הבלוג של ענת הראל

הבלוג של ענת הראל

מאמנת כושר. מנחת תוכניות בריאות וכושר בטלוויזיה וברדיו. מרצה בנושאים אלו בפורומים שונים. שותפה בחברה יזמית לפיתוח מכשירי כושר ביתיים. פרזנטורית של "פיטנס" נסטלה בישראל. ספורטאית מאומצת של "נייקי" ישראל.

עדכונים:

פוסטים: 44

החל ממרץ 2010

פרוביוטיקה בהריון ובהנקה

לא אחת אנו נתקלות בהמלצות לנטילת תוספי תזונה מסוגים שונים בכדי לתחזק ולשפר את מצבינו הבריאותי.

למעשה, אנו מוצפות בכ”כ הרבה המלצות מסוג זה, שאנחנו כבר לא ממש “נתקלות” אלא יותר “נופלות” מרוב המלצות, וכשאנחנו נופלות, זה יהיה בדרך כלל על המדפים העמוסים של בתי המרקחת למיניהם, כשכל “נפילה” כזו מסתכמת בסופו של דבר בחור בארנק.

אני, באופן אישי, מחפשת חיזוקים מדעיים לפני שאני מוציאה את מיטב כספי על עוד מוצר עם שם מפוצץ, שמבטיח לי חיי נצח ובריאות של הרקולס.

לאחרונה הובאו לידיעתי מספר מחקרים ומאמרים לגבי נפלאותיה של הפרוביוטיקה בהקשר של הריון והנקה (לא, אין שום דבר בתכנון, אבל זה לא עוצר אותי מלפעול למען אחיותיי ההרות) .

הפרוביטיקה היא למעשה חיידקים טובים שעשויים להועיל למארח (אנחנו, לצורך העניין). הדרך בה ניתן לצרוך אותם היא באמצעות כמוסות, או דרך המזון עצמו.

לתזונה ולתוספי תזונה יש חשיבות מכרעת בהריון. התזונה של האם מספקת את המקור להתפתחות העובר. השימוש בחומצה פולית, למשל, הפך לבסיס חשוב בזכות המלצות של ארגוני בריאות שונים, בכללם משרד הבריאות. ואכן, רואים ירידה בשיעור המומים המולדים בעקבות נטילת החומצה הפולית.

לגבי פרוביוטיקה אין המלצה, אך מדי פעם מבליחים מחקרים שמראים את חשיבותה, בשנים אחרונות אף יותר מתמיד. המחקר האחרון עוסק בעיקר בהפחתת הסיכוי לסוכרת הריונית ובעקבות זאת גם להשמנה בקרב ילדים. מה הקשר בין השניים?

פרוביוטיקה וסוכרת הריונית

סוכרת הריונית היא אחד הסיבוכים האפשריים בהריון. למעשה מדובר במצב שאינו נדיר כלל. הסכנות שהיא מביאה עימה הן: סיכוי גדול ללידת עובר גדול (מקשה את מעבר התינוק בתעלת הלידה), עלייה בסיכויי האם לסוכרת בהמשך, וכן בסיכויי הילוד לסבול מהשמנת יתר בהמשך חייו.

לאור העובדה שתינוק גדול בלידה עלול להוות סימן מקדים  לילד שמן בהמשך חייו, לפרוביוטיקה יכולה להיות השפעה במניעת השמנה בילדים.

יתר על כן, אצל נשים שכן סבלו מסוכרת הריונית ונטלו פרוביוטיקה התינוקות לא היו גדולים, כלומר, הפרוביוטיקה לא מנעה את הסוכרת אבל כן הפחיתה את הסיכונים בלידת עובר גדול .

מחקר פיני חדש ומרתק שפורסם בכתב העת British Journal of Nutrition הראה שנטילת פרוביוטיקה במהלך ההריון הובילה לירידה של  כ-20% בסיכוי לפתח סוכרת הריונית.

חשוב לציין, לא כל אישה צריכה להתחיל לקחת פרוביוטיקה למניעת סוכרת הריונית. הדבר רלוונטי בעיקר לנשים בסיכון לסוכרת הריונית ולנשים בעלות עודף משקל.

פרוביוטיקה בתקופת ההנקה

במסגרת אותו מחקר, שנערך על ידי קבוצת חוקרים מאוניברסיטת טורקו שבפינלנד, נבדק גם הנושא של השמנת יתר מרכזית (כלומר: השמנה באזור הבטן) בקרב 256 נשים שהיו שנה לאחר הלידה.

תוצאות המחקר העלו כי מתוך הנשים שנטלו פרוביוטיקה בהיריון ובמהלך ההנקה, רק 25% סבלו מהשמנת יתר מרכזית, בעוד שבקרב נשים שלא קיבלו פרוביוטיקה בהיריון, סבלו 43% מהשמנת יתר מרכזית.

תוצאות המחקר הזה תומכות למעשה בגישה לפיה ניתן להקטין את הנטל של מחלות העולם המערבי, שהשמנת יתר ותוצאותיה היא אחת מהן, וזאת ע”י ייעוץ תזונתי ושילוב של פרוביוטיקה בתזונה היומית של האישה ההרה.

פרוביוטיקה ואלרגיות אצל ילדים

השלכה נוספת שיש לנטילת פרוביוטיקה בתקופת ההריון וההנקה מופיעה במחקר שהתפרסם כבר לפני כעשור, בכתב העת היוקרתי The Lancet.

מתוך המחקר עולה כי נטילת פרוביוטיקה על-ידי נשים הרות ומניקות עוזרת למנוע תופעות של אלרגיות מסוגים מסויימים אצל תינוקות, המועדים לסבול מכך מסיבות גנטיות ובכלל.

הטענה של החוקרים היא כי החשיפה ההדרגתית של התינוק לאותם חיידקים ידידותיים בשלבים מוקדמים של חייהם מחזקת את המערכת החיסונית שלהם במפגש עם זיהומים סביביתיים, העלולים לעודד אלרגיות ובעיקר את סוגי האלרגיות שנבדקו במחקר, כלומר אלרגיות של העור.

המחקר הוכיח כי בקרב תינוקות עד גיל שנתיים, אשר נמצאו בקבוצת סיכון גנטית לאלרגיות  עור, פחת הסיכוי לאלרגיות אלו פי 2 מאשר אצל ילדים שלא קיבלו פרוביוטיקה (דרך חלב האם או דרך תוספים לתינוקות).

פרוביוטיקה וזיהומים

עם כל הכבוד והדאגה לתינוקות שלנו, בואו נחזור רגע אלינו: עוד שימוש מרכזי בפרוביוטיקה בנשים הוא לצרכי בריאות אינטימית.

הכוונה בעיקר לטיפול או למניעה של זיהומים נרתיקיים. בהקשר זה יש זני חיידקים שמאפיינים את הנרתיק, ובהתאם לכך יש כמוסות המכילות זנים רלוונטים של חיידקים העוזרים לגוף להתגונן ולסייע לבריאות האינטימית. לעיתים, שימוש נכון יכול להפחית את הצורך בשימוש באנטיביוטיקה או בתכשירים נוגדי פטריות לפתרון הבעיה.

החדשות הטובות הן שהפרוביוטיקה בטוחה מאוד גם במהלך היריון, תקופה בה יש לנשים נטייה מוגברת לפטרת באזור האינטימי אך השימוש עבורן בחומרים לטיפול בפיטריה וגינלית בעייתיים.

אם כן, ההמלצות לנטילת פרוביוטיקה בזמן היריון והנקה אמנם מבוססות מחקרית, אבל משום שבזמן ההיריון – מלבד צרבת וטחורים, אנחנו סובלות גם מחרדות שאף פעם לא נגמרות, מומלץ בכל מקרה להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הכמויות והסוגים של הפרוביוטיקה אותה ניטול

מאחלת לכולן היריון שמח ולידה קלה!

עוד מהבלוג של ענת הראל

טעות לעולם חוזרת

אין דבר מתסכל יותר ממאמץ שאינו נושא תוצאות. זה נכון לגבי לימודים וקריירה וזה לא פחות נכון כשמדובר בגוף שלנו.  כאשר המציאות "רושמת" לנו שינוי באורח החיים  הכולל בין היתר אימון גופני ושינוי בתזונה, רובנו לא ממש מקפצים במקום...

תגובות

פורסם לפני 9 years

ו....תודה על הדגים

אחת לכמה חודשים חולפים בראשי הרהורי כפירה: 'אולי אחליף מידי פעם את הריצה , לה אני נאמנה כבר שנים רבות, באימוני שחייה?' מיד עם בוא המחשבה הזו, שולח המוח שלי איתותי אזהרה בצורת זיכרונות מימי האוניברסיטה העליזים. בתקופת...

תגובות

פורסם לפני 10 years

ללכת עם , להרגיש בלי

אחת מההנאות הקטנות שלי בקיץ היא ללכת יחפה. אולי זו המושבניקית לשעבר שצצה לה, אבל להרגיש את הקרקע תחת כפות רגליי זו סוג של נחמה קלה  שיש לי בקיץ המהביל שלנו.  הקרירות הנעימה של הריצפה עוזרת לי להוריד את טמפרטורת הגוף...

תגובות

פורסם לפני 10 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה