הבלוג של עלמה גל

almagal

אוהבת את החיים ומקווה שהם אוהבים אותי. אוכל טוב, ספרות משובחת, בגדים מגונדרים והמון פינוקים. כזאת אני. תמיד לפנק-לפנק-לפנק. יוצאת לריצה- בואו איתי.

עדכונים:

פוסטים: 27

החל ממאי 2015

 

“Been there, done that”- Old Saying
 
במסגרת מגוון המיחושים של הגבר מאז החל לרוץ, “המיחוש הגדול” (על משקל “המפץ הגדול”) ביותר נרשם בקיבה. הוא לעולם לא יודע מה לאכול לפני, בזמן, אחרי ריצה. מה יגרום לו לרוץ מהר יותר, קל יותר, אוורירי יותר. 
בספר “נולדנו לרוץ” שהפך לתנ”ך של הבית, מסופר על כך שכדי לרוץ לא צריך דבר- לא נעליים, לא חולצה, לא כובע ובעיקר לא מימון (ספונסר)- צריך רק זוג רגליים. האדם הקדמון, כך מסתבר, השתמש ברגלים האלה שלו כדי לאכול, כלומר, כדי לצוד את טרפו.
העיקרון הולך בערך כך: חיה רצה-רצה-רצה, מעלה דופק ומתחממת, ואז מתמוטטת. האדם רץ-רץ-רץ, מעלה דופק וממשיך לרוץ עד שצד את החיה. 
זה היה סיכום קצר בשני משפטים להסבר שאורך כשלושים עמודים בספר. מוסר ההשכל, ילדים? תזונת האדם הקדמון התבססה על בשר ציד.
ואם האדם הקדמון היה אצן אולטרה נפלא שהצליח לגבור על אריות, נמרים ושאר איילים וזברות ואפילו איזה פר עסיסי, מדוע לא יאכל הגבר גם הוא בשר ציד אותו יצוד בסופרמרקט הקרוב למקום מגוריו?
בשר ציד משובח

בשר ציד משובח

אז זהו, שמישהו חשב על זה קודם- תנועת התזונה הפליאוליתית (מהתקופה הפליאוליתית). 
לא כדאי שתדברו על זה עם מיקי חיימוביץ’ (“מיטלס מאנדיי”) אבל מדובר בטרנד בן מספר שנים בודדות בעולם הספורט המתבסס בעיקר על בשר אדום, היינו, בשר ציד. אנשי תזונת ה”פליאו” (בקיצור) טוענים שהגוף שלנו מותאם מבחינה אבולוציונית לצרוך את מזון האדם הקדמון וכלל לא את מה שאנחנו אוכלים כיום. בדמנו עדיין זורמים, הלוא, שרידי די.אן.איי של אותו צייד/מלקט שהכריע את הזברה וניצח אותה בריצה. 
אז איך זה עובד? לפי הפליאו אנחנו אמורים לצרוך המון בשר אדום, בעיקר חלקי פנים- כליות, ריאות, לבבות וכולי. פעם אפילו אכלתי במסעדה בצרפת אצל גי סבואה בשר שבושל ב”שקית קוקי” שהיתה עשויה משלפוחית שתן של חזיר. אם כבר איברים פנימיים -אז הנה לכם אחד לא שגרתי. אפשר לצרוך דגים ופירות ים, קטניות מונבטות וכל מזון שאינו מעובד.
לפי הפליאו אנחנו אמורים להמנע מפחממות משום שהם יוצרות מצב “דלקתי” בגוף ובעיקר בגלל שתזונת האדם הקדמון לא התבססה עליהן. סוכר הוא כמובן רעל- לפי הפליאו וגם לפי תורות תזונה אחרות. גלוטן? מחוץ לתחום. איזו שאלה. בתקופה הפליאוליטית לא אפו לחם. בקיצור, האדם הקדמון התבסס על תזונה רווית שומן ודלת פחמימות.
בשר על בשר

בשר על בשר

 מסתבר שמבלי לדעת, במשך עשרות שנים חייתי על התזונה הפליאוליתית. אתה סטייק מדמם? בוא אלי! עד שלפני שלוש שנים, באמצע מסעדת בשר ידועה ויוקרתית בתל-אביב, איבדתי את ההכרה אחרי אכילת אותו סטייק מדמם שהיה עד אז החבר הכי טוב שלי. מאותו רגע הפסקתי לאכול בשר אדום במסעדות. מה שנקרא Been there-done that.
 

מנת קרניבורים משובחת

מנת קרניבורים משובחת

באופן אישי אני לא ממליצה על התזונה הפליאוליטית (עקב התעלפות מרוב בשר) אבל בישראל יש מי שלקח את זה רחוק מאוד והקים שוק פליאו (דומה ל”שוק האיכרים”). ההתכנסות הבאה שלהם תהיה ב-17.7 החל משעה 9:00 בבוקר באצטדיון הדר יוסף.
 
Sheep
כאלה תמימות- לא נעים לאכול…
דבר הגבר:”גם אני לא בעניין של בשר”.
ובפעם הבאה? מסייה בשר…

 

עוד מהבלוג של עלמה גל

Thumbnail

היווניה-את גדולה שמחה

אחת השיטות להתגבר על געגועים לנסיעות עקב תקציב קצר היא בחירת מסעדה שעונה על המפרט הגסטרונומי של היעד הנבחר. מסעדה צרפתית סנובית ועתירת טעמים שתחליף ערב בפריז, מסעדה איטלקית משובחת, על ניחוחותיה וגלגולי הלשון הסקסיים של...

Thumbnail

סופרפוד לסופרמן

הלחישות הללו שעוברות בין הספורטאים המתחילים והמתקדמים הגיעו גם אלינו. לאחרונה אני והסופרמן הפרטי שלי עשינו מהפך בחיינו. עברנו לתזונה בריאה יותר, השלנו כך וכך קילוגרמים (כל אחד) ושיפרנו את הכושר משמעותית כמו גם את תמונת...

Thumbnail

מכמנים לחג- מהר מהר לפני שיגמר

לפני חתונתה כלה צריכה "משהו ישן, משהו כחול, משהו מושאל ומשהו חדש" כדי שהכל יצליח. ומה צריכה גברת מרוטה כשחם, אביך ולוהט רגע לפני ראש השנה כשהיא מוצאת את עצמה בלי מתנות לקרוביה לחג? "רימון, משהו לבן, משהו מתוק ומשהו יפה עם...

תגובות

טופ 20 - בלוגי אוכל

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה