הבלוג של ענת הראל

הבלוג של ענת הראל

מאמנת כושר. מנחת תוכניות בריאות וכושר בטלוויזיה וברדיו. מרצה בנושאים אלו בפורומים שונים. שותפה בחברה יזמית לפיתוח מכשירי כושר ביתיים. פרזנטורית של "פיטנס" נסטלה בישראל. ספורטאית מאומצת של "נייקי" ישראל.

עדכונים:

פוסטים: 44

החל ממרץ 2010

כשפגשתי את שלומי בפעם הראשונה קשה היה להתעלם משמחת החיים השוצפת . מפלס האנרגיות החיוביות שנפלטו ממנו הצליחו למסמס אפילו את פרצוף היקיצה הזעוף שלי. אני רוצה לשער שזה מה שקורה לאנשים המתפרנסים מבילוי יומי בים ולא סתם בים אלא בריחוף על הגלים!

תמיד הבטתי בגולשים והגולשות התל אביביים, סמל ה”קוליות” בעיני, בקינאה מן הצד. כשאני למדתי לדהור על סוסים במושב הם אומצו ע”י נפטון והוכתרו כנסיכי הים והגלים. אמרתי לעצמי : אני רוצה גם! אני הרי ספורטאית, שיווי המשקל שלי לא רע ובאופן כללי אני מכורה לים. אז הלכתי על זה! ניסיתי …. ואני יכולה לספר שעבורי- שפעילות גופנית באה לי תמיד בקלות ואהבה, זו היתה התנסות לא פשוטה ושעור בענווה. עבדתי מאוד קשה בשביל 3 שניות בגן עדן.

כדי לעודד את עצמי לניסיון נוסף הבנתי שאותן 3 שניות אינן תמריץ מספיק, לכן נפגשתי עם שלומי עיני, מ”גלים” ביה”ס לגלישה הממוקם בחוף הדולפיניום והמטרתי עליו שאלות של “טירונים”:

תמיד נראה לי שאולי זה באמת לא ספורט רק לילדים אבל אם לא התחלתי כילדה, אז אבוד לי.

זה נכון שילדים, בדר”כ, תופסים יותר מהר פעילות גופנית חדשה שהם נחשפים אליה. הם פחות “מקולקלים” עם הרגלים מקובעים, הגוף גמיש יותר והנמרצות שלהם גדולה משל מבוגר ממוצע. אבל לא תאמיני כמה מבוגרים הגיעו אלי ותוך זמן קצר הפכו את הגלישה לתחביב העיקרי שלהם. בדר”כ מדובר בהורים של תלמידים שלי שרואים את הילד שלהם גולש, מוקסמים מהספורט המופלא הזה ורוצים גם! יש מבוגרים שלומדים לא פחות מהר מילדים, מה שבטוח שכאשר הם מצליחים ו”נתפסים” על הגלישה הם מרגישים לגמרי כמו ילדים וזו הרגשה שקשה להתחרות בה.

למעשה זהו ספורט שמתאים לכל הגילאים והוא מאוד נגיש משום שדורש מעט ציוד,הציוד עצמו פשוט וקל לניוד.  לידיעתך, יש ילדים בעולם שעדיין גולשים על דיקט, לא צריך לעשות עניין מהציוד, כל מה שצריך זה קרבה מסויימת לים. מעבר לזה, זה ספורט שמתאים גם לקיץ וגם לחורף, בעיקר אצלנו שהחורף הוא לא באמת קשה.

בוא נדבר רגע על היתרונות הפיזיים של הגלישה. אצל ילדים הכל סביב הכיף ללא ספק. אבל אצלנו המבוגרים לפעמים צריך תמריץ נוסף. האם זה יכול להחשב כפעילות גופנית אשר משפרת את הכושר שלי?

ברור!!! הגלישה עובדת על כל שרירי הגוף, פלג גוף עליון ותחתון וגם על השרירים העמוקים יותר הקשורים לכל נושא היציבה. כאשר שוכבים על הגלשן הגוף במתיחה שדומה לתנוחת הקוברה שביוגה ותוך כדי מתבצעת החתירה שמחזקת ומחטבת מאוד את שרירי הזרוע, הכתף , השכמות ושאר שרירי הגב. בכל תנועת חתירה של היד במים אנחנו גורפים כ-10 ליטר מים כך שמדובר באימון התנגדות משמעותי ביותר. כאשר עוברים לעמידה- הקפיצה עצמה והעמידה על הגלשן מפעילים את פלג הגוף התחתון ומחזקים את שרירי הרגליים ויחד איתם את שרירי היציבה, החל מהשרירים המייצבים בכף הרגל , הברכיים , האגן וכלה בשרירי הבטן המתגייסים לצורך שיווי המשקל. בקיצור זו סימפוניה שלמה של כל שרירי הגוף ובניגוד לאימון בחדר כושר, שבעיני הוא שיא השיעמום, כאן אנשים פשוט נהנים תוך כדי שהם מחזקים את הגוף.

הגלישה נחשבת גם לאימון ארובי לא רע בכלל בעיקר בזכות שלב החתירה על הגלשן, שאם נודה בזה, זהו השלב הממושך יותר בפעילות (את זה למדתי על בשרי: על כל 10 דקות של חתירה יש 10 שניות של גלישה במקרה הטוב) וזה אכן נחשב אימון שיכול לעזור בתהליך הרזייה מבחינת ההוצאה הקלורית שבו. אמנם אנחנו בתחילתו של הקיץ וזה זמן נפלא ללמוד משום שהגלים כאן לא גבוהים בשיא הקיץ אבל רק לידעתך – בחורף ההוצאה הקלורית אפילו גדולה יותר משום שהגוף שורף קלוריות גם בגלל הגלישה עצמה וגם כדי לחמם את עצמו כל הזמן.

מניסיוני ( הקצר ביותר, יש לומר), צריך הרבה קורדינציה כדי לגלוש. ומה עם חסרי הקורדינציה , האם הם גם חסרי תקווה בנוסף לכל?

ברור שאם אין בכלל קורדינציה – יותר קשה להתחיל. אבל בטח גם את יודעת שקורדינציה ושיווי משקל הם דברים נרכשים (בשלב זה אני מהנהנת במרץ), לא כולנו נולדנו איתם ברמה גבוהה אבל לכולנו יש אותם לפחות במידה מועטה (אחרת לא היינו מצליחים ללכת או להביא מזלג עם אוכל לפה…) ולכן יש אפשרות לפתח את שני התחומים גם הקורדינציה וגם שיווי המשקל. כאשר אנחנו מפתחים ומשפרים אותם דרך אימוני הגלישה, הדבר משפיע לטובה על היציבה והתפקוד היומי שלנו גם בפעולות יומיומיות שאינן קשורות לגלישה.

שני התחומים האלו מתפתחים ומשתפרים דרך הגלישה עצמה, המלמדת אותנו להתאים את תנועות הגוף לתנועת הגל וכך לייצר את התנועה הרצוייה בגלשן, אך גם במצב שכיבה או ישיבה על הגלשן כאשר לומדים ליצפות את התקרבות הגל ותנועתו המשתנה ולהתאים את תזמון החתירה ועוצמתה, מפתחים סוג אחר של קורדינציה שהיא קשר עין /גוף.

היתרון עבור הגוף ברור מדבריך. אבל לי תמיד נראה שגלישה היא ספורט בעיקר לנפש – כשזה מצליח, ולו רק לכמה שניות , התחושה היא של התעלות הנפש. האם יש לה השפעה מוכחת גם על המוח שלנו?

קודם כל, את צודקת בקשר לנפש. לא סתם אנשים נתפסים על הספורט הזה כל כך הרבה שנים. תראי לי עוד ספורט שאנשים עושים אותו כתחביב מגיל הילדות וממשיכים איתו עד לגילאים מבוגרים. ההשפעה הנפשית שהגולשים מדברים עליה היא כ”כ חזקה שהיא מצליחה לגרור אל הים גם את העסוקים ביותר, בימות חורף קרים או קיץ לוהטים, בשעות בלתי אפשריות- רק כדי לחוות את התעלות הנפש הזו.

אבל מעבר לזה, לתנועת הגלים ולשקט שבגלישה  יש השפעה מאוד חזקה על ילדים ומבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז ובעיקר על אלו הסובלים מהיפר- אקטיביות. הטענה היא שתנועה המים משפיעה על גלי המוח. שמנו לב, כי ילדים רבים שלוקחים רטלין במהלך היום יום, מפסיקים לקחת את התרופה בתקופות בהם הם גולשים באופן אינטנסיבי. בדומה להשפעה שיש לרכיבה על סוסים כמרגיעה, משפרת ריכוז ומעלה ביטחון עצמי- כך גם ההשפעה של “הרכיבה” על הגל.

הנפלא הוא שלא צריך להגיע לרמה מקצועית כדי להנות מהגלישה. אפשר להנות כבר מהרגע הראשון- להנות מהדרך! תמיד יש לאן להתקדם , מה ללמוד והים בכל יום מתנהג אחרת אז האתגר קיים גם למי שגולש הרבה שנים.

אפשר לקבל כמה טיפים יעילים לגולש/ת המתחילים?

  • · מומלץ מאוד לקבל הדרכה לפחות בפעמים הראשונות – זה יכול לחסוך הרבה עגמת נפש. לא כל חבר שלכם שגולש, בהכרח יודע ללמד גלישה ואם לא לומדים הרגלים נכונים כבר בהתחלה, זה יכול להיות קשה מאוד אח”כ להפטר מהרגלים קלוקלים שלא לדבר על התיסכול שבכישלון חוזר ונשנה.

עם מורה טוב, אני מבטיח שכל אדם יוכל לעמוד על הגלשן כבר  בשעור הראשון לפחות לכמה שניות בודדות.

  • · אין צורך לרוץ כבר בהתחלה ולקנות את הגלשן הכי יקר וטוב שיש בחנות. בשלב הלימודי כדאי לעבוד עם גלשן ספוג גדול יותר, שגם מציף יותר טוב ויש פחות סיכוי להפצע ממנו עם נופלים או שהגלשן נתקע בנו. בכלל, בשלב ההתחלתי חבל לקנות גלשן, עדיף לשכור בביה”ס לגלישה הקרוב לחוף בו תגלשו ואם אתם לוקחים שעורים בביה”ס – אז סביר שאת הגלשן לאימונים תקבלו מבסגרת האימונים.
  • · חפשו את בתי הספר לגלישה לפי היחס האישי שאתם מקבלים. בכל בתי הספר יש מורים טובים אבל לא בכולם יש יחס אישי וחם לגולשים המתלמדים.
  • · התאמנו לפחות פעמיים, שלוש בשבוע אם אתם באמת רוצים להתקדם ולהשתפר. מבחוץ הגלישה נראית קלה אבל כמו כל דבר בחיים – ככל שנשקיע יותר זמן, נזכה לראות תוצאות מהר יותר. כמובן שכל אחד במגבלות שלו.
  • · חובה לשמור על עצמנו גם בספורט הזה וכאן הכוונה לשימוש בכובע עם שוליים ובגדים- ששומרים על העור מצריבת השמש מצד אחד והמדוזות מצד שני.

יאללה מספיק לדבר, קדימה למים !!

עוד מהבלוג של ענת הראל

טעות לעולם חוזרת

אין דבר מתסכל יותר ממאמץ שאינו נושא תוצאות. זה נכון לגבי לימודים וקריירה וזה לא פחות נכון כשמדובר בגוף שלנו.  כאשר המציאות "רושמת" לנו שינוי באורח החיים  הכולל בין היתר אימון גופני ושינוי בתזונה, רובנו לא ממש מקפצים במקום...

תגובות

פורסם לפני 8 years

ו....תודה על הדגים

אחת לכמה חודשים חולפים בראשי הרהורי כפירה: 'אולי אחליף מידי פעם את הריצה , לה אני נאמנה כבר שנים רבות, באימוני שחייה?' מיד עם בוא המחשבה הזו, שולח המוח שלי איתותי אזהרה בצורת זיכרונות מימי האוניברסיטה העליזים. בתקופת...

תגובות

פורסם לפני 9 years

ההגנה הכי טובה היא התקפה

בכל תחילת קיץ עומדת בפני אותה דילמה הרת גורל: האם להשאר לבנבנה אך נטולת קמטים או אקזוטית וקמוטה? מובן, שכהרגלי, אני עושה דרמטיזציה קלה של המצב, שהרי דרך חיים של המנעות מהשמש לא בהכרח מבטיחה עור צעיר עד גיל 60 ומאידך, לא כל...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה