הבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

לחלום מציאות- ייעוץ שינה לתינוקות וילדים בגישה החיובית

נעים להכיר- שמי שירלי פרי- כרם, נשואה ואמא לשני בנים (5,8) בעלת B.A בפסיכולוגיה וייעוץ חינוכי,גננת ויועצת שינה לתינוקות וילדים בגיל הרך. אשמח לשתף בחיי, חוויותי, ובגישה השונה והייחודית שלי לייעוץ שינה. הצצה ופתח לשנתם של... +עוד

נעים להכיר- שמי שירלי פרי- כרם, נשואה ואמא לשני בנים (5,8) בעלת B.A בפסיכולוגיה וייעוץ חינוכי,גננת ויועצת שינה לתינוקות וילדים בגיל הרך. אשמח לשתף בחיי, חוויותי, ובגישה השונה והייחודית שלי לייעוץ שינה. הצצה ופתח לשנתם של תינוקות וילדים ובעיקר לעולמם של הורים טריים וותיקים המתמודדים עם קשיים בתחום השינה.

עדכונים:

פוסטים: 21

החל מדצמבר 2013

שוב הבכי הזה. אני עייפה. גוררת את עצמי מהמיטה. אוואוץ’…. נתקעת עם הרגל בשידה… קררררר…… והוא בוכה. לא מפסיק. דייייייייייייי, אני צועקת (אבל מבפנים). מה יש לך? נוזפת בעצמי. הוא בסך הכל תינוק? למה אני כועסת עליו ? אמא רעה שכמותי!!! ניגשת. מרגיעה. מרימה. מלטפת. לוחשת…. שששששש…. מרגיעה אותו. וגם אותי…. איך אפשר בכלל לכעוס על יצור מדהים כל כך? מה הוא אשם? חוזרת למיטה, מתכרבלת בפוך. לאאאאא… זה מתחיל שוב!!!!

06/02/2014

שוב הבכי הזה. אני עייפה. גוררת את עצמי מהמיטה. אוואוץ’…. נתקעת עם הרגל בשידה… קררררר…… והוא בוכה. לא מפסיק. דייייייייייייי, אני צועקת (אבל מבפנים). מה יש לך? נוזפת בעצמי. הוא בסך הכל תינוק? למה אני כועסת עליו ? אמא רעה שכמותי!!!  ניגשת. מרגיעה. מרימה.  מלטפת. לוחשת…. שששששש….  מרגיעה אותו.  וגם אותי….איך אפשר בכלל לכעוס על יצור מדהים כל כך? מה הוא אשם? חוזרת למיטה, מתכרבלת בפוך. לאאאאא… זה מתחיל שוב!!!!

אז איך באמת אפשר לכעוס על יצור כל כך רך מתוק ותמים? ואיך בכי של תינוק מצליח להביא אותנו לרגשות כל כך עוצמתיים? ולמה הוא בכלל בוכה?

הבכי הוא שפתם של התינוקות. כהורים טריים אנחנו חוזרים הביתה מבית החולים עם תינוק חדש ונאלצים להתמודד בפעם הראשונה עם בכיו של תינוק ולא סתם תינוק, התינוק שלנו- תחילה, קשה לנו להבחין בין סוגי בכי שונים. אבל לרוב, כעבור מספר ימים- שבועות אנחנו מתחילים להכיר- בכי של רעב, בכי של עייפות, כאב, מצוקה או בכי של שיעמום. לרוב, מי שנמצא עם התינוק רוב שעות היום לומד ראשון לזהות את סוגי הבכי השונים ולהבחין בינהם. לא תמיד אנחנו יכולים לזהות את הסיבה לבכי ובמצבים האלו לרוב עולה תחושה של חוסר אונים, מצוקה וכן מותר להגיד גם כעס ,לעיתים, מבכי מתמשך עוצמתי וקשה של התינוק שלנו.

אז מה תפקיד הבכי? התינוק שלנו יצור תלותי , הוא תלוי בנו לחלוטין  לכל צרכיו. בכי התינוק “מתוכנת” ככזה שלא ניתן להתעלם ממנו, הבכי חזק, עוצמתי ומתמשך- הבכי הוא הישרדותי. הוא נועד להזעיק אותנו מיידית לטיפול בכל צרכיו של התינוק.

חוקרים טוענים, שהבכי משחרר מהגוף כימיקלים מיותרים ותורם להפחתת המתח. לדבריהם הבכי מאזן את לחץ הדם, את דפיקות הלב ואת טמפרטורת הגוף. בטוחה שיצא לכם להרגיש את הרווחה ותחושת ההקלה שמתפשטת לאיטה בגוף לאחר בכי טוב וממושך.

אז למה תינוקות בוכים? רעב, צמא, חוסר נוחות- חום, קור, חיתול מלא, כאב בגוף ושיעמום , צורך במגע וקרבה הן הסיבות העיקריות.

מה עושים???

מותר לכעוס אני אחזור שוב- מותר לכעוס! להכיר בתחושה ולקבל אותה (אני יודעת שזה קשה). הכעס הוא נושא שלרוב לא מדברים עליו מעין “טאבו חברתי ” לכעוס על תינוק חסר ישע- אסור. ומה קורה אנחנו חווים את תחושת הכעס, נשארים איתה ומתחילים לכעוס על עצמנו איך בכלל עלתה בנו התחושה הזאת. זה קורה לכולם גם להורים הכי מדהימים, רגוןעים ושלווים שמכילים רוב הזמן את התינוק בצורה מושלמת. זה הזמן להגיד לעצמי “מותר לי לכעוס”  ואז לנשום….. ללחוש ששששש…. (מאוד מרגיע ולא דווקא את התינוק) ….. לבעוט בספה אם צריך…..  ורק אז לגשת לתינוק (כן הוא ימתין עוד רגע). לגשת אליו ולהיות שם בשבילו.

תמיד תימצא איזו סבתא בסביבה שתעיר ” למה אתם קופצים עליו בכל בכי, תנו לו לבכות זה טוב זה מפתח את הריאות”.תינוק בוכה צריך אתכם, זקוק לכם. הוא מנסה להגיד לכם משהו דחוף ואתם צריכים להיות שם לידו. בואו נסתכל על זה רגע מנקודת המבט שלו- אני בוכה, קשה לי אני שוכב כאן על הגב לא יכול לקום, אני לבד . בשנה וחצי הראשונות לחייו של התינוק הוא עדיין לא יודע ולא יכול להבין שמי שאיננו בטווח הראייה/ מגע שלו מולו- עדיין קיים. מבחינתו אם אמא יצאה מהחדר- אין אמא.

בניית אמון- בשנה הראשונה לחייו כשהילד תלוי לחלוטין בהוריו, ההורים מהווים את קשריו החברתיים הראשונים של התינוק ומייצגים עבורו את העולם כולו. האמון הבסיסי נבנה כשההורים נותנים מענה לבכי וקשובים לצרכיו של התינוק.  תינוק שבוכה לבדו ולא מקבל מענה מרגיש שהוא לבד בעולם ואין לו על מי לסמוך.

מגע- ליטוף, חיבוק, עיסוי ועירסול. תינוקות זקוקים להרבה מגע ועיטוף. צריך לזכור שהם שהו ברחם תשעה חודשים מעורסלים בתוך מים חמימים שמקיפים את כל גופם ופתאום מגיחים לאוויר העולם חשופים. כל תינוק אוהב סוג מגע אחר- יש תינוקות שאוהבים מגע חזק  ויש רך , גם תינוקות שנדמה שאינם אוהבים מגיע ואינם מתמסרים לו זקוקים למגע רק צריך ללמוד את סוג המגע שמתאים להם.

תנועה- טיול, ריקוד , נענוע בידיים, קפיצה על כדור פיזיו, , כסא נדנדה- העיקר לנוע.

מוסיקה- מותר ואפילו רצוי להשמיע ברקע שירים שאתם אוהבים- חוזרת שוב- לא חייבים לשמוע בייבי מוצארט ויונתן הקטן. בעיקר אם השירים האלה מעצבנים אתכם- זו לא המטרה! כמה כיף לשיר ולרקוד עם הקטנטן בבית לצלילי שירים ומוסיקה שאנחנו אוהבים…. אצלי שלמה ארצי תמיד מככב ואין מתוק יותר מפעוט בן שנתיים ששר באוטו את “מלך העולם”….

להעביר את הכדור- לעיתים אי אפשר יותר להכיל וזה בדיוק הזמן להעביר את הכדור – לבקש ממשהו אחר – אבא, סבתא, דודה שייקחו את התינוק, אפילו לרבע שעה- להחליף כוחות,למלא את מאגרי הסבלנות שהתרוקנו, לשמוע קצת שקט באוזניים ולחזור אליו עם כוחות מחודשים.

שירלי פרי-כרם 0509005204

“לחלום מציאות”-ייעוץ שינה לילדים ותינוקות בגישה החיובית

לטיפים נוספים, שאלות ולכל מי שרוצה להתייעץ- מוזמנים להכנס לדף הפייסבוק העסקי:

https://www.facebook.com/lahlom

עוד מהבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

תצוגה מקדימה

המיתוס ושברו- איך הילד יישן רצוף/ יותר/ עד מאוחר/ עד 10:00 בשבת בבוקר ועוד...

יום יבוא ואני אוציא ספר. זאת תהיה אסופת המיתוסים הגדולה ביותר שנראתה. באיזה תחום? השינה כמובן, שנת ילדים ותינוקות. למה שינה דווקא? משום ששם צצים להם כל כך הרבה מיתוסים ואמונות ? יש מספר סיבות אבל הסיבה העיקרית היא שאנחנו...

תצוגה מקדימה

חוק ה- 21 או למה חשבנו שניסינו מספיק וזה פשוט לא עובד?

"ניסינו ניסינו, תאמיני לי שניסינו הכל זה לא עובד!" " הוא יישן רק בידיים- ניסיתי להוריד אותו וגם בעלי. כל פעם שניסינו הוא בוכה  ואין שום מצב שהוא יירדם". "כמה אפשר? כבר שבועיים אנחנו רוצים להרגיל אותה לישון במיטה שלה ולא בשלנו...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

תינוקות יונקים לא יישנים- מיתוס או אמת?

"הלו" אני עונה לשיחת הטלפון "שלום!  שמעתי שאני צריכה להפסיק להניק בשביל להתחיל..." "מה???" אני שואלת מבולבלת – "לא", אני מייד מתעשתת," אני לא יועצת הנקה, אולי התבלבלת- את צריכה המלצה על מישהי טובה? אשמח להפנות אותך". והאם מצידו...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה