הבלוג של אמיר דולב

amirdolev

עדכונים:

פוסטים: 8

החל מינואר 2014

לא מעט דברים מכעיסים אותנו ומייאשים אותנו בחיי היומיום בהתנהלותם של מקבלי ההחלטות ובעלי הממון בישראל, אך מעבר לקיטורים, לרוב איננו עושים דבר בנדון. דווקא קהל אוהדי הכדורגל בישראל, קהל אשר בדרך כלל סופג קיתונות של ביקורת (בחלק מהמקרים מוצדקת), מציג בשנים האחרונות את האלטרנטיבה: במקום לקטר, פועלים כדי לשנות.

20/04/2014

עוד בעל מניה מאושר

עוד בעל מנייה מאושר

ישנם כאלה שיראו את אשר יכתב כאן כלא יותר מטור על כדורגל, אבל התייחסות כזו תהיה שטחית וחוטאת למטרה.
הדברים אשר יכתבו כאן הם לא פחות מתקווה גדולה שדווקא מהם, מאוהדי הכדורגל יצמח משהו חדש שיתן תקווה שאפשר גם אחרת, שאפשר לשנות או לפחות להשפיע על הדברים שאנו חשים שפוגעים בנו.

כמעט חמש עשרה שנים חלפו מהיום ההוא אשר זכור לכל תושב בעיר חיפה, היום בו הבעלים ונשיא קבוצת הכדורגל של הפועל חיפה, רובי שפירא ז”ל, שם קץ לחייו בביתו שבניגריה.
שפירא ז”ל זכור בעיקר בשל היותו הבעלים של קבוצת הכדורגל, אך תרומתו לעיר חרגה בהרבה מגבולות הספורט והתבטאה לא פחות בתחומי הבריאות והתרבות השונים, אך למרות זאת עד היום לא ידעו בעירית חיפה כיצד להנציח את זכרו של האיש שידע רק לתת.

במשך השנים ראו אוהדי הפועל חיפה, כיצד בבת עינו של האיש, מחלקת הנוער של קבוצת הכדורגל, אשר בה ראה מקום בו יוכל לתרום גם לעתיד הקבוצה, אך לא פחות מכך בהענקת מסגרת תומכת ומפתחת חינוכית לאלפי ילדים באזור חיפה, הקריות והצפון הולכת ונכחדת. ירידה משמעותית משנה לשנה בכמות הילדים הפעילים במחלקת הנוער, תנאי מגרש מחפירים, בריחת שחקנים מוכשרים לקבוצות נוער אחרות סימנו את אבדן הדרך.

כותרות לא מחמיאות בעיתונים ובאתרי האינטרנט, תביעות מצד בעלי הקבוצה כנגד אוהדים (אחת מהן עדיין מתנהלת בבית המשפט) ואובדן תחושת השייכות למועדון הניעו מחאת אוהדים אשר לא השיגה את מטרתה: החלפת בעלי הקבוצה. גם ניסיונות מצד שני אנשי עסקים לרכוש את הקבוצה, הסתיימו בכישלון והשניים רכשו קבוצה אחרת אותה העלו על דרך המלך.

אוהדים רבים הרימו ידיים והתנתקו ממה שהיה פעם חלק בלתי נפרד מהם, אך קבוצת אוהדים אחרת החליטה לפעול בניגוד לדרך הכל מכך מוכרת לנו מחיי היומיום ולעשות מעשה: הקמת עמותת אוהדים בשם “עיר הפועלים”, אשר הציבה לעצמה כמטרה הקמת קבוצה חדשה, אשר תספק את החיבור לקהילה אותו איבדה בעיניהם הפועל חיפה המקורית ובד בבד, תנציח באופן הראוי והמכובד ביותר את האיש שנתן כל כך הרבה למען תושבי חיפה ולא זכה להנצחה הראויה: הפועל “רובי” חיפה.

 

עם הקמת קבוצת הפועל “רובי” חיפה, יהפכו אוהדי הפועל חיפה להיות הראשונים אשר הקימו גם קבוצת כדורסל וגם קבוצת כדורגל, לפי אותו המודל: אוהדי הקבוצה הם אלה אשר יהיו בעלי הקבוצה, באמצעות קניית מניות ובחירת הנהלה על ידי בעלי המניות. אמנם הקבוצה תחל את דרכה בליגה הנמוכה ביותר, אך אוהדי הקבוצה החדשה נרגשים מאוד לקראת ההתחלה החדשה ומה שהיא מסמלת בעיניהם וניתן לראות זאת לפי קצב קניית המניות, אשר הפתיע אף את האופטימיים ביותר בחבורה.

שפירא

רחל וליעם שפירא, אלמנתו ובנו של רובי שפירא ז”ל, לאחר הצטרפותם לעמותת “עיר הפועלים”, יחד עם פאר שמילוביץ’ מראשי העמותה.

לקבוצת אוהדים זו קדמו קבוצות אוהדים אחרות: הפועל קטמון בכדורגל, אשר הוקמה על ידי אוהדי הפועל ירושלים אשר מאסו בהנהלת קבוצתם והקימו אלטרנטיבה אשר עלתה בסופו של דבר גם בהצלחה הספורטיבית על הקבוצה המקורית. הפועל אוסישקין בכדורסל, אשר הוקמה על ידי אוהדים שמאסו בניהולו של שאול אייזנברג ולאחר התפרקות הפועל תל-אביב הפכו להיות הדבר האמיתי. מכבי קביליו יפו בכדורגל, אשר הוקמה מחדש לאחר התפרקות הקבוצה ההיסטורית בשל התנהלות כלכלית בלתי אחראית והפועל ר”ג בכדורסל.

בנוסף הקימו אוהדים של קבוצות נוספות עמותות אוהדים אשר שמו לעצמן למטרה לשפר את התנאים להן זוכה אוהד הכדורגל הישראלי, לשפר את החיבור בין הקבוצה לקהל אוהדיה ולמנוע מצב בו הבעלים של הקבוצה יעשה בה ככל העולה על רוחו ודי עם נציין את עמותת “אדומים” -אוהדי הפועל תל-אביב, עמותת “הלב הירוק”- עמותת אוהדי הפועל כפר סבא (ברכות על העלייה לליגה הלאומית) ועמותות אוהדים רשומות נוספות.

הקמת עמותות וקבוצות אלו מבליטות את החשיבות האמיתית של הספורט כפי שרובנו כבר שכחנו. אוהדי קבוצות אלו לא פועלים על מנת להשיג אליפויות וגביעים, אלא על מנת לחבר שוב את הספורט לקהל, חיבור אשר הולך ופוחת ככל שהכסף הגדול משתלט על הענף.

ולכן, כפי שציינתי בתחילת דברי, מדובר בדבר גדול הרבה יותר מכדורגל.
מדובר על אנשים שמאסו בדרך בה דברים מתנהלים, אך במקום לוותר ולהתפשר בחרו לעשות מעשה ולשנות, בלי התלהמות, בלי אלימות ועם הרבה אהבה וגאווה.
מי ייתן ובתחומים נוספים נראה התארגנויות דומות, מכיוון שאין לי ספק שככל שאנשים יתמקדו בעשייה במקום בקיטורים וביוזמות נוספות אשר יתרמו לקהילה, נראה חברה ישראלית הרבה יותר טובה ממה שהיא כיום.

ועל כך מגיע לאוהדי הספורט בישראל כל הכבוד.

עוד קצת על עמותת “עיר הפועלים”

עוד מהבלוג של אמיר דולב

תצוגה מקדימה

אני אמיר, בן 43 ואני הק"ר*

(*הק"ר = כינוי מקובל בפורומים לאדם הסובל מהפרעת קשב וריכוז) בגיל ארבעים עמדתי בצומת דרכים מקצועית. פוסט שהעלה לפייסבוק אברי גלעד הפך את מה שהדחקתי כל השנים לעובדה שלא...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

אבא, אמא ומערכת החינוך

למחרת יום כיפור אבא לקח חופש מהעבודה. אמנם הוא גמר כבר את ימי החופש שלו כשטסנו לבורגס בקיץ, אבל יש לו קומבינה אצל הרופא אז הוא הוציא ימי מחלה וסיפר לבוס שלו שיש לו...

תגובות

פורסם לפני 5 years

זו לא הגנטיקה, זה אתם!

אין ספק שהקמפיין החדש והמדובר נגד השמנה הוא פוגעני, מכיוון שלמרות שהסלוגנים מדברים אל ההורים, התמונות שמות את הילד השמן בפוקוס. מעבר לכך, אני סבור שהקמפיין מחטיא בענק את המטרה, גם מכיוון שהוא משדר תמונה מעוותת לפיה...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה