הבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

לחלום מציאות- ייעוץ שינה לתינוקות וילדים בגישה החיובית

נעים להכיר- שמי שירלי פרי- כרם, נשואה ואמא לשני בנים (5,8) בעלת B.A בפסיכולוגיה וייעוץ חינוכי,גננת ויועצת שינה לתינוקות וילדים בגיל הרך. אשמח לשתף בחיי, חוויותי, ובגישה השונה והייחודית שלי לייעוץ שינה. הצצה ופתח לשנתם של... +עוד

נעים להכיר- שמי שירלי פרי- כרם, נשואה ואמא לשני בנים (5,8) בעלת B.A בפסיכולוגיה וייעוץ חינוכי,גננת ויועצת שינה לתינוקות וילדים בגיל הרך. אשמח לשתף בחיי, חוויותי, ובגישה השונה והייחודית שלי לייעוץ שינה. הצצה ופתח לשנתם של תינוקות וילדים ובעיקר לעולמם של הורים טריים וותיקים המתמודדים עם קשיים בתחום השינה.

עדכונים:

פוסטים: 21

החל מדצמבר 2013

“בגללך הוא לא יישן. אם לא היית מניקה אותו לא היינו צריכים להגיע לכאן בכלל…” האמא מסתכלת אליי כולה מבולבלת- “להפסיק להניק?” היא שואלת. והריי אני התעקשתי איתה בטלפון שגם בן הזוג יגיע לשיחת הייעוץ, ושחשובה לי התמיכה ושיתוף הפעולה של שניהם. ועכשיו, מה עושים? והוא כל כך מתעקש ובטוח בעצמו….אז שינה והנקה בכלל הולכים ביחד? והאם אמא שבוחרת להניק יכולה להגיד ביי, ביי לשינה למשך השנה הקרובה לפחות?

25/03/2014

“הלו” אני עונה לשיחת הטלפון “שלום!  שמעתי שאני צריכה להפסיק להניק בשביל להתחיל…” “מה???” אני שואלת מבולבלת – “לא”, אני מייד מתעשתת,” אני לא יועצת הנקה, אולי התבלבלת- את צריכה המלצה על מישהי טובה? אשמח להפנות אותך”. והאם מצידו השני של הקו מתעקשת “לא, לא! לא הבנת- נתנו לי את המספר שלך- הבן שלי לא יישן – לילות לבנים , את יודעת ….אני מניקה אבל חברה שלי אמרה לי שלפני שמתחילים תהליך ייעוץ שינה צריך לגמול- אז רציתי לדעת אם גומלים בתהליך או לפני ואולי פשוט אני אפסיק כבר היום…”

וזאת הייתה שיחת הטלפון שפתחה את יום העבודה. מייד לאחריה פגישת ייעוץ שינה- פגישה ראשונית שמתחילה את תהליך הליווי. הזוג מגיע, רק מתיישב והטונים עולים….

“בגללך הוא לא יישן. אם לא היית מניקה אותו לא היינו צריכים להגיע לכאן בכלל…” האמא מסתכלת אליי כולה מבולבלת- “להפסיק להניק?” היא שואלת.  והריי אני התעקשתי איתה בטלפון שגם בן הזוג יגיע לשיחת הייעוץ, ושחשובה לי התמיכה ושיתוף הפעולה של שניהם. ועכשיו, מה עושים? והוא כל כך מתעקש ובטוח בעצמו.

טוב נו, אני חושבת לעצמי- בטח מישהו הכריז היום על יום מלחמה בהנקה….

אז שינה והנקה בכלל הולכים ביחד? והאם אמא שבוחרת להניק יכולה להגיד ביי, ביי לשינה למשך השנה הקרובה לפחות?

פניתי לטל בן יהודה,מדריכת הנקה מוסמכת, שתומכת ומלווה אמהות ומשפחות לפני ואחרי לידה.  וביקשתי מטל שתאיר את עיננו ותוכל לתת לנו תשובות מוסמכות לשאלות, שעולות על הקשר בין שינה להנקה.

האם כדאי לי להניק בכלל? שמעתי שתינוקות יונקים אין סיכוי שיישנו בלילה רצוף? הנקה ושינה בכלל הולכים ביחד?

 אין קשר בין תינוק יונק לתינוק יישן בלילה. ישנו אותו סיכוי שתינוק יישן בלילה בין אם הוא יונק או לוקח תמ”ל (פורמולה). כדאי מאוד להניק- ההנקה היא הרבה מעבר למזון. ההנקה משפיעה הן במישור הפיזי והן במישור הרגשי.

הנקה ושינה הולכים יחד, השאלה היא מה האם רוצה. נהוג לחשוב ככה כי אם מניקה ניגשת לתינוק ודי מהר מציע לו שד, כדי להרגיע, לנחם, לחזק ולאו דווקא להאכיל. חשוב לדעת כי על פי ההערכה, להתעוררויות במהלך הלילה יש חלק חשוב בהגנה על תינוקות מפני מוות בעריסה.

הילד יונק המון בלילה, אם אני אגמול אותו מההנקות בלילה- האם ייגמר לי החלב?

החלב לא ייגמר אם תגמלי אותו מהנקת לילה. השאלה היא בן כמה התינוק ומה משקלו. אם הכל תקין אין מניעה מגמילת לילה. הגוף ממשיך לייצר פרולקטין בלילה בין אם תניקי או לא. הגוף “יילמד” את כמויות החלב החדשות שהתינוק יונק ויווסת את ייצור החלב לפי דרישה.

בכל פעם שהילד מתעורר בלילה הוא רוצה לינוק- אני חושבת שהציצי הפך למוצץ- מה עושים?

לעיתים אנו נוהגות להתבלבל ולחשוב שכל פעם שהתינוק מתעורר בלילה הוא רוצה וצריך לינוק. אם החלטנו לווסת את ההנקות בלילה אז צריך לנסות ולזהות למה התינוק התעורר מלכתחילה – אולי מתוך הרגל? אולי צריך להחליף לו?אולי הוא רק צריך לדעת שאמא עדין בסביבה? לפעמים מספיק רק הריח של האם  כדי שהתינוק יחזור לישון….

תינוק שתלוי בהנקה על מנת להירדם, יתעורר בסוף כל מחזור שינה וידרוש לינוק על מנת לחזור לישון. במקרה הזה יש צורך לנתק את התלות בין ההנקה להירדמות וללמד את התינוק להירדם עצמאית.

האם זה נכון שתינוק יונק עדיף שיישן צמוד אליי במיטה שלי?

באופן כללי עדיף שתינוקות יישנו באותו חדר של האם  כי זה מרגיע אותם,  הם “יודעים” שהם בטוחים. חשוב לציין, שעדיף שתינוק בן יומו יישן באותו חדר של האם. בהמשך זו לגמרי בחירה של האמא האם לישון עם התינוק באותה מיטה. באותה מידה הוא יכול לישון במיטת תינוק צמוד למיטת האם, בריחוק אך באותו חדר ואף בחדר נפרד.

חשוב לזכור כי בשינה משותפת באותה המיטה עם התינוק- קיימת גם סכנת חנק ויש צורך לנקוט באמצעי בטיחות אם בוחרים בכך.

בתהליך של ייעוץ שינה הפחתתי את מספר ההנקות בלילה- נאמר לי לוודא שבהנקות הנותרות התינוק שלי אכן יאכל ויישבע. איך אוכל לוודא שהתינוק שלי אוכל טוב בהנקות האלו?

אחרי ההנקה התינוק נראה רגוע ומסופק. תינוק שעולה במשקל, ישן טוב, וערני כאשר מתעורר- סימן שאכל טוב.

התינוק שלי התרגל לישון על הציצי מה עושים?

הרגלים אפשר לשנות, רק קחי בחשבון שכמו בכל תהליך צריך להתמיד אם לא נתמיד בפעם הבאה יהיה קשה יותר לשנות את ההרגל. אם התינוק  רעב תניקי אותו ותדאגי שלא יירדם על השד. וככה תרגילי אותו מחדש להירדם במיטה שלו. שוב, זה לוקח זמן ודורש התמדה -אבל אם תתמידי מספר  לילות רצוף המצב ישתנה.

מה מומלץ לעשות בערב- מקלחת ואז הנקה או הפוך?

יש תינוקות שהמקלחת מעירה אותם ויש כאלו שלא . אם החלטת ללכת על מקלחת אחריי הנקה אז 30 דקות אחריי הנקה. אין נכון או לא נכון זה הכל עניין של מה מתאים לך ולתינוק. יש תינוקות שמגיבים טוב יותר אם אוכלים אחריי מקלחת ואז לישון.. אבל זה ממש תלוי בתינוק.

ותוספת קטנה שלי (יועצת שינה) – הרבה פעמים בתהליכי ייעוץ שינה אנחנו רוצים לנתק את התלות בין הנקה לשינה ולמעשה לדאוג שהתינוק לא יירדם במהלך ההנקה. תינוקות רבים מגיעים להנקת הערב לאחר המקלחת כשהם כבר עייפים מאוד (גם עקב המקלחת וגם בגלל השעה המאוחרת) ולכן פעמים רבות אני ממליצה להפוך את זמני הפעולות להניק קודם (כשהתינוק עדיין לא עייף כל כך) ואחר כך לקלח.

האם תינוק מעל גיל שנה זקוק עוד להנקה בלילה?

תינוק בן שנה שמתעורר כל שעה בלילה אינו זקוק בדרך כלל לאוכל. הוא ככל הנראה התרגל להירדם באמצעות ההנקה ואינו מכיר דרך אחרת להירדם בכוחות עצמו. אם את מניקה כל שעה, בדקי האם זה רעב או רפלקס שלך. זכרי שיש דרכים נוספות להרגיע את הילד מלבד הנקה.תינוק בן שנה ומעלה שאוכל טוב מוצקים במהלך היום, ואכל טוב בהנקת הערב שלפני השינה- לא זקוק להנקת לילה.

חשוב לדעת כי, כל התינוקות מתעוררים בלילה. ההבדל הוא בין תינוקות שיודעים להחזיר את עצמם לישון בכוחות עצמם לבין אלה שזקוקים להורים כדי לחזור ולהירדם מחדש. תינוק שנרדם בערב תוך כדי הנקה יזדקק להנקה כדי להירדם גם כשיתעורר במהלך הלילה. זהו הרגל.

שמעתי שתחליף חלב משביע יותר ולמשך יותר זמן מחלב אם וכך מאפשר שינה רצופה יותר- האם נכון?

התמ”ל מבוסס על חלב פרה וכידוע עגל צריך הרבה יותר שומן מתינוק, גודל הקיבה של התינוק היא כגודל האגרוף שלו. מן הסתם אם ניתן לו חלב אם (מזון המותאם בדיוק לצרכיו) הוא יעכל אותו בצורה מהירה ונכונה יותר מאשר אם יצטרך להתמודד עם חלב שאינו מותאם במיוחד לתינוקות. כשהתינוק ניזון מתמ”ל האוכל יושב זמן רב יותר בקיבה כי לגוף האדם קשה יותר לעכל אותו ולנתב אותו למקומות הנכונים. זה כמו שאנחנו המבוגרים נאכל ארוחה בשרית דשנה או שנאכל ארוחה שמבוססת על ירקות / קיטניות.

ולבסוף,כמה מילים שלי- כיועצת שינה שעובדת עם אמהות מניקות ושלא מניקות (וגם עם אבות כמובן…) אני חושבת שלהרגשה, לגישה ולהשקפה של האמא יש תפקיד מאוד חשוב- אני כיועצת שינה הולכת לקראת האם ועוזרת לה לשלב בין המשך ההנקה להרגלי שינה טובים ונכונים של הילד. אפשר בהחלט להמשיך ולהניק וללמד את הילד להירדם באופן עצמאי!

שירלי פרי-כרם 0509005204

“לחלום מציאות”-ייעוץ שינה לילדים ותינוקות בגישה החיובית

https://www.facebook.com/lahlom

תודה מיוחדת לטל בן יהודה,  בוגרת קורס מדריכות הנקה ב”דיאדה”, תומכת ומלווה אימהות ומשפחות בתקופת טרום הלידה, הכנה להנקה, לאחר הלידה ובהמשך ההנקה עד הגמילה.טל מעניקה כלים מגוונים להתמודדות עם מצבים פיזיולוגיים ורגשיים שונים של האם ותינוקה.

 

טל בן יהודה

מדריכה ותומכת הנקה

050-5601038

[email protected]

https://www.facebook.com/tal.benyehuda.50

עוד מהבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

תצוגה מקדימה

המיתוס ושברו- איך הילד יישן רצוף/ יותר/ עד מאוחר/ עד 10:00 בשבת בבוקר ועוד...

יום יבוא ואני אוציא ספר. זאת תהיה אסופת המיתוסים הגדולה ביותר שנראתה. באיזה תחום? השינה כמובן, שנת ילדים ותינוקות. למה שינה דווקא? משום ששם צצים להם כל כך הרבה מיתוסים ואמונות ? יש מספר סיבות אבל הסיבה העיקרית היא שאנחנו...

תצוגה מקדימה

חוק ה- 21 או למה חשבנו שניסינו מספיק וזה פשוט לא עובד?

"ניסינו ניסינו, תאמיני לי שניסינו הכל זה לא עובד!" " הוא יישן רק בידיים- ניסיתי להוריד אותו וגם בעלי. כל פעם שניסינו הוא בוכה  ואין שום מצב שהוא יירדם". "כמה אפשר? כבר שבועיים אנחנו רוצים להרגיל אותה לישון במיטה שלה ולא בשלנו...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

לגרש את המפלצת?- על ילדים ופחדים בשנת הלילה....

"כשנכנס הדבר המפחיד לחדר שלי בלילה שהייתי חולה, קראתי מהר לאבא והוא בא, אבל לא מצא, כי בדיוק כשהוא נכנס- הדבר יצא" מתוך "והילד הזה הוא אני"- הספר הקסום והנצחי שכתב יהודה אטלס ואייר, בכישרון רב, דני קרמן. ...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה