הבלוג של אחז ישראלי

ahazisraeli

הי, אני אחז, בנוסף לתחביבי הרבים ועיסוקי המגוונים אני מאוד, אבל מאוד אוהב לקרוא ספרים. אז בא לי לכתוב על זה קצת, סבבה? ואם בא לכם לבקר בבלוג האישי שלי, אני הכי אשמח. http://saloona.co.il/abush-world/

עדכונים:

פוסטים: 22

החל מדצמבר 2015

וזה מביא אותי אל הנושא האחרון ואולי המעניין מכולם. נשים. בניגוד למה שאני ציפיתי, נשים בחברה הפרסית מאז ימי אחשוורוש ועד ימינו אנו, מקבלות מעמד גבוה ומכובד. הן השתתפו במסיבות הפאר של אחשוורוש לצד הגברים. הן שלטו במלכים האח’מנים בצורה מפתיעה (או שלא). מה זה שלטו? הוטאסה, אמו של אחשוורוש, שכנעה את בעלה, דריווש, לצאת למלחמה נגד היוונים, רק כי רצתה כמה משרתים יווניים. ארטמיסיה, שרת הצבא של אחשוורוש, יעצה לו עצה טובה בהקשר של קרב סלמיס. עצה לה לא שעה ועל כן הפסיד את הקרב. ויש את אמסטריס, אשתו ההיסטורית של אחשוורוש ופאריסאטיס, אשתו של דריווש השני שעל מעלליהן אתן לא רוצות לשמוע.

12/02/2019

אני חייב להודות, היא הזהירה אותי. זה ספר עיוני, לא עלילתי. אתה ממש צריך להיות בעניין בשביל לקרוא אותו. אבל אני? הצחקתם אותי. קטן עלי! מי היא שתגיד לי לא לקרוא את הספר. אני גיבור וחכם וסקרן ו … יאללה יאללה, אמרתי לה, אני רוצה אותו. ועכשיו במחשבה שניה … אתם חושבים שהיא עשתה עלי פסיכולוגיה הפוכה? מממ, מחשבה.

מפה לשם, היא הזהירה אותי וצדקה. ולמה הכוונה צדקה? אין כמו דוגמא בשביל להבהיר. ציטוט.

“בפרסית, פוצץ הופך לפני עיצור אחר לחוכך …. ולעומת זאת עברית אינה סובלת צרור עיצורים בתחילת המילה וגם אינה יכולה לפתוח מילה באות רפויה (בגד כפת וזה) אז הפתרון הוא הכנסת תנועה בלתי אטימולוגית בין שני עיצורי הצרור. כך קרה ש-fratama בפרסית עתיקה, מילה המציינת אדם שישב הכי קרוב למלך, עבר התאמה לפונולוגיה העברית בתהליך שנקרא היתוך פונטי והפך לפרתם ובנוסף עברה המילה גם היתוך מורפולוגי – כלומר, היא מקבלת גם נטיה עברית, כאן זוהי סיומת הרבים.”

כל זאת בנסיון להסביר מה המילה “פַַּרְתְּמִים” בפסוק ג’, פרק א’ במגילת אסתר. קשוח, נכון? רגע, יש עוד.

“הצורה אֲחַשְׁדַּרְפְּנֵי משקפת מספר רמות היתוך. היתוך פונטי: מכיוון שבעברית אין ?!?! (כאן במקור באה אות ממש מוזרה) העיצור הופך לד’, צרור העיצורים בתחילת המילה נשבר באמצעות א’ פרוסתטית, והניקוד משתנה בהתאם. היתוך פונולוגי: חיטוף הפ’. היתוך מורפולוגי חיצוני עם צורן נטייה: הוספת הי’ בסוף המילה”.

וזה רק הסוף של ההסבר המלומד איך התגלגלה המילה שמשמעותה ‘מגני המלך’ מפרסית עתיקה לצורה אותה אנחנו רואים במגילה. פסוק י”ב, פרק ג’.

אני אפסיק פה, סבבה? נראה לי שהבנתם. כי יש עוד.

ומי זאת האשה הזאת? ואיך הגעתי לקנות את הספר שלה? שוב כמו בפעמים רבות זה מגיע מהדחף הבלתי נשלט שלי לצרוך עוד ועוד ידע בתחומים רבים ומגוונים וכל המרבה הרי זה משובח. שוב זה מגיע מהתחביב הכבר לא כל כך חדש שלי להאזין להסכתים (פודקאסטים לחובבי האינגליזית שבינינו) כמקור צריכת ידע עיקרי בזמנים מתים כמו הליכת בוקר, נהיגה בפקקים, נסיעות ארוכות או סתם קיפול כביסה והדחת כלים. כבר ספרתי לכם פעם איפשהו שמדיח כלים אצלי בבית אין ואני ממש אוהב לעשות ביד. כלים! כלים!. סוטים! פפפפפ. וכמובן יש גם את העניין של לקנות ספר או כל מוצר אחר ישירות מהיצרן, ללא מתווכים, שזה ממש כיף.

טוב נו, לא אשאיר אתכם במתח, קוראים לה ד”ר תמר עילם גינדין, היא מגדירה את עצמה כאיראנית, מתארת את תפקידה בעולם כבונת גשרים בין העם הישראלי לבין העם האיראני וכבר יודעת כי משרתה העתידית היא נספחת התרבות של השגרירות הישראלית באיראן החופשית. האמת שהיא הרבה מעבר לכך אבל נסתפק בזאת. הגעתי אל ההסכת הראשי שלה שנקרא “איראניום מועשר” בדרכים עקלקלות … סתם נו, האמת שלא זוכר כבר איך. אבל מה זה חשוב? מהרגע שהתחלתי להקשיב, נשביתי. כמובן חתרתי למגע ושמחתי גם להכיר אותה באופן אישי, גם להעלות בפניה רעיונות לפרקים ואפילו להשתתף באופן פעיל בשני פרקים, האחד על המלך אחשוורוש והשני במפגש מאזינים. אז זאת תמר.

אז אם נחזור רגע לספר … הספר מפרש ומבאר את מגילת אסתר באמצעות הרבה בלשנות, כתבים נוספים מלבד המגילה, כמו כתובות פרסיות בכתב יתדות או תרגום השבעים וכיוצ”ב ולמרות הקשיים בקריאה ראשונה, ונסיונות להתעמק בקריאה שניה, הצלחתי גם ללמוד כמה דברים.

IMG_E4098

הדבר הראשון ואולי המובהק מכולם הוא עד כמה הפרסים ידעו לחגוג (מי אמר קמצנים? מי?). מה זה לחגוג? מה אתם אומרים על משתה של חצי שנה? רצוף? וכל יום, מעבר לכמויות העצומות של חלב, קמח ותבלינים גם … (שימו לב, טריגר צמחונים) מאות של בעלי חיים, כבשים, שוורים, אווזים, צבאים, צבים (כן, קראתם נכון, צבים) ועוד ועוד עלו על שולחנות החוגגים. לזה תוסיפו אלכוהול האהוב מאוד על הפרסים. עד היום דרך אגב, ולמרות האיסור האסלאמי, עדיין גם היום מתקיימות מסיבות שתיה, בהן שותים ושותים עד עלפון. בקיצור, עדלידע זה כאן (אאא … כלומר, שם). כל זאת כמובן בארמונות פאר עשויים משיש וזהב, מעוטרים בדי משי וכותנה (חור וכרפס) צבועים בצבעי מלכות (תכלת, בוץ וארגמן). הא! תפסתי אתכם מרימים גבה. בוץ. מה הקשר? אז זהו … ש … בוץ, מגיע מאותו השורש של המלה הערבית לצבע הלבן (אביצ’ למי שתהה) וגם הביצה הלבנה בעברית (או ביצ’א בערבית) בקיצור … בוץ = לבן.

חוץ מזה, למדתי הרבה על מילים. האם ידעתם שהמילים, פיג’מה, צ’ימידאן, גנזך, גזבר, ועוד רבות, כולן הגיעו מהפרסית? האם ידעתן שהעיר בגדאד, בירת עירק, שמה נגזר מהנמסיס הגדול, איראן, כלומר מאחת השפות האיראניות הקדומות? והאם ידעתם שמשמעות השם בגדאד היא ממש כמו … כמו … כמו נתניה? כל יום לומדים משהו חדש.

לפרסים היה גם אישו עם ריחות. עד כמה זה פסיכי? קבלו דוגמא. זוכרים שאחשוורוש בחר לו כלה חדשה, אחרי שגירש את ושתי? ואז הוא ארגן לו תחרות הכלה הכי שווה? מעולה, אז בחדר ההמתנה של התחרות, כל מתחרה היתה צריכה להתבשם חצי שנה!!! בשמן המור ועוד חצי שנה!!! בבשמים ותמרוקים. כל זאת לפני שהיא מוצגת בפני השופטים … כלומר מובאת אל המלך. ואני חושב בליבי … וואיי, הן היו עד כדי כך מסריחות?!?!

וזה מביא אותי אל הנושא האחרון ואולי המעניין מכולם. נשים. בניגוד למה שאני ציפיתי, נשים בחברה הפרסית מאז ימי אחשוורוש ועד ימינו אנו, מקבלות מעמד גבוה ומכובד. הן השתתפו במסיבות הפאר של אחשוורוש לצד הגברים. הן שלטו במלכים האח’מנים בצורה מפתיעה (או שלא). מה זה שלטו? הוטאסה, אמו של אחשוורוש, שכנעה את בעלה, דריווש, לצאת למלחמה נגד היוונים, רק כי רצתה כמה משרתים יווניים. ארטמיסיה, שרת הצבא של אחשוורוש, יעצה לו עצה טובה בהקשר של קרב סלמיס. עצה לה לא שעה ועל כן הפסיד את הקרב. ויש את אמסטריס, אשתו ההיסטורית של אחשוורוש (שלא, היא כנראה לא ושתי וגם לא אסתר) ופאריסאטיס, אשתו של דריווש השני שעל מעלליהן אתן לא רוצות לשמוע. מעורר חלחלה.

זהו.

הספר: “מגילת אסתר: מאחורי המסכה”

הסופרת: ד”ר תמר עילם גינדין.

עכשיו, אתם יודעים שאני אוהב לשלב שירים בפוסטים שלי וחשבתי שאך טבעי לשלב שיר של להקת קיוסק, להקת רוק איראנית אהובה מאוד על תמר אבל אז עלה לי רעיון מבריק ולכבודה של ושתי … קבלו את השיר הבא.

embedded by Embedded Video

עוד מהבלוג של אחז ישראלי

תצוגה מקדימה

לא ידעתי מה לעשות

"לא ידעתי מה לעשות!", כך הוא עונה על השאלה: "מהו המשפט שמופיע הכי הרבה במה שאתה כותב, בספרי הילדים, מבוגרים, דברים למגירה, וכאלה?" והוא זה הסופר ששואל את השאלה בעצמו. אז כן, קראתי עוד ספר, וכן גם הייתי בסדנת כתיבה עם הסופר...

תגובות

פורסם לפני 4 years

הפעם הראשונה שלי ...

שלום, נרשמת לאירוע בפייסבוק, אם תתקבל, תקבל בהודעה פרטית את הכתובת ואל תמסור אותה לאף אחד. כמו כן עליך לדעת ש: במפגש יהיו בין 6 ל-8 אנשים כל הנוכחים במפגש מקריאים זה לזה עליך להביא כל טקסט שהוא ספר, שיר, כתבה באינטרנט, בלוג,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

בואו נשחק בכאילו

הכרוז מכריז: "בהתאם לרצונם הידוע והמתועד של הרייך ושל בני הרייך הגרמני הגדול לחיות בשלום ובביטחון עם מדינות העולם, ובעקבות התייעצות מקיפה עם בעלות הברית שלנו בקהילה האירופית, שלח היום שר החוץ של הרייך, בשם הפיהרר, הזמנה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה