הבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

לחלום מציאות- ייעוץ שינה לתינוקות וילדים בגישה החיובית

נעים להכיר- שמי שירלי פרי- כרם, נשואה ואמא לשני בנים (5,8) בעלת B.A בפסיכולוגיה וייעוץ חינוכי,גננת ויועצת שינה לתינוקות וילדים בגיל הרך. אשמח לשתף בחיי, חוויותי, ובגישה השונה והייחודית שלי לייעוץ שינה. הצצה ופתח לשנתם של... +עוד

נעים להכיר- שמי שירלי פרי- כרם, נשואה ואמא לשני בנים (5,8) בעלת B.A בפסיכולוגיה וייעוץ חינוכי,גננת ויועצת שינה לתינוקות וילדים בגיל הרך. אשמח לשתף בחיי, חוויותי, ובגישה השונה והייחודית שלי לייעוץ שינה. הצצה ופתח לשנתם של תינוקות וילדים ובעיקר לעולמם של הורים טריים וותיקים המתמודדים עם קשיים בתחום השינה.

עדכונים:

פוסטים: 21

החל מדצמבר 2013

החופש מהכל...

החופש מהכל…

החופש ה-ג-ד-ו-ל בפתח הים, הבריכה, שעות מחשב וטלוויזיה ושלל מסכים. קייטנות,בילויים עם חברים, נסיעות ,סבתות בפעולה, טיסות לאילת, לח”ול ובעיקר -יציאה מהשגרה.

הילדים מחכים לחופש ושמחים כמובן לצאת מהמסגרת ולשבור שגרה. ואנחנו ההורים בעיקר עסוקים במילוי הזמן הפנוי (שלהם, לא שלנו חלילה…), מציאת סבתא פנוייה, ותימרון בין החופש (שלהם) העבודה (שלנו) ושאר מטלות היומיום.

קצת מפרגנים וקצת מקנאים ומנסים להתרגל לסדר החדש ולשגרת החופש שנוחתת אצלנו ביולי (לבוגרים שבחבורה) ובאוגוסט לקטנטנים וממריאה בחזרה בספטמבר (עד החגים כמובן).

אז מה עושים עם הלוז החדש ואיך מארגנים את היום? ומה על שעות השינה וההשכבה? חמש כללי אצבע להיערכות לחופשה:

מפרידים- מפרידים בין ה”גדולים” ל”קטנים”. הפעוטות והתינוקות לרוב אינם זקוקים ממש לחופשה כה ארוכה ולשבירת הרגלים גורפת. הם זקוקים לשגרה, תיכנון ובעיקר שמירה על שעות השינה וזמני האכילה. ילדי הגן והכיתות הנמוכות נהנים מהחופש ומהיציאה משגרה אך עדיין חשוב לזכור שגם הם זקוקים ליציבות ולביטחון שבשגרה וכמובן למספיק שעות שינה.

למתבגרים שבחבורה, כמובן, שהחופש שאנחנו מאפשרים גדול יותר. תרתי משמע והיציאה מהגבולות שבשגרה רחבה יותר.הם גם זקוקים לזה יותר- עדיין חשוב לזכור שדווקא להם הסכנות שבחופש רבות יותר, מותר גם להם לומר לא (והם אפילו ממש זקוקים לזה) ובעיקר לדרוש ולדעת מה קורה איתם בעודף הזמן הפנוי שנוצר. לעיתים אנחנו מצפים מהם לעזרה, אם זה בשמירה ותעסוקה לאחים הצעירים או במטלות הבית, ומתאכזבים כשהם עסוקים בעולמם ולא יוזמים או מבצעים את המטלות. חשוב מאוד לתאם איתם ציפיות  כבר בתחילת החופש או לפני וממש לנהל “משא ומתן” בתיכנון החופשה כמה בילויים? מי מממן? לאן? מתי? מה המטלות שמצופות ממך? וכו’.

מתכננים- ילדי הגן והכיתות הנמוכות זקוקים מאוד לשמירה על סדר יום ומסגרת ולגבולות ברורים – מה מותר ומה אסור (גם בחופש). ובעיקר לידיעה של “מה הולך להיות היום?” “ומה צפוי לי?” – הביטחון והיציבות חשובים להם מאוד. אז גם אם אנחנו “זורמים” לנו בחופשה- מתכננים טיולים ספונטניים וחופשות רחוקות, חשוב מאוד ליידע אותם בתחילת היום או בערב. מה מתוכנן לנו למחרת/ באותו יום ובתוך היום ליצור “עוגני זמן” ברורים של שינה, מנוחה, זמני אוכל מסודרים וכו’. כי עם כל הזרימה, הספונטניות והחופש – ילד עצבני, רעב ועייף- זה לא בדיוק המתכון להנאה לא שלו ולא שלנו.

מבינים- מבינים שהימים משתנים שעת ההשכמה בבוקר גמישה ויחד איתה גם שעת ההשכבה בערב משתנה. אצל הקטנים אפשר לאחר מעט את שעת ההשכבה בערב (בהתאם לאיחור בשעת הקימה) לאפשר להם להרגיש את אווירת החופש ויחד עם זה לשמור עדיין על מספר שעות השינה שלהם גם בחופש. פעוט מגיל שנה עד שלוש זקוק ל 12-14 שעות שינה במהלך היום, בגילאי שלוש עד חמש שנים ילדי הגן זקוקים לכ 12 שעות שינה ומגיל חמש מספר שעות השינה המומלץ הוא בין 10-12 שעות שינה.

המתבגרים, גם הם זקוקים ללא מעט שעות שינה- חשוב לזכור ששעת השינה שלהם לרוב מאוחרת ובעיקר בחופש ולכן עדיף לתת להם לישון בבוקר (גם אם זה עד שעות הצהריים המאוחרות וגם אם לנו ממש קשה לראות אותם מתבטלים….).צריך לזכור שהמתבגרים שלנו זקוקים לפחות לשמונה שעות שינה.

מגבילים- “הכל אני יכול בחופש הגדול”- אולי שם בשיר הקסום מילדותינו הובטחה ההבטחה הגדולה שלא תמיד קויימה.. . אז הכל? לא הכל- ילדים עדיין זקוקים לגבול שישמור עליהם גם בחופש הגדול. הגבול שומר ומחבק ויחד עם זה מאפשר מרחב של התנסות, חופש ופעולה. הגבול מאפשר את ה”מרד” ואת אמירת ה”לא” שהמתבגרים כל כך זקוקים לה.

מתכוננים לחזרה- אז אמנם החזרה לשגרה עדיין רחוקה אבל הורים רבים מפחדים משינוי ההרגלים בחופשה מתוך החשש שאחר כך לא יצליחו לחזור להרגלים הקודמים. חשוב לזכור שגם ביומיום אנחנו יוצאים מהשגרה- בשישי ובשבת, בחגים ולעיתים בגלל מחלות. תמיד ניתן לחזור לשגרה כשהדבר נעשה בסבלנות ובהדרגה וחבל לא להנות מחלון החופש ולאפשר לילדים להתאוורר וללמוד שמותר לפעמים לשבור הרגלים- גם זו למידה חשובה.

שתהייה לכולם חופשה מהנה, רגועה ולא לשכוח לפרגן גם לעצמנו “איים של שפיות ” בתוך החופשה ולקחת לפעמים פסק זמן גם לנו ההורים….

שירלי פרי-כרם 0509005204

“לחלום מציאות”-ייעוץ שינה לילדים ותינוקות בגישה החיובית

https://www.facebook.com/lahlom

עוד מהבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

Thumbnail

המיתוס ושברו- איך הילד יישן רצוף/ יותר/ עד מאוחר/ עד 10:00 בשבת בבוקר ועוד...

יום יבוא ואני אוציא ספר. זאת תהיה אסופת המיתוסים הגדולה ביותר שנראתה. באיזה תחום? השינה כמובן, שנת ילדים ותינוקות. למה שינה דווקא? משום ששם צצים להם כל כך הרבה מיתוסים ואמונות ? יש מספר סיבות אבל הסיבה העיקרית היא שאנחנו...

Thumbnail

חוק ה- 21 או למה חשבנו שניסינו מספיק וזה פשוט לא עובד?

"ניסינו ניסינו, תאמיני לי שניסינו הכל זה לא עובד!" " הוא יישן רק בידיים- ניסיתי להוריד אותו וגם בעלי. כל פעם שניסינו הוא בוכה  ואין שום מצב שהוא יירדם". "כמה אפשר? כבר שבועיים אנחנו רוצים להרגיל אותה לישון במיטה שלה ולא בשלנו...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

תינוקות יונקים לא יישנים- מיתוס או אמת?

"הלו" אני עונה לשיחת הטלפון "שלום!  שמעתי שאני צריכה להפסיק להניק בשביל להתחיל..." "מה???" אני שואלת מבולבלת – "לא", אני מייד מתעשתת," אני לא יועצת הנקה, אולי התבלבלת- את צריכה המלצה על מישהי טובה? אשמח להפנות אותך". והאם מצידו...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים