הבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

לחלום מציאות- ייעוץ שינה לתינוקות וילדים בגישה החיובית

נעים להכיר- שמי שירלי פרי- כרם, נשואה ואמא לשני בנים (5,8) בעלת B.A בפסיכולוגיה וייעוץ חינוכי,גננת ויועצת שינה לתינוקות וילדים בגיל הרך. אשמח לשתף בחיי, חוויותי, ובגישה השונה והייחודית שלי לייעוץ שינה. הצצה ופתח לשנתם של... +עוד

נעים להכיר- שמי שירלי פרי- כרם, נשואה ואמא לשני בנים (5,8) בעלת B.A בפסיכולוגיה וייעוץ חינוכי,גננת ויועצת שינה לתינוקות וילדים בגיל הרך. אשמח לשתף בחיי, חוויותי, ובגישה השונה והייחודית שלי לייעוץ שינה. הצצה ופתח לשנתם של תינוקות וילדים ובעיקר לעולמם של הורים טריים וותיקים המתמודדים עם קשיים בתחום השינה.

עדכונים:

פוסטים: 21

החל מדצמבר 2013

חמים ונעים פה, אני צף לי בתוך המים העוטפים, מתנדנד בעדינות מצד לצד, וזה מרגיע, תחושה של ערסל.התאורה עמומה, הקולות חלשים ונשמעים מרחוק בתוך גלי המים. אני לא צריך לבקש כלום, בטח שלא לדרוש. הכל מוגש לי ומוכן בדיוק כמו שאני אוהב ובדיוק בזמן. אני יכול לישון מתי שבא לי ולקום בדיוק כשמתחשק. ולא, לא מדובר בחופשה באיים המלדיביים וגם לא בחופים של תאילנד- זו התחושה של התינוק שלנו, העטוף והמוגן ברחם. זו התחושה שהוא חווה תשעה חודשים, ואז- אז מגיע המפץ הגדול …..

03/04/2014

 

חמים ונעים פה, אני צף לי בתוך המים העוטפים, מתנדנד בעדינות מצד לצד, וזה מרגיע, תחושה של ערסל.התאורה עמומה, הקולות חלשים ונשמעים מרחוק בתוך גלי המים. אני לא צריך לבקש כלום, בטח שלא לדרוש. הכל מוגש לי ומוכן בדיוק כמו שאני אוהב ובדיוק בזמן. אני יכול לישון מתי שבא לי ולקום בדיוק כשמתחשק. ולא, לא מדובר בחופשה באיים המלדיביים וגם לא בחופים של תאילנד- זו התחושה של התינוק שלנו, העטוף והמוגן ברחם. זו התחושה שהוא חווה תשעה חודשים, ואז- אז מגיע המפץ הגדול …..

הורים רבים מתארים את שלושת החודשים הראשונים כתקופה של הזדקקות מוחלטת, חוסר שקט עם המון קשיים של הילדון הקטן- “רק הנחתי אותו ומייד הוא בוכה”, “הוא חייב להיות על הידיים כל הזמן”, ” אם אנחנו עוצרים את התנועה בעגלה מייד הוא צורח”,” “הוא לא רגוע”, “אי אפשר להשאיר אותו לרגע לבד”- ומה עם כאבי הבטן? הגזים? הפליטות? הבכי?

אז האם התינוק שנולד לאחר 9 חודשי הריון באמת מוכן לצאת עולם הגדול?

ד”ר הארווי קארפ, בספרו “התינוק הכי מאושר ברחוב”, מעלה תיאוריה מעניינת. לפי תיאורייה זו, התינוק שנולד לאחר 9 חודשים ברחם עדיין “לא בשל” לצאת לעולם. למעשה, התינוק “מפונה” מהרחם בשלב מוקדם מידי כאשר המערכות שלו לא סיימו לגמרי להבשיל. התיאורייה טוענת שהתינוק היה אמור להישאר ברחם עוד שלושה חודשים, “הטרימסטר הרביעי” ,על מנת לצאת “מוכן” לעולם.

יש הרבה סיבות ליציאה המוקדמת מהרחם. אחת מהן היא שהאבולוציה גרמה לנשים ללדת תינוקות פחות ופחות בשלים, וממש “לפנות” את התינוקות 3 חודשים קודם, בגלל שהמוח שלהם (וגם הראש) נעשה גדול מדי! לפני כמליון שנה משקל התינוק הממוצע היה 1.6 ק”ג ונפח המוח 400 סמ”ק. מאז נפח מוחו של התינוק הוכפל אבל האגן נשאר דומה ברוחבו. לכן, העובר יוצא מהרחם בשלב התפתחותי מוקדם יחסית. על מנת להגיע למצב בו בעלי חיים יונקים אחרים נולדים, היה צריך התינוק להישאר ברחם אפילו עוד שנה! כן, כן, תחשבו למשל על הסייח הנולד שלומד מייד ללכת….

התינוק שלנו נולד למעשה “פג”- התלוי לחלוטין בהוריו. ומכאן נולדה התיאוריה של הטרימסטר הרביעי.

בעבר ובתרבויות קדומות ההתמודדות עם התינוקות ה”לא בשלים” התאפשרה כאשר האמהות סחבו את התינוקות שלהם עליהם, שמרו עליהם עטופים ובטמפ’ הנכונה ויצרו עטיפות בד (מעין מנשאים) כדי להניח את התינוקות ולשאת אותם ולספק להם את התחושה כאילו הם עדיין היו ברחם.

כיום, (למרות כוחם העולה של המנשאים….) בתרבות המערבית, אנחנו נוטים לשים דגש, ולעיתים קצת מוגזם, על המונח “עצמאות”. אנחנו חוששים מ”הרגלים רעים” וממהרים להתחיל בחינוך נכון ללא פינוק יתר.

הסבתות מזהירות אותנו שלא נרגיל לידיים, הדודה אומרת שהתינוקי עושה עלינו מניפולציות כי היא לא רוצה לישון ואנחנו מבולבלים ובעיקר עייפים- מתלבטים מה נכון לעשות ולמה בעצם התינוק זקוק?

בתקופת ההסתגלות הראשונית, שהיא למעשה הטרימסטר הרביעי, התינוק שלנו זקוק להסתגלות איטית, הדרגתית ועוטפת לעולם שלנו. התנועה, העיטוף, חום ומגע הגוף שלנו אינם מותרות ופינוקים- התינוק הרך זקוק להם, זהו צורך של ממש! הנוכחות המרגיע והקרובה של אמא או אבא מספקת לתינוק שלנו ביטחון ומקלה עליו בחשיפה ובהסתגלות לעולם.

על מנת שהתינוק יהיה רגוע יותר מומלץ מאוד לחקות עד כמה שניתן את התנאים המוכרים לו מהרחם. אני קוראת לפעולות הראשוניות האלו “ריכוך של העולם”. להוריד את עוצמות הרעשים והאורות עד כמה שניתן . לספק לתינוק מגע קרוב ולא לחשוש מהרמה בידיים. לדאוג שבמיטה/ עריסה התינוק יהיה עטוף ומעורסל. לאפשר תנועה מרגיעה- עם מנשא על הגוף, עגלה, נדנוד, קפיצה על הכדור. קולות מונוטוניים גם הם, מאוד מרגיעים תינוקות- זה יכול להיות קול שאתם מפיקים- לחישה או המהום, “רעש לבן” או סתם הרעש של המזגן.

ולחובבי השופינג….

משיטוטים בחנויות וברשת מצאתי המון אביזרים ראשוניים שבאמת עוזרים בחודשים הראשונים לייצר תחושות שדומות לאלו שהיו לתינוק ברחם.

מוצר מקסים שנתקלתי בו ברשת, מיועד במקור לפגים שנולדו טרם הזמן, אך מכיוון שאני מאמינה גדולה בטרימסטר הרביעי אני חושבת שלכולם מגיע ולא רק לפגים ה”רשמיים”.  מדובר ב”חיבוקן”- ערכת קינון לקטנטנים .www.webepreemie.co.il

רק המילה “קן” כבר עושה את הקסם. החיבוקן עוטף את התינוק ומרכך בעבורו את המעבר מהרחם לעולם החיצון ומאפשר להשכיב את הקטנטן בתנוחה נכונה , נוחה ועוטפת. ה”חיבוקן” ניתן להשכרה בתשלום חודשי.

עוד דבר שמאוד מומלץ לקטנטנים אלו שמיכות העיטוף. שמיכת העיטוף מאפשרת להורה לעטוף את התינוק ולמנוע את תנועות הגוף הבלתי רצוניות המאפיינות את גיל זה (רפלקס מורו)- תנועות אלו מעירות בדרך כלל את התינוק בפתאומיות ומפריעות לשנתו. השמיכה נותנת את תחושת החום והעיטוף שהקטנטנים זקוקים לה כל כך.

והנה דוגמא לשמיכה מאתר “נמשים” ברשת (ובכלל נתקלתי שם בהמון מוצרים מדליקים- שווה שיטוט…)

www.nemashim-baby.com

.

וכמובן שתמיד אפשר גם לבד ובאופן יצירתי לייצר סביבה נעימה ועוטפת לגוזל שלנו. והכי חשוב ונכון- להיענות לצרכים של התינוק הקטנטן ולאפשר לו להיות במקום שבו הוא מרגיש הכי מוגן ובטוח- עלינו .

שירלי פרי-כרם 0509005204

“לחלום מציאות”-ייעוץ שינה לילדים ותינוקות בגישה החיובית

https://www.facebook.com/lahlom

 

עוד מהבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

תצוגה מקדימה

המיתוס ושברו- איך הילד יישן רצוף/ יותר/ עד מאוחר/ עד 10:00 בשבת בבוקר ועוד...

יום יבוא ואני אוציא ספר. זאת תהיה אסופת המיתוסים הגדולה ביותר שנראתה. באיזה תחום? השינה כמובן, שנת ילדים ותינוקות. למה שינה דווקא? משום ששם צצים להם כל כך הרבה מיתוסים ואמונות ? יש מספר סיבות אבל הסיבה העיקרית היא שאנחנו...

תצוגה מקדימה

חוק ה- 21 או למה חשבנו שניסינו מספיק וזה פשוט לא עובד?

"ניסינו ניסינו, תאמיני לי שניסינו הכל זה לא עובד!" " הוא יישן רק בידיים- ניסיתי להוריד אותו וגם בעלי. כל פעם שניסינו הוא בוכה  ואין שום מצב שהוא יירדם". "כמה אפשר? כבר שבועיים אנחנו רוצים להרגיל אותה לישון במיטה שלה ולא בשלנו...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

תינוקות יונקים לא יישנים- מיתוס או אמת?

"הלו" אני עונה לשיחת הטלפון "שלום!  שמעתי שאני צריכה להפסיק להניק בשביל להתחיל..." "מה???" אני שואלת מבולבלת – "לא", אני מייד מתעשתת," אני לא יועצת הנקה, אולי התבלבלת- את צריכה המלצה על מישהי טובה? אשמח להפנות אותך". והאם מצידו...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה