הבלוג של ענת הראל

הבלוג של ענת הראל

מאמנת כושר. מנחת תוכניות בריאות וכושר בטלוויזיה וברדיו. מרצה בנושאים אלו בפורומים שונים. שותפה בחברה יזמית לפיתוח מכשירי כושר ביתיים. פרזנטורית של "פיטנס" נסטלה בישראל. ספורטאית מאומצת של "נייקי" ישראל.

עדכונים:

פוסטים: 44

החל ממרץ 2010

אנחנו יצורים פרקטיים – זו נקודת הפתיחה שלנו. אם יש חור בבגד האהוב עלינו, סביר שנתפור את החור ולא נטפל בכל התפרים של הבגד(במקרה שלי אולי עדיף להיעזר בתופרת..), אם “הלך” הרדיאטור, סביר שנחליף אותו ולא נעביר את כל הרכב טיפול.

הלוואי שהיה אפשר לעשות את אותו הדבר עם הגוף שלנו. הכל היה הרבה יותר פשוט, אך לצערי אין זה כך.

במהלך עבודתי, אני נתקלת בלא מעט מקרים הן אצל גברים והן בקרב נשים אשר מקדישים את כל הפעילות הגופנית שלהם לנקודות התורפה בגופם בלבד.

דוגמאות לכך הן נשים שחשוב להן לחטב ולחזק את  אזור הישבן או הבטן ולכן בוחרות לעסוק רק בתרגילים המיועדים לאזורים אלו. או גברים  אשר רוצים שרירי חזה וכתפיים מרשימים ועובדים רק על פלג גוף עליון.

צר לי להיות “הורסת המסיבות” אבל עבודה לא מאוזנת, אשר מתמקדת באזור ספציפי של הגוף, פחות  יעילה,  לא בריאה ובסופו של דבר גם לא ממש אסטטית.

אסטטית

לכי תסבירי לגבר המצוי שאנחנו מסתכלות גם מתחת לחגורה (והפעם אני לא מתכוונת לאיבר הספציפי שחיי הגברים סובבים סביבו), ועד כמה שפלג גופם העליון יראה חטוב ושרירי למופת אם מתחתיו מתגלות רגליים רזות ונטולות כל מסת שריר , זה לא ממש נראה טוב, אלא אם הם מתכננים לדגמן גרביונים בזמן הקרוב.

וגם אנחנו הנשים שבוחרות במקרים רבים להתמקד בחיזוק פלג גופנו התחתון, עושות עוול לכתפיים , והזרועות שלנו שנראות מדולדלות. זרועות חטובות מרשימות לא פחות מרגליים מעוצבות.

בריאותית

אנחנו אולי בוחנים את עצמנו בחלקים: “התחת שלי רופס” , “הזרועות שלי מלאות” . אבל הטבע והפיזיולוגיה שלנו רואה אותנו כיחידה אחת וכדי לתפקד בצורה אופטימלית לאורך שנים רבות כדאי שגם אנחנו נתחיל להסתכל על עצמנו כך.

כאשר אנחנו מחזקים את הגוף באופן לא מאוזן, מתמקדים באזור אחד ומוותרים על אחר, אנחנו פוגעים באיזון הפיזיולוגי של הגוף שלנו.  לדוגמא: אם אני מתמקדת באימונים שלי  רק בפלג גוף עליון ומזניחה את התחתון, בפעולות יומיומיות שאני עושה כמו:הרמה וסחיבה של משאות כבדים (הילד שלנו, למשל) או כל פעולה מאומצת אחרת, כל העומס “יפול” על פלג הגוף העליון שלי שהוא כמובן חזק יותר בעקבות אימוני הכושר. בסופו של דבר זה יוביל לעומס יתר על חוליות ושרירי הגב. במקביל לכך, אני חשופה לפציעות מאמץ  מסוגים שונים בפלג גופי התחתון, משום שכאשר זה ידרש לפעולה מאומצת , יתכן מאוד שלא יעמוד במשימה כראוי. כל זה נכון כמובן גם למצב ההפוך שבו מתמקדים בפלג גוף תחתון ומוותרים על העליון.

נהוג לומר כי עוצמתה של כל שרשרת נמדדת לפי החוליה החלשה שלה. אם נדמיין לרגע  את הגוף שלנו פועל ב”שרשרת” תנועתית, כל תנועה באזור אחד משפיעה באופן ישיר או עקיף על אזורים אחרים. כך שאם יש בשרשרת זו חוליה חלשה, שם יתחילו הצרות שלנו. אולי לא בגילאי העשרים , אבל אנחנו הרי לא נשאר צעירים לנצח.

יעילות

מעבר לכל זה, כדי לזכור שאין דבר כזה “שריפת שומן נקודתית” . אז אמנם אני מתמקדת כאן דווקא בנושא החיזוק אבל קחו לתשומת ליבכם כי לא משנה כמה תרגילים תעשו עם שריר או קבוצת שרירים מסויימת, תרגילים אלו לא “ישרפו” את השומן העודף שהצטבר מעל רקמת השריר. רק פעילות ארובית בשילוב תזונה מאוזנת יעשו את העבודה.

תרגילי החיזוק , כשמם כן הם, מחזקים ומחטבים את השריר הנמצא מתחת לשומן. לכן אימון מאוזן הוא בין היתר כזה המשלב גם פעילות ארובית יחד עם תרגילי החיזוק. כך שנוכל לדאוג בו זמנית גם לירידה באחוזי השומן בגוף וגם לחיזוק וחיטוב השריר שמתחת לשומן. כאשר השומן יפחת , השריר שחיזקנו יחשף.

התאמנו באופן מאוזן !

אז נכון שבעולם אוטופי היה לנו כל הזמן והכסף שבעולם וממש כמו מדונה היינו מתאמנים  3 שעות ביום עם מאמן שדואג לנו. אבל רובנו עדיין לא שם ותתפלאו לשמוע שגם לא חייבים להגיע לשם כדי לייצר שיגרת אימונים מאוזנת שמטפלת נכון בכל הגוף.

טיפ יעיל ממני: אם אתם קצרים בזמן , מספיק שתבחרו בכל אימון 2-3 תרגילים. אחד המיועד לפלג גוף עליון, אחד לפלג גוף תחתון ועוד אחד לשרירי הבטן ואתם מסודרים. בכל אימון קצר כזה בחרו תרגילים שונים מאלו שעבדתם עליהם באימון הקודם, השתדלו לשמור על שיגרה של בין 2-3  אימוני חיזוק שרירים בשבוע . במידה ואתם משלבים פעילות ארובית בשיגרת האימונים שלכם (מומלץ ביותר מכל הבחינות), אין כל מניעה לעשות פעילות זו בצמוד לאותם תרגילי חיזוק. תנו לגוף שלכם את האפשרות להתחזק בצורה מאוזנת ונכונה, התוצאה ניכרת ובעיקר מורגשת גם בשיגרת היום יום.

ענת

עוד מהבלוג של ענת הראל

טעות לעולם חוזרת

אין דבר מתסכל יותר ממאמץ שאינו נושא תוצאות. זה נכון לגבי לימודים וקריירה וזה לא פחות נכון כשמדובר בגוף שלנו.  כאשר המציאות "רושמת" לנו שינוי באורח החיים  הכולל בין היתר אימון גופני ושינוי בתזונה, רובנו לא ממש מקפצים במקום...

תגובות

פורסם לפני 8 years

ו....תודה על הדגים

אחת לכמה חודשים חולפים בראשי הרהורי כפירה: 'אולי אחליף מידי פעם את הריצה , לה אני נאמנה כבר שנים רבות, באימוני שחייה?' מיד עם בוא המחשבה הזו, שולח המוח שלי איתותי אזהרה בצורת זיכרונות מימי האוניברסיטה העליזים. בתקופת...

תגובות

פורסם לפני 9 years

ללכת עם , להרגיש בלי

אחת מההנאות הקטנות שלי בקיץ היא ללכת יחפה. אולי זו המושבניקית לשעבר שצצה לה, אבל להרגיש את הקרקע תחת כפות רגליי זו סוג של נחמה קלה  שיש לי בקיץ המהביל שלנו.  הקרירות הנעימה של הריצפה עוזרת לי להוריד את טמפרטורת הגוף...

תגובות

פורסם לפני 9 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה