הבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

לחלום מציאות- ייעוץ שינה לתינוקות וילדים בגישה החיובית

נעים להכיר- שמי שירלי פרי- כרם, נשואה ואמא לשני בנים (5,8) בעלת B.A בפסיכולוגיה וייעוץ חינוכי,גננת ויועצת שינה לתינוקות וילדים בגיל הרך. אשמח לשתף בחיי, חוויותי, ובגישה השונה והייחודית שלי לייעוץ שינה. הצצה ופתח לשנתם של... +עוד

נעים להכיר- שמי שירלי פרי- כרם, נשואה ואמא לשני בנים (5,8) בעלת B.A בפסיכולוגיה וייעוץ חינוכי,גננת ויועצת שינה לתינוקות וילדים בגיל הרך. אשמח לשתף בחיי, חוויותי, ובגישה השונה והייחודית שלי לייעוץ שינה. הצצה ופתח לשנתם של תינוקות וילדים ובעיקר לעולמם של הורים טריים וותיקים המתמודדים עם קשיים בתחום השינה.

עדכונים:

פוסטים: 21

החל מדצמבר 2013

אז מה זה בעצם מפלצת? והאם יש מפלצות בעולם? ולמה המפלצת בחרה לגור דווקא במגירת הגרביים בחדר של הילדים שלנו?

23/12/2013

“כשנכנס הדבר המפחיד לחדר שלי

בלילה שהייתי חולה,

קראתי מהר לאבא

והוא בא,

אבל לא מצא,

כי בדיוק כשהוא נכנס-

הדבר יצא”

מתוך “והילד הזה הוא אני“- הספר הקסום והנצחי שכתב יהודה אטלס ואייר, בכישרון רב, דני קרמן.

אז מה זה בעצם מפלצת? והאם יש מפלצות בעולם? ולמה המפלצת בחרה לגור דווקא במגירת הגרביים בחדר של הילדים שלנו?

בואו נתחיל דווקא בעולם המבוגרים. גם אצלנו המבוגרים יש מפלצות, אולי הן לא מתחבאות מתחת למיטה או מציצות מן הארון אבל הן בהחלט קיימות. בעולם המבוגרים – מחשבות רעות, פחדים, חרדות ודאגות אלו הן לעיתים המפלצות שלנו. במהלך היום אנחנו עסוקים וטרודים בשגרת היום, אך בלילה בתוך השקט והחשיכה, כשכל הסחות הדעת והגירויים שבסביבה נעלמים, דווקא אז הן מרימות את ראשן הכעור והאיימתני ומאיימות להשתלט על כל חלקה טובה.

גם לילדים שלנו יש מפלצות והן אף יותר מוחשיות משלנו, הן מקבלות בדרך כלל גוף, צבע וצורה ואף עוברות להתגורר אצלנו בבית, ממש בחדרו של הילדון. מפלצת זו סוג של המחשה לפחד, וכאשר דמיונם של הילדים מתפתח (סביב גיל 4) הפחד לובש צורה ולעיתים צורה מורכבת ומעניינת.

שעת ההשכבה ושלב המעבר מהיום לשנת הלילה מהווים עבור הילד פרידה- פרידה מאמא ומאבא, פרידה מהיום וכניסה לעולם חשוך ושקט. הפרידה הזו מציפה לעיתים  את כל הפחדים והחששות שלהם. ישנם פחדים הקשורים לעולם הדמיון העשיר של הילד, וישנם פחדים מציאותיים מפורצים וגנבים ,שלעיתים מתחילים לאחר שהילד חווה או שמע על מקרה שכזה.

חשוב לציין כי תופעת פחדי הלילה היא טבעית ו”נורמלית” ובדרך כלל חולפת עם הגיל.תופעה זו מתגברת בתקופות בהן קיים יותר סטרס ובמעברים ושינויים בחיים: מעבר דירה, מריבות בין ההורים ואווירה משפחתית מתוחה ולחוצה בבית. גירושין של ההורים, מחלה של בן משפחה או חלילה מוות במשפחה מעצימים את הפחד.

אז מה עושים בעצם? איך אנחנו ההורים יכולים לעזור? כיצד להגיב והכי חשוב- האם צריך לגרש את המפלצת? התשובה היא-כן ולא. מה זאת אומרת אתם שאלים ומתפלאים ,הרי ברור שצריך לגרש את המפלצת. ועדיין, התשובה כאן קצת יותר מורכבת היות והפחד נמצא במחשבותיו של הילד.

בואו נעשה תרגיל קטן- אני רוצה שלרגע אחד קטן תדמיינו לכם  נמר כתום, נמר כתום עם פרחים סגולים וורודים על גבו, שיניים חדות וזנב ארוך שבקצהו פרח סגלגל. דמיינתם? מצויין! ועכשיו הוציאו את התמונה הזו מהדמיון, הוציאו אותה מהראש , פשוט אל תחשבו על הנמר. – נו , לא לחשוב אמרתי! אז מי רואה עדיין בבירור את הפרחים על גבו של הנמר?

אם נבקש  מהילד  לא לחשוב על המפלצת ולגרש את המחשבות הרעות- רוב הסיכויים שהמחשבות ייתעצמו ויחד איתן תחושה של “אני לא בסדר” ,”אני לא מצליח”- תחושה של תסכול ואכזבת ההורים. כן, ניתן ללמד את הקטנטנים לשנות את המחשבה אבל חשוב לזכור שאין ואקום, מחשבה אחת תוחלף באחרת- וכאן בעצם יש לילד שלנו את השליטה והכח בידיים שלו, יחד איתו תוכלו להכין “מחשבות חלופיות” שיימלאו את החלל- תוכלו לעצב עימו את המחשבה החלופית (על מקום יפה ונעים,על פעילות שהוא אוהב לעשות, על אדם אהוב) כמובן שהילד הוא המוביל כאן ואתם רק תהייו שם ב”רגע האמת” להזכיר לו לעשות שימוש באותן המחשבות.

דבר נוסף שיכול לעזור זה טקס. אני מאמינה גדולה בטקסים – טקס בוקר, טקס השכבה בלילה,    – משהו קבוע וברור, שנותן תחושת בטחון ותמיד ניתן לחזור אליו. גם בלילה באמצע חלום רע או מחשבה מפחידה או בדיוק אחרי שהמפלצת התמקמה מתחת למיטה- אפשר למסד עם הילד שלנו טקס קבוע: לתרגל החלפת מחשבה, להפוך את הכרית, השמיכה או לסובב את הראש לצד השני של הכרית, משהו מוחשי , סדר פעולות קבוע וברור.

צריך לתת מקום למפלצות ולפחדים של הילדים שלנו ולא למהר ולגרש אותן. לא לבטל את הפחד, וכמובן שלא ללעוג לפחדי הילדים. אפשר לצייר, לפסל או לתאר את המפלצת לפרטי פרטים, לכתוב עליה שיר או סיפור-עם הילד- וכמובן הכל בהתאם לגילו של הילד ולמה שהוא ואתם מתחברים אליו. כשהמפלצת הופכת להיות יותר מוחשית במימד של חומר ומקבלת גוף, צורה וגבול ברור, באופן טבעי היא פחות מאיימת. יחד עם זאת, אחרי שנתנו לה מקום אפשר יחד עם הילד לחשוב על דרכים להתמודד איתה. וכאן ליצירתיות אין גבול- שיקוי קסמים בבקבוקון קטן של תרסיס (אפשר לערבב בפנים מים עם שמנים אתריים מרגיעים בריחות נעימים כמו לבנדר וכו’), לבנות לוכד חלומות/ מפלצות/ פחדים ולתלות או להניח בחדר, להציב בכניסה לחדר חיית פרווה מפחידה או את ספיידרמן, סופרמן או כל פאוור ריינג’ר צבעוני אחר(אם תשאלו אותי עם האדום זה תמיד מצליח)שייגרשו את המפלצת ויישמרן על החדר. תכינו שלט צבעוני ותלו על הדלת- “אין כניסה למפלצות” , פנס מתחת לכרית, מלכודת יצירתית במסדרון (רק תיזהרו לא ליפול אליה בעצמכם), אבקת קסמים שמפזרים בחדר לפני השינה- זה יכול להיות מיכל קטן מלא בנצנצים (בבוקר כבר תשאבו את זה) . בדרך כלל, לילדים שלנו יש את התשובות – רק צריך לשאול אותם מה יכול לעזור להם.

חשוב שהילד יירכוש את היכולת להרגיע את עצמו (בעזרתכם כמובן) ולכן הייתי ממליצה להעביר לו את המסר שהכוח בידיים שלו ואנחנו שם בשביל ללוות ולעזור ברקע. חשוב לא להתחיל במהלך הלילה שיחות ארוכות סביב הנושא, את זה תשמרו ליום, ובכלל להמעיט במלל בלילה ובעיקר לתת את התחושה של אנחנו כאן איתך- לא מומלץ להאיר את כל הבית, לפתוח טלוויזיה או לעודד את הילד לעבור לישון אצלנו, זה לעיתים פתרון קל זמין ונוח כשאנחנו ממוטטים מעייפות, אך בטווח הארוך יהיה קשה מאוד לחזור להרגלי השינה הקודמים.

יש לציין שהפחד וה”מפלצת” הם אמיתיים לחלוטין בעיני הילד שלנו, זו לא מניפולציה שמטרתה לחבל בשנתם של בני הבית ולכן חשוב לדבר על הפחדים להתייחס אליהם. אך, יחד עם זאת, פחד וחשש הם חלק מהחיים ולכן אין צורך לגונן יתר על המידה על הילד ולנפח את העניין מעבר למידותיו הקיימות.

ולסיום, לילדים ובעיקר להורים ממליצה על ספר פשוט מקסים שנקרא “דרקון- אין דבר כזה”- ספר חובה למי שעוד לא קרא, ולמי שכן מומלץ לחזור אליו מידי פעם רק בשביל להיזכר. ספר על דרקונים/ מפלצות/ פחדים או בעיות קטנות שכשאנו מתעלמים מהם הם הולכים ותופחים למימדי ענק….

לילות שלווים לכולנו!


שירלי פרי-כרם 0509005204

“לחלום מציאות”-ייעוץ שינה לילדים ותינוקות בגישה החיובית

לטיפים נוספים, שאלות ולכל מי שרוצה להתייעץ- מוזמנים להכנס לדף הפייסבוק העסקי:

https://www.facebook.com/lahlom

עוד מהבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

תצוגה מקדימה

המיתוס ושברו- איך הילד יישן רצוף/ יותר/ עד מאוחר/ עד 10:00 בשבת בבוקר ועוד...

יום יבוא ואני אוציא ספר. זאת תהיה אסופת המיתוסים הגדולה ביותר שנראתה. באיזה תחום? השינה כמובן, שנת ילדים ותינוקות. למה שינה דווקא? משום ששם צצים להם כל כך הרבה מיתוסים ואמונות ? יש מספר סיבות אבל הסיבה העיקרית היא שאנחנו...

תצוגה מקדימה

חוק ה- 21 או למה חשבנו שניסינו מספיק וזה פשוט לא עובד?

"ניסינו ניסינו, תאמיני לי שניסינו הכל זה לא עובד!" " הוא יישן רק בידיים- ניסיתי להוריד אותו וגם בעלי. כל פעם שניסינו הוא בוכה  ואין שום מצב שהוא יירדם". "כמה אפשר? כבר שבועיים אנחנו רוצים להרגיל אותה לישון במיטה שלה ולא בשלנו...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

תינוקות יונקים לא יישנים- מיתוס או אמת?

"הלו" אני עונה לשיחת הטלפון "שלום!  שמעתי שאני צריכה להפסיק להניק בשביל להתחיל..." "מה???" אני שואלת מבולבלת – "לא", אני מייד מתעשתת," אני לא יועצת הנקה, אולי התבלבלת- את צריכה המלצה על מישהי טובה? אשמח להפנות אותך". והאם מצידו...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה