הבלוג של ענת הראל

הבלוג של ענת הראל

מאמנת כושר. מנחת תוכניות בריאות וכושר בטלוויזיה וברדיו. מרצה בנושאים אלו בפורומים שונים. שותפה בחברה יזמית לפיתוח מכשירי כושר ביתיים. פרזנטורית של "פיטנס" נסטלה בישראל. ספורטאית מאומצת של "נייקי" ישראל.

עדכונים:

פוסטים: 44

החל ממרץ 2010

שנים רבות דיברתי נחרצות נגד ניתוחים וטיפולים להצערת מראה הפנים ובאופן כללי כל דבר שהיה חודרני יותר ממריחה (חסרת תועלת, יש להזכיר) של קרם, נחשב בעיני לפעולה תוקפנית נגד העור שלי. הנפתי בגאון את דגל “ההזדקנות הטיבעית”. אבל מה אני אגיד לכם, דברים שרואים מכאן לא רואים משם, להזדקן כמו אודרי הפבורן יכולה רק אודרי הפבורן ואחד היתרונות הנפלאים של גיל 40 הוא שאני יכולה לחזור בי על כל שטות שאמרתי בגיל 30.

אני עדיין חושבת ששום התערבות חיצונית לא באמת יכולה לגרום לנו לאהוב את עצמנו אם לא היתה שם אהבה מלכתחילה אבל היא ללא ספק יכולה לטשטש מעט את סימניו האכזריים של הזמן. ולמי שמצקצקת עכשיו בלשונה ומספרת לי שהיא קרועה על הקמט החדש החורש את מצחה, אני רוצה לומר: תנוחי !

אז במסגרת ההארה המחודשת החלטתי לבדוק מה חדש בתחום האנטי-אייג’ינג ואם לבדוק אז עדיף תמיד ללכת למקורות המוסמכים והמקצועיים ביותר. לכן קבעתי לי פגישה עם ד”ר אייל וינקלר, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי שיבא שבתל השומר.

בעבר ראיינתי את ד”ר וינקלר בנושא שונה לגמרי הקשור לפעילות שלו כחבר באירגון סיוע הומניטרי מטעם בית החולים, אירגון הפועל בניצוחו ובתמיכתו הנלהבת של פרופסור רוטשטיין, מנכל המרכז הרפואי המשולב.  מדובר בנסיעות של צוות מנתחים פלסטיים למדינות עולם שלישי נכשלות ובכדי לנתח בהתנדבות ילדים הסובלים ממום מולד של חיך שסוע. בין היתר משתתף תכופות בכנסים בינלאומיים בנושאי כרורגיה פלסטית והיתה זו עבורי הזדמנות נפלאה לברר מה יצא ממש עכשיו “חם חם מתנור” בתחום של האטת ההזדקנות.

מה באמת אומר המושג אנטי-אייג’ינג לראייתך?

“החיפוש אחרי מעיין הנעורים התגלה כפיקציה עוד בימי גן עדן , לא אכלנו מעץ החיים ו”אכלנו אותה” מאז אנחנו מזדקנים ומתים. הטכנולוגיה הרפואית המתקדמת מצליחה להאריך את תוחלת החיים ואז נולד הקרב על איכות החיים שהוארכו, אם כבר קיבלנו במתנה עוד כמה שנים, אנחנו רוצים להמשיך ולהראות טוב גם בהן.”

“אני באופן אישי נגד המושג “אנטי-אייג’ינג” משום שאין באמת דבר כזה. אי אפשר לעצור את ההזדקנות שלנו למעשה אין שום דבר שמאט באמת את ההזדקנות של כל אחד בהתאם לקוד הגנטי שלו, אבל בהחלט  אפשר להאט את תופעות הלוואי של ההתבגרות ובעיקר לא להפריע לגוף להזדקן בקצב המקורי שלו. יחד עם הניסיון להמנע מזרוז תופעות הלוואי של הההזדקנות ניתן במקביל לטשטש מעט את אותם הסימנים שמעיבים על מצב רוחנו. לכן לדעתי לא נכון להשתמש במושג “אנטי-אייג’ינג” יותר נכון לחשוב על זה כעל הזדקנות יפה או אולי הזדקנות בכבוד. מה זה בכלל אייג’ינג או הזדקנות? הרי מדובר בתהליך פיזיולוגי של בגידת הגוף, אתה לא יכול יותר לעשות כל מה שעשית פעם. כשאנחנו צעירים אנחנו לא מעריכים את כל אותם דברים שהגוף שלנו יכול לעשות. המשפט העתיק והידוע : “הנעורים מבוזבזים על הצעירים” – נכון מאוד לדעתי!”

הפנמתי ברמה הפילוסופית ועכשיו – איך עושים את זה מעשית?

” הזדקנות יפה מחייבת אותנו להחליט במה ההתבגרות שלנו לא מתאימה לנו ואיך נלחמים ופועלים נגד.” אני חייבת לומר שהשימוש במונחים מיליטנטיים קצת הלחיץ אותי, אבל וינקלר הוא אדם כל כך חביב שמיד נרגעתי, נשמתי עמוק והמשכתי לספוג אינפורמציה בשקיקה.

“יש כמה פרמטרים להזדקנות שחשיבת האנטי-אייג’ינג  נלחמת בהם (נמשיך להשתמש במושג זה בינתיים על אף ההסתייגות מהפרוש שלו).למעשה, עפ”י המחקרים, רק 4 דברים הוכחו כמעכבים תהליכי הזדקנות שמייצרת סביבת החיים שלנו. משקל תקין, פעילות גופנית, המנעות מעישון והדבר הנוסף הוא שימוש בהורמון הגדילה, אשר למרות יעילותו לא אושר לפני כ-15 שנה בשל החשש מעלייה בסיכון לסרטן ובעיקר לסרטן הערמונית אצל גברים. התגלית שהסעירה את העולם הראתה שבמקרים בהם השתמשו בהורמון הגדילה חלה עליה במסת השריר, ירידה באחוז השומן באזור הבטן, שיפור במדדי הזיכרון ובתפקוד המיני. ההתלהבות שככה עם הזמן גם בגלל האזהרות הרפואיות ובעיקר בגלל מחירו היקר מאוד ואולי גם האכזבה ממנו בטווח הארוך.”

“אם את רוצה להיות פרקטית וגם מקיפה בחשיבה אז כדאי לך להבין שהגישה המודרנית להזדקנות יפה היא שילוב הוליסטי של אלמנטים גופניים יחד עם נפשיים שמטרתו להקטין את תופעות הלוואי הכרוכות בהזדקנות. השילוב שאני מדבר עליו כולל:

1. איזון רמות הסוכר בגוף: אין מה לעשות, גם המערכת הזו(המאזנת את ספיגת הסוכר בגוף) מתבלה ומשתנה עם השנים ולכן קיימות תופעות שהקיצונית שבהן היא סכרת סוג  2 אשר תופעות הלוואי שלה, בין היתר, הן נזק למערכת העצבים וסתימה של  כלי דם. לכן האיזון הזה הינו חיוני ביותר לבריאות ולאריכות ימים אכותית.

2. איזון של פרמטרים בעלי השפעה פיזיולוגית כמו : ויטמינים , מינרלים, מתכות.

3. שיפור וחיזוק של תפקודים מנטליים, למשל: תרגילים לשיפור וחידוד הזיכרון ע”י מציאת נקודות החולשה בפעילות הזיכרון האישי שלנו ובין היתר גם טיפול נפשי. אני באופן אישי טוען שהזיקנה מחדדת אצל כולנו את התכונות הפחות מוצלחות שלנו. נדיר לפגוש זקנים עליזים וטובי לב, ברוב המיקרים אנחנו הופכים ליצורים קוטריים ובאופן כללי די מדוכדכים כי בואי נודה בזה – זו לא כזו שמחה להזדקן, כאשר מיצורים חזקים ומלאי עזוז אנחנו הופכים לתלותיים ועם הזמן ליותר ויותר מוגבלים.

ברור כי למראה שלנו יש השפעה מאוד דרמטית על מצב הרוח ולכן משפיע בעקיפין על  המצב הנפשי והתפקודי כולל התפקוד החברתי . מחקרים הראו כי שביעות רצון מהמראה החיצוני ושימורו אצל מבוגרים השפיע באופן מיידי על המצבם המנטלי.

4. . פעילות גופנית בהחלט נחשבת כמעכבת את ההתדרדרות בתפקוד הגופני. למשל אימון היוגה שאני עצמי עוסק בו, משפר את גמישות המפרקים האובדת לנו עם השנים ומשמר את שיווי המשקל אשר אנו נוטים לאבד עם הזמן ולכן להפצע מנפילות ההופכות קריטיות בגיל השלישי.  כל אימון גופני מבוקר עוזר לנו לשמר את הגוף שלנו ואת יכולת התנועה שלו.”

ספר לי קצת מה נחשב “חם” היום בתחום טיפולי הצערת הפנים?

“החידוש החם ביותר הוא השימוש בשומן ותאי גזע לצורכי הזרקה לפנים. חלק מתהליך ההזדקנות של עור הפנים כולל גם אזורים המתרוקנים מהשומן, בעיקר בלחיים, סביב הפה ואזור עצמות הלסת. הניסיונות להזריק שומן שנלקח ממקום אחר בגוף לא כ”כ צלח משום שהספיגה שלו מהירה ותוך חודשים ספורים כל האפקט החיובי נעלם. עוברים את כל התהליך הכולל ניתוח והחלמה ותוך זמן קצר נשארים בלי כלום וזה מאוד מתסכל.”

“חומרי המילוי הסינטטיים, כלומר  חומצה היאלורונית, מאושרים ע”י ה FDA  ויעילים יותר משום שמחזיקים כשנה עד שנה וחצי הבעיה היא שהם יקרים פי כמה וכמה מה שגורם להם להיות פחות אטרקטיביים. לכן הבשורה של שימוש בתאי גזע מרגשת את העוסקים בתחום שלי. למעשה, מזריקים שומן עצמי מועשר בתאי גזע של המוזרק.  התפקיד של תאי הגזע הוא לדאוג שיותר שומן ישאר במקום ההזרקה ויקלט שם אולי אפילו לתמיד! ובנוסף לזה, החומר זול יותר מהחומרים הסינטטיים משום שמיוצר ע”י הגוף שלנו עצמו. חשוב להבהיר כי השימוש בתאי גזע נמצא בשלבי פיתוח מתקדמים אך עדיין לא בשלב הסופי. בבית החולים תל השומר שוקדים על המחקר בתחום זה בכדי להגיע לידע ולתוצאות הטובות ביותר  ואם לחזות לרגע את העתיד אז יש סיכוי טוב שהתערובת הזו תשמש גם לחידוש עור הפנים ואפילו להגדלת שדיים .

מעבר לזה, ניתן כיום לבצע טיפול הזרקות מקיף לכלל איזורי הפנים בעזרת חומרי המילוי הסינטטיים, טיפול זה נקראה “סופט ליפט”. זהו טיפול חדשני שאיננו ניתוחי, העורך כ20 דקות ומעניק נפח ורעננות לפנים תוך שמירה על המראה הטבעי.  ”

מה עם הניתוחים עצמם? יש תחושה שקיימות היום יותר אופציות של טיפולים קלילים שאינם מחייבים אישפוז או החלמה ממושכת.

“אכן כן, הניתוחים הפלסטיים להצערת אזור הפנים הפכו קלים יותר, מהירים יותר, בהרדמה מקומית עם או בלי טישטוש לוריד וההחלמה ללא ספק מהירה יותר, אבל הכי חשוב הוא שמראה הפנים נשאר טיבעי – אין יותר את סימני המתיחה שאפיינו ניתוחים מסוג זה בעבר, כאשר יכולת לראות ממרחק אם אישה או גבר עברו ניתוח להרמת פנים. היחיד שעדיין לא ניתן להסתיר הוא הפילינג הכימי העמוק שמשנה את הפיגמנטציה של הפנים ויוצר הבהרה מובחנת. הניתוח להצערת הפנים מעניק כיום הפתרון המקיף ביותר להזדקנות הפנים. מניסיוני אם מתחילים עם טיפולי הההזרקות בגיל מוקדם יחסית, כלומר גילאי ה-50 בממוצע אז הניתוח לא יהיה רדיקלי ונותן פיתרון אפילו לתקופה של 7-10 שנים , כאשר אם רוצים אפשר לחזור על הטיפול שוב .”

אז אמנם יש לי עוד קצת זמן חסד לפני “הצניחה הגדולה” אשר תגרום לפרצופי לנזול לעבר החזה הלא מנותח שלי אבל אני חייבת לציין שפתאום האופציות שפעם נבעתתי מהן מתחילות להראות לי כמו רעיון לא כ”כ גרוע. מה שטוב לסופיה לורן טוב גם בשבילי!

עוד מהבלוג של ענת הראל

טעות לעולם חוזרת

אין דבר מתסכל יותר ממאמץ שאינו נושא תוצאות. זה נכון לגבי לימודים וקריירה וזה לא פחות נכון כשמדובר בגוף שלנו.  כאשר המציאות "רושמת" לנו שינוי באורח החיים  הכולל בין היתר אימון גופני ושינוי בתזונה, רובנו לא ממש מקפצים במקום...

תגובות

פורסם לפני 9 years

ו....תודה על הדגים

אחת לכמה חודשים חולפים בראשי הרהורי כפירה: 'אולי אחליף מידי פעם את הריצה , לה אני נאמנה כבר שנים רבות, באימוני שחייה?' מיד עם בוא המחשבה הזו, שולח המוח שלי איתותי אזהרה בצורת זיכרונות מימי האוניברסיטה העליזים. בתקופת...

תגובות

פורסם לפני 9 years

ההגנה הכי טובה היא התקפה

בכל תחילת קיץ עומדת בפני אותה דילמה הרת גורל: האם להשאר לבנבנה אך נטולת קמטים או אקזוטית וקמוטה? מובן, שכהרגלי, אני עושה דרמטיזציה קלה של המצב, שהרי דרך חיים של המנעות מהשמש לא בהכרח מבטיחה עור צעיר עד גיל 60 ומאידך, לא כל...

תגובות

פורסם לפני 9 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה