הבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

לחלום מציאות- ייעוץ שינה לתינוקות וילדים בגישה החיובית

נעים להכיר- שמי שירלי פרי- כרם, נשואה ואמא לשני בנים (5,8) בעלת B.A בפסיכולוגיה וייעוץ חינוכי,גננת ויועצת שינה לתינוקות וילדים בגיל הרך. אשמח לשתף בחיי, חוויותי, ובגישה השונה והייחודית שלי לייעוץ שינה. הצצה ופתח לשנתם של... +עוד

נעים להכיר- שמי שירלי פרי- כרם, נשואה ואמא לשני בנים (5,8) בעלת B.A בפסיכולוגיה וייעוץ חינוכי,גננת ויועצת שינה לתינוקות וילדים בגיל הרך. אשמח לשתף בחיי, חוויותי, ובגישה השונה והייחודית שלי לייעוץ שינה. הצצה ופתח לשנתם של תינוקות וילדים ובעיקר לעולמם של הורים טריים וותיקים המתמודדים עם קשיים בתחום השינה.

עדכונים:

פוסטים: 21

החל מדצמבר 2013

ב 26/10 בשעה 2:00 בלילה כולנו נזיז את מחוגי השעון שעה אחת אחורנית והשעה כבמטה קסם תהפוך ל 1:00 . את התינוקות והילדים הצעירים לא ממש מעניין שהזזנו את השעון. הם מבחינתם יקומו בבקרים הבאים בשעה המקורית אליה הם רגילים- כלומר שעה אחת מוקדם יותר. לצורך ההמחשה במקום בשש וחצי בבוקר, בחמש וחצי (בבוקר, כן זה סוג של בוקר)!!!!! אז מה עושים? והאם בכלל יש מה לעשות? ואיך עוזרים לקטנטנים להסתגל לשעון החדש?

21/10/2014

הגשמים המפתיעים, שטפטפו על סכך הסוכה, הזכירו לכולנו שהחורף בפתח.

כן גם כאן יש חורף, אמנם לרוב ייבש ודי חמים, אבל עדיין- חורף! ועם החורף יד ביד מגיע- שעון החורף….

ב 26/10 בשעה 2:00 בלילה כולנו נזיז את מחוגי השעון שעה אחת אחורנית והשעה כבמטה קסם תהפוך ל 1:00 .

שעון החורף כבר מגיע....

שעון החורף כבר מגיע….

מה זה אומר מבחינתנו? זה אומר שהרווחנו עוד שעת שינה באותו הלילה. ומבחינת הקטנטנים ?  כנראה, שעל שעת השינה שהרווחנו נשלם מחיר כבד של השכמה מוקדמת בבקרים הבאים…

את התינוקות והילדים הצעירים לא ממש מעניין שהזזנו את השעון. הם מבחינתם יקומו בבקרים הבאים בשעה המקורית אליה הם רגילים- כלומר שעה אחת מוקדם יותר. לצורך ההמחשה במקום בשש וחצי בבוקר, בחמש וחצי (בבוקר, כן זה סוג של בוקר)!!!!!

אז מה עושים? והאם בכלל יש מה לעשות? ואיך עוזרים לקטנטנים להסתגל לשעון החדש?

חשוב לזכור שלכולנו לוקח מספר ימים להתרגל לשעון החדש וצריך להיות סבלניים בנושא. יחד עם זה עדיין יש מה לעשות! קבלו מספר טיפים שיעזרו לנו לעבור את השינוי בהצלחה:

  • חושך- חשוב מאוד להקפיד על החשכת החדר,שתימנע מהאור המוקדם שנכנס להפריע לשינה. מבחינת הקטנטנים שלנו חושך מסמל לילה ולילה משמעותו- שינה. אפשר גם להדגיש זאת בטקס ההשכבה של הילדים בערב, להראות את החושך בחלון ולומר “הנה חושך עכשיו, לילה, זמן לישון!” וכך לקשר בין החושך לשינה.
  • השכמה-עם המון סבלנות נתחיל להאריך את שנת הבוקר ברבע שעה במשך שלושה ימים ולאחריהם נוסיף עוד רבע שעה במשך שלושה ימים נוספים וכן הלאה-כך עד שנגיע לשעה המקורית בה הילד התעורר לפני השינוי. לדוגמא: אם הפעוט היה רגיל להקיץ בשש וחצי בבוקר וכרגע קם בחמש וחצי- בשלושת הימים הראשונים לא נתחיל בשגרת הבוקר לפני רבע לשש- לא מדליקים את האור ולא פותחים תריסים. אומרים “עדיין לילה, זמן לישון” ומגיבים בדיוק כפי שהייתם מגיבים אם היה מתעורר באמצע הלילה. לאחר 3 ימים ניתן לאחר את זמן ההשכמה בעוד רבע שעה לשש וכך הלאה. עם המון התמדה ונחישות זה בהחלט יעבוד.
  • שגרת הערב- סביר להניח שהחושך המוקדם ישפיע על הקטנטנים והם ייראו סימני עייפות מוקדמים יותר בערב. אם הילד היה רגיל לשכב לשינה בשעה שבע וחצי , עכשיו עם השעון החדש כבר בשש וחצי עלול להירדם (בזמן ארוחת הערב, באמצע משחק על השטיח או מול הטלוויזיה). גם כאן ניתן לאחר את זמן ההשכבה באותה הדרך שציינו למעלה. כל שלושה ימים אנחנו מוספים עוד רבע שעה לכיוון השעה המקורית (כלומר 18:45 למשך שלושה ימים, 19:00 למשך שלושה ימים נוספים וכן הלאה). חשוב לציין, שצריך לעשות צעד זה באופן הדרגתי. לא מומלץ  ”למשוך” את הילד להשכבה מאוחרת מידי ,בשעה המקורית, כי כך יגיע להשכבה במצב של עייפות יתר וייתקשה מאוד להירדם.

הזזת השעון היא הזדמנות פז להקדים את שעת השינה של ילדים שהורגלו לישון מאוחר מידי. שעת ההשכבה האידיאלית לתינוקות ופעוטות היא בין 18:30-20:00.

  • לא “לקפוץ” על הילד עם הרחש הראשון שמשמיע- לעיתים יש לנו ההורים נטייה לקפוץ מהר על הילד עם הקול הראשון שבוקע מפיו לעיתים מחשש ש”ייצא לגמרי מהשינה” ולעיתים מחשש מהבכי שיבוא בעקבות הקול הראשוני. פעמים רבות בעקבות הקפיצה הזו אנו כלל לא נותנים לילד הזדמנות לחזור ולהרדים את עצמו. אני מאוד ממליצה לחכות ולהשתהות רגע (גם במחיר של אולי התעוררות מלאה), אפשר ללחוש ששששש…. מחוץ לחדר ובגדול לתת את ההזדמנות לילד להירדם בחזרה באופן עצמאי. כמובן שטיפ זה נכון תמיד וניתן ליישם אותו גם עם הזזת השעון וההשכמות המוקדמות.

שיהיה חורף חמים ונעים עם לילות רגועים ושלווים במיוחד!

לשאלות והתייעצות נוספת: שירלי פרי-כרם 0509005204

“לחלום מציאות”-ייעוץ שינה לילדים ותינוקות בגישה החיובית

https://www.facebook.com/lahlom

עוד מהבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

תצוגה מקדימה

המיתוס ושברו- איך הילד יישן רצוף/ יותר/ עד מאוחר/ עד 10:00 בשבת בבוקר ועוד...

יום יבוא ואני אוציא ספר. זאת תהיה אסופת המיתוסים הגדולה ביותר שנראתה. באיזה תחום? השינה כמובן, שנת ילדים ותינוקות. למה שינה דווקא? משום ששם צצים להם כל כך הרבה מיתוסים ואמונות ? יש מספר סיבות אבל הסיבה העיקרית היא שאנחנו...

תצוגה מקדימה

חוק ה- 21 או למה חשבנו שניסינו מספיק וזה פשוט לא עובד?

"ניסינו ניסינו, תאמיני לי שניסינו הכל זה לא עובד!" " הוא יישן רק בידיים- ניסיתי להוריד אותו וגם בעלי. כל פעם שניסינו הוא בוכה  ואין שום מצב שהוא יירדם". "כמה אפשר? כבר שבועיים אנחנו רוצים להרגיל אותה לישון במיטה שלה ולא בשלנו...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

תינוקות יונקים לא יישנים- מיתוס או אמת?

"הלו" אני עונה לשיחת הטלפון "שלום!  שמעתי שאני צריכה להפסיק להניק בשביל להתחיל..." "מה???" אני שואלת מבולבלת – "לא", אני מייד מתעשתת," אני לא יועצת הנקה, אולי התבלבלת- את צריכה המלצה על מישהי טובה? אשמח להפנות אותך". והאם מצידו...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה