הבלוג של ענת שפירא-לביא

די לחינוך

כותבת תוכן, סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה ו-מדרש עשרת הדיברות. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (מילים שענת: anatshapiralavi.com) ובלוג... +עוד

כותבת תוכן, סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה ו-מדרש עשרת הדיברות. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (מילים שענת: anatshapiralavi.com) ובלוג על ריצה (אמא רצה: momisrunning.com) מוזמנים לעקוב אחרי גם בפינטרסט, ביוטיוב ובפייסבוק: Anat Shapira Lavi ובאינסטגרם anatshapira42

עדכונים:

פוסטים: 321

החל מספטמבר 2011

שר החינוך עשוי לגלות שההחלטה שלו להכניס לתכנית הלימודים גרסה מצונזרת של תורת האבולוציה תוביל לתוצאה אחרת לגמרי מזו שציפה לה.

02/06/2014

בשעה טובה נתבשרנו, שמשרד החינוך החליט להכניס את תורת האבולוציה לתכנית הלימודים של כיתות ח’-ט’ כבר בשנה”ל הבאה. מעתה יזכו ללמוד את הנושא לא רק מי שבוחר במגמת ביולוגיה בתיכון, אלא כלל תלמידי ישראל, או לפחות אלו שלומדים במסגרות החינוך הממלכתי והממלכתי-דתי (שהרי איש לא יפשפש בתכנית הלימודים במדעים – שאינה קיימת מן הסתם – בזרמים החוץ-ממלכתיים, ומומלץ מאוד להציץ מה אומרים על המהלך הזה באתר החרדי כיכר השבת).

אלא שכרגיל, המשרד לא מעז ללכת עד הסוף – או אולי מוטב לומר: ללכת עד הקוף… מה שילמדו תלמידי ישראל הוא מה שצ’רלס דרווין עצמו פרסם בזמנו בספר בשם מוצא המינים (1859): את תורת האבולוציה הכללית, המתארת את התפתחות המינים בטבע כתוצאה מתהליך מורכב של ברירה טבעית. הם ילמדו על מאובנים, על צמחים, על חרקים, על זוחלים, אולי אפילו על יונקים. וזהו.

את השלב השני של התיאוריה – זה העוסק באופן ישיר במוצאנו שלנו – פרסם דרווין רק שנים רבות מאוחר יותר, בספר מוצא האדם (1871). יש אומרים שהסיבה לכך שדרווין דחה את ההתייחסות המפורשת שלו למוצאו של המין האנושי היתה החשש שלו מביקורת של גורמים דתיים, כך שמסתבר שהשר פירון והוא חולקים במשותף לפחות דבר אחד. דרווין החל את דרכו האקדמית בלימודי תיאולוגיה, ורק אחר כך הפך לאיש מדעי הטבע. הוא ידע עם מי יש לו עסק.

אחרים טוענים שהסיבה לדחיית הפרסום היתה שדרווין לא ראה צורך דחוף במיוחד להחריג את מוצא המין האנושי ממוצאם של המינים כולם. האדם אינו חשוב כל כך כפי שאנחנו נוטים לחשוב. הוא רק עוד חוליה אחת בשרשרת. דרווין הפיל את הפצצה שלו בדבר התפתחותם של כל המינים, וידע שברגע שאנשים יתרגלו לרעיון ויבינו אותו לעומק, הם כבר יסיקו לבד שגם אנחנו קשורים לסיפור הזה. לא צריך להאכיל אותם בכפית.

את הלקח שדרווין למד בשלהי שנות ה-50 של המאה ה-19, מתקשה משרד החינוך שלנו להבין  גם במאה ה-21. ילדים אינם טיפשים. אם תלמד אותם איך מתפתחים מינים של ורדים ושל אפרסקים, או איך לעזאזל הגיעו צבי יבשה ענקיים לאיי גלפגוס, הם כבר יבינו לבד שגם אנחנו כנראה לא נוצרנו מעפר או מצלע, כמו שסיפרה המורה לתורה אי שם בעבר הפרה-היסטורי של כיתה ב’. זה יעורר שאלות. הם יעשו גוגל.

אולי הם יקראו את הערך המצוין על דרווין בוויקיפדיה, ואולי גם ימשיכו לקרוא על ההתנגדויות לתורתו לאורך השנים, על הוויכוח הניטש במערכת החינוך האמריקאית בין בריאתנים-נוצְרים לבין אנשי מדע, על התיקונים המודרניים ועל דעות של ביולוגים וחוקרים אחרים בני ימינו בנוגע למודל שהציג דרווין. הם עשויים אפילו לפתח דעה משלהם בנושא.

ואולי זו בעצם הכוונה? אולי כל הטריק הזה של הצנזורה החלקית על תורת האבולוציה אינו אלא מגה-תרגיל בלא אחרת מאשר חביבתו של השר, הלא היא הגברת – למידה משמעותית? כי הלא מאז ומתמיד אנשים אהבו והתעקשו ללמוד דווקא את מה שניסו להסתיר מפניהם, לא?

Darwin_as_monkey_on_La_Petite_Lune

***בונוס לתלמידים שנבחנים ממש היום בבחינת הבגרות בספרות:
אתם אמנם כבר בכיתה י”א או י”ב, ולא זכיתם ללמוד את תורת האבולוציה, אבל אחרי שתסיימו להקיא את החומר של הבגרות כמיטב יכולתכם, אם יבוא לכם לקרוא ספר טוב שעוסק בנושא בצורה מרתקת ויוצאת דופן, תוכלו לנסות את הספרים האלה, שכולם בדיוניים לחלוטין, אבל הם מציעים נקודת מבט יצירתית ומרגשת על הנושא -
חותמם של הדברים כולם מאת אליזבט גילברט (על אבולוציה בתחום הבוטניקה, ועל חייה המרתקים של חוקרת צמחים במאה ה-19)
הגמד של מנדל מאת סיימון מאואר (על גנטיקה ותורשה, ועל הגבול הדק שבין מותר לאסור בהפרייה חוץ-גופית ובתכנון עוברי)
הקופסה של אנני מאת רנדל קיינס (על הקשר בין חייו האישיים של דרווין, ובעיקר מותה של בתו אנני בגיל 10, לבין התיאוריה המדעית שלו)

כן, וגם זה לא רע בכלל:

embedded by Embedded Video

נהניתם? לחצו על עקבו אחרי (למעלה משמאל) והצטרפו לעוקבים אחרי הבלוג! בהצלחה!

 

עוד מהבלוג של ענת שפירא-לביא

תצוגה מקדימה

מימון המונים למתחילים

אם יש לכם חלום, אבל אין לכם אמצעים כספיים כדי להוציא אותו לפועל - אולי עבר לכם בראש הרעיון לנסות ולממן את הפרויקט בעזרת אתרים של מימון המונים כגון...

תצוגה מקדימה

אופטימיות היא שם המשחק: ביקור בכנס ערי חינוך

קן רובינסון, סוגטה מיטרה ויעקב הכט נפגשו אתמול בתל-אביב. וזאת לא התחלה של בדיחה. בשביל מי שמתעניין בחדשנות חינוכית המשפט הזה שווה למשהו כמו: אתמול הייתי באיחוד של הביטלס. זה גם מסביר את העובדה שהפוסט הזה יהיה ארוך מהרגיל....

תצוגה מקדימה

אושר - לא מה שחשבתן

יש משהו קצת מעצבן בקשר לספרים מז'אנר העזרה העצמית. מצד אחד, ברור שכל מי שכותב ספר כזה כבר הצליח במידה כזו או אחרת לעזור לעצמו - אחרת לא היה כותב על זה ספר. מצד שני, כל מי שקורא ספר כזה עושה את זה מפני שהוא ממש ממש מחפש עזרה....

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה