיחים לבוחרים: חינוך חינם ממעונות יום ועד לאוניברסיטה, תקציבים לצמצום פערים (בעיקר בין החינוך העברי לערבי), העלאת שכר המורים, קביעת מספר מקסימלי של ילדים בכיתה ל-25, שיפור המצב הפיזי של בתיה”ס ועוד.

יש עתיד מתהדרים באתר שלהם ברפורמות של שר החינוך מטעמם – שי פירון – ומציגים את מה שהצליחו לבצע, לעומת מה שנתקע לדבריהם באשמת נתניהו. בגדול, הם מבטיחים להמשיך בכיוון שהתחילו בקדנציה הנוכחית: החזרת החינוך המקצועי, הפחתת מספר בחינות הבגרות, הרחבת תכנית ביה”ס של החופש הגדול, קיצוץ תקציבי ישיבות שאינן מלמדות לימודי ליב”ה, הגדלת תקציב החינוך, חיזוק כפרי הנוער ועוד (אישית לא אצביע להם, אבל נראה לי שיאיר לפיד הוא מועמד לא רע בכלל לתפקיד שר החינוך. בלי ציניות. ואם ימנה למנכ”ל משרדו את שי פירון, בהחלט יתכן שהם יצליחו לעשות דברים טובים במערכת החינוך).

מרצ מציגה את המצע המפורט ביותר בתחום החינוך. יש שם כל כך הרבה מטרות טובות שלא אוכל לפרט כאן את כולן, אבל הנה כמה שצדו את עיניי: ביטול תשלומי ההורים בחינוך הציבורי (חינוך חינם שהוא באמת חינם), דגש על חינוך למעורבות חברתית ופעילות דמוקרטית, קידום הערכה חלופית בבתיה”ס (עבודות חקר במקום בחינות), צמצום בחינות הבגרות למינימום (לא יותר מ-4), לימודי יהדות בגישה פלורליסטית, צמצום מספר הילדים בכיתה, אפליה מתקנת לחינוך בפריפריה, הכנסת תכניות לעידוד שוויון מגדרי, חינוך מיני ומניעת אלימות מינית לבתיה”ס, קידום נשים באקדמיה. חסרה לי שם רק התייחסות לאחד הנושאים הבוערים: המצב העגום בחינוך לגיל הרך.

הבית היהודי לא מתעניינת כנראה בחינוך כשלעצמו, אלא רק בחינוך היהודי-ציוני. זה לפחות מה שעולה מהמצע שלה שמפורסם באתר המפלגה: “כל ילד במדינה חייב להכיר היטב את העבר שלנו ואת דמויות המופת של העם היהודי. אברהם, משה, דוד, הנביאים, אנשי בית שני, הרמב”ם, הרצל ואבות הציונות, דוד בן גוריון וראשי האומה, וגיבורי ישראל כמו יוני נתניהו, חנה סנש, יהודה המכבי ורועי קליין ז”ל. המצב היום במערכת החינוך הממלכתית הוא קשה. בשנים האחרונות שעות הלימוד בהיסטוריה יהודית, ספרות ותנ”ך ירדו בכ50%. תלמידים רבים אינם לומדים על תקופת בית שני, ואינם מכירים את מורשת ישראל.” ושימו לב מהי לדעתם הבעיה הדחופה ביותר על סדר היום החינוכי: “המשימה הדחופה ביותר שלנו היא הקמת יחידה לחינוך יהודי-ציוני בבתי ספר הממלכתיים במדינת ישראל”. אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק.

ישראל ביתנו מדגישה תחומים קצת אחרים, שכנראה מעניינים את קהל הבוחרים שלה. המפלגה מבטיחה לנו לטפח את המצוינות, להעלות את רף הקבלה ללימודי הוראה, שכר גבוה יותר למורים, סמכויות רבות יותר למנהלי בתיה”ס, הנגשת לימודי מוזיקה ונגינה, עידוד ספורטאים מצטיינים והרחבת העיסוק בספורט עממי, באמנות ובתרבות.

כולנו מחביאים את תכניתם בנושאי חינוך תחת הקטגוריה הרחבה יותר של צמצום פערים חברתיים. לצערי, מצאתי שם בעיקר סיסמאות יפות (העצמת המורים, העצמת תלמידים) ופחות התייחסות לבעיות קונקרטיות שעומדות על הפרק. גם הם בעד חינוך שיוויוני לכולם ובחינם. אלא מה.

הזכרים שיושבים במפלגות החרדיות (ש”ס, יהדות התורה, יחד) מבטיחים בעיקר חינוך יהודי ליהודים. שאר הציבור לא ממש מעניין אותם. אם אתם רוצים לקרוא את המצע שלהם תצטרכו לחפש אותו לבד. מכיוון שהם מתעלמים מנשים, אני מתעלמת מהם.

אז אם החינוך חשוב לכם – תדברו על זה!
שתפו את הפוסט, קראו את מצעי המפלגות, והכי חשוב -
אל תתנו להם להרדים אתכם! לכו להצביע!

vote1

לחצו על עקבו אחרי (למעלה משמאל) כדי לקבל את הפוסט הבא שלי למייל.
או עשו לייק בדף הפייסבוק של די לחינוך והצטרפו לעוקבים ב- Pinterest

 

 

 

עוד מהבלוג של ענת שפירא-לביא

תצוגה מקדימה

מימון המונים למתחילים

אם יש לכם חלום, אבל אין לכם אמצעים כספיים כדי להוציא אותו לפועל - אולי עבר לכם בראש הרעיון לנסות ולממן את הפרויקט בעזרת אתרים של מימון המונים כגון...

תצוגה מקדימה

אופטימיות היא שם המשחק: ביקור בכנס ערי חינוך

קן רובינסון, סוגטה מיטרה ויעקב הכט נפגשו אתמול בתל-אביב. וזאת לא התחלה של בדיחה. בשביל מי שמתעניין בחדשנות חינוכית המשפט הזה שווה למשהו כמו: אתמול הייתי באיחוד של הביטלס. זה גם מסביר את העובדה שהפוסט הזה יהיה ארוך מהרגיל....

תצוגה מקדימה

אושר - לא מה שחשבתן

יש משהו קצת מעצבן בקשר לספרים מז'אנר העזרה העצמית. מצד אחד, ברור שכל מי שכותב ספר כזה כבר הצליח במידה כזו או אחרת לעזור לעצמו - אחרת לא היה כותב על זה ספר. מצד שני, כל מי שקורא ספר כזה עושה את זה מפני שהוא ממש ממש מחפש עזרה....

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה