הבלוג של ענת הראל

הבלוג של ענת הראל

מאמנת כושר. מנחת תוכניות בריאות וכושר בטלוויזיה וברדיו. מרצה בנושאים אלו בפורומים שונים. שותפה בחברה יזמית לפיתוח מכשירי כושר ביתיים. פרזנטורית של "פיטנס" נסטלה בישראל. ספורטאית מאומצת של "נייקי" ישראל.

עדכונים:

פוסטים: 44

החל ממרץ 2010

אני יודעת שהחורף עוד מעט קרב לקיצו ולפי מה שקורה ממש ברגעים אלו בחוץ האביב לגמרי  כאן אבל לשמחתי הרבה דני רופ מדבר בעליצות על ימי גשם שעוד יגיעו וזה גורם לי לאושר רב –  גם בגלל שרננה רז קצת פחות מתייבשת לי מול העיניים ובעיקר משום שזה מרחיק ממני בעוד כמה ימים את החום והלחות האורבים לי מעבר לפינת מאי/יוני.

אז אמנם נזכרתי עם הטור החשוב הזה רק בסוף החורף אבל איך אומרים: עדיף מאוחר מאשר לעולם לא? ובכל מקרה, להזכירכם, עונות השנה הן עניין מחזורי –מה שהיה, הוא שיהיה. לכן הנושא תמיד יהיה רלוונטי או כמו שאומרים: לגזור ולשמור!

אני מתה על החורף ! את זה כבר הבנו, נכון? הבעיה היחידה היא שיחד עם כל יתרונותיו הנפלאים של החורף מגיע איתו גם אורח קבוע, לא קרוא ונודניק רציני שמתנחל אצלנו על המותניים ומסרב להתפנות – מדובר באותו “צמיג” חורפי שאחרי הופעתו החגיגית, לא יעזור אם נטיל עליו “אמברגו” של מזון או סנקציות מסוגים שונים, הכוללים בין היתר, התעקשות ללבוש את הג’ינס הכי לוחץ שלנו עד שמותניינו נוזלות מעליו כמו שרך טרופי בשרני. המאפיין העיקרי של ה”אורח”: הוא מגיע במידות שונות של עובי אך במידה קבועה של עקשנות ודבקות בהידבקות .

איך נופלים בפח הזה כל פעם מחדש?

למעשה, אנחנו לא אשמים! זו הביולוגיה שעושה בגיזרה שלנו שמות. מסתבר כי עידנים של קיום בעולם המערבי המפותח, לא מונע מהגוף שלנו לשמר שרידים אחרונים מתקופות בהן האדם היה צריך לצוד את מזונו ולשרוד את ימי החורף הקרים אשר איימו על קיומו.

את הגוף הפיזי שלנו לא מעניין שהתנאים בהם אנו חיים כיום אינם באמת תנאי הישרדות ולכן, כאשר הטמפרטורות יורדות, מתעוררים לחיים אותם שרידים היוצרים רעב מוגבר ותחושה שהגוף “רוצה” פחמימות וכמה שיותר… כביכול כחומר בעירה אשר עוזר לו לשמור על חומו.

תוסיפו לזה את התקצרות שעות האור והחשיכה המוקדמת המעוררת הפרשה מוגברת של הורמון המלטונין שגורם לנו להיות עייפים יותר, פחות אנרגתיים וחיוניים ובין היתר – יותר רעבים!

האם אפשר למנוע ?

כהתחלה, מודעות היא שם המשחק. אם נהיה מודעים לאתגר שעונת החורף מייצרת למשקל שלנו- כבר יווצר יתרון ברור של תשומת לב לפרטים ויותר שליטה במצב. מכאן הכדור כבר לגמרי בידיים שלנו ובעזרת כמה פעולות והתנהגויות, נוכל לסיים את החורף ללא מטען חורג ואם כן, אז שיהיה ב”קטנה”, משהו שחודש קייצי אחד יוכל לטפל בו בקלילות.

המקרר- אזור סכנה !

מה לעשות שבחורף באופן טיבעי אנחנו מבלים יותר זמן בבית. מה שאומר – הרבה יותר פעמים ביום בהן אנחנו עוברים הלוך ושוב מול פתח המטבח.

שעה קלה אחרי שאכלתי ארוחה משביעה אני עוברת שוב ומרגישה איך ארונות המטבח קוראים לי, המקרר שר לי שיר אהבה וצנצנת העוגיות שולחת בי מבטים פתייניים רבי משמעות. אלו הרגעים הדורשים הכי הרבה משמעת עצמית – הרגעים בהם צריך לדקלם בלב :’זו לא אני, זה הוא- החורף שמחרפן לי את התיאבון’ ופשוט להמשיך הלאה. אכן, משמעת עצמית, נו למה ציפיתן לקסמים?

מזון מבושל ומרגיע

מכיוון שהצרכים שהגוף משדר לנו אינם קשורים למציאות ואין לנו צורך אמיתי לאגור שומנים כדי לשרוד את החורף הקשה, אפשר ומוסרי בהחלט “לעבוד עליו”. איך עובדים על הגוף? פשוט מאוד! בעזרת אוכל מבושל. מסתבר שכאשר אנחנו אוכלים אוכל חם ומבושל (לא חייב להיות מזון שמכביד עלינו) המוח מקבל תשדורת דרך החיך העליון ותחושת השובע מגיעה מהר יותר. כך שלא נמצא את עצמנו “טוחנים” בלי סוף הרבה אחרי שהקיבה שלנו התמלאה.

לא מוותרים על הירקות

ואם כבר הזכרתי מזון חם, אולי כדאי להתייחס גם למזון קר – בימי הקיץ החמים, סלט עשיר בירקות חתוכים, הרבה יותר אטרקטיבי לנו מאשר בחורף. התוצאה היא, שלא מעט אנשים מוותרים בחורף על צריכת הירקות הנדרשת.

מעבר לערך הבריאותי/תזונתי  של סלט הירקות יש לו ערך נוסף – הוא מגביר תחושת שובע במחיר קלורי נמוך מאוד. אז אם בקיץ ארוחה בנפח מסויים תכלול סלט שישביע אותנו בלי שפוצצנו עצמנו בקלוריות אז בחורף את מקום הסלט יתפסו מזונות אחרים, רוב הסיכויים שערכם הקלורי יהיה גבוה יותר. אז גם אם נאכל את אותה כמות בסופו של דבר- זה “יעלה” לנו יותר.

כל מה שעלינו לעשות הוא ללוות את הארוחה שלנו, במקום בסלט טרי חתוך, בירקות מבושלים. כל כך פשוט ולגמרי עושה את העבודה. הירקות המבושלים נותנים לנו את היתרונות התזונתיים שנותן לנו הסלט וכפי שהזכרתי קודם, יעזרו לנו להגיע לתחושת שובע מהר יותר שלא לדבר על כך שמראש ערכם הקלורי אינו גבוה באופן יחסי.

שתייה מרובה

עד כמה שהמודעות שלנו לשתייה מרובה בימי הקיץ גבוהה , כך בחורף, נושא השתייה מוזנח לחלוטין. המחשבה ‘לא חם, אז לא צריך לשתות הרבה’ – אינה נכונה כלל וכלל. השהות שלנו בחורף במקומות סגורים ומחוממים גורמת לנו לאבד נוזלים ולהתייבש. אמנם זה לא דרמטי כמו בקיץ אבל מצב הנוזלים בגוף ללא ספק דורש תשומת לב גם בחורף.

איך זה קשור לידידנו “הצמיג”? פשוט מאוד, מאחר והגוף לא תמיד יודע להבחין בין תחושת צמא לרעב, במקרים רבים תחושת צמא בחורף תתפרש על ידינו כרעב משום שאנחנו לא מעלים על הדעת, שאולי חסרים לנו נוזלים כשבחוץ 15 מעלות צלזיוס. במקרה כזה נאכל משהו, אבל התחושה תמשיך להציק לנו משום שלא באמת מילאנו את את הצורך האמיתי של הגוף, שהוא : שתייה!!! וכך ימשיך המעגל: מעגל הנישנושים. עד שלא נספק לגוף את מה שבאמת חסר לו, הוא ימשיך להציק לנו ולדרוש עוד. לכן כדאי להיות מודעים ולהבין שה”עוד” הזה שהוא צועק לנו, יכול להיות גם בסך הכל שתייה. אז אם אכלתם לא מזמן ושוב מגיעה תחושת רעב, יש סיכוי טוב שמדובר בחוסר בנוזלים ואתם בסך הכל צמאים. הקפידו על שתייה לאורך כל היום גם בחורף, בין ליטר וחצי לשניים לא כולל החזרת נוזלים אחרי פעילות גופנית מאומצת. כמובן שעדיף מים אבל ישנן עוד אופציות. רק זיכרו ששתייה ממותקת = כמות לא קטנה של קלוריות.

פעילות גופנית

כל שנאמר עד כה מסביר שיש כאן בעיה קלורית, לא משהו שאי אפשר להתגבר עליו עם קצת רצון טוב. אבל יחד עם זה נוצרת בעיה נוספת הקשורה גם היא בקלוריות שלנו אבל הפעם מהכיוון השני- ההוצאה הקלורית.

החורף על ימיו הקרירים והאנרגיה הפחותה שלנו בעונה זו, משמש כתירוץ, אצל לא מעט אנשים, לוותר על אימון גופני או להפחית בצורה משמעותית. אני לא יודעת אם זה באמת הקור שמעודד אותנו להיות יושבי בית מפוהקים או המחשבה ששכבות של בגדים בין כה וכה מסתירות את התפיחה המתפתחת לה מתחת לסוודר אבל השורה התחתונה היא שלא רק שאנחנו מכניסים יותר קלוריות, אנחנו גם מוציאים פחות! תעשו לבד את החשבון ותראו שהתוצאה נראית עגלגלה ויושבת במרכז הגוף.

בואו נהיה כנים לרגע, אנחנו לא בדיוק חיים באלסקה ויציאה מהבית למכון הכושר או לפארק, גם בימים הקשים של החורף, לא ממש מסכנת אותנו בכוויות קור והיפותרמיה. אז אל תוותרו ונסו לשמור על שיגרת אימונים גם בחורף ויותר מזה, מאחר ואנחנו צורכים יותר קלוריות בחורף , כדאי אפילו להוסיף מעט יותר פעילות ארובית בכדי להגדיל את ההוצאה הקלורית שלנו במהלך היום. לא חייבים לעמוד בפקקים למכון הכושר, אפשר גם סתם לצאת להליכה מהירה היישר מפתח הבית.

משמעת עצמית

בסופו של דבר, זה עניין של החלטה ומשמעת עצמית. החלטה, שאני, את החורף הזה, לא מסיימת עם מטען חורג כי בניגוד לחנויות, כאן אין מכירת חיסול ועם העודפים אנחנו נתקעים עמוק לתוך חודשי הקיץ, כשכבר אין סוודר ענק להסתתר מאחוריו.

עוד מהבלוג של ענת הראל

טעות לעולם חוזרת

אין דבר מתסכל יותר ממאמץ שאינו נושא תוצאות. זה נכון לגבי לימודים וקריירה וזה לא פחות נכון כשמדובר בגוף שלנו.  כאשר המציאות "רושמת" לנו שינוי באורח החיים  הכולל בין היתר אימון גופני ושינוי בתזונה, רובנו לא ממש מקפצים במקום...

תגובות

פורסם לפני 8 years

ו....תודה על הדגים

אחת לכמה חודשים חולפים בראשי הרהורי כפירה: 'אולי אחליף מידי פעם את הריצה , לה אני נאמנה כבר שנים רבות, באימוני שחייה?' מיד עם בוא המחשבה הזו, שולח המוח שלי איתותי אזהרה בצורת זיכרונות מימי האוניברסיטה העליזים. בתקופת...

תגובות

פורסם לפני 8 years

ההגנה הכי טובה היא התקפה

בכל תחילת קיץ עומדת בפני אותה דילמה הרת גורל: האם להשאר לבנבנה אך נטולת קמטים או אקזוטית וקמוטה? מובן, שכהרגלי, אני עושה דרמטיזציה קלה של המצב, שהרי דרך חיים של המנעות מהשמש לא בהכרח מבטיחה עור צעיר עד גיל 60 ומאידך, לא כל...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה