הבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

לחלום מציאות- ייעוץ שינה לתינוקות וילדים בגישה החיובית

נעים להכיר- שמי שירלי פרי- כרם, נשואה ואמא לשני בנים (5,8) בעלת B.A בפסיכולוגיה וייעוץ חינוכי,גננת ויועצת שינה לתינוקות וילדים בגיל הרך. אשמח לשתף בחיי, חוויותי, ובגישה השונה והייחודית שלי לייעוץ שינה. הצצה ופתח לשנתם של... +עוד

נעים להכיר- שמי שירלי פרי- כרם, נשואה ואמא לשני בנים (5,8) בעלת B.A בפסיכולוגיה וייעוץ חינוכי,גננת ויועצת שינה לתינוקות וילדים בגיל הרך. אשמח לשתף בחיי, חוויותי, ובגישה השונה והייחודית שלי לייעוץ שינה. הצצה ופתח לשנתם של תינוקות וילדים ובעיקר לעולמם של הורים טריים וותיקים המתמודדים עם קשיים בתחום השינה.

עדכונים:

פוסטים: 21

החל מדצמבר 2013

עברו שבועיים ראשונים בגן, אמו של עומר שמה לב שהפרידות, כאילו בבת אחת, נהיו קשות יותר, ארוכות וכואבות יותר. כשבאה לאסוף את עומר בסוף היום הוא החל להתייפח ללא הפסקה. בבית, שעות אחר הצהריים נהיו כמעט בלתי אפשריות כל תזוזה קטנה של האם מעומר גרמה לצרחות ובכי מתמשך. עומר נצמד לאימו ולא איפשר לה להתרחק ממנו אפילו לא לרגע. השכבת הלילה ארכה כשעה ועומר נאבק בעייפות והחזיק את עיניו פקוחות בכוח. במהלך הלילה עומר החל להתעורר כל שעה, שעה וחצי ולדרוש רק את אמו לידו. הוריו של עומר החלו להציע לו בקבוקים של תחליף חלב בהתעוררויות הלילות על מנת להרגיע אותו ולעזור לו להירדם. עומר התעורר בבוקר תשוש לגן והוריו העייפים תהו מה קרה לילד, הרי הקליטה בגן הלכה כל כך יפה?

14/09/2014


סיפור מקרה-אלה וזוהר הם הורים לעומר בן השנה ושלושה חודשים,, פנו אליי בייאוש לאחר שעומר נכנס לגן החדש שלו. עומר, ילד חייכן בעל מזג נוח היה כתינוק רגוע ונוח, וכבר מגיל חמישה חודשים לא דרש האכלות בלילה ולמד לישון רצוף במיטתו. בגיל חצי שנה אמו חזרה לעבוד ועומר היה עם מטפלת שטיפלה בו במסירות בביתו.

במהלך חודש יוני נכנס עומר לגן חדש, הוריו החליטו שעדיף להכניסו לפני תחילת השנה כך שתהיה לו ועזרה רבה יותר מהצוות בקליטה גן- כיוון שהיה הילד החדש היחידי. ההסתגלות החלה בהדרגה כאשר עומר שהה עם המטפלת שלו בגן לזמן קצוב שהתארך מיום ליום. בימים הראשונים הכל עבר כשורה. עומר גילה המון עניין במקום החדש, פעל בגן מתוך סקרנות ונראה שמח ומלא מרץ. לאחר שלושה ימים נשאר כבר לבדו בגן כשהפרידה עברה יפה וכמעט ללא בכי. הוריו של עומר היו מאושרים לשמוע על הקליטה הטובה בגן ,המטפלת נפרדה מהמשפחה וגם הפרידות בבוקר מאמא ואבא עברו נהדר. המטפלות והגננת דיווחו שעומר משחק יפה, אוכל טוב ולמעשה הכל מצויין!

גן חדש

עברו שבועיים ראשונים בגן, אמו של עומר שמה לב שהפרידות, כאילו בבת אחת, נהיו קשות יותר, ארוכות וכואבות יותר. כשבאה לאסוף את עומר בסוף היום הוא החל להתייפח ללא הפסקה. בבית, שעות אחר הצהריים נהיו כמעט בלתי אפשריות כל תזוזה קטנה של האם מעומר גרמה לצרחות ובכי מתמשך. עומר נצמד לאימו ולא איפשר לה להתרחק ממנו אפילו לא לרגע. השכבת הלילה ארכה כשעה ועומר נאבק בעייפות והחזיק את עיניו פקוחות בכוח. במהלך הלילה עומר החל להתעורר כל שעה, שעה וחצי ולדרוש רק את אמו לידו. הוריו של עומר החלו להציע לו בקבוקים של תחליף חלב בהתעוררויות הלילות על מנת להרגיע אותו ולעזור לו להירדם. עומר התעורר בבוקר תשוש לגן והוריו העייפים תהו מה קרה לילד, הרי הקליטה בגן הלכה כל כך יפה?

בהמלצת חברים פנו ליועצת שינה על מנת לחזור חזרה להרגלי השינה הטובים אך נענו בשלילה להתחלת תהליך של ליווי כיוון שעומר עדיין נמצא במהלכה של ההסתגלות לגן. הסבתות הרגיעו וטענו שהכל בסדר והשינה תחזור לעצמה ברגע שעומר ייתרגל לגן.

חלפו חודשיים, עומר הסתגל לגן החדש, הגיע כל בוקר בשמחה, נקשר מאוד לאחת המטפלות ונראה שהוא אהוב ועטוף בגן. אחר הצהריים כשאמא באה לאסוף אותו התקשה לעיתים לעזוב את המשחקים וללכת הביתה. הכל נראה כשורה, אחר הצהריים התנהלו בצורה נעימה וההורים נהנו מהשלווה והנועם שחזרו לילד החייכן. רק הלילות…. הלילות עדיין לבנים, עומר ממשיך להקיץ משנתו, דורש מספר בקבוקים בלילה וכל הרדמה אורכת כמעט שעה. ההורים מותשים ועייפים ומשוועים לעיצה ועזרה…

אז מה קורה כאן בעצם ולמה הקליטה בגן משפיעה כך על השינה ? ומדוע לאחר ההסתגלות דפוסי השינה לא חוזרים לעצמם? ובעיקר, מה נכון לעשות בזמן הקליטה ולאחריה על מנת להקל על הילד וההורים?

קליטה והסתגלות למקום חדש מהווים אתגר עבור כולנו, הורים וילדים. לרוב, אנחנו מצפים שההסתגלות תהייה קשה בתחילה אך תוך מספר ימים נראה שיפור והקלה בקושי. חשוב להבין שדפוסי ההסתגלות של ילדים שונים- שונים זה מזה. יש ילדים שייראו קושי בימים הראשונים ויירגעו וייפתחו בהדרגה למקום החדש, ועבור אחרים עובר קצת זמן עד ש”נופל האסימון”. לעיתים הילד מרגיש בהתחלה שהגיע למעין ג’ימבורי חדש והוא נהנה לשחק, מתרחק מההורה ומתנהג בחופשיות ורק לאחר שבוע, שבועיים מתקבלת ההבנה שהוא נשאר כאן ללא ההורה הקרוב והקושי בפרידות ובשהייה בגן עולה.

עומס הגירויים החדשים, הסביבה החדשה, ההתנתקות מההורה או ממטפל קרוב ומוכר ובכלל כל ההתרגשות, הפחד והמתחים עולים וצצים בלילה.

שינה עבור הילד גם היא סוג של פרידה. ולכן גם ילדים שלא הראו קשיים בשינה לפני מראים לעיתים קושי, ומצוקה בלילות. דפוסי השינה משתבשים, ההשכבות מתארכות, מתרבות הקימות וההתעוררויות הליליות. לעיתים מתוך הצורך שלנו להקל ולעזור אנחנו מקבעים גם הרגלים חדשים (שינה במיטה עם ההורים, יותר הנקות/ בקבוקים בלילה/ שינה מול הטלוויזיה וכו’).

מספר דגשים להקלה על ההסתגלות ושמירה על הרגלי שינה טובים:

-        חשוב להבין שמדובר בתקופה. התקופה יכולה לנוע בין שבוע לאף מספר חודשים. במהלך תקופת ההסתגלות חשוב לספק לילד את הנחמה וההרגעה, את הקרבה לה הוא זקוק במהלך השעות בבית ולקבל בהבנה רגרסיה בהרגלים והתנהגויות.

-        אם יש חפץ מעבר כלשהו (בובה, שמיכי, וכו’) או מוצץ אל תהססו לתת אותם יותר לילד, גם בגן וגם בבית- זה יכול לעזור בהרגעה ובהמשך נוכל לגמול גם מזה. כרגע הילד זקוק לזה יותר.

-        ההשכבות בגן- אם מתאפשר לדחות את השינה בגן עד שהילד יילמד להכיר את המסגרת והדמויות המטפלות, זה עדיף. חשוב לא ללחוץ יותר מידי על הצוות בגן לשימור הרגלי השינה הטובים. אם בתחילה הילד זקוק ליותר עזרה: ידיים, ישיבה לידו, ליטופים או טפיחות. לא למנוע את זה ממנו בגן.

אל תשכחו שמדובר על הירדמות במקום חדש עם אנשים לא מוכרים ושינה רגועה דורשת ביטחון והיכרות עם הסביבה. בהמשך ולאט לאט הצוות בגן יוריד את ההתערבות בהשכבה והילד יוכל להירדם בצורה עצמאית.

-        ההשכבות בבית- גם אם לילד קשה להירדם בשעה הרגילה, חשוב לא לדחות את שעת ההשכבה מתוך מחשבה שיהיה עייף יותר ויצליח להירדם מהר יותר. לרוב מה שקורה זו התוצאה ההפוכה- עייפות יתר שמקשה עוד יותר על ההרדמות. צריך לתת את הזמן בהשכבה ואם הילד דורש את נוכחותם לצידו, לאפשר לו. יחד עם זה- לא ממליצה להוסיף הרגלי שינה חדשים (כמו בקבוקים נוספים, מעבר למיטת ההורים וכו’) הנוכחות שלכם לצידו מספיקה והרגלים חדשים שכאלו ממהרים להתקבע ויישארו שם גם כשהילד ייסתגל כבר לגן.

-        התעוררויות ליליות- בכל התעוררות שכזו לא למהר ו”לקפוץ” על הילד. תמיד לתת רגע, להשתהות קצת ולתת לו הזדמנות לחזור לשינה בעצמו. אפשר ללחוש שששש… מחוץ לחדר ולחכות רגע. אם יש צורך, לגשת לילד ולעזור לו שוב להירדם במיטתו כמו בהשכבה הראשונית.

שתהיה לכולם קליטה טובה וקלה במסגרות החדשות ושנה נהדרת!

שירלי פרי-כרם 0509005204

“לחלום מציאות”-ייעוץ שינה לילדים ותינוקות בגישה החיובית

https://www.facebook.com/lahlom

 

עוד מהבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

תצוגה מקדימה

המיתוס ושברו- איך הילד יישן רצוף/ יותר/ עד מאוחר/ עד 10:00 בשבת בבוקר ועוד...

יום יבוא ואני אוציא ספר. זאת תהיה אסופת המיתוסים הגדולה ביותר שנראתה. באיזה תחום? השינה כמובן, שנת ילדים ותינוקות. למה שינה דווקא? משום ששם צצים להם כל כך הרבה מיתוסים ואמונות ? יש מספר סיבות אבל הסיבה העיקרית היא שאנחנו...

תצוגה מקדימה

חוק ה- 21 או למה חשבנו שניסינו מספיק וזה פשוט לא עובד?

"ניסינו ניסינו, תאמיני לי שניסינו הכל זה לא עובד!" " הוא יישן רק בידיים- ניסיתי להוריד אותו וגם בעלי. כל פעם שניסינו הוא בוכה  ואין שום מצב שהוא יירדם". "כמה אפשר? כבר שבועיים אנחנו רוצים להרגיל אותה לישון במיטה שלה ולא בשלנו...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

תינוקות יונקים לא יישנים- מיתוס או אמת?

"הלו" אני עונה לשיחת הטלפון "שלום!  שמעתי שאני צריכה להפסיק להניק בשביל להתחיל..." "מה???" אני שואלת מבולבלת – "לא", אני מייד מתעשתת," אני לא יועצת הנקה, אולי התבלבלת- את צריכה המלצה על מישהי טובה? אשמח להפנות אותך". והאם מצידו...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה