הבלוג של ענת הראל

הבלוג של ענת הראל

מאמנת כושר. מנחת תוכניות בריאות וכושר בטלוויזיה וברדיו. מרצה בנושאים אלו בפורומים שונים. שותפה בחברה יזמית לפיתוח מכשירי כושר ביתיים. פרזנטורית של "פיטנס" נסטלה בישראל. ספורטאית מאומצת של "נייקי" ישראל.

עדכונים:

פוסטים: 44

החל ממרץ 2010


ריבוי סיבות מעודד פעולה! התנצלותי על המשפט הפומפוזי כבר בהתחלה, אבל שמתי לב, במהלך השנים, כי במצב בו נותנים לאדם כמה סיבות שונות לפעולה אחת מסויימת, שלא באה לו באופן טיבעי וקל, הדבר מתגלה כיעיל ברוב המקרים. גם עלי באופן אישי זה עובד וכשמסבירים לי(לאט ובזהירות..) שבפעולה אחת אני משיגה כמה יתרונות בו זמנית, מיד אני מרגישה יעילה לפחות כמו חומרי הניקוי המופלאים המבטיחים לנו בפרסומות 3 פעולות ניקוי בתנועת יד אחת.   כך הדבר גם בכל הקשור בפעילות גופנית וכשמדובר בחיזוק הבטן  – על אחת כמה וכמה.

תנו סיבה!

רובנו מעוניינים, בשלב זה או אחר של חיינו, בבטן חטובה, אבל בשרירי הבטן שלנו יש הרבה יותר מן הנגלה לעין. מעצם מיקומם של שרירי הבטן במרכז הגוף הם הופכים לחלק בלתי נפרד ממערכת שרירי הליבה שלנו ולכן משמעותיים עבורנו הרבה יותר מאשר עוד מערכת קוביות לתפארת. אז הנה שלוש סיבות טובות לחזק את שרירי הבטן, בתקווה, שגם כאן, ריבוי של סיבות ויתרונות ידרבנו לפעולה – ובמקרה הזה, יעודדו לחיזוק שרירי הבטן.

הסיבה האסטטית

תרשו לי לאוורר קצת את היצור השיטחי ורודף היופי המצוי בכולנו , ובואו נודה בפה מלא: אנחנו רוצים בטן שטוחה, חטובה ושרירית!

לרגע נזכרתי במראה משעשע שיצא לי לראות בחוף הים: ילד קטן מאוד שעמד ובכה שהוא רוצה לשחות בים אבל הוא לא מוכן להרטב. מיותר לציין שהאמא הנבוכה עמדה לצידו חסרת אונים ממש כפי שאני עומדת מול אותם אנשים המבקשים ממני טיפים לבטן חטובה אבל מודיעים באותה נשימה כי הם שונאים לעשות כפיפות בטן ושמעו שכפיפות לבד בכלל אינן מספיקות וצריך גם להפחית אחוזי שומן.

אז ככה, לא אשת בשורות אנוכי! אתם צודקים לגמרי, בלי להפחית אחוזי שומן בעזרת תזונה נכונה אכן לא יעזרו לכם גם אלף כפיפות בטן ביום. מצד שני, גם אם יהיה לכם אחוז השומן של קייט מוס בימיה הטובים, ללא חיזוק של שרירי הבטן- היא אולי תראה שטוחה אבל בטח שלא חטובה והדוקה עם קווי מתאר של שרירים שנותנים לבטן מראה משובב נפש.

הסיבה הבריאותית

דמיינו את עמוד השידרה שלנו כמו ענף גמיש. עכשיו תלו על הענף הזה אביזרים כבדים. הדימוי הזה, קצת דומה למה שקורה לגב שלנו. כל עומס פלג הגוף העליון נשען עליו , תוסיפו לזה כל משקל נוסף שאנחנו סוחבים וקיבלתם את אחת הסיבות לכאבי הגב שרוב האכלוסיה סובלת מהם.

עכשיו דמיינו שליד אותו ענף גמיש אתם מעמידים קיר שעליו הוא יכול להשען. זו הבטן שלנו. יש קשר של סמיכות ובנקודות מסויימות ממש קשר של מגע ישיר בין שרירי הבטן לעמוד השידרה. לכן ככל ששרירי הבטן יהיו חזקים יותר, הם יהוו “משענת” ותמיכה טובה יותר לגב ועל כן יעזרו לו לשאת בנטל המשקל. אם כן, בטן חזקה מפחיתה עומס מהגב ויכולה לעזור מאוד למנוע כאבי גם או לפחות להקל עליהם.

הסיבה היציבתית

מאחר ושרירי הבטן מהווים חלק עיקרי משרירי הליבה, הם אחראים מרכזיים על היציבה שלנו או יותר נכון על האפשרות ליציבה נכונה.

כאשר שרירי הבטן מאומנים וחזקים הם מייצרים מערכת תמיכה לשלד, אשר מעבר ליתרונות שציינתי ברמה הבריאותית, הם גם מייצבים את הגוף בצורה נכונה יותר. כאשר שרירי הבטן רפויים וחלשים, הגוף עושה “פיצויים” מסוגים שונים בכדי לחלק את העומס. מאחר והוא לא יכול לסמוך על שרירי הבטן כתומכים הוא מייצר מניפולציות שונות ומשונות שבסופו של דבר פוגעות בנו  גם אסטטית וגם בריאותית. למשל: עמידה בצורה שאינה סימטרית עם האגן או הכתפיים. בטווח הקצר העמידה הזו אולי תעזור לנו להסתדר בלי בלי התמיכה של הבטן, אבל בטווח הארוך נגרמים לחצים לא מאוזנים על עמוד השידרה,שרירים  ומפרקים נוספים וסביר להניח שבשלב מסויים תתחיל “חגיגה” של דלקות מסוגים שונים.

דמיינו את השימוש בשרירי הבטן כמו כוח המתפשט מהמרכז לפריפריה. אם הבטן חזקה ותומכת היא מייצרת כוח תמיכה ואיזון שמגיע גם לאזורים כמו הכתפיים ואפילו הברכיים – זוהי סוג של תגובת שרשרת אשר משתלמת לנו מאוד בסופו של דבר, גם בריאותית וגם אסטטית.

ומילה אחרונה לסיום: העידן שבו הדרך היחידה לחזק את שרירי הבטן היא באמצעות מאות כפיפות מייסרות, חוזרות ונשנות – תם, תודה לאל! היום כבר קיימות שיטות  לחיזוק יעיל ובריא יותר של הבטן. לא שתוכלו להפתר לגמרי מכפיפות הבטן המסורתיות אבל האפשרות לייצר בתוכן גיוון רב יחד עם תרגילים המפעילים כוח סטטי (התנגדות ללא תנועה) בהחלט הופכים את היאוש ליותר נוח.

עוד מהבלוג של ענת הראל

טעות לעולם חוזרת

אין דבר מתסכל יותר ממאמץ שאינו נושא תוצאות. זה נכון לגבי לימודים וקריירה וזה לא פחות נכון כשמדובר בגוף שלנו.  כאשר המציאות "רושמת" לנו שינוי באורח החיים  הכולל בין היתר אימון גופני ושינוי בתזונה, רובנו לא ממש מקפצים במקום...