הבלוג של ענת הראל

הבלוג של ענת הראל

מאמנת כושר. מנחת תוכניות בריאות וכושר בטלוויזיה וברדיו. מרצה בנושאים אלו בפורומים שונים. שותפה בחברה יזמית לפיתוח מכשירי כושר ביתיים. פרזנטורית של "פיטנס" נסטלה בישראל. ספורטאית מאומצת של "נייקי" ישראל.

עדכונים:

פוסטים: 44

החל ממרץ 2010

חזרתי!!! מעט חבולה בגוף ובנפש, מעט מרחפת ואיטית אבל לגמרי כאן. מנסה להבין מחדש את קצב החיים שהשארתי מאחורי לפני כחודשיים, טרום “הישרדות”. איך חוזרים לזה בכלל? כרגע זה מרגיש כאילו כולם זזים מאוד מהר סביבי ורק אני נעה לאט ובזהירות. ואולי בעצם אני לא חייבת?- לא חייבת לחזור לאותו הקצב, לא חייבת לחזור לאותם דפוסים, לא חייבת!

יש להודות כי בעודי “שם” לא היה פנאי ולא חשק למחשבות בסגנון “מי אהיה מהיום ואילך” בעיקר משום שרוב הזמן הייתי עסוקה בלהיות רעבה ולשמור על “התחת” שלי (את השאר אסור לי לגלות בינתיים). אבל תוך כדי התהליך גיליתי על עצמי דבר או שניים, חלקם נחמדים  וחלקם כואבים אבל אלו וגם אלו, ללא ספק עוזרים לי להבין מי היא האישה שאני מאחלת לעצמי להיות בשנה הקרובה.

לא לתת למתח לנהל אותי

שמעתם על מושג ניהול סטרס ? הפחתת מתחים? אם לא, אז הגיע הזמן. גם אני, כמו רבים וטובים ממני, חוטאת לגופי ונפשי בכך שאני נותנת לסטרס לנהל אותי במקום שאני אנהל אותו. שלא לדבר על חטאיי לסובבים אותי, העומדים משתאים שוב ושוב לנוכח הר הגעש המתפרץ, אשר אני הופכת להיות, כאשר המתח הופך בלתי נסבל עבורי.

כדאי להתבונן מהצד מידי פעם באותם הדברים שמלכתחילה מכניסים את הסטרס לחיינו. לעיתים מדובר באוסף של ארועים לא משמחים במיוחד (פגישת עבודה לא מוצלחת… טלפון מהפקידה בבנק ….), לעיתים זו התעקשות מטופשת לסחוב את כל העולם ואחותו על הכתפיים שלנו ולפעמים זה פשוט הרגל גרוע של הנפש לייצר מתח במקומות מיותרים.

התופעה הנפשית הזו פוגעת בנו פיזית, מחלישה אותנו, מייצרת תחלואים ומכאובים שאפשר להמנע מהם. אז אני אומרת: די כבר!!! חייבת להיות גם דרך אחרת.

לכבוד השנה החדשה:

לנשום יותר עמוק ועם כל נפח הריאות! בפועל, כשאנחנו במתח, אנחנו נושמות נשימות מהירות ושטוחות יותר- מדהים כמה התאור הפיזי הזה מתאים גם למימד הנפשי. שהרי בדיוק סוג הנשימה הזה, מאפשר לנו אולי להיות יותר מהירות בתפקוד היום יומי אבל מאוד “שטוחות” ומעוכות. למעשה המתח המלווה את חיינו, מצמצם אותנו. כל כך מצמצם אותנו שבמקום שנהיה כל מה שאנחנו יכולות להיות בפוטנציאל – אנחנו הופכות ליצורים רוטנים, עצבניים וחסרי סבלנות.

אותם “מייצרי מתח” קיימים בחיים של כל אחת מאיתנו וסביר שגם ימשיכו להתקיים בעתיד, אבל הבחירה שלנו יכולה להשתנות. הבחירה להתייחס לאותם דברים, אבל באופן שונה. אפשר לבחור לנהל את הסטרס שבחיינו ולא לתת לו לנהל אותנו וברגע שבחרנו בכך, כבר עשינו חצי עבודה. עכשיו רק נותר למצוא את הדרך המתאימה עבורנו.

הדרכים להפגת מתח, רבות לפחות כמו הגורמים לו ואחת הטעויות הנפוצות היא לנסות ולאמץ עבורנו “שיטות” של אחרים. כדאי להבין שמה שעובד בשביל אדם אחד לא בהכרח יעבוד בשביל האחר. הפיתרון היחיד הוא להתנסות ולחוש בהשפעה: זה יכול להיות דרך פעילויות כמו יוגה,  מדיטציה, תרגילי נשימה, דימיון מודרך או אולי דווקא פעילות אינטנסיבית כמו הליכה מהירה או ריצה הן שיצליחו לפקס אותנו ולהשקיט את מרוץ המחשבות בראש. העיקר למצוא את ה”מפתח” האישי שלנו, בו נוכל להשתמש כאשר אנחנו חשות שהמתח בחיינו מתחיל להציק.

לרפא את עצמי

אחת התעשיות החזקות והעשירות בעולם היא תעשיית התרופות והיא גם תמשיך להתעשר כל זמן שיצליחו להמשיך ולהפחיד אותנו ללא הרף. לא צריך להיות רופאה מדופלמת בשביל לקרוא מחקרים המתפרסמים בשנים האחרונות ומטילים ספקות כבדים באפקטביות של תרופות מסויימות. זה מתחיל בתרופות ש”דוחפים” לנו ללא הכרה וממשיך בתוספי תזונה ששואבים לנו את שארית כספנו מהארנק, כאשר השימוש ברובם אינו באמת מוצדק.

שתי מסקנות לשנה החדשה:

לסמוך יותר על הגוף שלנו.  גוף האדם, אם נותנים לו את האפשרות, לרוב יודע לרפא את עצמו באופן טיבעי. הבעיות בדר”כ מתחילות כשאנחנו אפילו לא נותנים לו את האפשרות: כואב הראש- מיד לוקחים כדור, יש דלקת – מיד לוקחים אנטביוטיקה. בעצם אנחנו כל הזמן משדרים לגוף “אל תטרח, תן לכדורים לטפל בבעיה” ואז בסוף הוא באמת לא טורח וכל מערכות הגוף שמטרתן בנייה, ריפוי ומלחמה בפולשים , נחלשות ומתנוונות עד למצב בו באמת לא נוכל לשרוד ללא תרופות. נסו להחזיר לגוף את האמון שלכם בו, תתפלאו לראות את מספר המקרים בו הגוף פשוט פותר בעיות לבד, כאשר תוצאת הלוואי היא התחזקות אמיתית של המערכות.

המסקנה השנייה שלי היא להוציא את הכסף על הדברים הנכונים מהסיבה הפשוטה שאין לי הרבה ממנו. צריכה מיותרת של תוספי תזונה עולה לנו מאות ואף אלפי שקלים בחודש. כבר עדיף לנסוע לחופשה משפחתית, לא? אז אם אתם מוציאים כסף על תוספים, בדקו שאתם אכן זקוקים להם. הדרך הטובה ביותר היא ע”י בדיקת דם שנתית, איתה אני ממליצה לגשת לרופא המשפחה אבל גם לדיאטן/ית. בדיקת הדם תראה תמונה מדוייקת של החסרים האמיתיים שלנו בגוף ובהתאם להם נוכל לבחור נכון על מה להוציא את כספנו ומה להכניס לגופנו.

אפשר גם לבחור בדרך שרובנו נמנעים ממנה והיא פשוט לחיות בריא יותר: לאכול באופן מאוזן ונכון: דבר שיכול לחסוך לנו את הצורך ברוב תוספי התזונה באשר הם, משום שתזונה מאוזנת מכילה בתוכה רוב מה שהגוף צריך. לעסוק בפעילות גופנית: אשר בין היתר, מסייעת להעלות את מדדי הכולסטרול הטוב בגוף. להגמל מהרגלים מזיקים: כמו עישון אשר מדלל את כמות הויטמין c בגוף.

לעשות משהו לא פרקטי

כאדם מאוד תכליתי אני משקיעה את זמני בעיקר בדברים שאמורים להניב איזו תוצאה פרקטית, משהו מוחשי, נראה לעין, שאפשר לספור אותו או לפחות לטעום אותו. כזו אני, יצור השרדותי,  המשכנע את עצמו שאם יש זמן פנוי- אז צריך להשקיע אותו בדברים שעוזרים “להשאר בחיים”. אני מזהה אתכם סביבי, יצורים פרקטיים מהסוג שלי ורוצה לצעוק לכם: “היי! אבל מה עם הנפש? בלעדיה אתם כלום ושום דבר!” אני רוצה לצעוק לכם, כי אולי אם אצעק מספיק חזק גם אני אשמע.

אין אפשרות להפריד בין הגוף והנפש שלנו. הם מזינים אחד את השני ואפשר לחוש את זה ברמות הכי בסיסיות של הקיום . כאשר אנחנו מאוהבים, למשל, ישנן תופעות גופניות מאוד ברורות כמו חוסר בתיאבון, ערנות, רמה מופחתת של כאב ובדוגמא ההפוכה: בתקופה ממושכת של מתח בעבודה, נתחיל לסבול ממחלות ומיחושים באופן תדיר. כמובן שאלו דוגמאות מאוד פשוטות ובסיסיות אבל היום גם הרפואה הקונבנציונלית אינה מנסה עוד להתחמק מהקשר ההדוק בין הגוף לנפש.

מתנה לשנה החדשה:

לפחות פעם בשבוע אני רוצה לעסוק במשהו רק בשביל הנפש ללא שום תועלת אחרת. למשל: להתחיל ללמוד גיטרה! אין ספק שאין שום דבר פרקטי עבורי בלהתחיל ללמוד לנגן על גיטרה. דיוויד ברוזה, יכול להיות לגמרי רגוע בקשר לתחרות שאני עשויה לייצר עבורו ובכל זאת, למה לא? עבורי, מוסיקה היא כדור הרגעה נפלא ללא תופעות לוואי. צריך סיבה טובה יותר?

אגב, גם לשבת מול הים משפיע עלי באותו אופן ובדיוק מהסיבה הזו אני מתכוננת לעשות את זה לפחות פעמיים בשבוע. מי יודע אולי יום אחד אוכל לשבת מול הים ולנגן בגיטרה ואז אני כבר ממש אעוף לשמיים J

שתהיה לכולנו שנה נינוחה!

עוד מהבלוג של ענת הראל

טעות לעולם חוזרת

אין דבר מתסכל יותר ממאמץ שאינו נושא תוצאות. זה נכון לגבי לימודים וקריירה וזה לא פחות נכון כשמדובר בגוף שלנו.  כאשר המציאות "רושמת" לנו שינוי באורח החיים  הכולל בין היתר אימון גופני ושינוי בתזונה, רובנו לא ממש מקפצים במקום...

תגובות

פורסם לפני 9 years

ו....תודה על הדגים

אחת לכמה חודשים חולפים בראשי הרהורי כפירה: 'אולי אחליף מידי פעם את הריצה , לה אני נאמנה כבר שנים רבות, באימוני שחייה?' מיד עם בוא המחשבה הזו, שולח המוח שלי איתותי אזהרה בצורת זיכרונות מימי האוניברסיטה העליזים. בתקופת...

תגובות

פורסם לפני 10 years

ההגנה הכי טובה היא התקפה

בכל תחילת קיץ עומדת בפני אותה דילמה הרת גורל: האם להשאר לבנבנה אך נטולת קמטים או אקזוטית וקמוטה? מובן, שכהרגלי, אני עושה דרמטיזציה קלה של המצב, שהרי דרך חיים של המנעות מהשמש לא בהכרח מבטיחה עור צעיר עד גיל 60 ומאידך, לא כל...

תגובות

פורסם לפני 9 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה