הבלוג של ענת שפירא-לביא

די לחינוך

כותבת תוכן, סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה ו-מדרש עשרת הדיברות. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (מילים שענת: anatshapiralavi.com) ובלוג... +עוד

כותבת תוכן, סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה ו-מדרש עשרת הדיברות. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (מילים שענת: anatshapiralavi.com) ובלוג על ריצה (אמא רצה: momisrunning.com) מוזמנים לעקוב אחרי גם בפינטרסט, ביוטיוב ובפייסבוק: Anat Shapira Lavi ובאינסטגרם anatshapira42

עדכונים:

פוסטים: 320

החל מספטמבר 2011

כל המצקצקים בלשונם על חומת ההפרדה בין חרדיות לחילונים בבית הספר בבית שמש, צריכים לבדוק קודם כל את עצמם. כי ההפרדה מתחילה בתוכנו.

04/09/2014

עיריית בית שמש הקימה חומה באמצע בי”ס בעיר, כדי להפריד בין תלמידים חילוניים הלומדים בבי”ס מעורב בצדה האחד של החומה, לבין תלמידות חרדיות שלומדות בצדה השני. שומו שמיים! אומת הפייסבוק בוערת! אריאנה מלמד כתבה מאמר מצוין ב- Ynet, שמדבר על כפייה דתית ועל ניסיון לדחיקת החילונים החוצה מבית שמש המתחרדת:

“החומה באמצע בית הספר, שמחלקת אותו בשרירות לשני בתי כלא שונים ומופרדים, הוקמה בניגוד לעמדתם של שני שרי חינוך, אך בהתעקשות גדולה ודווקאית של עיריית בית שמש. מתחת לטיעון בדבר המחסור בכיתות, מסתתר הרצון לטאטא את החילונים וילדיהם המסוכנים החוצה מן השכונה, למען יהיה המחנה קדוש וטהור”.

קולות מחאה נשמעו, שר החינוך נזעק, וביה”ס של הבנות נסגר. אבל אם לומר את האמת, אני לא מבינה על מה המהומה (מילא אם הייתם נזעקים על העובדה שבתיה”ס באמת נראים כמו בתי כלא, מופרדים או לא).

מה נזעקתם פתאום? איפה חייתם כל הזמן הזה?

אתם – שקיבלתם השבוע מכתב חביב מהנהלת ביה”ס החילוני הממלכתי שבו לומדים ילדיכם, ובו דגש על קוד הלבוש, שלפיו כל התלמידים חייבים בחולצת בי”ס, והבנות חייבות במכנסיים ארוכים (או כפי שאוהבים לקרוא לזה בבתיה”ס: מכנס ארוך), בעוד שאין במסמך שום התייחסות באשר לאורך המכנסיים של הבנים. שם מתחילה ההפרדה – לא בבית שמש.

אתם – ששולחים את הילדים לבתי”ס של הממלכתי-דתי, שבו ילדים שלמדו בכיתות מעורבות עד גיל 7, מופרדים בגיל 9-8 ומחולקים לכיתת בנים ולכיתת בנות וזה נראה לכם לגמרי בסדר. שם מתחילה ההפרדה – לא בבית שמש.

אתם – שקבעתם את הבר מצווה של הבן החילוני שלכם בבית כנסת אורתודוקסי, שבו האמא של חתן השמחה, האחיות שלו, סבתא שלו והחברות שלו מהכיתה לא יכולות לראות בבירור את מה שקורה כי הן צריכות לשבת מאחורי פרגוד. שם מתחילה ההפרדה – לא בבית שמש.

אתם – שמוכנים שבתוך העיר שלכם ייבנה בית ספר חדש, שיחולק אחר כך בעזרת גדר שעליה פרוס בד יוטה אטום, שבצדו האחד ילמדו בנים ובנות ביחד בבי”ס למדעים ולאמנויות, ובצדו השני בנות דתיות. אמנם גם הן יכולות ללמוד מדעים ואמנויות, אבל בד היוטה חייב להסתיר את הבנים והבנות החילוניים שלומדים את אותם הדברים ממש – רק בצד השני של המבנה.

אז ככה זה נראה אצלנו במודיעין – עיר העתיד, סמל הבורגנות הישראלית. הנה בי”ס כמעט חדש, שנבנה על ידי העירייה בתקציב של משרד החינוך. מרחוק הוא נראה כמו בית סוהר בית ספר רגיל לכל דבר:

wall

אבל אם תסתכלו היטב, תראו שבפנים מסתתרת גדר:

wall5

זה הצד המעורב של החילונים:

wall1

וזו הכניסה לחלק המופרד-בגדר של הבנות הדתיות:

wall4

ככה נראית גדר ההפרדה מהצד החילוני:

wall2

וככה היא נראית מהצד של הבנות הדתיות:

wall3

אז אל תדברו איתי על ראש העיר החרדי בבית שמש. וגם לא על ההורים של הילדות החרדיות.

דברו איתי על מנהלות שלא מתביישות לארגן קוד לבוש קפדני לבנות בלבד החל מכיתה ה’, בעוד שהן מתעלמות לחלוטין ממה שלובשים הבנים. רוצים שכולם יבואו בג’ינס ארוך? בבקשה! אבל שלא תהיה אפליה. דברו איתי על הסתרה של נשים מאחורי פרגודים במקומות ציבוריים שנחשבים לקונצנזוס. דברו איתי על הפרדה בין קבוצות של בנים לקבוצות של בנות לא רק בבני עקיבא, אלא גם בתנועות נוער חילוניות למהדרין ובבתי ספר ציבוריים. כשאנחנו משלימים עם הצעדים הקטנטנים כביכול האלה, אל תתפלאו שהחרדים בבית שמש רוצים את זה בקצת יותר גדול ומכוער.

ההפרדה מתחילה בתוכנו. אצלם היא אולי בוטה יותר, גסת רוח וחסרת-בושה יותר, אבל היא לא גרועה יותר מהותית מהצביעות ומהעלמת העין של הציבור החילוני כלפי מקרים דומים של הקמת גדרות בין המגדרים ובין המגזרים במרחב הציבורי.

ובכלל – הגיע הזמן שכולנו נדבר על העובדה שבתיה”ס שלנו נראים כמו בתי כלא עם חומות וגדרות.
זה אולי הדבר החשוב באמת בכל הסיפור הזה.

מתעניינים בחינוך אחר? הצטרפו לעוקבים אחר הבלוג, או היכנסו לדף הפייסבוק של די לחינוך.

עוד מהבלוג של ענת שפירא-לביא

תצוגה מקדימה

מימון המונים למתחילים

אם יש לכם חלום, אבל אין לכם אמצעים כספיים כדי להוציא אותו לפועל - אולי עבר לכם בראש הרעיון לנסות ולממן את הפרויקט בעזרת אתרים של מימון המונים כגון...

תצוגה מקדימה

אופטימיות היא שם המשחק: ביקור בכנס ערי חינוך

קן רובינסון, סוגטה מיטרה ויעקב הכט נפגשו אתמול בתל-אביב. וזאת לא התחלה של בדיחה. בשביל מי שמתעניין בחדשנות חינוכית המשפט הזה שווה למשהו כמו: אתמול הייתי באיחוד של הביטלס. זה גם מסביר את העובדה שהפוסט הזה יהיה ארוך מהרגיל....

תצוגה מקדימה

אושר - לא מה שחשבתן

יש משהו קצת מעצבן בקשר לספרים מז'אנר העזרה העצמית. מצד אחד, ברור שכל מי שכותב ספר כזה כבר הצליח במידה כזו או אחרת לעזור לעצמו - אחרת לא היה כותב על זה ספר. מצד שני, כל מי שקורא ספר כזה עושה את זה מפני שהוא ממש ממש מחפש עזרה....

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה