הבלוג של ח''כ ד''ר עליזה לביא

עליזה לביא

ד"ר עליזה לביא, חברת כנסת מטעם ''ש עתיד'' ויו''ר הועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי, היא מרצה בכירה לתקשורת בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר-אילן (חל''ת) וסופרת. מחקריה עוסקים בתקשורת, ברב-תרבותיות ובמקומן של נשים ביהדות,... +עוד

ד"ר עליזה לביא, חברת כנסת מטעם ''ש עתיד'' ויו''ר הועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי, היא מרצה בכירה לתקשורת בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר-אילן (חל''ת) וסופרת. מחקריה עוסקים בתקשורת, ברב-תרבותיות ובמקומן של נשים ביהדות, ואילו פעילותה הציבורית מתמקדת בנושאי חברה, מגדר ותרבות יהודית. עליזה היא מהדמויות הבולטות בשיח התרבותי-יהודי בישראל והיא חוקרת-יוצרת המבקשת לחלץ מהעבר תשובות לכאן ולעכשיו ולהביאן למרחב הציבורי.

עדכונים:

פוסטים: 6

החל מינואר 2012

המצב החדש יאפשר לאב המנסה להתנכל לאם ילדיו, לעשות שימוש רב יותר בילדים כקלף מיקוח, ולשלם פחות מזונות (אם בכלל). פעמים רבות אמהות יעדיפו להתפשר על גובה דמי המזונות ובלבד שחזקת הילדים תישאר אצלן. כך או כך, הנפגעים העיקריים יהיו הילדים והאמהות שיצטרפו למעגל העוני.

25/01/2012

על פניו, ביטול “חזקת הגיל הרך” – הקובעת שבמקרה של גירושים, המשמורת על ילדים עד גיל שש ניתנת אוטומטית לאם – הוא צעד מתבקש. הרי לא סביר שגורלם של ילדים ייחרץ ב”טייס אוטומטי” של חזקות, מבלי לבחון בכל מקרה לגופו את טובת הילד. אם להקצין, אזי במצב הנוכחי צריך האב להוכיח שהאם אינה מתפקדת או מכורה לסמים, כדי לשלול את חזקתה ולהעביר אליו את ילדו. לאחר שהמלצות הוועדה ייכנסו לתוקף, יהיה לו מלכתחילה סיכוי שווה לזה של האם.

ודאי שגם המסלול הזה אינו נקי מבעיות. ביטול החזקה עלול להפוך את הילדים הרכים ביותר, עוד יותר מאשר היום, לכלי משחק בין ההורים. במקרים רבים, מריבות המשמורת הן רק הביטוי הקיצוני ביותר להרבה שנאות ומחלוקות אחרות. כעת, משיוכל האב לדרוש את המשמורת בדיוק כמו האם, ייפתח הפתח להכנסתם של תינוקות ופעוטות לתוך המשוואה של הרכוש, הרגשות והמטענים שבין ההורים.

המצב החדש יאפשר לאב המנסה להתנכל לאם ילדיו, לעשות שימוש רב יותר בילדים כקלף מיקוח, ולשלם פחות מזונות (אם בכלל). פעמים רבות אמהות יעדיפו להתפשר על גובה דמי המזונות ובלבד שחזקת הילדים תישאר אצלן. כך או כך, הנפגעים העיקריים יהיו הילדים והאמהות שיצטרפו למעגל העוני.

הבעיה המרכזית תהיה הצורה בה ייקבע מי מההורים יזכה במשמורת. לומר שאין כיום מספיק עובדות סוציאליות שיוכלו למסור חוות דעת לבתי המשפט – זוהי לשון המעטה שבהמעטה. זוהי הנקודה החשובה ביותר: בלא תוספת של כוח אדם מקצועי, מוטב להשאיר את המצב הקיים על כנו. רק אם נוכל להיות בטוחים שיימצא מי שיבחן את טובת הילד ושום דבר זולתה, וינטרל את האפשרות שייעשה בו שימוש למטרות זרות, יהיה מקום לעבור לשלב הביצוע.

עוד מהבלוג של ח''כ ד''ר עליזה לביא

דאגי לבריאותך – שוב שכחו אותך

עליזה לביא מתי לאחרונה נבדקת בדיקת פאפ? האם את מבקשת מרופא הנשים שלך להיבדק אחת לשלוש שנים? האם רשום לפנייך מתי נבדקת לאחרונה? האם הרופא/ה שלך הציעו לך אי פעם להיבדק? האם שלחו אותך לממוגרפיה? לבדיקת צפיפות עצם? האם יש לך...

תגובות

פורסם לפני 6 years

לחדד את התקווה

"בימים ההם אין מלך בישראל, איש הישר בעיניו יעשה" – פסוק מפורסם, החותם את ספר שופטים והפך לשגור על לשונם של רבים. מקריאה לעומקו של התיאור המופיע בפרקים הקודמים לפסוק, למדים שלא מדובר באנרכיה במישור האישי, אלא בשבטיות; לא...

תגובות

פורסם לפני 8 years

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה