הבלוג של ענת הראל

הבלוג של ענת הראל

מאמנת כושר. מנחת תוכניות בריאות וכושר בטלוויזיה וברדיו. מרצה בנושאים אלו בפורומים שונים. שותפה בחברה יזמית לפיתוח מכשירי כושר ביתיים. פרזנטורית של "פיטנס" נסטלה בישראל. ספורטאית מאומצת של "נייקי" ישראל.

עדכונים:

פוסטים: 44

החל ממרץ 2010

כאשר אנחנו מפקידים את גופנו, בידי איש מקצוע כלשהוא – החל מרופא וכלה במעסה או קוסמטיקאי, לרוב נדאג לוודא כי אכן מדובר באדם מקצועי בעל המלצות. כך צריך להיות  גם כאשר מדובר במאמן הכושר שאנו בוחרים.

{חשוב לומר מראש, שההתייחסות שלי הינה למאמני כושר- נשים וגברים כאחד. השימוש בלשון זכר הינו מסיבות של נוחיות (שלי) בלבד.}

ההחלטה להתחיל להתאמן עם מאמן כושר אישי, הינה צעד חיובי כשלעצמו. הן משום שהוא יוצר אצלנו יותר מחוייבות לתהליך והן משום שכך גובר הסיכוי להשיג תוצאות ביעילות רבה יותר. הבה נצא מנקודת הנחה שאנחנו אכן מעוניינים להרגיש ולראות תוצאות, כלומר המפגשים עם מאמן הכושר יתרחשו לפחות –פעמיים ,שלוש בשבוע. אם כך, הרי שמדובר באדם שאיתו נבלה זמן לא מבוטל והיכולת שלו להשפיע על מצבנו הגופני/ בריאותי, הינה רבה. בדיוק מסיבה זו, אני תמהה בכל פעם מחדש לגלות כי לא מעט מתאמנים אינם טורחים כלל לוודא שמאמן הכושר שלהם אכן מקצועי ונותן להם את מלוא השרות הנדרש ממאמן כושר אישי.

הבעיה היא שמעבר להשוואה עם מאמני כושר של החברים שלנו, לרובנו אין את הכילים לדעת- האם אכן מאמן הכושר שבחרנו יודע את העבודה? אז למה כדאי לשים לב כדי להיות בטוחים שאנחנו בידיים טובות:

תעודה

האמת חייבת להאמר: תעודת הכשרה של מאמן כושר מטעם אחד המוסדות המוכרים בארץ או בעולם, אינה בהכרח מעידה על כך שמדובר במאמן טוב. אך היא ללא ספק מלמדת אתכם דבר או שניים על המקום אשר נתן את הכילים הבסיסיים למאמן שלכם ואת עצם העובדה שיש לו בכלל את הכילים הללו. כלומר מדובר בתנאי הכרחי אך אינו מספיק! חייב שתהיה לו תעודה ממוסד מוכר ומקצועי אך זה עדיין לא אומר שיש לנו “בינגו”.

הכרות

בפגישתכם הראשונה עם מאמן הכושר החדש שלכם, האם הוא שאל אתכם שאלות אינפורמטביות לגבי: מצבכם הבריאותי? מצב הכושר שלכם כרגע? או שהוא קפץ מיד לתוך סידרת התרגילים ?

האם אתם יכולים לדמיין את עצמכם מגיעים לרופא ובלי שהוא שואל אתכם לבעיה שלשמה הגעתם, הוא מעיף בכם מבט וכך מתאים לכם תרופה? ברור שלא!

מאמן כושר מקצועי תמיד יברר, בתחילת הדרך, אם ישנן בעיות רפואיות או מיחושים כלשהם מהם הינכם סובלים וכן יברר מה מצב הכושר הגופני שלכם, משום שכל אופיה ומהותה של התאמת תוכנית אימונים באופן נכון ומקצועי – קשור ללא ספק למצב הגופני שלכם בהווה (זה שבצבא רצתם עם אלונקה על הגב 120 ק”מ לא ממש נותן מידע עדכני, בעיקר כשעברו מאז 15 שנים…).

המטרה

לא כולנו עוסקים בפעילות גופנית מאותן סיבות. הסיבות יכולות לנוע מרצון להפחית במשקל ולחטב את הגוף ועד לצורכים נפשיים או חברתיים. מאמן כושר אשר מפעיל תוכנית אימונים מתוכננת מראש, מבלי לברר ולהתחשב במטרות לשמן שכרתם את שרותיו, אינו יכול להחשב מאמן טוב. התפקיד של המאמן הוא לא לעשות לכם (ולעצמו) את החיים נוחים ונעימים , אלא לעזור לכם להגיע לתוצאות בצורה בריאה ויעילה. אם בין היתר, מדובר באדם נעים הליכות ואיש שיחה מלבב – אז הרווחתם ! אבל קודם כל שידעו להתאים לכם את האימון שיעזור לכם להגיע לאן שרציתם .

תזונה

רוב מאמני הכושר אינם תזונאים קליניים במקצועם. אך עדיין, אין זה אומר שהם פתורים מהמינימום של יצירת מודעות לנושא התזונה. כפי שאני רואה זאת, אם מישהו הפקיד בידיי את מצב כושרו הגופני, התזונה – הינה חלק מהותי ביותר בתוך הסיפור הזה ומודעות לנושא יכולה לקרב כל אחד מאיתנו לרמת הכושר והבריאות שאנחנו שואפים אליה. אם מאמן הכושר שלכם למד מעט את נושא התזונה הוא יוכל לתת לכם טיפים ממשיים ואם לא מספיק שיעיר את תשומת ליבכם לנושא ואולי אפילו יפנה אתכם לדיאטנית , אבל מה שלא יהיה – התעלמות מנושא התזונה מעיד על חוסר מקצועיות.

הסברה

אני מודעת לבעיית מאמני הכושר “החופרים”… ואני לא מתכוונת לשיחה נעימה בין מאמן למאומן שעוזרת להעביר את הזמן בקלות אלא למאמנים הנותנים הרצאה שלמה בפיזיולוגיה לפני כל תרגיל . זה גרוע כמעט כמו מסז’יסט שלא סוגר את הפה. כמו בכל דבר בחיים- איזון, רבותיי! אני בהחלט חושבת שזה חשוב מאוד שהמתאמן ידע למה הוא עושה דווקא תרגיל ספציפי כזה או אחר וגם יבין באיזה אופן זה מועיל לו אבל עד כאן! הסברים אנטומיים על לרמת התא, מעניינים לרוב המתאמנים את הסבתא הטריאתלטית שלהם, אז אפשר להסתפק בהסבר קצר וממצה אלא אם זה ממש מעניין אתכם ואתם באמת רוצים לדעת עוד – במקרה זה , השמיים הם הגבול , ראו הוזהרתם!

דיוק

ביצוע מדוייק של תרגיל כושר, חשוב הרבה יותר מאשר מספר הפעמים שנבצע  אותו . אני אחמיר אף יותר – ביצוע לא מדוייק של תרגיל, אכן יכול להפוך את התרגיל לפחות יעיל, אבל בהחלט יכול גם לגרום לנזק ממשי. לכן, כדאי לשים לב האם מאמן הכושר אכן משגיח עלינו במהלך ביצוע התרגילים? האם הוא מתקן אותנו מידי פעם בכדי לדייק את התנועות שלנו? מאמן כושר טוב, ללא ספק ידע לעשות זאת ע”י דאגה תמידית שהיציבה שלנו תהיה נכונה במהלך ביצוע כל תרגיל ותרגיל.

חיבור רגשי

נכון שמאמן או מאמנת הכושר לא אמורים להיות הפסיכולוגים שלכם (על אף שבמקרים רבים זה מה שקורה), אבל הם ללא ספק אמורים לדעת איך לדבר איתכם בכדי מצד אחד, לעודד אתכם להשקיע בזמן האימון את מקסימום המאמץ אך מצד שני, עדיין לייצר אווירה נעימה ואולי אף מהנה במהלך האימון. זו אמנם דרישה שהיא מעבר לדרישה המקצועית הבסיסית , אך מאמן שיש לו “את זה”, ידע לזהות אצל כל מתאמן – מה מפעיל אותו ומה מלחיץ אותו, ובהתאם לזה לנהוג איתו . לא כל מתאמן מגיב טוב לדיבור קשוח של מפקד בסיירת צנחנים ומצד שני, יש מתאמנים שדיבור מסתחבק או רך מידי גורם להם מיד לחפש “פרצות” להקל על עצמם באימון ולהעביר אותו בפיטפוט, אשר לא לשמו התכנסנו.

גיוון

בכדי שתהיה לנו מוטיבציה להמשיך ולהתאמן לאורך זמן וגם כדי שהגוף שלנו יגיב טוב יותר לאימונים, חשוב לגוון בתוך האימונים עצמם- הן בסוג התרגילים והן ברמת הקושי שלהם. זו גם הדרך להתמיד וגם הדרך להתקדם. בידקו אם מאמן הכושר שלכם אכן מגוון לכם את באימונים. גם אם הם מתבצעים תמיד באותו מקום , עדיין ניתן לגוון את אופי האימון. שימו לב האם כל האימונים שלכם נראים בפחות או יותר אותו הדבר? האם יש לכם תחושה שלמאמן שלכם יש “בנק” תרגילים מוגבל ? למאמן טוב ומקצועי יהיה מספיק ידע בכדי שרפרטואר התרגילים שלו יאפשר גיוון שישאיר אתכם מופתעים גם אחרי שנים של אימונים.

***

מאמן כושר זו לא חתונה קתולית, אז מה אם התרגלתם אליו? תפתחו עיניים ותבדקו אם אתם אכן נצמדים למאמן הנכון. בסופו של דבר מדובר על אדם המשפיע על בריאותכם בתדירות אינטנסיבית. אני מכירה לא מעט מתאמנים שמבלים עם מאמן הכושר שלהם יותר שעות שבועיות מאשר עם בן או בת זוגם. אז אם אנחנו כבר מפקידים את גופנו בידיו של אדם זר, כדאי מאוד לדאוג שיהיו אלו ידיים נאמנות!

עוד מהבלוג של ענת הראל

טעות לעולם חוזרת

אין דבר מתסכל יותר ממאמץ שאינו נושא תוצאות. זה נכון לגבי לימודים וקריירה וזה לא פחות נכון כשמדובר בגוף שלנו.  כאשר המציאות "רושמת" לנו שינוי באורח החיים  הכולל בין היתר אימון גופני ושינוי בתזונה, רובנו לא ממש מקפצים במקום...

תגובות

פורסם לפני 8 years

ו....תודה על הדגים

אחת לכמה חודשים חולפים בראשי הרהורי כפירה: 'אולי אחליף מידי פעם את הריצה , לה אני נאמנה כבר שנים רבות, באימוני שחייה?' מיד עם בוא המחשבה הזו, שולח המוח שלי איתותי אזהרה בצורת זיכרונות מימי האוניברסיטה העליזים. בתקופת...

תגובות

פורסם לפני 9 years

ההגנה הכי טובה היא התקפה

בכל תחילת קיץ עומדת בפני אותה דילמה הרת גורל: האם להשאר לבנבנה אך נטולת קמטים או אקזוטית וקמוטה? מובן, שכהרגלי, אני עושה דרמטיזציה קלה של המצב, שהרי דרך חיים של המנעות מהשמש לא בהכרח מבטיחה עור צעיר עד גיל 60 ומאידך, לא כל...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה