הבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

לחלום מציאות- ייעוץ שינה לתינוקות וילדים בגישה החיובית

נעים להכיר- שמי שירלי פרי- כרם, נשואה ואמא לשני בנים (5,8) בעלת B.A בפסיכולוגיה וייעוץ חינוכי,גננת ויועצת שינה לתינוקות וילדים בגיל הרך. אשמח לשתף בחיי, חוויותי, ובגישה השונה והייחודית שלי לייעוץ שינה. הצצה ופתח לשנתם של... +עוד

נעים להכיר- שמי שירלי פרי- כרם, נשואה ואמא לשני בנים (5,8) בעלת B.A בפסיכולוגיה וייעוץ חינוכי,גננת ויועצת שינה לתינוקות וילדים בגיל הרך. אשמח לשתף בחיי, חוויותי, ובגישה השונה והייחודית שלי לייעוץ שינה. הצצה ופתח לשנתם של תינוקות וילדים ובעיקר לעולמם של הורים טריים וותיקים המתמודדים עם קשיים בתחום השינה.

עדכונים:

פוסטים: 21

החל מדצמבר 2013

אז מי מכיר את המשפט הזה? לא שמעתם??? אז חכו חכו, הקטנטן שלכם כנראה עוד לא למד לדבר. בינתיים הוא רק מתאמן, מיישם בפועל- “סליחה אמא מי נתן לך אישור לקום מהמיטה שלי ? אפ, אפ, לחזור לכאן מהר. אם לא תחזרי אני דורש כאן גם את אבא” פתאום אנחנו שמים לב שהילד שלנו התינוק הקטנטן והמתוק מנהל את הבית, פשוטו כמשמעו!

26/12/2013

אז מי מכיר את המשפט הזה? לא שמעתם???

אז חכו חכו, הקטנטן שלכם כנראה עוד לא למד לדבר. בינתיים הוא רק מתאמן, מיישם בפועל- “סליחה אמא מי נתן לך אישור לקום מהמיטה שלי ? אפ, אפ, לחזור לכאן מהר. אם לא תחזרי אני דורש כאן גם את אבא”

פתאום אנחנו שמים לב שהילד שלנו התינוק הקטנטן והמתוק מנהל את הבית, פשוטו כמשמעו!

אז מי מחליט פה בבית הזה?

לאן הולכים, מתי הולכים, האם מותר להורים לצאת בערב, מי ישכיב אותי, מי ייקלח אותי, האם אני מסדר את החדר, אני לא מתלבש ובטח שלא מתכוון להקשיב לכם.

אז בואו נעשה קצת סדר בדברים, קרוב לגיל שנתיים אנו מגיעים לשלב התפתחותי בו הפעוט שלנו מגלה בו יכולות ו”כוחות” חדשים. הוא מפתח את זהותו העצמית, מתרגל את עצם היותו אדם נפרד (שזו לגמרי מחשבה חדשה עבורו) ובוחן את גבולות יכולתו החדשים. הילד מגלה את רצונותיו ורגשותיו הנפרדים מאלו של הוריו, ומתרגל למעשה את עצמאותו. לעיתים קרובות גיל זה מועד למאבקי כוח ושליטה מול ההורים, שעומדים חסרי אונים מול אמירות ה”לא” והתנהלותו החדשה של הילד.

חלון הצצה לסיפור מקרה: הגיעו אליי לייעוץ שינה, זוג הורים לפעוט בן שנתיים וחמישה חודשים. יישבנו לשיחה בה הכרתי אנשים אינטליגנטיים ומשכילים, היא מנהלת בבנק והוא עורך דין, אנשים עובדים ומגדלים משפחה ששגרת יומם מלאה ועמוסה . הם תארו את המצב בביתם. כל ערב מתחילים בשגרת השכבה שכוללת ארוחת ערב, מקלחות ולאחריהן ההשכבה עצמה. הפעוט, נקרא לו איתי, נרדם באופן קבוע במיטת ההורים. האבא, לאחר ייאוש, ובעיקר עקב חוסר מקום, עבר באופן קבוע לישון במיטתו של איתי בחדר הילדים יחד עם אחיו של איתי, תינוק בן 8 חודשים.  בהשכבה עצמה איתי דורש  אין ספור סיפורים , אמו סיפרה שלעיתים מקריאים לו גם ארבעה סיפורים לפני השינה , לאחר מכן הטלוויזיה צריכה להידלק, תוך כדי שאחד ההורים (עם עדיפות לאמא) יישכב איתו במיטה (במיטת ההורים כמובן) מול הטלוויזיה עד שאיתי נרדם. איתי בדרך כלל נרדם בסביבות תשע וחצי- עשר בלילה, וחשוב לא לצאת מהחדר כשעוד שנתו קלה כי הוא עלול להתעורר ואז תתחיל מחדש כל שגרת ההשכבה. הם סיפרה שאם היא לא נרדמת יחד איתו (כמו שקורה לה לפעמים) אז בתשע וחצי- עשר היא קמה ומתחילה בתפעול הבית- כביסות, כלים,בישול וכו’. ולאחר מכן מגיעה מרוסקת למיטה.

ההורים סיפרו שניסו מספר פעמים להעביר את איתי למיטתו לאחר שנרדם, אך הדבר היה מלווה בהתעוררויות בלילה ומעבר חזרה למיטתם. הם תיארו את איתי כילד עקשן ודעתן (אגב גיליתי שכתשעים אחוז מההורים מתארים כך את הילדים שלהם סביב גיל שנתיים…). ההורים כבר הרימו ידיים, שכחו מה זה לישון יחד במיטתם ועל זמן פנוי לעצמם ולזוגיות בכלל אין מה לדבר. יש כאן מחיר כבד שההורים משלמים בתחום הזוגיות והאינטימיות ומעבר לזה הם משדרים מסר שהם אינם מכבדים את עצמם!

במהלך הייעוץ עבדנו על מספר דברים, כאשר לרגע שיקפתי להם כמה קשה לאיתי, איזה משקל כבד הוא נושא על כתפיו הקטנות והצעירות. איתי, לחלוטין מנהל את הבית ואת “חוקי השינה” בבית- לא זה התפקיד של פעוט צעיר, זה תפקידם הבלעדי והמוחלט של אמא ואבא! השינה היא סוג של גבול שאנו מציבים – איפה ישנים, מתי ישנים והיא למעשה ממשיכה ומתחברת לגבולות שאנו מציבים במהלך היום.

מאוד חשוב לתת לפעוט את יכולת הבחירה בכל דבר שרק נוכל, בהתאם לגילו ויכולתו. אפשר להציג בפניו בבוקר שתי מערכות בגדים ולתת לו לבחור מה ללבוש, אפשר לשאול אותו מי הוא רוצה שייקלח אותו, אם אמא וגם אבא נמצאים וזמינים, אפשר לתת לו לבחור מה להכין לארוחת הערב ולשלב אותו בהכנת הארוחה. חשוב לתת לו את הכוח בידיים ואת יכולת הבחירה בהזדמנויות המתאימות.

יחד בנינו תהליך ותכנית מתאימה והכנתי את ההורים לקושי שבתהליך ולזמן שיידרש לשינוי המיוחל- זהו שינוי סדרי עולם מבחינת איתי וחשוב להיות שם בשבילו ולתמוך בו.

איתי הפתיע, חייבת לציין שגם אותי, כאילו רק היה צמא לשינוי הזה, כאילו רק חיכה, חיכה שמישהו יגיד לו סוף, סוף מה לעשות. לאחר מספר לילות יישן בשמחה במיטתו ואפילו רץ היישר מהמקלחת למיטה שלו וחיכה שם עם סיפור (אחד או שניים לא יותר). הוא חש גאווה שהוא יישן במיטה שלו ואבא זנח את המצעים של דייגו (או ספידי- מכונית המירוץ, או פליקס הארנב) לטובת המיטה הזוגית ואמא ….

ילדים צמאים לגבול, הגבול כשמו כן הוא- מגביל אך גם תוחם ומחבק אותם. מציב ליד רשת ביטחון והבנייה של עולם ברור ומסודר מבחינתו . ובתוך העולם הזה שם הוא יכול לעשות הכל, שם הבחירות הן שלו ושם, מתוך המקום המוגן והעוטף ,שם דווקא הוא יכול להתנסות ולנסות הרבה יותר!

לילות שלווים לכולנו!


שירלי פרי-כרם 0509005204

“לחלום מציאות”-ייעוץ שינה לילדים ותינוקות בגישה החיובית

לטיפים נוספים, שאלות ולכל מי שרוצה להתייעץ- מוזמנים להכנס לדף הפייסבוק העסקי:

https://www.facebook.com/lahlom

עוד מהבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

תצוגה מקדימה

המיתוס ושברו- איך הילד יישן רצוף/ יותר/ עד מאוחר/ עד 10:00 בשבת בבוקר ועוד...

יום יבוא ואני אוציא ספר. זאת תהיה אסופת המיתוסים הגדולה ביותר שנראתה. באיזה תחום? השינה כמובן, שנת ילדים ותינוקות. למה שינה דווקא? משום ששם צצים להם כל כך הרבה מיתוסים ואמונות ? יש מספר סיבות אבל הסיבה העיקרית היא שאנחנו...

תצוגה מקדימה

חוק ה- 21 או למה חשבנו שניסינו מספיק וזה פשוט לא עובד?

"ניסינו ניסינו, תאמיני לי שניסינו הכל זה לא עובד!" " הוא יישן רק בידיים- ניסיתי להוריד אותו וגם בעלי. כל פעם שניסינו הוא בוכה  ואין שום מצב שהוא יירדם". "כמה אפשר? כבר שבועיים אנחנו רוצים להרגיל אותה לישון במיטה שלה ולא בשלנו...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

תינוקות יונקים לא יישנים- מיתוס או אמת?

"הלו" אני עונה לשיחת הטלפון "שלום!  שמעתי שאני צריכה להפסיק להניק בשביל להתחיל..." "מה???" אני שואלת מבולבלת – "לא", אני מייד מתעשתת," אני לא יועצת הנקה, אולי התבלבלת- את צריכה המלצה על מישהי טובה? אשמח להפנות אותך". והאם מצידו...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה