הבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

לחלום מציאות- ייעוץ שינה לתינוקות וילדים בגישה החיובית

נעים להכיר- שמי שירלי פרי- כרם, נשואה ואמא לשני בנים (5,8) בעלת B.A בפסיכולוגיה וייעוץ חינוכי,גננת ויועצת שינה לתינוקות וילדים בגיל הרך. אשמח לשתף בחיי, חוויותי, ובגישה השונה והייחודית שלי לייעוץ שינה. הצצה ופתח לשנתם של... +עוד

נעים להכיר- שמי שירלי פרי- כרם, נשואה ואמא לשני בנים (5,8) בעלת B.A בפסיכולוגיה וייעוץ חינוכי,גננת ויועצת שינה לתינוקות וילדים בגיל הרך. אשמח לשתף בחיי, חוויותי, ובגישה השונה והייחודית שלי לייעוץ שינה. הצצה ופתח לשנתם של תינוקות וילדים ובעיקר לעולמם של הורים טריים וותיקים המתמודדים עם קשיים בתחום השינה.

עדכונים:

פוסטים: 21

החל מדצמבר 2013

מסיבוב קצר בחנויות הצעצועים נראה שפורים כבר כאן ואנחנו ההורים – כמובן שקונים. קונים, מצפים ולעיתים מתאכזבים כשהפעוט הקטנטן מסרב ללבוש את התחפושת שרכשנו במיטב כספנו. אנחנו מופתעים שהקטנים בוכים במסיבת פורים ומבוהלים מהגננת שטרחה ועמלה על תחפושת ואיפור מושקעים. לכבוד החג קבלו באהבה כמה טיפים להורדת המתח והחרדה.

12/02/2014

בדרך כלל, הפוסטים שלי, כיועצת שינה,עוסקים בשנת ילדים ופעוטות. הפעם אני חורגת ממנהגי. עדיין על הקטנטנים שלנו- אבל קצת בכובע אחר, כגננת, ודווקא כן אתחיל בשינה…

אני זוכרת את עצמי כילדה לפני חג פורים- כל הלילה לא עצמתי עין, ההתרגשות הייתה בשיאה. באותו בוקר (ואולי היה זה לפנות בוקר) אני ואחותי היינו מתחרות בשמש הזורחת וגולת הכותרת הייתה לבישת התחפשות. מיטב השמלות, שלא נקנו בחנויות של פיראטים אדומים  או בכפרים של שעשועים.שמלות שסבתא טרחה עליהן כבר חודשים לפני בוא החג- בחירת הבדים, מדידות ומציאת אביזרים מתאימים. יש שאומרים שהזכרון שלנו טבוע חזק יותר כשהוא עטוף בטעמים או ריחות . עד היום אני זוכרת את הריח- ריח האודם “אודם של פורים” זה היה אודם מיוחד שהיה שמור אי שם בשידה של אמא -שמור רק לפורים . הבטן הייתה מתהפכת מהתרגשות כל הבוקר, ואז הגיע רגע היציאה מהבית (באיחור כמובן) לגן ולבית ספר- מצלמת הסטילס נשלפה ועל הפילם נחרטו התמונות. כל כך הרבה שנים עברו מאז …

ועוד זכרון עולה, קצת פחות רחוק בעבר. בני הבכור (בן שמונה היום) פעוט קטנטן בן שנתיים. הגננת מודיעה שתתקיים מסיבת פורים במתחם שנישכר במיוחד לצורך המסיבה -חגיגה המונית, צבעונית ורועשת. חגיגה שתכלול את כל ילדי הגן, וילדי הגן הסמוך. רכשתי תחפושת אריה מתוקה וחמימה וכמה ימים לפני המסיבה ניסיתי לשדל את הכפיר הפרטי שלי למדוד את תחפושת הכפיר. מצידו של הפעוט לא נרשמה התלהבות  והילד ברח בבהלה מהרעמה החומה והזנב הפרוותי. יום לפני האירוע ניסיתי שוב את מזלי והפעוט הסכים לרגע, ניצלתי את הרגע לארוז אותו בתוך בגד האריה, המצלמה נשלפה במהירות וזהו, זה היה הרגע היחיד באותו החג שהילדון היה מחופש. את שארית החג העביר בבגדי הכפיר הרגילים שלו- חליפת הטרנינג . מהמסיבה ההמונית אגב, נרשמה בריחה מהירה עם ילדון לא מחופש,  דומע, ובעיקר  מבוהל עד עמקי נשמתו.

כמובן, שבשנים שלאחר מכן החרדה מפורים פחתה, הילדון רצה להתחפש ומחירי התחפושות בעיקר הרקיעו שחקים. זכינו לשלל צילומים מרהיבים ומיטב גיבורי העל פקדו את ביתנו מידי פורים(ממש לפי האופנה המתחלפת).

מסיבוב קצר בחנויות הצעצועים נראה שפורים כבר כאן  ואנחנו ההורים – כמובן שקונים. קונים, מצפים ולעיתים מתאכזבים כשהפעוט הקטנטן מסרב ללבוש את התחפושת שרכשנו במיטב כספנו. אנחנו מופתעים שהקטנים בוכים במסיבת פורים ומבוהלים מהגננת שטרחה ועמלה על תחפושת ואיפור מושקעים.

לכבוד החג קבלו באהבה כמה טיפים להורדת המתח והחרדה (מיועד בעיקר לקטנטנים שנפגשים בפעמים הראשונות עם החג ,אך יכול להתאים גם לגדולים שבחבורה):

  • לא להכריח!!!! לא ללחוץ ולא לכעוס- הילד לא עושה לנו דווקא, בכוונה, הוא באמת מפחד. מותר לנו להתאכזב, זה בסדר, אנחנו מבוגרים ונצליח להתמודד עם האכזבה שלנו.

פורים אמור להיות חג שמח ועליז ואין סיבה ליצור לקטנים חוויה שלילית ולא נעימה. התחפושת והמסכות בעצם משמשות להחלפת זהות. ביום בהיר אחד נחשף הפעוט לכל כך הרבה שינויים בסביבתו הקרובה- הדמויות הקרובות לו משתנות ולעיתים הוא מגלה סימני חרדה ובלבול. הפעוטות שלנו זקוקים עדיין לקביעות ויציבות בסביבתם והם חוששים מהשינויים הרבים.

  • התיידדות עם התחפושת- מראש. לא כדאי בגילאים הצעירים  להשקיע בתחפושת יקרה ואז האכזבה תהיה גדולה אף יותר. אפשר להשאיל תחפושות או לקנות מיד שנייה . אפשר לתת לילדים לשחק עם התחפושת למדוד ולהכיר אותה עוד לפני החג עצמו ושוב- לא להכריח!
  • פנייה לגננות, מטפלות, סייעות וכן, גם מורות- לילדים הצעירים קשה עדיין להבדיל בין דמיון למציאות ואם הגננת הפכה פתאום לליצן הם לא בטוחים שהשינוי הוא הפיך ושעדיין אי שם בתוך התחפושת זו אותה הדמות, הגננת האהובה והמוכרת. לא להגזים- מספיק אביזר קטן ( כובע, גלימה, חצאית או אוזניים של חיה) על מנת להשתתף באווירת החג. אם אתם רוצות להשקיע בתחפושת גרנדיוזית, עדיף לשמור את זה למסיבות המבוגרים מחוץ לגן. וכן לפעמים גם ילדי הכיתות הנמוכות חוששים- לתשומת ליבכן המורות .

המלצה נוספת לגבי הפעוטות אך גם לגננות ולמורות- וותרו על המסכות, הסתפקו בתחפושת והשאירו לפחות את הפנים “הרגילות”.

  • נוחות- חשוב חשוב וחשוב! התחפושת צריכה להיות נוחה ובמיוחד בגילאים הצעירים-  שלל אביזרים ותוספות זה פשוט יותר מידי בשבילם. צריך לזכור שהקטנטנים האלו זוחלים, או רק עכשיו למדו ללכת. להוסיף לזה תחפושת מסורבלת זה ממש לא מתאים ומקשה על התנועה במרחב.
  • רעשנים ושלל קפצונים- לא כל הילדים מתחברים לרעש ולהמולה שבפורים .הילדון שלנו רגיל להיכנס לגן ולהתיישב לזמן שקט בשולחן הפעילות, אחרי שהגננת או המטפלת קיבלו אותו בכניסה ברוגע ושלווה. פתאום ביום בהיר אחד הכל משתנה לו. הגננת הפכה לאינדיאנית צבעונית. הסייעת בתלבושת כלה. ובמקום החברים מקבלים את פניו שוטרים, ספיידרמנים ושלל גיבורים. תוסיפו לזה קרב יריות קולני, מוסיקה רועשת ברקע ושלל הורים חמושים במצלמות- שלא היו מביישים מסיבת עיתונאים ממשלתית.

צריך להבין את הילדים שחוששים ובוכים, לשוחח על כך מראש ולהכין אותם לשינוי. אפשר להישאר איתם יותר זמן בגן, אם יש צורך. ובעיקר -לקבל את הפחד והבכי.

טיפ אחרון עשו לכם כלל מפתח -פחות זה יותר – לעיתים זנב של חתול, קשת עם אוזני נמר או סתם כובע צבעוני מספיקים. הילד מסכים לשים את האביזרים האלו ואנחנו מרוויחים כמה תמונות עם חיוך! לא עדיף מפילון מנופח וצבעוני שבוכה ומתייפח בפתח של הגן ?

ושיהיה לכולנו פורים שמח!!!

שירלי פרי-כרם 0509005204

“לחלום מציאות”-ייעוץ שינה לילדים ותינוקות בגישה החיובית

לטיפים נוספים, שאלות ולכל מי שרוצה להתייעץ- מוזמנים להכנס לדף הפייסבוק העסקי:

https://www.facebook.com/lahlom

עוד מהבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

תצוגה מקדימה

המיתוס ושברו- איך הילד יישן רצוף/ יותר/ עד מאוחר/ עד 10:00 בשבת בבוקר ועוד...

יום יבוא ואני אוציא ספר. זאת תהיה אסופת המיתוסים הגדולה ביותר שנראתה. באיזה תחום? השינה כמובן, שנת ילדים ותינוקות. למה שינה דווקא? משום ששם צצים להם כל כך הרבה מיתוסים ואמונות ? יש מספר סיבות אבל הסיבה העיקרית היא שאנחנו...

תצוגה מקדימה

חוק ה- 21 או למה חשבנו שניסינו מספיק וזה פשוט לא עובד?

"ניסינו ניסינו, תאמיני לי שניסינו הכל זה לא עובד!" " הוא יישן רק בידיים- ניסיתי להוריד אותו וגם בעלי. כל פעם שניסינו הוא בוכה  ואין שום מצב שהוא יירדם". "כמה אפשר? כבר שבועיים אנחנו רוצים להרגיל אותה לישון במיטה שלה ולא בשלנו...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

תינוקות יונקים לא יישנים- מיתוס או אמת?

"הלו" אני עונה לשיחת הטלפון "שלום!  שמעתי שאני צריכה להפסיק להניק בשביל להתחיל..." "מה???" אני שואלת מבולבלת – "לא", אני מייד מתעשתת," אני לא יועצת הנקה, אולי התבלבלת- את צריכה המלצה על מישהי טובה? אשמח להפנות אותך". והאם מצידו...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה